Dalajlamova kočka

Dalajlamova kočka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169700/bmid_dalajlamova-kocka-Yzg-169700.png 4 1378 381

Dalajlamova kočka série

Maličkého kotěte, kterému hrozí nešťastný osud, se ujme samotný dalajlama. Kočička líčí svůj každodenní život v jeho těsné blízkosti. Stává se svědkem rozhovorů mezi dalajlamou a jeho hosty. Postupně poznává, v čem spočívá štěstí, a jak ho na cestě životem najít, což není pro žádnou živou bytost snadné. V laskavém příběhu často nechybějí humorné situace, kočka se tře o nohy hollywoodských hvězd a dělí se s námi o poznání, které získává v klášteře buddhistických mnichů. „Chci, aby i díky této knize lidé dospěli k tomu, že nejdůležitější je láska v různých podobách. Šťastní jste, když se staráte o druhé a dáváte jim lásku. To je jedna z nejúčinnějších cest ke štěstí,“ říká o Dalajlámově kočce její autor David Michie.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Synergie

The Dalai Lama’s Cat , 2012

Manifest blech
12.04.2022 5 z 5

Na to, že nemusím kočky, tak tohle bylo miloučké moudré čtení, ke kterému je fajn se vracet.

MarVo86
24.03.2022 5 z 5

Tohle se čte jedním dechem! Je to milé, nábožensky nevtíravé, vtipné.... a majitelé koček v tom určitě najdou i tu svoji :)

Lili
18.03.2022 5 z 5

Příběh vyprávěný očima kočky by se mohl zdát dětinský a směšný. Za mě tahle knížka ale má všechno, co měla mít. Hromadu rad a ponaučení, něžnou dávku vtipu a lásku na každém kroku. Po jejím přečtění vidíme cesty i tam, kde existovat ani nemohly.

***
„Je to podivuhodný paradox, ale tím nejlepším způsobem, jak sám získat štěstí, je, rozdávat ho ostatním.“

„Z myšlenky se stává slovo, ze slova skutek, ze skutků se stává zvyk a zvyk utváří charakter. Proto bdi nad svými myšlenkami a nad cestami, kudy se ubírají, nech je vyrůstat z lásky, jež se rodí ze zájmu o druhé... Tak jako stín nerozlučně provází tělo, i my se ubíráme tam, kam nás vedou naše myšlenky.“

„Je zajímavé, že když se pro něco rozhodnete, okolnosti se často poskládají ve váš prospěch. Není to ovšem pokaždé zřejmé, neuděje se to hned a někdy to probíhá způsobem, jaký byste rozhodně nečekali.“

capricorn__
15.03.2022 4 z 5

Rozmýšlel jsem se mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami, a nakonec dávám čtyři, protože mi ničím výrazně kniha nevadila a já si čtení užil. Anotace knihy mě přilákala okamžitě: jsem typ člověka, co vždycky upřednostní kočku před psem a co se zajímá o filozofii. Kniha je velmi zajímavá a jedinečná, s čím jsem trochu bojoval, byl styl psaní autora, který mi něčím zkrátka neseděl. K tomu mi určité části připadaly příliš infantilní a autor se uchyloval k takovému efektu čarodějnického proutku, kdy rázem všechno dopadne skvěle. A to příliš nemusím. I přesto dávám vysoké hodnocení, protože kniha má svoje kouzlo, hezkou atmosféru. Je to taková pohádka pro dospělé. Filozofie a moudra jsem v ní sice tolik nenalezl (jsem zhýčkaný "Citadelou" od Exupéryho), ale přesto jsem se u ní odreagoval.

Allys
24.02.2022 5 z 5

Veľmi milá kniha písaná prevažne z pohľadu mačičky JSK, ktorá v kláštore skutočne žila. V knihe môžeme nájsť viac múdrostí a poučení, ktoré sú podané príjemným a vtipným spôsobom.
Čitateľ môže nahliadnuť do života v kláštore, k Dalajlámovi do kancelárie, môže byť súčasťou života a diania okolo kláštora. Autor nenásilne občas pridá myšlienku týkajúcu sa budhizmu v súvislosti s príbehom. Nečakajte žiadne zložité zdĺhavé a únavné vetné konštrukcie na čisto teoretickej rovine.
Veľmi dobre boli spracované aj postavy v blízkom okolí mačičky, okrem samotného Dalajlámu napríklad kuchárka, jeho asistenti, alebo majiteľ kaviarne. Na základe situácií v príbehu sa čitateľ môže zamyslieť nad svojím životom, smerovaním a svojimi hodnotami.
Dej je podaný nenásilnou a pozitívnou formou, vďaka čomu každý, nie len milovník mačiek, sa môže vďaka príbehu inšpirovať a objaviť v ňom niečo prínosné pre svoju vlastnú cestu životom.

