Cizinec

Cizinec https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5749/bmid_cizinec-q7r-5749.jpg 4 2289 2289

Hlavním hrdinou existenciálního románu Alberta Camuse je úředník Mersault, Francouz žijící v Alžíru. Dozvídá se, že mu v několik kilometrů vzdáleném útulku zemřela matka, a jede jí na pohřeb. Protože ji dlouho neviděl a navzájem si už neměli co říct, nijak ho její smrt nezasáhla. Na pohřbu neplakal, dokonce ani neznal její věk a hned druhý den šel se svou milenkou Marií do kina na komedii, jako by se nic nestalo. Poté se setkává s Raymondem, kterého opustila milenka a on se jí chce pomstít... Ve druhé části knihy Mersault uvažuje o životě a jeho smyslu, potýká se s vnitřní prázdnotou. Odmítá se obrátit k Bohu, přestože jej k tomu neustále přesvědčuje kaplan.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

L'Étranger , 1942

Kotrlat
10.01.2015 5 z 5

Před zhodnocením je potřeba nechat Mersaulta nějakou (dlouhou) dobu odležet.

Evus
04.01.2015 3 z 5

Asi jsem knihu prostě nepochopila. Hlavní hrdina mě příšerně rozčiloval svou naprostou lhostejností ke všemu a ke všem. Jestli tohle je hlavní myšlenka existencialismu, asi radši zůstanu u knih s dějem.

chamyl
14.11.2014 3 z 5

Přiznávám, že jsem knihu asi nepochopil. A nebo lépe jsem nepochopil oslavy její výjimečnosti. Odtažitá, chladně popisná, bez emocí v ději či u čtenáře. Hvězdičky přidávám za určitý náznak schematičnosti davu, který rozhoduje a soudí na základě toho, jak věci vypadají a ne jaké opravdu jsou. Ale i tak mi to přijde vcelku málo. Dobře to shrnula Skjaninka.

Hanka_Bohmova
06.11.2014 3 z 5

Způsob vyprávění hned od první stránky připravuje člověka i na obsah knihy.

S tou neschopností přetvářky bych to neviděla až tak žhavě, sám hrdina říká, že je zvyklý leccos odkývat, chcel-li mít od druhých pokoj, sebereflexi se nevěnuje... do jaké míry jde o "zápas o pravdu" a do jaké míry o prosté setrvávání v navyklém způsobu uvažování, protože vykročení ven je vzhledem k jeho psychickému založení (nebo snad nemoci) opravdu krajně nepříjemné? Není pak hlavní postava v obdobném zajetí jako ti, kdo ji soudí?

Soudící dav má svou únikovou konstrukci v konvencích a strachu z jejich překročení, hrdina má svou únikovou konstrukci v "absurditě života"... jediné, k čemu si může gratulovat, že ta jeho má lepší PR, je modernější a rozhodně zní vznešeněji.

Pavlina.13
11.09.2014 3 z 5

Kniha není špatná, ale poněkud nudná. Působí monotónně. V ději dochází k velkým věcem jako je pohřeb, vražda a odsouzení na smrt, ale vše je podáno tak nějak flegmaticky, že to na mě nijak nepůsobilo. I když jsou v knize obsaženy skvělé myšlenky o společnosti, po přečtení ve mě kniha bohužel nic nezanechala.

Pawlisman
04.09.2014 4 z 5

Čte se slušně, trošku psychologický temný až dekadentní vhled. Druhá část je vyvrcholením, kde některé pasáže jsou skutečně silné. Konec knihy je myslím literárním skvostem. I přesto, nemohu říci, že by to pro mě byla celkově pecka za 5 hvězd.

exitus
29.08.2014 3 z 5

Měla jsem v plánu sofistikovaný komentář, ale zjišťuji, že jaksi nemám ke knize co říci. Celkem nenáročné, krátké a vlastně i docela pěkné čtení, ale hloubku jsem v tom nenalezla (a to jsem čekala). Hrdinovi je vše jedno a tak se zaplete do problému, jehož řešení je mu v zásadě taky jedno. Přiznávám, že mi ho na konci bylo líto, ale jinak se mě kniha moc nedotkla.

