Čtyři dohody

Čtyři dohody https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174299/bmid_ctyri-dohody-174299.jpg 4 2865 478

Ilustrovaná kniha. Vychází k 15. výročí prvního vydání. Ve Čtyřech dohodách odhaluje Don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. Ruiz shrnuje v duchu Castanedy základní toltéckou moudrost a vyjadřuje jasně a čistě, co pro muže a ženy znamená žít jako mírumilovní válečníci v moderním světě. V toltécké tradici vede naguál člověka k osobní svobodě. Don Miguel Ruiz je naguál z rodu Rytířů orla a věnuje se předávání svých znalostí učení starých Toltéků.... celý text

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

zamek
06.07.2012 5 z 5

Kniha která rozhodně může měnit životy :)) Poprvé, když jsem ji četl, jsem ji moc nepřijal, přesto jsem se zkusil na některé věci dívat jinak. Po druhém čtení mi začalo vše nějak dávat smysl, věřím, že je to opravdu skvělý návod na štěstí.

Alma-Nacida
06.06.2012 2 z 5

Mno... Opět jedna spasitelská příručka se zdánlivě jednoduchými, avšak nesplnitelnými radami. Opravdu nevím, jak si neutvářet žádné doměnky, možná po nějaké ošklivé nehodě s dopadem na mozkové funkce... Jinak bych se podepsala pod komentář Hipi :-).

joni
01.06.2012 3 z 5

jsou v ní zajímavé myšlenky, ale jako většinu takových knih ji musíme číst s nadhledem....

Hipi
20.04.2012 3 z 5

Nenáročné, oddechové čtení na prázdniny...Čtyři dohody je podle mě kniha, která je- ač není sama o sobě špatná- příliš přeceňovaná. Je ji třeba číst s nadhledem. S některými myšlenkami souhlasím, s jinými ne. Je třeba dost obtížné souhlasit s autorem, který říká že vůbec nic nemáme brát osobně, když jako příklad uvádí: "I kdyby někdo vzal pistoli a střelil mě do hlavy, i tento extrém neznamená nic osobního." Jenže když někdo vezme kvér a napálí to autorovi do hlavy, tak už mu může být opravdu jedno, jestli to nebylo osobní, protože bude mrtvý. A takových nesmyslů je zde víc. Na druhou stranu dovedu pochopit čtenáře, kterým se to líbí. U mě ale nepřichází v úvahu, že bych se autorovými dohodami chtěla nebo snažila řídit. Nad některými jsem sice popřemýšlela, ale to bylo vše.

rekkky
04.04.2012 5 z 5

Při čtení mě spoustu věcí postupně docházelo a v tom si myslím, tkví kouzlo této knihy. Abstraktní formou nádherně nastiňuje pravdy týkající se výchovy, komunikace a samotného existování. Každý, kdo rád přemýšlí o svých postojích a názorech, ocení tuto perfektní knihu.

honolulu1317
01.04.2012 1 z 5

Snad již nejsem zcela naplněn emocionálním jedem, ale nemohu jinak. Nemám rád pododné instatní, nápadně dostupné, sterilní pravdy bez pochybností. Není to proti samostné podstatě filosofie?

Eva241276
14.01.2012 5 z 5

Při této knize mi spoustu věcí došlo a mohu říct, že mi vlastně pomohla, abych se zvedla z bahna a šla dál.....

".Nic si neberte osobně, jelikož dotyčný pouze mluví sám o sobě!!"

Tato věta je moudrá, pravdivá a je z knihy. Pořídila jsem si i Cd-nahrávky a opravdu nelituji.

Takže mé hodnocení této úžasné knihy je vynikající a vřela doporučuji Všem!!!!

misssicccka
30.11.2011 3 z 5

Inspirující, motivační, uklidňující, sebepoznávací...ale mohlo to být rozhodně lépe podané

Barbanka
24.10.2011 5 z 5

Velmi poučná kniha. Od té doby co jsem jí četla se snažím chovat podle čtyř dohod. Neříkám, že je to jednoduché, chce to na sobě opravdu zapracovat, ale věřím, že pokud to člověk dokáže, jeho život bude šťastnější. Pokud by si tuto knihu přečetl každý ,svět by byl určitě o něco lepší.

PETY
15.04.2011 5 z 5

Tato kniha je velmi poučná ale pro čtenáře západní kultury je velmi těžké se tímto řídit.
Každopádně stojí za to se o to pokusit.

svatonka1
03.03.2011 4 z 5

Velmi zajímavá kniha ,která nutí čtenáře k zamyšlení nad sebou samým.

