Dalajlamova kočka

Dalajlamova kočka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169700/bmid_dalajlamova-kocka-Yzg-169700.png 4 1378 382

Dalajlamova kočka série

Maličkého kotěte, kterému hrozí nešťastný osud, se ujme samotný dalajlama. Kočička líčí svůj každodenní život v jeho těsné blízkosti. Stává se svědkem rozhovorů mezi dalajlamou a jeho hosty. Postupně poznává, v čem spočívá štěstí, a jak ho na cestě životem najít, což není pro žádnou živou bytost snadné. V laskavém příběhu často nechybějí humorné situace, kočka se tře o nohy hollywoodských hvězd a dělí se s námi o poznání, které získává v klášteře buddhistických mnichů. „Chci, aby i díky této knize lidé dospěli k tomu, že nejdůležitější je láska v různých podobách. Šťastní jste, když se staráte o druhé a dáváte jim lásku. To je jedna z nejúčinnějších cest ke štěstí,“ říká o Dalajlámově kočce její autor David Michie.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Synergie

The Dalai Lama’s Cat , 2012

Deia
01.02.2024 3 z 5

Túto knihu som si už dlhú dobu chcela prečítať a konečne som sa k nej dostala. Ani neviem prečo, zjavne len kvôli mačke :D. A musím povedať, že trochu ma sklamala, čakala som asi niečo iné. Mačka ako hlavná postava mi úplne nesadla a to hovorím ako človek, ktorý zbožňuje mačky. Ale častokrát mi jej rozmýšľanie proste k mačke nesedelo - naozaj si nemyslím, že by sa hocijaká mačka cítila zle pre to, že ulovila myš, ani keď žije s dalajlámom. Taktiež mi to celé prišlo až príliš zjednodušené a prvoplánové - mačku niečo napadne, nejaký problém a hneď o ňom niekto rozpráva. Ako chápem, že autor musel nejak témy načať, len mi to nesadlo. Aj keď mnoho z tých tém bolo zaujímavých a hodných zamyslenia. Taktiež v knihe bolo dosť zaujímavých postáv - či už samotný dalajláma, jeho poradcovia alebo majiteľ kaviarne, kam mačka rada chodila. Kniha má aj ďalšie pokračovania, ale myslím, že tým už odolám. Ako nebolo to zlé, je to také milé poučné čítanie, len nie až tak pre mňa.

castiglione
01.02.2024 4 z 5

Dočetla jsem.
Zavřela jsem oči a začala příst.
Tolik krásných myšlenek.

666Jitka
26.01.2024 3 z 5

Kniha Dalajlamova kočka je dobrým způsobem, jak člověka, který nemá žádné ponětí o základech budhismu, v odlehčené formě seznámit se základními principy a přesvědčením tohoto filozofického směru, chcete-li náboženství. Kniha se velice dobře čte a zařadila bych jí jako odpočinkovou literaturu. Sáhla jsem po ní díky recenzím zde na DK - byla jsem zvědavá. Kniha by v člověku měla zanechat vesměs pozitivní dojmy a připomenout mu důležité mírumilovné postoje tohoto učení, co mi však dost vadilo, je, že se tam pořád pojídá maso a to ve velkém, dokonce i v rezidenci samotného Dalajlamy - to mi přijde nepravděpodobné vzhledem k tomu, v co budhisté věří - nebo že by i tento směr zasáhla vlna pokrytectví ?

Marcela52
25.01.2024 5 z 5

Příběh malého kotěte, kterého se ujme dalajlama, je velmi čtivý a poučný. Kniha v sobě nese poselství, které může učinit šťastnějším každého z nás, z jednoho prostého důvodu. Snaha žít jako lepší bytost prospěje každému. Z této moudré knihy jsem si pár zajímavých myšlenek zapsala, tak alespoň jednu uvedu: Někdy naše světlo pohasíná, ale pak se setkáme s jinou lidskou bytostí, a naše světlo se znovu rozhoří jasným plamenem. Těm, kdo v nás znovu zažehnou vnitřní světlo, jsme zavázáni nejhlubší vděčností. Tak čtěte a přemýšlejte...

