Dědička ohně ekniha

Třetí díl bestsellerové série Skleněný trůn. Celaena přežila smrtící soutěž i srdcervoucí ztrátu, ale zaplatila za to strašnou cenu. Teď musí cestovat do neznámé země a čelit zdrcující pravdě – pravdě o svém dědictví, která by mohla její život změnit navždy. Mezitím se na obzoru shromažďují temné síly, které chtějí zotročit celý její svět. Celaena tak musí najít sílu bojovat nejen proti vlastním vnitřním démonům, ale i proti zlu, které chce král Adarlanu osvobodit a využít pro své plány. Je dědičkou ohně a popela a neskloní se před nikým....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295649/big_dedicka-ohne-XcZ-295649.jpg 4.62503

Kniha Dědička ohně

Juliette@

Autorka ve vás během čtení několikrát vyvolá husí kůži a mráz po zádech a vy si jen budete lámat hlavu nad tím, jak to, že ještě nevznikl hraný seriál (pravděpodobně s ratingem R). Do Celaeny se dokážete perfektně vcítit a prožijete s ní zkrátka to dobré i to zlé (možná i slza ukápne). Když je smutná, jste smutní taky, když veselá, jste veselí taky, když má chuť někoho zabít, ...

PS: Začínám být alergická na slovní spojení: mocné svaly na zádech

více na mém bookstagramu: https://www.instagram.com/recbook_cz/

TVer

(+ SPOILER) Tato část se mi zatím líbila nejvíce ze série.

Potom, co na konci předchozí knihy Chaol odhalí, že Celaena je vlastně Aelin, ztracená princezna Terrassenu, jsem čekala jak se to dále vyvine. Celaena doplouvá do Wendlynu, kde má za úkol zavraždit královskou rodinu a už dopředu ví, že tento úkol nesplní.

Když ji najde nebezpečný a obávaný Jeřáb, dáva nám to příslib nějaké pořádné zápletky. Když týdny putují, aby se setkali s Maeve, očekávala jsem, že Maeve bude "hodná tetička", která bude nadšená z toho, že její neteř je naživu a nezemřela před 10 lety, jak se všichni domnívali. To ale není pravda, Maeve odmítne Celaeně poskytnout jakékoliv odpovědi, dokud Celaena nebude dost cvičená a silná na to, aby mohla vstoupit do Maevinho vílího města. Celaena proto odchází s Jeřábem do jakési "přechodní stanice" pro poloviční víly, kde ji Jeřáb bude cvičit, aby byla hodna vstoupit do Maevinho města a získat odpovědi ohledně toho, jak porazit krále Adarlanu a zničit jeho moc.

Scény, kdy Jeřáb Celaenu trénoval se mi moc líbily a zároveň se mi také líbilo, jak se mezi nimi postupně rozvíjelo pouto. Ze začátku byl ale jejich vztah velice zvláštní a Jeřáb k ní byl podle mého názoru občas celkem krutý, když ní otevřeně pohrdal (i když on sám dělal to co ona, a to podstatně déle a ve větším měřítku). Následně se dozvídáme, že Celaena má o sobě velice nízké mínění, myslí si, že je zbytečná a budižkničemu a souhlasí s Jeřábovým názorem na sebe.

Je pravda, že dosud byla v podstatě zbabělec a snažila se vyhýbat všemu nebezpečnému, ale na druhou stranu, není se čemu divit, když si prošla tím vším. Když pak konečně pochopí, že její magie není něco, čeho by se měla bát, kniha nabere úplné jiný směr. Hrozně se mi líbí, jak se pak s Jeřábem začnou o sebe navzájem starat a jak jim na sobě navzájem začíná záležet. Také se mi líbí, že každým dnem Celaena sílí a že se rozhodne trénovat i sama, aby se zlepšovala co nejrychleji to půjde.