Aaron Lewis
14.08.2014 1 z 5

Jestli byl Kafkův zámek blbost, tak tohle bylo něco podobného, jen s tím rozdílem že jsem to dočetla, jelikož měla kniha pouhopouhých 104 stran.

Je to povídka, naprosto nezajímavá, jelikož hlavní hrdina je člověk, pro mě, naprosto k nesnesení. Takový debílek. Všechno je mu jedno a mouchy snězte si mě. Neuvěřitelně apatický bez vlastního názoru, jakékoliv energie se někam zapojit apod. Vůbec mi nevadilo, že byl odsouzený k trestu smrti, protože lidem jako je on, je to úplně jedno.

Jestli tohle je existencialismus, tak já jsem autorkou těch nejlepších dadaistických děl!!!
Stavba vět jednoduchoučká, děj naprosto slabý, dialogy horší než v Hollywoodských filmech, naprosto nezajímavé!!!

Makyta
25.07.2014 3 z 5

Na toto dílo jsem narazila při hodině literky. Námět mi připadal zajímavý a tak jsem se rozhodla si knihu přečíst. Nakonec jsem si vytáhla u maturity, když jsem si ji dala do "svých pěti" z povinné četby.
Dílo Cameho se mi vcelku líbilo, ačkoliv Mersault mi připadal takový na všechno bez názoru a nic ho nezajímalo.... Připadal mi jako člověk, který je životem znuděný, než že by byl úplně chladný. Koneckonců i o své zesnulé matce mluvil pořád jako o "mamince". Byla zde dokonale ukázána hloupost davu a to jak lidí odsuzují ostatní ačkoliv ho vlastně ani neznají. V závěru je jasné, že Mersault nebyl ani tak odsouzen za vraždu samotnou jako za to, že si všichni mysleli, že mu byla jeho matka ukradená..
A přestože mě kniha jakýmsi způsobem oslovila, myslím, že když jsem se dívala na "ohlas" u lidí ve svém okolí tak příliš úspěchu neměla.

Skjaninka
19.05.2014 3 z 5

Stane sa vám občas, že pri čítaní dostanete facku? Facku formou šoku, či sme náhodou nezaspali a v deji sa strhlo niečo tak neočákavané, že si to človek musel prečítať minimálne dvakrát. To sa podarilo Camusovi, pretože konanie Mersaulta mi presne takú facku dalo. Hneď na to som začala uvažovať o strohosti celého deja a o príliš rýchlom slede udalostí. A stále som si v duchu hovorila, prečo to ten Camus robí? Prečo nedá tomu čitateľovi vydýchnuť a len tvrdo predvádza Mersaultovu chladnosť. A až na konci som si uvedomila, že práve preto, ako nám ten príbeh podsunul, ho robí takým akým je. Chladný, surový, ako hrdina sám. Ostal cudzincom až do úplneho konca. 3,5/5

Linduska16
25.04.2014 5 z 5

Kniha nádherně znázorňuje stupiditu lidského davu, který jen tupě následuje zajeté konvence, a žije v předsudcích.
Nejvtipnější na knize je obžaloba, která paradoxně vůbec neodsuzuje vraždu jakožto neodpustitelný zločin, ale fakt, že hlavní hrdina neprojevil navenek dostatečnou lítost nad smrtí své matky. Jako by nestačilo, že člověk má smutek uvnitř, a nemusí ho nutně dávat na odiv okolí.
Myslím, že Camusovo dílo je dosti nepochopeno, a že hlavní hrdina není vůbec lhostejný, netečný a už vůbec ne cynický. Proč by měl nakonec projevovat zájem o přihlouplé sousedy, protivného šéfa, a všechny ty směšné osoby vyskytující se v jeho okolí? Kdybych byla na jeho místě, měla bych naprosto stejné pocity. Jeho život je prázdný a postrádá smysl. Vražda je jen jakési vytržení z nudy. Myslím, že tím hlavní hrdina pouze chtěl něco změnit. Bylo mu vlastně jedno co to bude.
Takových podobných "cizinců" ve svém okolí potkávám spousty. Osoby, jejichž životy jsou k ničemu, a jejichž existence na tomto světě je naprosto zbytečná. Ale byl snad život ostatních postav v knize méně zbytečný než život hlavní postavy........?

kotasbk
23.04.2014 4 z 5

Začátek byl perfektní, ale jak jsem se dostal nad polovinu, kde začal uvažovat o životě, tak jsem usínal. Nebylo to kvůli tomu, že kniha je nezáživná, ale bylo už pozdě v noci, chtěl jsem to mít za sebou, tak jsem spěchal. Musím si dát znovu na to čas a pčeříct ji znovu.

