Volání Kukačky

Volání Kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190008/bmid_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 4 4702 1006

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

Pink Martini
28.12.2015 5 z 5

(Uwaga spoilery!) Volání Kukačky jsem se vyhýbala skoro dva roky, protože se její obsah a autorka propíraly na stránkách knižních novinek s nepolevující intenzitou, z čehož jsem usoudila, že to bude brak jak noha. Dobré knihy nepotřebují reklamu, že. Nicméně mi po čase začalo vrtat hlavou, o čem to celé je a zvědavost mě hnala k touze zjistit, jakou ta ženská, co napsala Harryho Pottera, dokáže napsat detektivku.

Po čertech skvělou. JKR se nedá upřít fakt, že umí psát a její knihy oplývají zvláštní čtivostí. Stránky se vrší na sebe, vy zdoláváte druhou stovku a máte pocit, že čtete pár minut. Je to lehké, zábavné a chcete vědět, co bylo dál. Takže celkem bez výčitek strávíte místo tří minut slabou hodinku na nočním hajzlu, protože vás sakra zajímá, co se bude dít v butiku Vashti a čekat s tím do zítřka prostě nestačí.

Pro mě je Kukačka příjemná záležitost, která rozvířila někdy už zatuchlé detektivní vody plné severského krimi a christieovek zašlých jako zvětralý sušenky s příchutí Earl Greye, co zůstaly po návštěvě senilní tetičky. Uznejme, že i sv. Agatha se po čase přejí a ani její fantazie má tendenci se opakovat. Láska nebo peníze. JKR vytvořila tak sympatickou neortodoxní dvojici, že je čtenáři někdy až líto, že nám neukázala víc z jejich soukromí. Bavil mě laický rozum Robin, která si plní dětský sen řešit záhady a odhaluje v sobě skryté schopnosti. Skvěle ji dubluje bručounský samorost Strike, do morku kostí chlap, který se občas nechá zbít svou bývalou holkou. Vedlejší popisy Londýna ukazují město ze všech jeho stran, z té zasmrádlé čtvrti pod Heathrow, kde maj nejlepší tikka masalu (fakt), i z těch, kde vám VIP obyvatelstvo neodpustí, že vaše gláda za hromového klení uklouzne na výtvoru nějakého psího miláčka s šátkem od Gucciho. 500 stran slupnete jako malinu a budete chtít další.

Nemyslím, že má autorka ambice se srovnávat se s A. Christie. Píše za sebe a jde jí to skvěle. Aplauduju každému autorovi, který dokázal přilákat k čtení do té doby abstinující lidi a ukázat jim, proč mají číst. Jen ať po generaci dětí odkojených Potterem přijdou Strikovi puberťáci. Díky JKR, že jsi to zvládla, když už to nedokázal Dostojevskij. Pokud byla tohle zahřívačka a rozepisovací kolo před Hedvábníkem, bude druhý díl pěknej nářez. 5/5 za mě, členku klubu těch, co jim tohle jako dobrodružná krimi kniha bohatě stačí. Jsem jen nelogická bytost, která odešla po druhé trojce z programování v C++ studovat fildu. Bravo, Corme, žeru tě.

arram
28.12.2015 4 z 5

Kniha sice čtivá je, ale v některých pasážích jí chybí ten správný spád, nicméně i přes to se jedná o kvalitní detektivku, u které se čtenář nenudí.

Randyz1986
28.12.2015 3 z 5

Poslouchal jsem v audiopodobě. Vyprávění mě bavilo, ale na můj vkus bylo možná málo akční a poměrně zdlouhavé. Ale postupně mi Cormoran s jeho asistentkou přirostli k srdci.

Azizi
27.12.2015 4 z 5

V zásade je v mojom prípade asi chyba v tom, že nemám rada detektívky. Úprimne sa priznávam, že (tak ako asi aj mnoho ďalších) som si knihu prečítala len kvôli autorke. Napriek tomu ma však zaujala omnoho viac ako Prázdne miesto. Avšak stále neporovnateľne menej ako Harry Potter. Vravela som si, že ak sa mi bude páčiť, prečítam si aj ďalšie diely, no zatiaľ sa na to nechystám. Porovnať príbeh s inými detektívkami však žiaľ neviem, keďže tento žáner nečítam. Dej je relatívne pokojný, čo mne by nevadilo, keďže si nepotrpím na žiadne akčné ani morbídne scény, len je tam na mňa akosi moc toho samotného vyšetrovania. Čo ehm, povedzme si pravdu, k detektívke akosi patrí, no pre mňa to bol asi ten najväčší kameň úrazu. Ale za to samozrejme nemôže tá kniha.

mika251
20.12.2015 3 z 5

Prečítané za pár dní a musím povedať, že ma to aj bavilo :) Autorka je skutočne majster vo vykresľovaní postáv, obsahovo je to priemerná detektívka, i keď som až do poslednej chvíle mala niekoľko adeptov na vraha, ale rozuzlenie mi v niektorých aspektoch trošku krívalo. V každom prípade som si hlavných hrdinov fakt obľúbila a Hedvábnika si nenechám ujsť.

