Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 2001 2001

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

mats379
19.02.2020 4 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha ze série o Robin a Strikovi. Kombinace osobního života a klasické detektivky mi vyhovovala; uhádnout vraha mi sice nedalo až tak moc práce, tím se nechci nijak vytahovat, ale čtu detektivky od 13 let, ale přece jen mě něčím překvapila. Kdyby tam bylo ještě trochu více humoru, dala bych plný počet! Snad příště...

DHav
19.02.2020 5 z 5

Rozsáhlý detektivní román. Napínavý, čtivý. Je to dobrá kniha.

mapet85
18.02.2020 5 z 5

Priznám sa, že neviem, či som niekedy v živore čakal tak nedočkavo na pokračovanie ďalšieho dielu knižnej série. A väčšina z vás, ktorí ste ste čítali tretí diel a najmä ten záver viete prečo, však ? :) Ale vám, ktorým sa štvrté pokračovanie príbehu Cormorana Strikea a jeho charizmatickej spolupracovníčky Robin Ellacotovej ešte nedostalo do rúk veľa neprezradím. :)

Musím povedať, že Galbraith svoju pomyselnú latku zdvihol o stupeň vyššie. Samotný prípad je veľmi prešpekulovaný a okrem iných miest nás zavedie za brány a do zákulisia parlamentu. Nebojte sa, tej politiky tu ale až tak veľa nebude. Prípad vraždy je takisto zaujímavý a prepletený a myslím, že väčšina čitateľov, podobne ako ja, vraha takmer do posledných stránok nezistí, keďže ním môže byť hocikto z postáv. :) Navyše Galbraith dokáže tak úžasne popísať prostredie a atmosféru, že máte pocit, že ste súčasťou deja.

Na knihe sa mi páčilo striedanie kapitol, kde sa riešil prípad s tými, kde sa rozvíjali súkromné osudy hlavných postáv. Možno som si trošku uvedomil, že knihu čítam preto, aby som vedel ako vzťah medzi hlavnými hrdinami bude ďalej pokračovať. A či som spokojný ? To tiež nepoviem. Čo ale poviem je, že už opäť nedočkavo čakám na ďalši diel z tejto pre mňa veľmi obľúbenej série s charizmatickými hlavnými postavami. :)

martineden
18.02.2020 5 z 5

Je mi líto, že jsem to už přečetla! Mohla jsem si knihu víc šetřit. Baví mě spojení detektivky a příhod hlavních hrdinů. Těším se na další pokračování, které si zkrátím tím, že si přečtu celou sérii znovu.

mol378
17.02.2020 4 z 5

I ženy mají své dny, a to i milovnice poměrně drsných thrillerů, dny,kdy si chtějí dopřát něco z tzv. ženského žánru - ale proboha žádné Večery pod lampou či srdceryvnou na efekt vypočtenou sentimentální banalitu o lásce a zradě zasazenou do aktuálně populárních kulis holokaustu. A pro tyto dny je tu Cormoran Strike a Robin. Je to kombinace společenského románu a klasické detektivky, takže nečekejte žádné krvavé scény, vražedné psychopaty, sofistikované, lehce nepravděpodobné, leč nervy dráždící motivy (to všecko však mám taky ráda!) - prostě obyčejná domácí zabíjačka, ale elegantně zpracovaná. Rowlingová dokazuje, že i v dnešních časech, které jdou okamžitě bez všech příkras na dřeň a na nic jiného není čas a trpělivost, lze zaujmout a udržet pomaleji plynoucím dějem, popisy postav, vztahů, myšlenkových pochodů i míst, vcelku poklidnou atmosférou. Vodí vás Londýnem, zajímavými lokacemi, které jsou zalidněné spoustou postav. Čtení tohoto románu vyžaduje soustředění a klid, nalaďte se na odpočinkovou notu, nikam se nežeňte - a držte palce Robin.

verssa
17.02.2020 4 z 5

Lehce ctiva. Nezklamala.

Kopretina
16.02.2020 5 z 5

Čte se to lehce, plynule, o vrahovi netušíte do poslední strany.. Jeden den mi nebylo dobře a tak náplň času zajistila tato kniha, u které jsem si dokonale odpočinula.

Tsuki
14.02.2020 5 z 5

Zatím nejlepší díl Strika. Čtení jsem si užila a sfoukla těch 700 stran za tři dny. Hodně se mi líbí ten rozsáhlý, ale přitom ne nudný, styl psaní, který Rowlingová ukazovala už v posledních dílech Harryho Pottera - její neskutečně detailní popis osob, jejich vnitřních motivů a pochodů, osobní minulosti... kde se u jiného autora stane, že vleklý popis postavy nebo krajiny zdržuje od děje, u Rowlingové (nebo mám psát u Galbraitha..?) je to všechno součást příběhu, který je detailně propracovaný. Opravdu jsem si to moc užila a okamžitě po přečtení poslední strany se těším na nový díl této dobře rozehrané partie.

