Volání Kukačky

Volání Kukačky
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190008/bmid_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 4 4757 4757

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

kokosek
26.08.2014 3 z 5

Dle mého hodně přeceňovaná kniha. Rozhodně se nedá říct, že je to "klidná detektivka ze staré školy". Pod tím si představím něco od Agathy Christie, k tomu se ovšem Kukačka neblíží ani omylem.
Rozhodně jsme nečekal nějaký krvák, na to jsem moc dobře věděl do čeho jdu. Ale že to bude až tak nudné a jako detektivka špatně napsané, to jsem opravdu nečekal. Možná že autorka umí psát dětské pohádky, ale detektivku prostě neumí.
Ani jako počátek série to není možno hodnotit nějak líp. Na to je to hodně dlouhé.
Ale zase pochopím, že se to někomu může líbit. Takové klidné čtení pro babičky.

Keddie
26.08.2014 4 z 5

Příběh dobrý, styl výborný, jen trochu rozvláčné. Ale líbilo se mi to.

mijala
23.08.2014 4 z 5

když jsem knížku začala číst, tak jsem věděla, že se mi bude líbit. začetla jsem se do ní už od začátku, ale pořád to nebylo ono, abych ji hltala. to se ale změnilo asi 200 stránek před koncem, který jsme četla jedním dechem. sice tam není žádná pořádná akce, ale postupné odkrývání případu bylo hodně dobře napsané. až jsem si kolikrát vodítka spojovala dohromady jako Strike. dlouho se mi nestalo, abych měla chuť číst v noci, tak že jsem se s touhle knížkou vrátila do svých skoro až dětských let, kdy jsem pozdě do noci četla Harryho Pottera. nakonec jsem dočetla po druhé hodině ranní a říkala si, že si musim koupit další díl, protože Cormoran Strike určitě zase zaválí, stejně jako Rowlingová, která se v knížce nezapře.

knihomol 61
21.08.2014 5 z 5

Myslím,že se kniha povedla.Byla to zajímavá detektivka,psána jiným stylem,i když ke konci se mi to už zdálo trochu zbytečně popisné
,nicméně knihu doporučuji.

Sirius
20.08.2014 3 z 5

Rowlingová pořád píše skvěle o tom žádná. Postavy hlavního hrdiny a jeho sidekicka (z kterého se určitě časem stane druhý nosný hrdina série) jsou vykresleny skvěle a hlavně druhá zmíněná postava má nějaký vývoj. Hlavní hrdina je pak z rodu Philla Marlowa - tj. nemám daleko k tomu, abych byl na ulici, mám šrámy na duši, ale jsem tu abych vám pomohl. Jo a k flašce taky nemá daleko (ačkoliv s tím jeho alkoholismem to taky není horký, jak se to tu zmiňovalo v komentáři). Zápletka je taky poměrně nosná a čtivost nechybí. Do téhle chvíle by se zdálo všechno ok. Bohužel knize by jenom prospěl zásah odpovědného redaktora, který by se nacházel zcela při smyslech a který by autorce řekl - tady by to chtělo proškrat. A tady taky. A tahle kniha by to potřebovala mnohem víc, než poslední Potter. Ano, ta kniha má něco přes 470 stran - jenže doopravdy se tu něco začne dít až v polovině. První půlka je tak zcela o ničem. Ano sice se čte skvělé celé, ale je to na knize znát - normálně nemám problém knihu přečíst během pár dnů, tuhle jsem četl málem dva týdny. Místy to bylo prostě únavné a už teď se bojím, aby druhý díl nebyl ještě horší. Na poli fantasy byla Rowlingová inovativní, na poli detektivky nenabízí nic nového. Nabízí jen průměrný román, ač místy velmi čtivý, s hrdinou co se asi ztratí mezi slavnějšími kolegy. Což je mi opravdu líto.

miri.stajko
19.08.2014 4 z 5

Uff, dočteno. Čekala jsem od knížky víc, ale nakonec se mi líbila. Jen bych jí zkrátila tak na polovinu a přidala trochu "akce". Nebyla to kniha, kterou bych hltala po nocích (vyjma posledních stránek)....Ale na druhou stránku příjemná změna a ráda si přečtu další díl......Někdy:-)

jindrich5708
18.08.2014 3 z 5

Čekal jsem od té knihy víc než mi byla schopna dát ....

Aja12
18.08.2014 3 z 5

Průměrná detektivka, nicméně je velmi čtivá, v podstatě pořád čtete a čtete, nic se neděje, ale 300 stránek je za vámi.......

J.books
17.08.2014 5 z 5

Knha mě hodně bavila, příjemný styl psaní,který mám ráda a už teď se těším na druhý díl.

majkles
15.08.2014 4 z 5

Vůbec bych se nezlobil, kdyby byla kniha o nějakých 100 stran kratší, člověk by se do toho víc ponořil. Ale i tak spokojenost.

P-puma-
12.08.2014 3 z 5

Mám knihy JKR velmi ráda, její vyprávění mě vždycky bavilo. Bohužel tady už toho bylo příliš přiznám se že ke konci už jsem nestačila sledovat kdo je přesně kdo a kde byl a už vůbec jsem nepřišla na to, jak hlavní hrdina to vůbec mohl rozluštit. Bylo to čisté hádání. Ty tři hvězdičky jsou za to, že mě zvědavost kdo ji vlastně zabil a kdo to byl donutil knihu dočíst až do konce :-)

1.ještěrka
12.08.2014

Když čtu ty Vaše komentáře, mám pocit, že jsem četla úplně něco jiného. Já to zbaběle vzdala, nedala jsem ani 100 stran.
Moc se omlouvám všem fanouškům JKR, ale pro mě by to byla ztráta času a v naší knihovně se na ní čeká v pořadníku. Tak jsem jí poslala znovu do oběhu.

