Čtyři klíče

Čtyři klíče https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60693/ctyri-klice-60693.jpg 4 216 49

Kniha Michaela Crichtona, známého již romány Kmen Andromeda a Člověk na konci se zabývá rozborem „největšího zločinu minulého století", tzv. „velké vlakové loupeže". Jde o loupež z roku 1855, kdy se za Krymské války odesílal žold pro britské vojáky v speciálních ocelových trezorech po železnici z Londýna do Paříže. Jednoho dne otevře francouzský pověřenec v Ostende trezory a najde místo zlata olovo... Autor prostudoval staré archivy a noviny a rekonstruoval celý případ. Používá jej však spíše jako doličný materiál a na jeho základě provádí brilantní analýzu tehdejších sociálních pomérů, třídních rozporů a to víc zakrývající pokrytecké vládnoucí morálky. Všechna prostudovaná fakta zpracoval autor do hutné zkratky a organicky začlenil do napínavého děje. Názorně dokládá, jak v mocném impériu, jehož základy se zdají neotřesitelné, objevují se první známky rozkladu, af jde o neschopné vedení Krymské války či o bezpříkladně surové potlačení domorodé vzpoury v Indii. Navíc se podařilo autorovi zvýraznit atmosféru doby i jazykovými prostředky, kde řadí vedle sebe výstižné citáty z viktoriánského tisku, konverzaci „lepších" kruhů a hantýrku zločineckého podsvětí. Hned od počátku literární dráhy naznačil Michael Críchton, povoláním lékař, že nepíše knihy „jen pro zábavu". Ani Čtyři klíče takovým románem nejsou. Mají ctižádost sdělit mnohem víc a poutavým zábavným čtením jsou ovšem také.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Mladá fronta

The Great Train Robbery , 1975

danny_21
02.03.2016 3 z 5

Poměrně netypická novela o velké vlakové loupeži z pera autora, od kterého bych podobný námět nečekal. Místy to mělo spád a bavilo, ale vadil mi způsob jazyka, který byl vybrán ( netuším jestli záměr, nebo český překlad ) a jednoduchý, nenáročný styl, který mi ke Crichtonovi nesedí - 65 %

jitka4803
02.03.2016 3 z 5

bavilo mě to

cantona
01.01.2016 2 z 5

No chápu, že je toto slavný román a hlavně podle skutečné události, ale mě se v této podobě tedy nelíbil. Já si představuji dobrodružný román trochu jinak. Autor popisuje jednotlivé situace nudně a nezáživně. Četbu jsem musel odkládat, protože mě jednoduše nebavila. Takže asi tak.

DennisMoore
15.11.2015 5 z 5

Napínavější a zábavnější literaturu faktu aby čtenář pohledal. Film, který si Michael Crichton sám napsal a také natočil, doporučuji rovněž, ačkoliv je oproti předloze nejen o něco chudší, ale kupodivu má také úplně jiný konec.

Minotaur
26.12.2014 5 z 5

Mé první setkání s panem Crichtonem ( 1977 ) . Byl jsem nadšen. Dobre napsané , ovšem ve srovnání s pozdejšími počinmi ponekud jednoduché - spíš pro mládež. Ale i tak za pet.

metrolog
09.12.2013 5 z 5

Opravdu výborná kniha. Je to vlastně "detektivka" naruby. Víme, co se stane a postupně zjišťujeme jak k tomu došlo. Spoustu historických informací získáme nenásilnou formou, nestalo se mi, že by mě nudily nebo jen vyplňovaly knihu balastem. Děj má výborný spád a čtenář se v příběhu za chvíli cítí jako doma. Ten zmiňovaný film je opravdu skvělý a dost věrně kopíruje knihu - no nedivme se, scénář napsal sám autor knihy. Dávám plný počet hvězdiček.

Knišíl
18.11.2013 5 z 5

Výborná kniha o jedné z nejgeniálnějších loupeží historie (samozřejmě vzhledem k době kdy se udála).

wewercak
27.08.2013 4 z 5

Překvapila mě forma knihy, čekal jsem román, a místo toho autor servíruje útržky prokládané historickými poznatky. Rychle jsem si však zvykl a čtení rychle odsejpalo + se člověk dozví spoustu poznatků.

A Edward Pierce musel mít snad ze všech lupičů nějvětší smůlu, protože se při dokonalém plánování pokazilo úplně všechno.

Thomas.on
03.07.2011 5 z 5

Ti, kdo začínají s Michaelem Crichtonem by měli zařadit tuto knihu na čelní pozice ve výběru. Film, kde hlavního hrdinu ztvárnil Sean Connery, se rovněž povedl.

zfilmováno

Michael Crichton