Čtvero ročních období v Římě

Čtvero ročních období v Římě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380552/bmid_ctvero-rocnich-obdobi-v-rime-9GM-380552.jpeg 4 259 81

Výjimečná kniha – je plná mimořádných postřehů a popisuje Doerrova dobrodružství v jednom z nejúchvatnějších měst na světě. Anthony čte Plinia, Danta a Keatse ‒ staré kronikáře Říma ‒ a navštěvuje náměstí, chrámy a pamětihodnosti, o kterých tito muži psali. Účastní se vigilie umírajícího Jana Pavla II. a v prosinci vezme svá dvojčata do Pantheonu, aby jim ukázal, jak dovnitř okulem padá sníh. Společně se svojí rodinou se spřátelí s místními řezníky, zelináři a pekaři, jejichž hlučné příběhy a osobité výchovné rady jsou stejně neodolatelné jako samotný Řím. Tato osobní kniha odhaluje mnohé, je oslavou Říma, úžasným novým pohledem na rodičovství a úchvatným příběhem spisovatelského řemesla ‒ díky němuž Doerr přetváří své zážitky a zkušenosti do vět.... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Four Seasons in Rome , 2007

Amanita79
05.06.2019 3 z 5

Pro mne byla tahle kniha krásným vzpomínkovým výletem do Říma, města, které mám moc ráda a v němž jsem prožila několik báječných měsíců. Při čtení se mi vybavovaly ty běžné každodenní příhody i objevování památek, o které člověk doslova zakopává na každém rohu, a historie tohohle úžasného místa. A o tom ta kniha je. O normálním každodenním životě dočasného obyvatele tohohle města. Nehledejte žádný hluboký příběh, spíš úžasně odvyprávěný deník.

Ivka14
01.06.2019 2 z 5

Přišlo mi to, že to bylo jako jeho deníček, kde si zapisoval věci o jeho pobytu a co všechno se stalo. Mě osobně to nějak nenadchlo.

Knihomlok2015
10.05.2019 3 z 5

Doerr má neuvěřitelný talent psát o ničem tak, že je to naprosto neodolatelné a zároveň psát o důležitých věcech tak, že víte, že není nic nedůležité. A snad právě proto mě v případě téhle knihy neustále při čtení rozptylovalo to pomyšlení, jaké by to asi bylo, kdyby své síly jednou spojili pánové Doerr s Backmanem a seznámili své děti. Ta kniha by mohla být víc než jen dokonalá, rozhodně lepší než tahle.

momo01
22.04.2019 2 z 5

"Spisovatel vytváří sen. A každá pracovní verze by měla představovat verzi snu, která je vylíčena přesněji a je konzistentnější a trvalejší než ta předchozí. Každé ráno se snažím připomenout si, abych se tomu bezvýhradně oddal, abych nad vším dumal, abych na trhlinky ve snu otestoval každou větu."
Po řemeslné stránce knize není co vytknout, krásný jazyk a práce se slovy. Ale tento sen o Římu s autorem nesdílím. Možná, tím jak byl spánkově deprivovaný a unavený z péče o dvojčata, viděl Řím příliš melancholicky a vyšel z toho text bez energie.

pald
16.04.2019 2 z 5

Pro mě zklamání, asi proto, že jsem v Římě dlouho žil

Bramborak81
14.04.2019 5 z 5

Ráda se do Říma vracím, stejně tak se ráda někdy vrátím k této knize, a to ideálně v Římě. Autor popisuje svůj život s rodinou během pobytu v Římě. Seznamí nás s Římem v každém ročním období, kulturou i běžným životem v tomto městě. Poznáváme Řím v historických souvislostech, současný Řím, radosti i strasti cizince žijícího v cizí zemi. Krásný styl psaní.

Driftersoul
04.04.2019 4 z 5

Italy - itsn’t a country, it’s an emotion...., napsal někdo moudrý. A Řím či Toskánsko jsou ztělesněním všech emocí, které vnímavého návštěvníka této krásné země skutečně naplní až po okraj. O tom je daná kniha. Někdy se kapku utápějící v popisu strastí a slastí při výchově malinkých dvojčat. Anebo občas v obtížně uchopitelných úvahách. Přesto velice zajímavá. Doporučuji hlavně všem, kteří už Itálii a především Řím "ochutnali". My měli to štěstí už několikrát - být tam někde u Tibery, nebo na Forum Romanum, či v Trastevere, nebo se procházet po ztichlé večerní Via Appia Antica.... Cítit vůně, slyšet místní zvuky, vnímat vzdálenou zpěvnou italštinu. Ale stále nám to nestačí....

iceVS
30.03.2019 2 z 5

Nebetyčná nuda. Kniha psaná na efekt. Nedojal vás snad popis jednotlivých památek..? Pak vás zaručeně musí rozněžnit jakýkoli pohyb dvojčátek...

venora
27.03.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, absenci děje vynahradila “každodennost”, vhled do běžného života. I “unavený rodič” mě zaujal, ale to možná souvisí i s životní fazí :)

ergeletta
04.03.2019 1 z 5

"Deníkový záznam je pouze pro spisovatele; pomáhá mu pročistit, vnímat a zpracovat svět kolem."