BookLover69
13.02.2022 5 z 5

krásná kniha, nešlo se od toho odtrhnout. V audioverzi je Jirešová taky jako kočka, takže pocit kočky při čtení ještě umocňuje. Díky!

huhuhu
09.01.2022 5 z 5

Trochu jsem se zalekla, když jsem zjistila, že jde vlastně o takový úvod do tibetského buddhismu zabalený do příběhu o dalajlámově kočce. Ale bylo to krásné, roztomilé, laskavé a někdy i vtipné čtení. A buddhistických myšlenek jen tolik, kolik zvládne člověk, který o buddhismu nic neví, navíc podaných pochopitelně a ukázaných na názorných příkladech. Příjemné překvapení!

tinka1974
31.12.2021 5 z 5

Moc hezký, jemný příběh. Pro zamyšlení, pousmátí i poučení. Poslouchala jsem audio. Je toten typ čtení, který se hodí k tomuto ročnímu období. Zastavení se a naslouchání. Jednou bych se k tomu ráda vrátila, udělala si víc času a přečetla papírovou verzi

Nika151
31.12.2021 5 z 5

Několik pasáží jsem si podtrhla a ráda si knihu přečtu v budoucnu ještě jednou. Začátek byl pro mě sice nudný, úplně nejsem fanda koček, šla jsem do toho kvůli duchovním aspektům knihy. A na úvod se řeší právě to, jak se dostala kočka k Dalajlamovi. Ale dále se to rozjede a na příkladech se ukazuje, jak by člověk mohl vnímat svět kolem nás a co by mohl dělat pro sebe a své štěstí.

Clea3112
18.11.2021 5 z 5

AUDIOKNIHA : Příběhy Dlajlámovy kočky jsem si zamilovala od prvního poslechu. Je to hlazení po duši, refresh sprcha po těžkém dni i příjemné kolébání ve dny, kdy potřebujete jen rozjímat a odpočívat. Prostě skvělé ! Kapitoly můžete poslouchat opakovaně i náhodně, vždy povzbudí.

Sarriii
16.11.2021 5 z 5

Velmi čtivá, milá a laskavá kniha. Dílo je plné zajímavých myšlenek a úsměvných situací. Je tam obsaženo hodně moudra a rad, jak by se měl člověk snažit chovat a celkově se po duševní stránce rozvíjet.

Hobitka
05.10.2021 5 z 5

Tohle je tak pěkná knížka. Laskavé, povzbuzující a přitom do příběhu vtahující čtení :)
Náhled do buddhismu i kočičího světa.

radimch
03.10.2021 4 z 5

Rinpočhin laskavý průvodce úvodem do tibetského budhismu.

Carl
18.09.2021 5 z 5

Série knih Její svátosti, Dalajlámovy kočky mi neskutečně přirostly k srdci. Všechny jsou napsány úžasně čtivou formou a zároveň nabízí vynikající myšlenky, moudrost a popisují základy buddhismu. U těchto knih reálně cítím, že ovlivnily moje každodenní myšlení a pohled na svět. Cítím se díky nim sebevědomější a moudřejší než kdy dřív. Ani vteřinu bych neváhal tuhle knihu doporučit každému, kdo má zájem se někam posunout na mentální úrovni a ve smýšlení o životě, ale zároveň si oddechnout a užít si příjemně strávený čas u této knížky. Ať vám přinese radost!

Mr.Moldau
18.09.2021 4 z 5

Roztomilá kniha, po jejímž přečtení bych chtěl být Dalajlamovou kočkou. Příjemné čtení.

Nisshoku
13.09.2021 5 z 5

Veľmi príjemná a jednoduchá knižôčka, úžasná oddychovka :) Splnila to, čo som od nej očakávala, takže dávam 5 hviezd.

Adelaide777
10.09.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem za poslední dobu četla, mohu jen doporučit! :-)

Hellrampage
05.09.2021 4 z 5

Veľká kniha o malej kočke plná budhistického múdra do života. Autor nás šikovným spôsobom učí, v čom spočíva šťastie, kniha má plno úžasných myšlienok, ktoré v epilógu pekne zrekapituluje. Odporúčam všetkým, ktorí si chcú prečítať peknú knihu o živote a nájsť nejaké rady, ako dôjsť ku šťastiu. 90%

Jara.v
24.08.2021 5 z 5

Malá kniha s velkou duší. Jako milovnice koček jsem se krásně pobavila nad některými vrtochy Sněžné lvice a zároveň uvědomění si daných chyb. Hlavní dominantou této knihy je však poznání vnímání sebe sama a okolí. Krásné příklady s podrobným rozborem chování, činů a posléze následků. Vše co uděláme se vrátí v dobrém, nebo i špatném. Knihu mohu jen doporučit. Stačí se třeba jen na malou chvíli denně zamyslet na tím, co jsme udělali a jak jsme se zachovali...

Petrasuvicka
30.07.2021 4 z 5

Milovníci koček si to jistě užijí naplno. Nicméně je milou formou podané několik základních pravd a stavebních kamenů nejen buddhismus, ale celkově života obecně. Kdyby se podle toho lidstvo řídilo, patrně bychom se ocitli v nirvaně mnohem dřív.