Dalajlamova kočka

Maličkého kotěte, kterému hrozí nešťastný osud, se ujme samotný dalajlama. Kočička líčí svůj každodenní život v jeho těsné blízkosti. Stává se svědkem rozhovorů mezi dalajlamou a jeho hosty. Postupně poznává, v čem spočívá štěstí, a jak ho na cestě životem najít, což není pro žádnou živou bytost snadné. V laskavém příběhu často nechybějí humorné situace, kočka se tře o nohy hollywoodských hvězd a dělí se s námi o poznání, které získává v klášteře buddhistických mnichů. „Chci, aby i díky této knize lidé dospěli k tomu, že nejdůležitější je láska v různých podobách. Šťastní jste, když se staráte o druhé a dáváte jim lásku. To je jedna z nejúčinnějších cest ke štěstí,“ říká o Dalajlámově kočce její autor David Michie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/169700/dalajlamova-kocka-KJb-169700.jpg 4.4730

Dalajlamova kočka (1.)

The Dalai Lama’s Cat (2012)

Literatura světová, Romány, Duchovní literatura
Vydáno:, Synergie

Kniha Dalajlamova kočka

petulkapeta

Krásná kniha i když nejsem takový velký kočkomil jako jiní, příběh byl krásně napsaný a už se těším na řádky dalšího dílu :)

LenkaV.1

Pohlazení na duši a spousta témat k zamyšlení.

Pumpkin

Moc milé čtení. Velice uklidňující a harmonizující

ivana0281

Nikdy jsem netušila, že by mne taková kniha mohla zaujmout. Ale po přečtení prvních stránek, jsem ji dočetla jedním dechem. Čte se opravdu sama.

jengibre
29.12.2018

Jedním slovem – okouzlující. Dlouho jsem hledala správná slova, která by přiblížila pocity, které jsem z knihy měla a nakonec jsem našla – čtení na mě působilo jako jedna velká meditace. Přineslo mi relax a duševní obohacení v jednom. Příběh si od začátku získal mé srdce a rozhodně se k němu někdy vrátím. Děkuji a tleskám, pane Michie.

„Mít bdělou mysl znamená pozorně vnímat přítomný okamžik, svobodně a bez posuzování. Nezaobírat se myšlenkami na minulost nebo na budoucnost.“

Netopyr07
27.12.2018

Opravdu vtipné vyprávění :-) Kniha se četla výborně a pro ty, kteří inklinují k buddhismu (i když mnohé postoje a názory vykazují i jiné směry), je příběh jistě obohacující :-) Mně se zvláště líbila kapitola o možnosti změny pohledu na svět a závislosti na věcech a lidech.

vendy246
20.12.2018

Budhistický pohled na svět očima Její svátosti himalájské kočky.
Ze začátku trochu nuda, ale postupně, s přibývajícími zkušenostmi praktikujících, mě to začalo bavit. Hezký nápad, jak dostat do příběhu všudypřítomného vypravěče:)

Kéž jsou všechny bytosti šťastny!

alibaba72
16.12.2018

Toto je velmi milá a moudrá kniha, ke které se budu jistě rád vracet. Joo, měl jsme velkou chuť si jít pořídit koťátko :-)

Melanka
09.12.2018

Myšlenky buddhismu jsou inspirativní. Rozhodně jsem si z příběhů něco odnesla. Ale čtení mě zas tak nebavilo, kniha se dost opakovala.

Randyz1986
05.12.2018

Po po prvních minutách poslechu této audioknihy jsem si říkal, co je to za blbost. Ale jsem rád, že jsem vydržel poslouchat. Vyklubala se z toho totiž knížka, která je v podstatě složená z několikati příběhů ze života Dalajlámovy kočky a hlavně jejího okolí. A v každém příběhu se skrývá nějaké pěkné ponaučení či životní moudro. Nakonec se mi teda knížka moc líbila. I když bych ji možná čekal i delší s více příběhy a moudry. Určitě doporučuji.

esma
27.11.2018

Malé kotě získalo velký ohlas u čtenářů DK. Prostinký příběh čtený Ivanou Jirešovou by na mně moc roubovaný, ale budiž. Pokud někoho myšlenky buddhismu osloví, (což je pouze počáteční krůček na dlouhé cestě k realizaci), změna myšlení z JÁ ve prospěch vyššího smyslu života přinese prospěch nám všem.

anna0480
22.11.2018

Dalajlámova kočka, to je takové pohlazení pro duši. Žádné náročné čtení, přitom tak moc milé a schopné předat moudré myšlenky úplně jednoduše. Příběh je vyprávěný z pohledu samotné kočky - Jesky - , s kterou se setkáváme už na prvních stránkách, kdy ji Dalajlámův asistent kupuje zcela náhodou v zuboženém stavu na ulici. Postupně se seznamujeme s chodbami buddhistických chrámů, himalájskou kavárnou a se spoustou dalších míst, to všechno samozřejmě pohledem kočičím. Jeska je fajn, oblíbila jsem si ji už od od prvních stran. Takže pokud hledáte nějaké oddechové, přitom ale kvalitní, čtení, Dalajlamovu kočku rozhodně doporučuju!