A přesně takové to bylo. V Římě jsem byla několikrát a je to jedno z mých nejmilejších míst. Taky si píši poznámky z cest, útržky, které mi navodí atmosféru města po návratu domů. Rozdíl však je, že jsem si vědomá toho, že jim porozumím jen já, a nevydávám je do světa. Toto byl deníkový záznam, změť zmatených a neuspořádaných myšlenek a bylo velice náročné udržet pozornost a nekoukat neustále kolik stran mi ještě zbývá. Takový paskvil si Řím zkrátka nezaslouží.

ladyka
01.03.2019 4 z 5

Řím i knížky od Doerra mám moc ráda, ale tato kniha mě nenadchla tak,jak jsem čekala (ach ta očekávání!). Absence děje mi až tak nevadila,Doerrovy popisy mě jindy oslovit dokáží,ale tady mi mix filozofie unaveného rodiče a historie úplně nesedl a chvílemi jsem četla jen ze setrvačnosti. Asi nejsem úplně deníkový typ :o) nicméně - že je to Doerr a Řím a knížce nelze upřít jistou dojemnost, dávám slabší 4*.

čef
01.03.2019 4 z 5

„Na poznání Říma jeden život nestačí“ natož jedna kniha spisovatele, který zde prožil jeden rok na jakési Akademii s dotací – něco jako piš, barde! Tak psal a napsal, jak poznával Řím a Italy, jak se učil italsky, poznával Plinia a další mraky spisovatelů, kteří zde tvořili, pečoval o svoje dvojčata (che belli) a manželku. Mezitím napsal jednu povídku a tuto knihu bez příběhu, podle mne plnou dojmů spíše o všem a o ničem. Knihu, která může sloužit jako připomenutí pro ty, kteří v Římě již byli, pro věřící je zde Vatikán a úmrtí Jana Pavla a dále snad pro ty, kteří se dokáží dojmout na řetízkem kapiček na řídítkách motorini. Hlavně je snad určena těm, kteří svět teprve poznávají, váhavě hledají jeho smysl a žasnou nad řadou banalit, které dohromady tvoří život.

lusabl
27.02.2019 5 z 5

V Římě už jsem kdysi byla, ale po přečtení téhle knihy mám hrozné nutkání se tam vrátit! A vypsat si spoustu zajímavých bodů právě z téhle knihy. Plus za autorovu otevřenost v jeho pocitech. A rozhodně za krásné a zajímavé popisky zdánlivě obyčejných věcí.

Sandruš
20.02.2019 4 z 5

Zajímavé čtení, které upoutá ty, kteří mají rádi Řím a jeho okolí a ostatní možná navnadí na cestu do tohoto města..

Nelly
20.02.2019 3 z 5

Přečetla jsem v rámci Čtenářské výzvy - jako cestopis, ale asi jsem vyrostla v jiné době - na Stinglovi, takže mně to spíše než cestopis připomínalo deníček otce dvojčat. Některé části knihy byly nudné, některé naopak zajímavé. Protože jsem v Římě byla, mohla jsem si náladu lehce navodit, ale jinak bych řekla, že to mohlo být barvitější - přesně takový Řím a život v něm je. Jo, plus dávám za ukázky z Plinia.

Terez9119
18.02.2019 4 z 5

Na téhle knížce je krásné to, že jsem si při čtení přesně vybavila ten pocit, jaký jsem v Římě měla, ale naštěstí jsem byla v klidu doma. V tomhle je vážně kouzelná. Občas si říkáte: no jo, Američan v Evropě... Ale jinak krásná oddechovka

antiope
15.02.2019 4 z 5

Autorovi rozumím v mnoha ohledech. V tom jak na nás působí Řím, v rodičovství. Kniha je plná zajímavých myšlenek a postřehů. Některými pasážemi se musíte prokousat, některé odstavce číst několikrát. Ocenila bych, kdyby byla kniha doplněná fotografiemi.

Katyca
12.02.2019 5 z 5

Doerr dokáže popsat obyčejné všední věci neobyčejně. Po přečtení knížky mám chuť navštívit Řím.

Klarv
09.02.2019 3 z 5

Nechci říct, že by kniha byla napsána špatně. Ale nic pro mě. Cestopisy mi nevadí, ale zde je to spíše o jazyku, metaforách a básnických popisech a myšlenkách autora. Ze začátku se mi to četlo dobře. Poté nastoupil na scénu Papež a já se začínala nudit. Ke konci jsem se už ke čtení nutila. Být kniha delší, tak ji asi nedočtu. Absence děje mi trochu vadila.

Haloon
06.02.2019 5 z 5

Nevím jak by mne kniha zaujala a bavila, kdybych byl Římem nepolíbeným čtenářem. Naštěstí jsem se v něm octl na celý týden jen pár měsíců před čtením této knihy.
Byl jsem nadšen. Autorovi pocity z města se mísily s tím, jak si Řím pamatuji já, načež jsem Doerrovi záviděl a přal si znovu procházet těmi malebnými uličkami a obdivovat Svatopetrské náměstí.
Kniha skvěle zpracovává dojmy z kras Říma, zvláštností italů (ty zřejmě pro čecha nejsou tak zvláštní jako pro američana), snah pochopit tamní život, atmosféru a k tomu potýkání se s rodičovskými potížemi a prací nad vlastní knihou.
Krásné, poučné a k zamyšlení. Autor v díle mnohokrát napsal, že přes krásu a dech Říma má potíže soustředit se na psaní knihy z jiného prostředí. Myslím, že mu rozumím.

místopisy Řím rodičovství církevní památky archeologické památky historie měst, obcí a regionů

Anthony Doerr
americká, 1973