PatrikDi
12.04.2014 5 z 5

Po přečtení Camusova díla jsem přemýšlel co jej vedlo k napsání tak velmi skličujícího a odtažitého díla, jako byl jeho cizinec. Až po odposlouchání českého rozhlasu jsem se dozvěděl, že vypovídal svůj osud, cítil se sám odloučenou osobou, nebyl doma v Alžíru a ani ve Francii. Četl jsem si příspěvky diskutujících a souhlasím, že dílo je zajímavé, upřímné a oceňuji i uživatele, který připojil informaci o Čechovi, o kterém se dozvěděl Mersault prostřednictvím novin, útržek si pak schovával pod postelí.

Camus nám zanechal působivý, tragikomický a svérázný příběh jednoho, možná bezvýznamného člověka v tom společenském mraveništi. Jeho vztah k matce a následné odloučení působí, jako by na ní neměl čas a ani náladu. Podle výpovědi, kterou učinil Mersault po úmrtí své matky u ředitele je znát, že se omlouval. Neměl finanční prostředky, aby ji zaplatil domácího ošetřovatele. V domě pro seniory si ostatně našla přítele a staří lidé posměšně je nazývali manželé. Když se podíváme na jednotlivé momenty románu, Camus se zastavuje u matčiny rakve v márnici, rozmluvou Mersaulta a jeho souseda, kterému se ztratil pes, zabití alžířana, soudní přelíčení a čekání na popravu.

Mohli bychom si říct a zodpovědět řečnickou otázku obžaloby proč v době pohřbu matky neplakal a ani nepociťoval lítost, jen možná jisté uspokojení, rozjímání u matčiny neživého těla. Mersault byl velmi zvláštní postavou, opuštěnou, izolovanou, je pravda, že si to vůbec nepřipouštěl, byl zaneprázdněn prací, názorem šéfa, aby se na něj nerozčílil a svým životem, který nechal klidně plynout. Je vůbec překvapivé, když se jej přítelkyně Marie zeptala, jestli ji miluje, chce si ji vzít odpověděl neví, je mu to jedno. Nejenže byl odloučen od společnosti ale v sobě samém byl vyhoštěncem, nevěděl a neznal své hranice a nepřišlo mu co je dobré a co špatné. Plynul časem a prostorem, pozoroval okolo lidi, vyhlížel je z okna. Ano, možná byl zmanipulovatelný, jeho soused jej nevědomky navedl, aby zabil, když Marseult, soused a jeho přítel si chtěli vyřídit účet s bratrem alžířanky, kterou jeho soused zmlátil. Je to k nevíře, jak osud, izolovanost, soudnost a nepochopení stavu věcí může zamávat s člověkem. Jediná věta, která se mi vryla do paměti je ta, když ve vězení se smířil se svým svědomím a řekl, každý jednou zemře. Někdo dřív, druhý později, jaký asi je v tom rozdíl.

Camus byl opravdu velkým filozofem a romanopiscem, uměl ve svém díle zachytit politickou a sociální atmosféru, bez příkras a umělých spojení nenechal čtenáře vydechnout a servíroval mu jednu nečekanou událost za druhou, právě tím, že dílo není dlouhé, působí samospádově s velkou razancí. V čem můžeme vidět odkaz Camuse, že každý si na dílo utvoří názor a dojde k nečekanému zjištění. Někdy opravdu samostatně nepřemýšlíme a jednáme impulzivně, nechci říkat všichni, stačí když se na někoho rozčílíme, je pak těžké zastavit své vášně.

eLeR
26.02.2014 4 z 5

Jednoduchý a zaujímavý príbeh vyrozprávaný úprimným a mierne "necitlivým" človekom. Ak sa Vám knižka dostane do rúk, treba prečítať.

jiri77
31.01.2014 5 z 5

Kniha plná lhostejnosti,prázdných citů,odcizení od života. Příběh který se dá přečíst za jedno odpoledne ale zůstane v člověku na hodně dlouho.

