Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 2001 2001

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

jfialova
16.01.2020 4 z 5

(SPOILER) Po smršti severských krimi, které jsem četla poslední dobou, šlo o příjemnou změnu. Ne že by tyto knihy byly špatné, ale styl psaní autorky je řekla bych ryze ženský co se týká například podrobného vykreslování povahy a pocitů postav, což je oproti poněkud syrovému stylu seveřanů znatelný rozdíl. Neustálé zmínky o bolesti Strikovy nohy mi už tedy způsobovaly téměř fyzické problémy, asi má autorka někoho podobně postiženého ve svém okolí, protože jinak si její sadismus vůči této postavě nedokážu vysvětlit :-) Jinak jde o napínavé čtení, osobu vraha nelze odhalit žádnou jednoduchou dedukcí (i když pocitově jsem tušila, kdo to bude), důležité indicie jsou totiž vyjeveny až v závěru knihy. Ještě na závěr bych dodala, že upřímně gratuluji Robin k jejímu rozhodnutí konečně se zbavit otravného Matta!

vagas
15.01.2020

Strike s Robin mě prostě baví, je to skvělé čtení, tento poslední díl asi nejlepší. Již se těším na pokračování.

snehule04
13.01.2020 5 z 5

Super, 720 stran za pár dní. Už se těším na další pokračování.

Mlsnákočka
13.01.2020 5 z 5

Tento díl se mi zdá nejlepší z dosavadní série. I když má kniha opravdu hodně stran, začetla jsem se a s napětím pokračovala, abych se co nejdříve dobrala pravdy. Autorka si se čtenářem celkem dobře pohrává, a to se mi líbí. Už se těším na další díl s Cormoranem a Robin.

hopr
12.01.2020

Když jsem viděla počet stran, protočily se mi panenky, ale úplně zbytečně. Všechno, co v knížce je, tam patří a čte se skvěle, odsejpá to. Aktéři příběhu jsou místy neuvěřitelně nesympatičtí a ohavní, ale vzbuzují i lítost a smutek nad jejich divnými osudy. Skvěle namixováno a zápletka se zaplétala a proplétala, až se uspokojivě rozpletla.

Tracyenka
09.01.2020 5 z 5

(SPOILER) Za mě rozhodně nejlepší díl této série. Opět poutavě napsané, Rowling prostě nezklame. U některých pasáží jsem měla pocit, že jsou tam trochu zbytečně, ale až do poslední chvíle jsem nevěděla, jak se nakonec všechno propojí, i když jsem měla tipy na to, kdo je vrah a moc jsem se nesekla. Každopádně kromě toho, že samotný případ mě bavil od začátku, mám velkou radost i z toho, že se Robin konečně zbavila toho sobeckého ignoranta.

pivatko

prostě wau

Ladislav73
09.01.2020 5 z 5

Více než případ mě bavil vzájemný vztah hlavních hrdinů a jejich příběh.

Lykke
09.01.2020 4 z 5

Pro mne asi nejlepší díl série. Chvílemi jsem se nemohla odtrhnout od čtení, jak moc jsem chtěla vědět, jak to bude dál. Osudy Cormorana a Robin se zajímavě vyvíjeli. Zatímco v minulém dílu mi Robin lezla s Mattem na nervy, zde mne příjemně po všech stránkách potěšila. V minulém i tomto příběhu mne však iritovaly neustálé zmínky o Strikeově noze. Na příští díl se těším.

felia
08.01.2020

Rowlingová prostě umí napsat knihu. Tato zatím nevyšla ve filmovém zpracování, ale zasloužila by si to

stejsdan
08.01.2020 5 z 5

Abych řekla pravdu, do téhle knížky se mi moc nechtělo, ale byl to dárek...Navíc jsem zjistila, že je to do autorky Harryho Pottera, což není můj šálek kávy...O to větší to bylo překvápko - hned od prvních stran mě autorka úplně vtáhla do děje, výborně se mi četlo, takže 700 stran za pár dní:). Skvělá zápletka, sympatičtí hlavní hrdinové z detektivní kanceláře i jejich životní peripetie. Spousty vtipných situací, ale i napětí, takže vřele doporučuju. Asi sáhnu i k další knížce.