MartaPear
24.01.2024 3 z 5

Příběh, vyprávěný kočkou, kterou zachránil dalajláma, vypráví o životě v jeho sídle (a v druhém plánu seznamuje s budhismem - to jsem trochu přeskakovala). Zajímavé, stejně jako i další díly.

Sixao
21.01.2024 4 z 5

Příjemná audiokniha načtená paní Jirešovou. Vypravečem je kočka, které se jako neduživého koťátka ujal Dalajláma. Nenásilnou formou se v příbězích seznámíme se základními myšlenkami Budhismu. Literatuře osobního rozvoje se zpravidla vyhýbám obloukem. Tahle laskavá knížka mě moc bavila.

ČT: hlavní postava je milovníkem koček

GošaGoša
15.12.2023 5 z 5

Příjemná, oddechová knížka psaná jako plynulé vyprávění. Je lepší se soustředit na myšlenky a filosofii, než na kočku jako takovou. Té totiž bylo propůjčeno lidské uvažování a intelligence, aby mohla čtenářům předat moudrosti buddhismu.
Kdybych měla posuzovat kočku, tak řeknu, že je svatá jenom proto, že je Dalajlamova. Ovšem právě díky kočce jsou příběhy a hluboké úvahy tak čtivé.

Sitting-Bull
09.12.2023 5 z 5

Knihu mi doporučovala kamarádka jako "moc pěknou". Já ji dloooouho odkládala, ten název mi zněl strašně moc ezo-. Nyní jsem ji již chtěla odškrtnout z mého to-read listu, ať již jako přečtenou, nebo kvůli blábolům odloženou. Začetla jsem se do ní a byla nadšená. To je tak strašně moc kočičí kniha, že už více kočičí být nemůže. Jasně, je to dalajlámova kočka, takže se v knize setkáváme i s buddhismem, nicméně s buddhismem v kočičím podání.
Když knihu hodnotím s odstupem pár dnů, docházím k tomu, že kdo ji otevírá kvůli kočce/kočkám, najde v ní kočky. Kdo ji otevírá kvůli buddhismu, najde i něco z buddhismu. Kdo ji otevírá s otevřenou myslí, rozhodně si z ní něco pozitivního odnese. Nedokážu posoudit, jak to s touto knihou mají "psí lidé", asi jim nesedne, protože kočky a psi jsou prostě jiní a tohle je kniha pro "kočičí lidi"...

ZuzziŠ
12.11.2023 2 z 5

Nemám ráda knihy typu "Jak se stát ... během tří dnů"
Za tři tečky dsaďte lepším člověkem, šťastnějším člověkem, v tomto případě buddhistou.
Navíc do této knihy se ještě navíc přidávají fakta, jakože Ježíš byl taky Buddhista a tak...

Plativa
05.11.2023 5 z 5

Byla jsem zvědavá, co z knihy, kterou vypráví kočka vyleze, ale byla jsem velmi mile překvapena. Děj je velmi přirozený a příjemně plyne, každá kapitola v sobě nese nějaký kousek budhistického myšlení nebo učení, ale čtenářovi je to podáno jemně a přirozeně. Doporučila bych všem, kteří mají pocit, že v dnešním materialistickém a kapitalistickém světě jen tak kloužou životem a hledají ten svůj způsob štěstí.

uzivatel6305
15.10.2023 4 z 5

To je tak hezké počteníčko! Najednou jsem zjistila, že potřebuji začít číst a poslouchat něco pozitivnějšího a také trochu v sobě probudit dobrou náladu a vyslechnout něco povzbuzujícího. A ejhle knížka se objevila. Je to milé, legrační a plné krásných příběhů, skvělých k zamyšlení. Budhismus je představován ve spoustě každodenních situací a člověk před sebou neustále vidí tu usměvavou tvář 14. Dalajlámy a obdivuje ten klid a moudrost, které jsou pro něj tak typické. Audiokniha je moc pěkně načtena paní Jirešovou, i když ve trochu zrychleném tempu. A hádejte, co jsem si hned po přečtení pustila? No samozřejmě, že 7 let v Tibetu. A jdu na další díl.

eleryn
30.09.2023 5 z 5

Dalajlámova kočka je krásný, milý a také vtipný příběh, který obsahuje spoustu hlubokých myšlenek o životě.