Gooverka
16.12.2015 3 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a celkem mě bavila. Nemůžu knihu soudit z hlediska vyprávění, ale její obsah mě moc nezaujal. Znám mnoho lepších příběhů s detektivní zápletkou. Jediné, co hodnotím nadprůměrně, jsou zvláštní postavy, které jsem si oblíbila. :-)

adelaska
11.12.2015 4 z 5

Přiznám se, že jsem byla ke knize skeptická, spoustu lidí psalo, že je to zdlouhavé a nudné, ale teda mně to bavilo. Ano, mohla by být kratší, ale na to, jak je knížka dlouhá, tak se překvapivě četla rychle a dobře. Nicméně zápletka špatná nebyla, ale čekala jsem možná něco jiného. Ale určitě si přečtu i Hedvábníka

jasmína
08.12.2015 4 z 5

Kniha mě bavila, a na to, že byla tak obsáhlá, jsem se nenudila, a tak Rowlingová ukázala pod tímto pseudonymem, že je dobrá i v tomto žánru. Pro mě to byla oddechovka - detektivka.

Jsem zvědavá na Hedvábníka.

edimka
04.12.2015 1 z 5

Naprostý souhlas s BlackFun. Nedočteno:-(

BlackFun
29.11.2015 1 z 5

Bohužel musím konstatovat, že jsem knihy nedočetla, jelikož mě děj neskutečně nudil.. Začíst jsem se zkoušela několikrát, ale nedala jsem to, což se mi moc nestává. Takže za mě rozhodně palec dolů.

Beatrice_s
19.11.2015 3 z 5

U této knihy se z mé strany jedná bohužel převážně o pocity zklamání. Hlavní postavy a kapitoly zabývající se jejich osobami mi byly velmi sympatické. To samé však nemůžu říct o celkové detektivní zápletce a jejím rozuzlení. Toto byla skutečně detektivka s velkým „D“, a sice velice podrobná, pozvolná a titěrná detektivní práce nejen hlavních postav, ale také samotného čtenáře. A to je to, co mi zřejmě úplně nesedlo. Přehršle dialogů a řečí, avšak málo skutečného děje a nějakého jasnějšího „pohybu“ příběhu. Nicméně jsem ráda za tuto čtenářskou zkušenost a propříště se spíše budu držet detektivek kombinovaných s thrillerovým žánrem. :) „Hedvábník“ mě tak už do svých sítí nejspíš nenaláká.

trudoš
12.11.2015 3 z 5

Volání Kukačky se nese v duchu moderní anglické detektivky. Zdánlivě uzavřený zločin je podroben novému vyšetřování, při němž hrdina odhaluje skutečnosti dosud skryté. Jenže tam kde si stará dobrá Agatha Christie vystačila s dvěma sty stranami, má Joanne Rowlingová potřebu dát příběhu rozměr víc jak dvojnásobný. Neopodstatněně. Zápletka plyne pomalu a víc než po akci jde po odhalování pozlátka modelingu. Přitom je to celé nečekaně komorní a bez jakýchkoliv invenčních nápadů. Pocit, že jsem už něco podobného četl (jedno jestli v horším nebo lepším provedení), byl po celou dobu čtení velmi neodbytný. Což jsem, jakožto velký autorčin fanoušek, skutečně nečekal.
Plusem zůstává, že v jejích rukou i ty nejobyčejnější postavy ožívají kouzlem lidskosti a přestože jsou pro dějovou linku zbyteční, jejich osud často zaujme víc, než ústřední vyšetřování. V tomto případě vede sekretářka Robin Ellacottová, která jediná do vyprávění přinesla svěžest v podobně sympatické nadšenosti a nevinnosti.

TiredLikeDog
10.11.2015 5 z 5

Knihu jsem si vyslechla při jízdě autem Evropou a musím říct, že příběh pohltil celou posádku. Jeden večer jsme dokonce místo obvyklého vykládání si u stanů, raději seděli v autě a poslouchali napínavý strhující děj.