Nelly
13.02.2020 4 z 5

Trošku váhám s hodnocením - jsou to slabší čtyři hvězdičky. Kniha je náročnější (nejen počtem stran, ale především některými delšími popisnými pasážemi, ale to je u autorky v této sérii již obvyklé, takže s tím jsem počítala), ale zase čtenáře k sobě nějakým záhadným způsobem táhne (není to akcí nadupaný detektivní thriller, takže proto je mi to záhadou). Doporučuji jako klidnější příběh s detektivní zápletkou na dlouhé večery...

ivzu77
13.02.2020 5 z 5

Dlouho jsme se na další díl, další vyšetřování C.S. těšila a musím rici, že se mi kniha velmi líbila.

ceji
11.02.2020 3 z 5

Celkově mám tuto sérii detektivek ráda, ale tento díl byl na mě zbytečně moc překombinovaný velkým množstvím postav a různých propojení. Občas je méně více.

kklepkaa
10.02.2020 4 z 5

Tohle byl asi zatím nejkomplikovanější a nejlepší příběh z celé série. Co tomu ale mírně škodilo, byl věčně naznačovaný vztah mezi hlavními hrdiny. Jakože lovestory mi nevadí, ale ob stránku si každý vnitřně řešil nějaké doměnky o tom druhém až toho bylo moc. J.K.R. umí vybudovat skvělou atmosféru... a díl od dílu jí to jde čím dál tím lépe.

Sabina335
08.02.2020 3 z 5

Tuto sérii detektivek jsem si opravdu velmi oblíbila a dávala jsem jim velmi vysoké hodnocení, ačkoliv teď musím sebekriticky přiznat, že tento díl mě trochu zklamal. Zápletka byla jako vždy skvělá, ta myšlenka Smrtící bílé byla úžasně propojená, ale opravdu to nemuselo mít 700 stran. Vše se rozjelo až na konci (tak jako u všech předchozích dílů), ale tentokrát děj neměl takový spád, jak jsem byla zvyklá. Líbilo se mi v knize vysvětlení té "Smrtící bílé", ale tento motiv je dle mého názoru už moc "psychologický". Předchozí díly za mě určitě mnohem lepší. Sama Rowlingová v poděkování napsala, že "Z důvodů, které tak úplně nesouvisejí se složitostí zápletky, je Smrtící bílá je jednou z nejnáročnějších knih, jakou jsem kdy napsala, ale také patří k mým nejoblíbenějším." Neříkám, že je kniha napsaná špatně, to vůbec ne, ale v porovnáním s předchozími díly musím pár hvězdiček ubrat. (Je to možná i tím, že během nemoci ležím v posteli a přelouskala jsem během 10 dnů všechny druhý, třetí a čtvrtý díl ihned po sobě, tak už jsem se začala asi tímto stylem psaní nudit).

vampyrcik
05.02.2020 3 z 5

"nevím věru, co Vám vytknouti dříve" :-D normálně mám Rowlingovou přečtenou za pár hodin, ale tahle kniha mi zabrala pár dní a nebylo to proto, že jsem si ji chtěla šetřit.. prvních 500 stran se nedělo nic a odpověď na Billyho příběh jsem dostala literally až na poslední stránce bez jakýchkoli indicií předem..jako příběh fajn, ale nebyl bohužel tak pohlcující jako předchozí díly..a detektivka je v tomto případě trochu nadnesené označení

Luciga
01.02.2020 5 z 5

Dokonalé. Strhující, milé, šokující (ano, opět byl závěr zcela jiný než jsem se domnívala, že bude...), něžné, i přes počet stran nenudící, obohacující čtení.

Jen ta Strikova chybějící noha, kdyby nebyla na každé stránce.... ale to mám, myslím, v komentářích i ke každé z předchozích knih :).

Val
01.02.2020 5 z 5

Tak za mě velká spokojenost. Žádní maniaci , žádné potoky krve a napětí tak akorát. Já mám tuhle sérii prostě moc ráda. A Robin mi tentokrát udělala velkou radost ...

mirka2558
30.01.2020 3 z 5

Dobra detektivka ale veeeelmi dlha...

linda2125
30.01.2020 5 z 5

Opět skvělý Galbraith! Z mého pohledu zatím nejlepší z celé série. Ze 700 stran mi nepřišlo nic navíc, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Rowlingová je prostě geniální vypravěčka. Líbí se mi, že to není jen obyčejná detektivka, i když i jen ta by byla skvělá, udržující čtenáře v napětí až do poslední chvíle. Když už si myslíte, že máte jasno, zjistíte, že nevíte nic. Je to také milostný román v příjemně podané podobě. Doporučuji číst celou sérii postupně, díly na sebe dost navazují.
Cormorana Strika jsem si oblíbila od prvního dílu a líbí se mi čím dál víc. I když ho bolí noha na každé druhé stránce. Lehce se mi proto plnilo 3. téma letošní čtenářské výzvy. Chtěla bych být Robin :-) … a doufám, že brzy bude další pokračování.

mcabr
29.01.2020 5 z 5

Tak dočteno a musím říct super. Možná nejlepší díl série. Tahle knížka se čte sama. Doporučuji.

kikies
28.01.2020 5 z 5

Nejspíš se budu opakovat, ale série o Cormoranově detektivní kanceláři mě prostě baví. Je sice fakt, že těch 700 stran mi dalo zabrat, ale rozhodně není čeho litovat. Rowlingová umí psát, bavit i zaujmout a každá z té obrovské hromady stran stála za to - ano, i ty, ve kterých Strike zase heká bolestí, Robin se sáhodlouze rozhoduje, co si počít se svým životem a oba se tváří, že spolu nikdy nic mít nebudou! :D