Celou knihou nás provází kočička, která se shodou okolností, ještě jako malé kotě, dostala k Dalajlámovi. Během jejího dospívání se spolu s ní seznamujete s principy budhismu a hledáním životního štěstí.

Kočička během svého dospívání získala spoustu jmen. V Dalajlámově domě to byla Jeska (neboli JSK - Jeho Svatost Kočka). Ale také si vysloužila jiná jména, například Rinpočhe (Velevzacná), nebo její neoblíbené Myška. Proč měla tolik jmen si přečtěte sami.

Dalajlámu často navštěvuje spousta zajímavých lidí a Jeska u těchto návštěv nesmí chybět. I když to navenek vypadá, že kočička spí, je to jen zdání. Ona naopak rozhovorům pozorně naslouchá a hledá v nich odpovědi na své otázky o životě.

S kočičkou budete postupně objevovat svět a leckdy zjistíte, že náhody, nebo i nepatrné změny v našich životech, dokážou vykonat velké věci.

Knihu určitě doporučuji.

Veřenka13
05.09.2023 5 z 5

Kniha si Vás musí sama najít. Já po ní sáhla ve špatném životním období a během jejího čtení jsem se věnovala jen příběhům a na nic špatného nemyslela. Přečetla jsem jí jedním dechem. Moc se mi líbila. Je napsaná velmi čtivě. Myslím si, že osloví všechny, i když zrovna nejsou milovníky koček a budhismu. Určitě se vrhnu na další díly ;-)

Bakana
09.06.2023 3 z 5

Mám ráda tibetský budhismus a dalajláma je skutečný bódhisattva.
Tahle knížka obsahuje několik velmi pěkných myšlenek, vybízí k laskavosti a soucitu, ale tak nějak to není ani ryba ani rak. Je to takové mininaťuknutíčko do náboženského proudu, který je neskutečně rozsáhlý a hluboký. Není to ani vyprávění o kočce, ani o budhismu. Přesto natolik milé, že možná sáhnu po dalších dílech.

sgjoli
30.04.2023 3 z 5

Dalajlámovu kočku jsem poslouchala jako audioknihu v podání Ivany Jirešové. Tu jsem jako interpretku poslouchala poprvé a určitě ne naposled. Její hlas je velmi příjemný na poslech - takže už z tohoto důvodu mohu audioknihu Dalajlámova kočka doporučit.
Ačkoliv je mé hodnocení průměrné, minimálně za jeden poslech určitě stojí. Je to velmi milé, příjemné povídání s přesahem, kdy si čtenář/posluchač může do života odnést určitá moudra k zamyšlení. Co je to štěstí? Jak ho člověk může dosáhnout? Je důležitější ego, nebo druzí lidé?
Kniha je psaná s humorem a lehkostí z pohledu kočky - možná trochu příliš zjednodušujícím způsobem, ale to plně není na škodu. Je to tak vlastně srozumitelné všem, komu se tento titul dostane do rukou.
Průměrné hodnocení dávám proto, že jsem asi čekala přeci jen trochu víc těch mouder a poučení, co bych si z knihy mohla odnést. Tím nechci tvrdit, že je to špatný titul. Jen jsem asi čekala trochu víc.

sabouš
12.03.2023 5 z 5

Na doporučení kolegyně jsem sáhla po této knize. Ačkoliv nejsem milovnicí koček, tak mě vyprávění z pohledu kočky jeho Svatosti velmi bavilo. V knize se setkáváme se základními principy budhismu, které jsou zde srozumitelně vysvětlené. Knihu bych doporučila jako odpočinkovou četbu na pohlazení po duši.