Paluska
06.11.2018

Když jsem dočetla tuto knížku, tak jsem si po pár dnech řekla, co jsem se vlastně o
tom buddhismu dozvěděla? no nic moc... Příběh vyprávěný kočkou? proč ne, to mě vlastně při výběru knížky zaujalo... V některých kapitolách jsem měla pocit blaženosti a jiné kapitoly jsem sotva přečetla, jak byly nudné. ALE - celou knížkou šlo takové pozitivní teplo a láska, že když si vzpomenu na Sněžnou Lvici, tak mě to určitě zahřeje ještě teď :-)

loudomar
06.11.2018

Milá kniha. Takové příjemné odpočinkové čtení. Dalajlamovy kočky jsem četla v opačném pořadí a přijde mi že tato první je nejméně propracovaná. Přeci jen mi následující dvě knihy přišly nabitejsi životními mantrami a i příběh byl tak nějak spádovější a zajímavější. Ale každopádně doporučuji.

Nela2
02.11.2018

Milá kniha. Taková, co vyvolá úsměv i zamyšlení. Četla jsem ji několik měsíců - ne vždy byl čas a nálada na tento žánr. Ale jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

ivana02
25.10.2018

I když jsem více méně tušila, o čem bude, tak mě nenapadlo, že seznámení s buddhismem může být tak vtipně a mile podané. Zřetelně, jasně a srozumitelně představené buddhistické myšlenky. Některé odstavce jsem musela přečíst víckrát, jak moc se mi líbily, což se mi snad ještě nestalo. Knihu si určitě koupím a poprvé v životě jsem odhodlaná si v knížce podtrhávat :-)

TessBlackCat
25.10.2018

Knížka mě velice potěšila, je to oddechovka s jednoduchým a přitom hlubokým dějem. Miluju jógu a celkově mám zálibu v zkoumání různých náboženství, takže se mi knížka opravdu líbila, je to jednoduché vysvětlení základních zásad buddhismu a zároveň obsahuje i vtipnou část kočičího života. Mohu doporučit na dlouhé zimní večery :)

m.gena
17.10.2018

když se to trochu v některých větách poupraví, tak je to super knížka pro děti před spaním. :) Je to oddechová četba, ale co je nejvtipnější na tom všem, když sem píšu tento koment, tak má tato kniha 666 hodnocení :DDD náhoda?, nemyslím si :D

HankaJóga
16.10.2018

Knížka, která mi zpříjemnila toto léto. Moji velkou láskou je jóga a zajímám se i o buddhismus a tahle knížka naprosto úžasným způsobem přiblíží jeho základní myšlenky a určitě dokáže zaujmout a pohladit po duši i člověka, který se o buddhismus vůbec nezajímá.

Metla
11.10.2018

Když jsem si v rámci čtenářské výzvy vybírala žánr, který běžně nečtu, přišla mi na mysl náboženská tématika. Kdyby se nebe otevřelo a zahřímal odtamtud hlas, ať si okamžitě vyberu nějakou víru, jinak posloužím za terč blesku, stala by se ze mne buddhistka. Považovala jsem tedy za moudré se na tuto alternativu nějakou nenáročnou formou připravit. Oči mi zakoply o "Dalajlámovu kočku" a bylo rozhodnuto (díky kombinaci jednoho z mých oblíbených zvířat, osobnosti zasluhující úctu... a nepříliš vysokého počtu stran).
Zpočátku jsem četla vlažně a měla pochybnosti, jestli ve mně takto jednoduché a prostě podané životní pravdy mohou vykřesat větší zájem. Ale nakonec mne ty epizodky ze života Její Svatosti Kočky a lidí v jejím okolí chytily za srdce. Nejen to, některé aspekty buddhistické filozofie pronikly kamsi hlouběji do mé mozkové kůry a přiměly mě podívat se na věci pozorněji, případně z odlišného úhlu. Nešlo o nějaké dechberoucí objevy, co by mi radikálně změnily život, spíše o jasné zformulování určitých myšlenek a postojů, dosud se jen letmo otírajících o mé podvědomí.
"Dalajlámova kočka" je knížka plná pohody, jemného nadhledu a moudrosti podané tak, aby ji chápal každý... včetně koček. A docela by mě zajímalo, odkud autor čerpal atmosféru a informace, zda se třeba sám s dalajlámou nesetkal.

