Volání Kukačky

Volání Kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190008/bmid_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 4 4736 4736

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

Denčaa
05.01.2015 3 z 5

Byl to těžký boj, ale nakonec se mi podařilo knihu dočíst. První polovina se neskutečně vlekla, stále jsem knihu odkládala. Když jsem ji četla, jen abych ji už měla z krku, dalo se do toho začíst, ale určité pasáže byly zdlouhavé, zbytečné, až jsem přeskakovala i stránky. No kdyby autorka příběh zkrátila tak aspoň o třetinu mohlo to být prima počtení. Jinak detektivní příběh se mi líbil a zase jsem vraha neuhodla. Ale další díl do ruky asi nevezmu.

esussi
03.01.2015 4 z 5

Miluju detektivky a obzvlášť ty, u kterých až do konce netuším, kdo je pachatel. Tahle bude rozhodně na mém top listu, a to nejem díky skvělé promyšlenosti děje, ale i kvůli sympatickým ústředním postavám.

Kayla
03.01.2015 4 z 5

Páni musím říct, že konec knížky byl dost dobrý. Je to první kniha, kterou jsem četla od Rowlingové a musím říct, že tato knížka není špatně napsaná. Občas se jsem se při čtení nudila , zvláště ze začátku, ale pak jsem se do toho začetla a konec byl výborný. Ale upřímně mě u tohoto díla chyběla akčnost, ale na druhou stranu jsem měla pěkně zamotanou hlavu a nemohla určit kdo to udělal.

ricky.star
02.01.2015 5 z 5

Velmi dobrá detektivka, propracovaný příběh a dobře popsané detaily. Nevtáhlo mě to do děje tak, jak jsem čekala, ale i tak se knížka četla dobře

kikies
01.01.2015 5 z 5

Velice podařená detektivka, důkladně propracovaná zápletka, skvěle vykreslené postavy. Taky tam vidím trochu inspiraci Harry Holem od Nesba, ale nepovažovala bych to rozhodně za negativum. Už se moc těším na další příběh se Strikem a Robin.

miman
31.12.2014 3 z 5

Detektivka to není špatná. Ale na můj kus je to trochu zbytečně moc roztahané. Cormoran je pro mě takový lehký odvar Harryho Holeho... Robin se mi taky líbila....
Pro mě 66%.

tanika
30.12.2014 4 z 5

Ke knížce jsem přišla náhodou - četla se výborně, líbila se mi - spíše psychologická než akční, bavilo mne hádat, kdo je vrah, postupně si skládat informace, rovněž vztah Cormorana a Robin

knihomoli
25.12.2014 3 z 5

měla jsem pocit, že se autorka zhlédla v rovnici více stránek, více peněz, i když to nemá alespoň po finanční stránce zapotřebí.

Salonka
19.12.2014 3 z 5

Opäť jedna z knižiek, ktorú som začala čítať bez toho, aby som o nej dačo vedela - snáď okrem toho, že ju pod pseudonymom muža napísala J.K.Rowlingová (autorka Harryho Pottera, z ktorého som nikdy neprečítala ani riadok) a že je to plus mínus novinka. Volanie Kukučky na mňa žmurklo z police v knižnici, a ja som neodolala svojej zvedavosti a peknej obálke. :-)

Bola som celkom milo prekvapená, knižku som prečítala rýchlo a bavila ma od začiatku do konca. Žiadnu pasáž som nepovažovala za nudnú alebo zbytočnú. Áno, kniha neobsahuje superakčné zvraty... no a čo? :-)
Tiež myslím, že nebolo poznať, že knihu písala žena, čo beriem ako pozitívum.

Dej považujem za – v zmysle detektívky – netradičný, zápletka aj záver sú zaujímavé. Isteže, niektoré prvky sú úsmevné, prípadne trochu naivné, ale na hodnote knihy (ktorá sa však dúfam netvári ako najlepšia svojho žánru) to neuberá.

Podľa mňa je vhodná pre menej náročných čitateľov, ktorí neodmietajú trblietavý svet celebrít a bulváru všeobecne. Toto ladenie však autorka vyvažuje obrazmi chudoby, ľudského nešťastia a zmarených osudov.