BernardBlack
30.10.2015 3 z 5

Tohle "volání kukačky" mě už víckrát nepřivábí:(Nemám problém s tím, že to není ve stylu drsné severské školy...neb i pro "Herkula Pěrota":) mám slabost, ale tenhle zpěv bohužel není žádný nezapomenutelný chorál, ale spíš místy notně utahaná a nudná repetice (usvědčující důkaz spíš k smíchu:(, jenž nebýt napsaná "paní Potterovou" (za což jí platí dík a zůstane navždy v mém srdci), tak se do "našich zpěvníčků" rozhodně nedostane:)

šošon
28.10.2015 3 z 5

Před knihou mě co do kvality moji známí varovali, číst jsem začal tedy s malým očekáváním - a asi to tak bylo dobře. Je nutno přiznat, že hlavní postava, soukromý detektiv Cormoran Strike, svou branži vykonává poněkud zvláštním způsobem. V počátku se krátce seznámíte s existencí většiny postav, které potom Strike po zbytek knihy obchází a pokládá jim zvláštní otázky. Nic jiného. Dialogy nejsou zdravé, resp. přirozené, postavy nejsou moc uvěřitelné, de facto jsou buď hloupé, typicky ale naprosto průhledné. Detektivní konstrukce příběhu je slabá a předvídatelná. Paní autorce se ale musí přiznat, že ačkoliv vystavěla docela triviální příběh s triviálními postavami, nějakým zvláštním způsobem psát umí - poznáte to typicky v krátkých popisných pasážích. Některé až básnické obrazy jsou prostě super. Přikládám dva, co mi v hlavě utkvěly:

"V životě neviděl nic tak krásného a soudě podle neklidných postranních pohledů bezpočtu mužských očí, příliš hlasitého smíchu a hlasů i křečovitých gest vůči její mlčenlivé postavě v tom zdaleka nebyl sám. Pocítil přesně stejnou naléhavou touhu, jaká ho přemohla v dětství, kdykoli v zahradě tetičky Joan a strýce Teda napadl přes noc sníh. Chtěl, aby jeho chodidla vytlačila jako první hluboké, tmavé stopy do toho svůdně hladkého povrchu: chtěl ho narušit a vyplenit."

"Když stáhla ústa kolem cigarety a kolem se utvořil vějířek drobných vrásek, vypadalo to jako kočičí řiť."

VEROXYL
24.10.2015 1 z 5

aj keď je detektiv zaujímavý svojím marlowovským charakterom, pre mňa zápletka nemá logiku.

DominikaLibuše
21.10.2015 4 z 5

Ačkoli má první dedukce, kdo bude vrah, byla správná, autor (resp. autorka) mě při vyprávění trochu zamotala hlavu a "sváděla na falešnou stopu", ale i díky tomu, možná hlavně díky tomu jsem knihu nerada odkládala a četla jsem, seč to jen bylo možné, abych se dozvěděla, jestli kýžený vrah je právě ten, kterého jsem odtušila na začátku, či někdo naprosto jiný. Ale i přesto mé hodnocení není stoprocentní, snad mohla být kniha trochu kratší, bez některých možná až příliš rozvětvených popisů; a podle mého názoru až moc používané sloveso odtušit, i když to je asi zavádějící, jelikož jsem nečetla originál a mohlo to být jen překladem.

fmash
21.10.2015 4 z 5

Až teď jsem si všiml, že autorkou je Rowlingová - vědět to dřív, asi bych se do toho nehnal :). Ale aspoň už mi docházejí souvislosti ohledně velmi vcítěných popisů některých situací, jež byly u mužského autora poměrně nečekané. Z mé strany spokojenost. Každopádně Cormoran Strike je docela zajímavý hrdina šmrncnutý americkou drsnou školou, zápletka je zapletená, postavy zajímavé a má to spád. Dávám čtyřku, i když není úplně plnotučná. Slušná oddychovka. Audiokniha; přednes předčítajícího Olivy mi v paměti nezůstal, takže asi neuráží.

jana2285
15.10.2015 2 z 5

Průměrný příběh

Odehnalka
11.10.2015 4 z 5

Je pravda, že chvílemi se to táhlo, klidně mohla být kniha o pár stran kratší, ale i tak jsem se nemohla od knihy odtrhnout a odhalení vraha mě velmi překvapilo! Volání Kukačky mě nadchlo a těším se, až se někdy dostanu k Hedvábníkovi. Navíc Strike a Robin tvoří super dvojku!