Pe3ček
11.08.2014 4 z 5

Tak dobře, tak já tomu ten plný počet tedy dám...
Knížka je psána velmi dobře, vyprávění JKR se zkrátka odjakživa dobře čte. Problém ovšem je, že toho vyprávění je až přespříliš. Čtení této knihy mi připomínalo hraní adventury - hlavní postava postupně vyslýchá všechny svědky, což trvá celou knihu, až se na konci knihy dostane k poslednímu ze svědků, čímž vyšetřování detektiva končí. To je VELMI netradiční podání. Kniha je ochuzena o prakticky jakoukoliv akci - honičku, střílečku, napětí, nic takového tam nenajdete. JKR nepřetržitě a neúnavně a jen a jen vypráví. A já bych od jedné z nejslavnějších spisovatelek světa čekal zkrátka víc.
Na druhou stranu ta kniha nebyla nudná, jednotlivé části mi nepřipadaly zdlouhavé (zdlouhavá mi připadala jen kniha jako celek) a v podstatě mě to bavilo od začátku do konce. Byl to zkrátka jiný styl a byla to příjemná změna, i když číst taková sáhodlouhá vyprávění každý den, tak se asi zblázním. :) Nezklamalo mě ani odhalení vraha, vlastně to dopadlo jediným možným a pro čtenáře atraktivním způsobem. Také si dovedu představit, že bych já sám z některých částí této knihy čerpal inspiraci. A tak shrnuto podtrženo, dávám plný počet a knihu komukoliv rád doporučím. :)

Sisi15
11.08.2014 5 z 5

Musím se přiznat, že tohle byla moje úplně první detektivka v knižní podobě. Nikdy dřív jsem se k žádné nedokopala. Vůbec jsem si nebyla jistá jestli se mi bude líbit. Jediný důvod proč jsem si vybrala zrovna tuhle je prostý. Protože je to prostě Rowlingová a já naprosto, ale vážně naprosto miluju Harryho Pottera. Zpátky, ale k detektivce první polovina knihy je spíše jen o tom jak Cormoran vyšetřuje není to tedy nejzajímavější část knihy, ale patří to k tomu a já si to tak trochu užívala. Vůbec jsem občas nechápala proč se na nějaké otázky ptal, ale asi se budu muset zkrátka smířit s tím, že ze mě nikdy detektiv nebude. Druhá půlka knihy byla tak napínavá, že jsem normálně doma po ostatních vražedně koukala, když mě při čtení vyrušily. Bylo to strašné. Musím přiznat, že jsem vraha netušila. Byla jsem v šoku. Nakonec, ale musím uznat, že Rowlingová tohle prostě umí. Všechno i sebemenší maličkosti prostě jsou ve výsledku důležité. Vážně se moc těším na další díl. Brzo se také musím pusti do Prázdného místa. Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože mě přesvědčila, že mám začít číst detektivky.

Košišta
10.08.2014 5 z 5

Rowlingová nezklamala ani pod pseudonymem. Skvělá knížka, úžasná přehlídka nejrůznějších postav a postaviček ze showbyzbysu, těším se na český překlad pokračování. Cormoran a Robin mají čestné místo v knihovně.

asterixka
10.08.2014 5 z 5

Nečekala jsem nic a dostala jsem všechno (co má ve správné detektivce být). Mé první a přitom fantastické setkání s Mrs. Rolling :)

TheMajkee
09.08.2014 4 z 5

Mohl bych zkopírovat svůj komentář k Prázdnému místu a jen ho lehce upravit. Rowlingová je prostě skvělá vypravěčka a Volání kukačky se Prázdnému místu celkem podobá. Obojí spojuje taková napínavá rozvleklost - vždyť tady se na nějakých 300 stranách absolutně nic nestane a naopak na posledních 100 se stane všechno. Přesto se od knížky nelze odtrhnout - tím, jak pořád nevíte, co si máte myslet, stále nepřichází žádné rozuzlení, žádná indicie, kdo by mohl být pachatelem, musíte zkrátka číst a číst, abyste se to už konečně dozvěděli. Právě u nějaké tří sté strany mě to už docela naštvalo, protože jsem už chtěl slyšet nějaké obvinění a ono pořád nic.

Občas mám však dojem, že Rowlingová vaří trochu z vody - kolečka do sebe zapadají jen proto, že to autorka chce a že si to tak stanovila na začátku. Občas mi přijde, že v mysli hlavního protagonisty vytváří totiž překroucené konspirační teorie, které se z ničeho nic vynoří a jako čtenáři vůbec nechápeme opodstatnění. I přesto všechno ale zkrátka nelze Rowlingové upřít ten její čtivý styl. Ať už něco popisuje nebo nechá postavy jít do dialogu, má to tempo, lehkost a švih.

hatuli
09.08.2014 1 z 5

Je to docela nudná kniha,dočetla jsem ji jen kvůli tomu jak dopadne,ale autorka by se měla spíše věnovat psaní pro děti.Strika popisuje jako staršího padesátníka,ne třicátníka.Chybí představivost děje,jak by to mohlo být,nebo vypadat.Nudná ,rozvláčná kniha,vzbuzující lítost nad Strikovým osudem a trampoty s umělou nohou :-)

maid
08.08.2014 5 z 5

Rowlingová je prostě génius. Jinak to nelze říct.

jiri2737
08.08.2014 5 z 5

Neuvěřitelný styl. Tak dobrou detektivku jsem ještě nečetl. Pochopil jsem v čem spočívá mistrovství Rowlingové. Ve věrohodném popisu vnitřních pocitů hlavních postav.