Aquagirl
06.10.2018

Krásné... prostě krásné. Plné laskavosti a moudrých myšlenek. Pokud se člověk aspoň trochu zajímá o buddhismus, a pokud je ten člověk navíc vášnivý kočkomil (tak jako já :-) ), užije si naplno každou větu. Těším se, až si přečtu další díly.

Bruklinka
01.10.2018

Moc milé, klidné a moudré čtení. Základní principy budhismu přiblížené očima jedné kočky, která žije u dalajlámy.

kalache
22.09.2018

...až se nechce věřit,že se lidé v Tibetu,při takové pohodě, dožívají v průměru necelých 60 let...

Miloš333
17.09.2018

Milá knížka, oddychová, žádné literární veledílo. Ale člověk musí ocenit ten nápad (i když zdaleka ne originální) a způsob, jak napsat bestseller a vydělat pěkné peníze (doufejme, že autor přispěl na rozvoj dobré věci ... -)
Ještě že nedal autor dohromady Serenu a Franca, ale co není, může být v dalších pokračováních.

applause
14.09.2018

Moc náherná knížka! Už dříve jsem na ni koukala a teď jsem si řekla, že ji zkusím a byla jsem mile překvapena. Odjakživa mě zajímal buddhismus a s většinou jeho myšlenek se ztotožňuji. K tomu miluji kočky, takže zakomponování Jesky do knihy bylo pro mě příhodné. Ještě než jsem měla knihu přečtenou, koupila jsem si další dva díly. Při čtení epilogu mě příjemně mrazilo a měla jsem slzu v oku. Mám pocit, že takové situace se mi v životě také přihodily a myslím, že většině z nás. Myšlenka na konci knihy je úplně ze života. Byla jsem dojatá a měla v duši klid. Doporučuji.

Gibis
05.09.2018

Příjemné a milé vyprávění Jeho svatosti kočky - Jesky, nazývané též Myška (to se jí moc nelíbí :)), Rinpoče či majestátně Sněžná lvice, jak jí s láskou oslovuje samotný dalajláma.
Seznámí nás se základními principy a myšlenkami buddhismu a donutí nás zpomalit, zamyslet se a alespoň se pokusit o bdělou pozornost. Alespoň já se po přečtení mnohem více soustředím třeba na šálek kávy a úplně jinak si ji vychutnávám :)

Rihatama
02.09.2018

Trochu prvoplánové a někdy i trochu povrchní. Ale moc milé. Záleží, s jakými očekáváními knihu otevřete. Michie předkládá něco jako základní postupy a myšlenky budhismu v kostce. Ovšem zabalené do roztomilého kočičího příběhu, který začíná srdceryvně, podobně jako knihy Marka Twaina, tedy ve zmaru chudoby a hrubosti světa zadních, temných uliček... Občasná ale nemožná domýšlivost dalajlámovy kočky mě docela prudila. Taky jsem tak trochu cynik a ironik. A přece mě příběh kočky Jeho svátosti potěšil i pobavil. Přečetla jsem si pěkný, poučný, laskavý příběh k zamyšlení o životě, přátelství, lásce, o sebevědomí, sebeúctě, pokoře a pochopení.

kní
30.08.2018

"Dva hlavní zdroje štěstí spočívají v následujícím: první je přání rozdávat štěstí druhým, což buddhisté nazývají láskou, a druhé je přání pomáhat druhým, aby se osvobodili od nespokojenosti a utrpení, což nazýváme soucitem."

vesela.bota
16.08.2018

V těžké chvíli jsem se těšila na každý moment, kdy otevřu knihu a dostanu od ní milé pohlazení, které jsem v tu dobu přesně potřebovala. Jako milovnici koček mě kniha potkala ve správné chvíli na správném místě. O budhismu nevím nic, takže pro mě určitě měla smysl. Skvělý způsob, jak laikovi některé z myšlenek tohoto směru nabídnout a také jak vnímavým lidem otevřít jiný pohled na život, který do té doby neviděli.

ditul
03.08.2018

Zajímavý pohled na svět očima kočky. Takový pěkný pohádkový příběh plný mouder ;)