Teda: fajn čítanie, pod vianočným stromčekom skôr poteší. :-)

SONP
14.12.2014 5 z 5

S dílem coby audioknihou jsem strávil pěkných pár hodin v autě. Galbraith alias Rowlingová mne coby čtenáře-posluchače společně s Petrem Olivou přenesli do Londýna, do světa topmodelek, unikátních modelů od světoznámých návrhářů, kterýmse krásně prolíná se zatuchlou kanceláří Cormorana Strika - jednonohého a krásnou přítelkyní čerstvě opuštěného životního zoufalce, který nemá ani na své dluhy ani na svoji talentovanou sekretářku a který se přesto v tom prvně jmenovaném světě zorientuje tak, že vyřeší zadaný zapeklitý případ. Přiznám se bez mučení, že mě Rowlingová svými zvraty ve vyšetřování dostala tak, že konec byl opravdovým šokem. Bylo to báječné a vůbec mi nevadilo, že kniha plyne tempem bahnité a znečištěné Temže. Nejsou zde žádné honičky, žádné bitky (až na jednu) a žádné přestřelky. Většinu knihy tvoří popisy vnitřního uvažování hlavního hrdiny a jeho konverzací s dalšími lidmi, případně londýnských a anglických reálií. Já mám takové knihy rád - čím méně akce, tím lépe pro mne. U mě 100%!

antonio22
13.12.2014 2 z 5

Hezky vyprávěná, zbytečně dlouhá kniha bez špetky napětí a překvapení, kdy pořád čekáte kdy to začne a...nezačne.

sydney
12.12.2014 3 z 5

Celou dobu jsem se těšila na nějakou napínavou akci, ale knížka je vlastně celá jak přes kopírák. Zbytečně moc dlouhá, ale má celkem zajímavý konec.

KLHannah
09.12.2014 4 z 5

Kniha mi vyhovovala svým pomalým, možná až neakčním, plynutím děje. Líbil se mi vztah Strika a Robin a celkově i ta omáčka okolo. Nebylo to sice takové to bechderoucí hltání knihy, ale příjemné odpojení se od běžných starostí života.

bellota
06.12.2014 5 z 5

Velmi dobře a čtivě napsaná kniha, která vás nenechá od ní odejít :-). Těším se na pokračování..

pipetion
03.12.2014 3 z 5

Zdlouhavé, místy až nudné ... zápletka nezáživná; podle mého knihu zachraňuje důkladně vykreslená postava detektiva a jeho sekretářka. Průměrná detektivka, která sem tam pobaví.

DasaN
29.11.2014 4 z 5

Celkem zajímavá detektivka i když v některých částech trochu zdlouhavá. Kniha je ale čtivá a hlavní hrdinové jsou fajn. Těším se na další.

Joges
28.11.2014 4 z 5

Čekal jsem napínavou detektivku, thriller, a ona je to spíš humorná a zábavná četba, s výjimkou napínavého závěru. Od začátku to byla nuda, to přiznávám. Dlouhé rozhovory, vleklé popisy událostí, ale i dobře vykreslené postavy. Asi po polovině přečtené knihy jsem si vypůjčil mluvené slovo. Petr Oliva čte knihu s rétorickou dokonalostí a s patřičným nádechem humoru. Teprve v jeho podání detektivní román vynikl a získal to pravé kouzlo. Záměr autorky byl najednou zřejmý a lépe čitelný.
Rowlingová si evidentně plní svůj sen. Píše sérii detektivních příběhů, rozepisuje se, vtipkuje a pohřbívá Kukačku pod nánosem přebytečné litanie. Volání kukačky je především hříčka spisovatelského umění - kniha je to dobrá, ale za žánrem detektivky pokulhává. Přesto spisovatelku za její počin odsuzovat nebudu. Autorka má jenom svůj styl a je v něm dobrá. Lula Landryová alias Kukačka se mi nakonec líbila.

MahulenaK
26.11.2014 2 z 5

Tak jsem se těšila, až mě ta knížka vůbec nebavila. V podstatě se tam až do trošku zábavnějšího závěru nic moc nedělo a ten konec byl taky dost zvláštní. Pro mě tedy velké zklamání.

gallovl
21.11.2014

Zklamání. Vleklo se mi to, málo napětí, akce.
Od JKR jsem očekávala víc.

Panter
20.11.2014 2 z 5

Tak nám JKR seskupila dohromady několik detektivkových stereotypů a na tom postavila příběh, který stojí jen na dialozích, je navíc zoufale nudný, rozvleklý a místy zase zbytečně překombinovaný. A navíc to občas nedávalo tak úplně smysl....