Když konečně ovládne svou magii, na pevnost zaútočí netvory krála Adarlanu, které tam vyslal a Celaena skoro zemře. Zde se konečně dozvídáme celý příběh toho, co se stalo v ten den před 10 lety, kdy zahynuli její rodiče a zjišťujeme, že to nebyla až tak smrt jejích rodičů, která ji zlomila, jako spíše oběť její chůvy. Když Celaena tyto vzpomínky kvůli netvorům přežije a postaví se jim, vrací se zpátky do života silnější než kdy předtím a konečně svou moc uplatní naplno. Zde se také dozvídáme, že ona a Jeřáb jsou pojení magickým poutem, které je (jak jinak) velice vzácné.

Když pak Celaena přijde na to, co je třetím klíčem Sudby je jasné, že se celá série od daného bodu změní a že se knihy stanou ještě akčnější.

Je fajn, že příběh přeskakuje mezi Celaenou, Chaolem a pak čarodějnicí Manon. Dozvídáme se tak všechny souvislosti příběhu.

Když pak ke konci těsně před Chaolovým odjezdem král zadrží jeho, Aediona, Schorschu i prince, tak z toho nemám dobrý pocit. Ten se mi jen potvrdí po tom, co král dá vědět, že ví o nějakém špehovi, který je v řadách krále. Přizná se k tomu Aedion, aby zachránil Chaola a prince, následně ho zajmou a král dá popravit Schorschu, jelikož se ukáže, že pravým špehem je ona. Princ také konečně odhaluje královi svou moc, čímž zajistí Chaolovi příležitost k úniku.

Jelikož Aedion bude teď čekat na popravu a princ je zotročeným otrokem krále s pomocí náhrdelníku s kamenem Sudby, myslím si, že můžeme očekávat kopu akce v další knize.

Zároveň se také Celaena, které přijala svůj osud, povinnosti a začala znovu používat svoje jméno Aelin, vrací do Adarlanu, pořád jako Celaena, kde má v plánu získat veškeré kameny Sudby a opouští Jeřába, který zůstává ve Wendlynu.

Jsem zvědavá na další knihu, ale tato byla skvělá, nastala změna Celaeny, její smýšlení, ovládaní její moci a musím se přiznat, že jsem zvědavá, jak se bude příběh a zároveň také vztah s Jeřábem (toto možná o trochu víc) vyvíjet napříč dalšími knihami. Hned dnes se pustím do dalšího dílu.

annes

Jako na nové postavy jsem byla celkem naštvaná, že mi zabírají čas než se dočtu k tomu co mě zajímá - příběhu Celaeny. Nakonec se z dějových linek Manon i postav ve Zlomuvalu vyklubaly poutavé příběhy a objevily se na scéně zajímavé charaktery. Ještěže můžu sáhnout do poličky a jít hned na další díl :-)

Njangu

Tak jo napadají mě jen samé superlativy: " bomba, wau, úžasné, super, ...." A mohla bych asi pokračovat dál. Říkala jsem si po prvních dvou dílech, čím bude děj pokračovat??? Fakt to dá na 8 knížek? A stránkově mnohem obsáhlejších? Ty dva díly jsou dobré, ale přeci jen rozehřívací. A vlastně jsem si říkala, co je na téhle sérii tak super, že to všichni strašně chválí, vždyť je to takový lepší průměr. Ale tenhle předčil moje očekávání, asi o 100%. Přibyli další postavy, rozehrávají se nové děje a hlavní hrdinka pomalu nachází sama sebe. Strašně se těším na další pokračování. Takže dost psaní a rychle na nový díl. Neváhejte!!!! ;o)

Tesset

Super. Mám pocit, že hlavní děj se posunuje, možná trochu pomaleji, ale to mi nevadí, a k tomu se přidávají další příběhy a přibývají nové postavy. Přijde mi to jako "dospělácká" fantasy a je trochu škoda, že je to vedeno jako young adult, což může některé odradit. Těším se na další díl.