DiskKiller
17.01.2011 5 z 5

Knihu je třeba číst s jistým nadhledem. Je zde spousta pasáží, které jsou pro mě dost abstraktní až bájné a pohádkové. Nicméně opravdu mi pomohla si uvědomit pár důležitých věcí. S něcím jsem už stotožněný byl, něco jsem našel nového a něco nepoužil ;)
Zároveň je zde např. v Dohodě - nic si neberte osobně skrytý problém v tom, že se může stát, že když ji budete striktně dodržovat, stanete se imunní proti jakékoli kritice a názorům ostatních ... Proto bych třeba zvažoval dát ji do ruky nedozrálým dětem, popř. asi s patřičným komentářem.
Ale jinak opravdu stojí za přečtení, i opakované.
ps.: V Divadle Na Lávce skvěle interpretuje Jaroslav Dušek, vydáno i na 3CD.

kobra77
03.01.2011 odpad!

říká nám že voda je mokrá...

frenchie
30.11.-0001 odpad!

Pro člověka neznalého jakékoliv filosofie je to možná něčím sugestivní, ale já znovu a znovu nacházela odkazy k jiným filosofům, většinou značně dezinpretované.
Na jedné straně je tu více méně obdivuhodná snaha autora změnit něčí život (I když si spíš jako skeptik myslím, že jediná snaha byla změnit život svůj. A to příjmy z tohoto "díla".), klást zásadní otázky a dejme tomu se i prostému čtenáři přiblížit jednoduchostí textu, na straně druhé je to právě povrchnost v které se celá "kniha" utápí a nepřináší nic, co by dříve nebylo řečeno.
I přesto ale věřím, že si tato kniha čtenáře najde. Určitě existuje skupina lidí, která na toto "slyší" a které stačí generalizování vědomostí, které autor nabízí a některým z nich možná i pootevře oči, ale já mezi ně nepatřím.

sonihe
30.11.-0001 2 z 5

Čtyři dohody jako čtyři předsevzetí do života se mi líbí. Člověk si uvědomuje, že si bere věci zbytečně osobně, že pomluvami šíří zlo, a že pokud začne vše, co dělá žít pořádně, tak se jeho život radikálně změní. Myšlenky pěkné. Ale zbytek slov v knize mi nějak přišel navíc, časté omílání slov a myšlenek. Kniha pro mě byla nečtivá a občas mi zaváněla zjednodušeným pohledem na svět, který nemám ráda. Obávám se, že člověk se jednoduše z daných výroků může stát cynikem nebo stejně dobře snílkem s hlavou ve větru. Sebereflexe je určitě základní kámen růstu osobnosti, ale k těmto dohodám musí člověk tak nějak dospět vnitřně. Ne že si řeknu nepomlouvat, je potřeba změnit spoustu vnitřních pochodů, emocí, chce to čas, odhodlání, vůli, lásku, trpělivost..nevím cest je mnoho a jsou různé. Proto beru tuto knihu jako inspiraci k zamyšlení raději bez dalšího rozebírání její formy.

hladko
30.11.-0001 2 z 5

Bohužel už jsem poněkud alergický na brakové bestsellerové manuály á la "Změňte svůj život" a "Jak se stát oblíbeným" a právě kniha Čtyři dohody je psána oním "manuálovým" jazykem. Otázkou ale je, dá-li se podobná kniha napsat jiným čitelnějším způsobem při zachování své "přesvědčovací" hodnoty. Takže měl-li bych hodnotit (a vlastně porušit tímto část jedné dohody) knihu po stránce slohové, mnoho Ruizových příznivců bych asi nepotěšil. Naštěsí je tady ale ona duchovní hodnota knihy a samotný princip čtyř dohod, které jsou mi velmi sympatické a věřím, že mohou v člověčím životě nastolit onu potřebnou rovnováhu. V důsledku jsem pak nucen knihu doporučit pro přečtení.

messi@h
30.11.-0001 3 z 5

Filozofie a světová náboženství jsou můj koníček, takže zajímavý zářez do sbírky. Spousta myšlenek v knize je zajímavých, ale nezdálo se mi, že by knížka byla úplně převratná. Kdo má trochu načteno v oblasti filozofie (např. východní), nebude nejspíš ničím zaskočen. Přesto to není špatné čtivo pro někoho, kdo se snaží najít rovnováhu v životě.
Filozofickou hodnotu knihy bohužel snižuje to, že pan Ruiz si z psaní podobných knih udělal živnost - nestačím se divit, jak se na pultech objevují nové a nové "dohody" psané jeho rukou :)

stellina
30.11.-0001

pro mě moc abstraktní.. ale mé okolí je knihou doslova okouzleno :)