VeruMalfoy
10.01.2023 5 z 5

Velice příjemné čtení. Naštěstí jsem knihu četla formou audioknihy, což se vyplatilo. Byla moc krásně namluvená a atmosféra v ní byla opravdu odpočinková a dodávala vám vnitřní klid. Vše dávalo smysl a bylo srozumitelně vysvětleno. Podávat tak hluboké myšlenky očima kočky bylo navíc velice zajímavé a poučné. Skutečně jsem se cítila Dalajlámovi blíž. Určitě si ráda přečtu i další knihy v sérii.

Dagmar76
29.11.2022 5 z 5

Velice milé čtení (nejen) pro milovníky koček o základních principech budhismu. Doporučuji jako oddechovou knihu po přečtení emočně náročných knih.

alekis
19.11.2022 5 z 5

Kouzelná kniha o buddhismu z pohledu kotěte - později dospělé kočky. Autor vpravil do stránek hodně informací, pokud se nauka o této zvláštní cestě životem vůbec dá za informaci požadovat.
Poučné. Inspirující. Zajímavé. A k tomu zážitky malého chlupatého zvířátka, které se sluní v přízni dalajlamy, muže velikého ducha a širokého rozhledu, a dalších dobrých lidí.

Asi se nestanu buddhistkou, na to prostě nemám. Prostředí, v němž jsem vyrůstala a v kterém stále žiji, má silný vliv a nedovolí mojí duši dosáhnout vyšších sfér. Na to jsem příliš - nazvu to tak, jak to cítím, lepší slovo mě nenapadá - tuhá. Nepřizpůsobivá. Příliš uzavřená ve slupce Středoevropanky. Vlivy, které utvářely a utvářejí moji osobnost prostě nepřekročím.

Bylo by krásné, vnímat beze zbytku pouze přítomný okamžik a dokonale se soustředit. Pochopit, co přesně je a jak funguje meditace a využít všech dobrodiní, která lidské bytosti může přinést. Bylo by krásné, milovat všechny živé bytosti, bez jakýchkoliv podmínek a výhrad, dosáhnout osvícení a tím nekonečného klidu a radosti své duše.

Vím, že se mi to nepodaří. I některé pasáže v knize mi bylo zatěžko číst... natožpak se jimi řídit. Ale něco si vzít mohu, aspoň něco málo, co přinese do mého života víc světla, víc radosti, v této přelomné době, kdy se zdá, že všechno, co se vyvíjelo tisíce let až po dnešek, se naráz obrací... Bůh ví kam... No. Někam určitě. Ale víme, že zlé může být v konečném důsledku i k něčemu dobré :-).

Občas mě potkávají zajímavé věci, drobné zážitky, zvláštní setkání a poznání lidí a míst, o kterých jsem neměla ani zbla tušení. Věřím, vím, že mimo naše zkostnatělé vnímání, tak omezené všemi vlivy, které máme kolem sebe, existuje širší nadstavba. Já ji cítím jen velice málo, velmi slabě... Bohužel. Ale tuším, že jsou mezi námi lidé, pro něž to nepojmenovatelné ono není nic nedostupného, kteří ví, mimo jiné, o nekonečné radosti a kráse, umí v ní žít... umí si ji užít...
Kniha rozhodně pro mě byla zábavná a užitečná. Nevím, zda otevřu další pokračování... snad ano :-).

TomTomis
26.06.2022 3 z 5

Moje druhá kniha od autora. Tuhle beletrizovanou část jeho tvorby asi nebudu vůbec dál číst. Příběh jednoduchý, takový zábavný, občas nějaká ta moudrá myšlenka, ale pár týdnů po dočtení, kdy vždy píši zápisky sem, si nevybavuji, jak kniha dopadla, jen střípky obrazů mi zůstaly v hlavě- kavárna, kocour, hledání cesty.... jo a dalajláma...:)
Jeho knihy o buddhismu mi přijdou lepší ( i když jsem zatím přečetl jen jednu).