Kaila146

Nejlepší díl zatím

evismaior

(+ SPOILER) 80% - Od prvních dvou dílů série byl tohle značný posun k lepšímu, a to jak co se týče vykreslení postav, tak i co do barvitosti děje. Konečně jsem se dočkala toho, že nájemná vražedkyně, která se kdysi vzbudila v posteli svých zavražděných rodičů, poté prošla krutým výcvikem pod vedením mistra vrahů,dost lidí zabila, byla zrazena, přišla o milovaného přítele a následně strávila dost mučivý rok v pracovním táboře, se přestala chovat jako zastydlá puberťačka (což zřejmě autorka původně předpokládala, že její cílová skupina čtenářek bude vyžadovat) a začala působit víc jako skutečný člověk, který si s sebou v životě nese trauma z dětství, nelehké a předčasně ukončené dospívání, smrt milovaných lidí jak kdysi dávno, tak i v minulosti nedávné a navíc ještě vědomí, že by se neměla pokoušet utéct někam daleko a začít tam nový život, ale vrátit se jako právoplatná královna Terrasenu (což autorka odhalila na konci minulého dílu všem, kterým to ještě nedošlo). Ono vlastně v tomto dílu zase tak o moc nejde - Celaena se pod vedením nesmlouvavého vílího prince Jeřába cvičí proměňovat se ve vílu a ovládnout vlastní magii, aby mohla předstoupit před královnu víl Maeve a dozvědět se, jak zničit klíče Sudby, tím porazit adarlanského krále a zachránit svět (nebo aspoň jeho podstatný kus). Jenže právě během tohoto výcviku si dívka sáhne až na dno, otevře všechny daleko zasuté vnitřní bolístky a řádně se v nich pohrabe, aby mohla nakonec vstát jak Fénix z popela, což potřebujeme, protože nás čeká pár dalších dílů knihy. A za sebe musím říct, že toto bylo napsáno moc dobře a že mě autorka mile překvapila. Tím spíš jsem ale skřípala zuby, kdykoli příběh se Celaenou utnula a začala povídat, co se mezitím děje ve Zlomuvalu s princem Dorianem, kapitánem Chaolem a Celaeniným bratrancem Aedionem (byť to nakonec mělo docela dramatickou dohru). A do toho ještě přimíchala příběh čarodějnice Manon, která se spolu s družkami pokouší ovládnout let na wyvernech, a i když je vztah konkrétně s jejím létajícím ořem docela zajímavý, tak během knihy nikam do ostatního děje nezapadne. Je zřejmé, že ty dějové linky jsou nezbytné pro další posun v příběhu, jenže zkrátka nebyly vyváženým způsobem poutavé, když je srovnám se Celaeniným příběhem, já bych je snesla na pár stránkách někde v dalším dílu, až budou aktuální, neboť v tomto dílu mi přišlo, že prostě jen zdržovaly.

Vjeerus

Příběh jsem si opět neskutečně užila. Opravdu si dle mého autorka právoplatně hoví na špici oblíbenosti.
Vzhledem k tomu, že už nejsem úplná cílovka, ale žánr YA mě baví pro svou jednoduchost, kdy u toho mohu vypnout, dostávám v této sérii v podstatě vše, co žádám. A někdy i trochu víc.
Obří mínus jsem v tomto díle pociťovala v hlavních hrdinech, obzvláště v té jejich paličatosti a aroganci. Oba dva si udělali obrázek o tom druhém a nehodlali uvažovat, jestli za tím chováním není něco hlubšího. U hlavní hrdinky se to dá ještě jakš takš pochopit, její život je vcelku krátký a za tu dobu už toho prožila fůru (a spíš to špatné a tak s dobrým moc nekalkuluje). Ale jak úzkoprsej byl hlavní hrdina, to bylo už trochu jiné kafe, přitom by člověk očekával, že zrovna on, se svými zkušenostmi, dokáže dohlédnout trochu dál, než jen na masku.
Stejně jako u každé knihy autorky, závěr je famózní a to ve všech směrech. Spousta akce, napětí, odhalení, velká rozhodnutí a! vyříkání si toho, co mě prudilo, oddělení kapitol fakt v okamžik, kdy to nechcete a tak zhltnete dalších 50 stran, ani nevíte jak.
Nové postavy mě zatím moc nenadchly, ale uvidím, jak se projeví v dalších dílech. Zatím mám pocit, že autorka má slabší začátky dějových linek, ale postupným odhalováním Vás donutí milovat i záporáky, jak skvěle jsou napsaní. A tady cítím, že zástupci z řad čarodějnic nebudou všichni zlý.