Domuly
28.01.2014 3 z 5

Kniha by se dala rozdělit na část příběhovou a úvahovou. Líbily se mi obě dvě, od knihy jsem vůbec nic nečekala. Byla jsem mile překvapena. Dílo se dobře čte a hlavní hrdina je opravdu zajímavý jedinec, silně nepochopený společností.

Miken008
26.01.2014 5 z 5

Pro mě rozhodně jedna z nejdepresivnějších knih, jaké jsem četl. Člověk, který není schopen cítit nic k nikomu a jen tupě přežívá jeden nudný den za další smířen se svým koncem, vás donutí zamyslet se nad tím, v čem má vlastně pravdu a včem ne. Existencionalismus hadr.
Někomu může připadnout, že je kniha nudná, plitká a zdlouhavá. Souhlasím s ním, ale to poselství které v sobě nese je tak silné, že si ho uvědomí každý čtenář, který vydrží až do konce. Těch pár desítek stránek zhltnete jakoby nic...
Celý dojem ke knize mi ještě umocnila skladba, kterou jsem skoro po celou dobu a která se ke knize perfektně hodí na vykreslení atmosféry .. Doporučuju! Díky tomu jsem měl sto chutí zalézt po přečtení do postele a nevylézt.. Až tak je to silná kniha . http://www.youtube.com/watch?v=STzONgaXE-U 00:35:20

pietroaretino
22.01.2014 4 z 5

" Z jedné české vesnice se vydal jakýsi muž do světa za výdělkem. Po pětadvaceti letech se vrátil jako boháč, se ženou a s dítětem. Jeho matka a sestra měly doma společně hostinec.Chtěl je překvapit, a tak nechal manželku s dítětem na nocleh u konkurence a sám se odebral k matce; přišel a matka ho nepoznala. Napadlo ho, že si z matky udělá dobrý den, a najal si u ní pokoj. Se svými penězi se nijak netajil. A v noci ho matka se sestrou utloukly kladivem, oloupily ho a mrtvolu hodily do řeky. Ráno přišla manželka a bezděky prozradila, kdo vlastně neznámý nocležník byl. Matka se oběsila. Sestra skočila do studny...."

annihilation
19.01.2014 5 z 5

Každý se občas cítí jako cizinec sám v sobě. Co když je tento stav trvalý? Hlavní hrdina - Mersault - se jeví jako bez citu, život mu bez povšimnutí protéká mezi prsty, na ničem mu doopravdy nezáleží, nikdy se nedá unést emocemi - žádné nemá. Je vůbec možné si představit někoho takhle prázdného? A co když se v jeho životě stane něco zásadního - zemře mu matka, zasnoubí se nebo někoho zabije, projeví se u něj nějaké pocity? Samozřejmě, že ne, jak by mohly? A právě za to je odsouzen širokou veřejností. Prázdný člověk je člověkem zcela zbytečným, zrůdou mezi květinami. Mersault to ale ví, nepopírá svou zbytečnost. Ba co víc, je s ní smířený, stejně jako se smrtí, protože ví, že je to něco, čemu nemůže vzdorovat. Jeho jediná jistota...
Na této depresivní rovině je člověk schopen zcela otevřeně přemýšlet o tom, jaký jeho život (ne)má smysl, co v něm určuje jeho momenty. Možná se budete chvíli cítit lépe - vy přece nejste tak prázdní jako hlavní postava. Vy máte city, naděje, víru, empatii, dokážete milovat. A přesto skončíte stejně.

MorriconeTheGod
25.10.2013 4 z 5

Coby filozofický existenciální román, výborné. V tomhle smyslu má kniha skutečně co nabídnout. Coby román jakožto literární dílo... inu, řekněme, že kdybych to četl jenom jako knihu takhle od pasu bez znalostí pozadí, asi bych z toho nebyl nijak extrémně nadšený.