Obviously
08.01.2020 5 z 5

Čtení čtvrtého dílu detektivní série s Cormoranem Strikem v hlavní roli bylo jako návrat domů. Díky důvěrně známým charakterům, jejichž vzájemná dynamika je pro celkový obraz knihy stejně důležitá a působivá jako samotný příběh, jsem se cítila pevná v kramflecích, ale případ plný nejasných tvrzení, lží a tajemných prohlášení ať už vysoce postavených politiků nebo psychicky labilního Billyho mi velmi často dokázaly ukrást pevnou půdu pod nohama, abych mohla jen tápat ve tmě a nenechat se od knihy odloučit.
Sedm set stran jsem málokdy přečetla takovým tempem, od poloviny knihy bylo prakticky nemožné se pro stoupající napětí od stránek odlepit a po dočtení se ke mně dostavil onen pocit nenadálé prázdnoty a zoufalého vědomí, že Robin s Cormoranem musím opět na nějaký čas opustit, ale vůbec nic s tím nemůžu udělat.
Ještě, že je tady seriál Strike, který jen tak mimochodem vřele doporučuju!

alivojta
07.01.2020 5 z 5

Stejne jako predesle tri dily,pro me ctiva,hezky napsana detektivka...

Čtenářka73
05.01.2020 5 z 5

Napínavá detektivka bez zbytečně krutých scén. Sympatická dvojice detektivů opět řeší zamotaný případ, ve kterém nechybí politika, vydírání, vražda, psychiatrická klinika ani manželské a partnerské vztahy. Přečetla jsem jedním dechem a už se těším na další díl.

Lavender756
05.01.2020 5 z 5

Topovka....a co ten konec?! Jak dlouhé bude zase čekání na další díl..asi to nevydržím!:)

helusa2
05.01.2020 5 z 5

Je to 704 stran velmi čtivého a napínavého textu - tak jak to J.K. Rowlingová - PARDON - Robert Galbraith! umí :-) Vyhovuje mi, že celá série jsou nejen detektivky, ale mají ten podklad osobního příběhu Robin a Cormorana. Není to tak krvavé, jako případy mnou také milovaného Jo Nesbøa. Z toho se vždycky dlouho vzpamatovávám. Ale příběhů Cormorana Strika bych zvládla klidně několik za sebou ;-)

helenkan
05.01.2020 5 z 5

Další skvělý díl a a pěkná motanice k vyšetřování. Ale tahle dvojka mě fakt baví.

J.books
04.01.2020 4 z 5

Další skvělá detektivka, jako předešlé knihy. Tato je co do počtu stránek nejobsáhlejší i když upřímně je tu hodně popisů okolí atd, takže by mohla být klidně o pár stran kratší a dějové lince by to nevadilo. Kniha je napínavá, nicméně konec zklamal, trošku je tu určitá "šablonovitá" předvídatelnost hlavní zápletky, která už za mě začíná být malinko trapná a chtělo by to změnu...nicméně dle konce se nejspíše dočkáme dalšího dílu.

sramkovamichala
03.01.2020 5 z 5

Další skvělá detektivka ze série Cormorana Strika. Napínavý příběh se spoustou zápletek, který se dobře čte.

Julinka679
02.01.2020 5 z 5

Obsahuje SPOILER!
Každý další díl lepší než ten předchozí a i když je tento celkem velká bichle (má přes 700 stran) tak to ničemu nevadí, J. K. Rowling totiž píše poutavě a rozhodně bych knize strany neubírala.
Případ vraždy ministra byl zajímavý a věrohodný, bohužel jsem ale vraha v průběhu děje odhadla a tak jsem tím moc překvapená nebyla. Na druhou stranu aféra s obrazem mne celkem překvapila a upřímně jsem nečekala, že by Raff spal s Kinvarou ale peníze jsou peníze a o ty jde i když o ně nejde.
Chování ministra Chiswella bylo opravdu zvláštní, trochu jsem měla dojem, že je blázen on a ne Kinvara ale takové je hold asi chování vyšší společnosti. Co se týče rodiny zavražděného ministra tak jejím "nejnormálnějším" členem bude pravděpodobně Izzy a možná i Fizzy, ty mi přišly celkem v pohodě (i když o tom by se asi dalo polemizovat).
Vztah Robin a Matta (kterého nemám ráda už od začátku) se vyvíjel přesně tak, jak jsem doufala (akorát bych vynechala tu svatbu, žádné "ano" Robin, nic takového! :D). Matt se opět choval jako snobský spratek, kterému bych nejradši dala pěstí a není divu, že od něho Robin konečně odešla.
Opravdu jsem čekala, že už se dá s Cormem konečně dohromady ale to by nebyla Rowlingová aby s tím ještě pár dílů nepočkala.
Doufám, že další díl bude brzy a možná se vztah naší detektivní dvojice trochu prohloubí.
Za mě jasných 5*, bez diskuze! :-)