Pekingský rozparovač

Pekingský rozparovač https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410421/bmid_pekingsky-rozparovac-orq-410421.jpeg 4 304 86

Čínské thrillery série

Šestý, závěrečný díl série čínských thrillerů Říká si Pekingský rozparovač. Jeho oběti jsou mladé, krásné a odporně znetvořené. Veškerá pozornost se upírá na velitele pekingského oddělení závažných zločinů Li Jena. Jeho nadřízení, média i vyděšená veřejnost žádají rychlé výsledky. Americká patoložka Margaret Campbellová je přizvána, aby na těle jedné z obětí provedla pitvu. Její nález šokuje všechny, kdo na případu pracují. Krátce nato začne Li od vraha dostávat osobní dopisy a jeho život i kariéra se pomalu rozpadají. Pokud chce sám sebe a svou rodinu zachránit, musí co nejrychleji odhalit Rozparovačovu identitu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Chinese Whispers , 2004

dawson321
14.01.2022 3 z 5

Peter May napsal i lepší knihy, než je tato. O tom vypovídá i fakt, že jsem cca od 90. stránky tušil, jak to s Rozparovačem je, což se nakonec i potvrdilo. To by se prostě v dobré krimi stávat nemělo. Nicméně se jedná o velice napínavou a krvavou krimi. Hlavně ta poslední kapitola je opravdu dost drsná, takže se vyplatí knihu dočíst až do konce.

Miláček484
06.11.2021 5 z 5

Ať je to jak chce, já knížky Petera Maye čtu ráda, líbí se mi tato, má to spád, zajímavě proloženo problémy v životě hlavních postav.

evickakyticka
21.09.2021 4 z 5

Jako vždy, dobré počteníčko. Místy trochu krvavé, ale to už k Rozparovači patří. Super.

konicekbily
21.08.2021 3 z 5

Ostrov Lewis to není. Autor píše dobře, to mu nelze upřít. Ale kniha je plná spousty pro děj nepotřebných detailních popisů čehokoli - až mne to unavovalo a nudilo. Jako pozorný čtenář předchozích dílů jsem už mnohé znal. Nezbavím se dojmu, že to psal horkou jehlou, aby naplnil počet stránek na pokyny vydavatele. Ale zápletka dobrá, závěr napínavý - ale celkově je to jen průměr.

Vevericka.eva
17.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak byl to nářez, čtivé, rychlý děj, držela mě až do půl druhé do rána, dokud jsem nedočetla. ALE celou dobu vše směřovalo k jednomu pachateli a když už Li konečně pochopí (proboha proč mu to tak trvá???), že vražda vědkyně je klíčem ke všemu, najednou autor udělá kotrmelec a je to někdo jiný, koho jsme nepodezřívali, protože o něm nic nevíme. Já ten zvrat tedy nepochopila, přišlo mi to násilné, nelogické, jakoby autor říkal ha ha čtenáři tys to odhalil moc rychle, tak já to na poslední chvíli změním. Dále Li jde a vyzvoní možnému pachateli, že na něj má spadeno - takže ty důsledky a katastrofy si téměř zaslouží za tu nebetyčnou blbost. Ještěže tato série končí, příště už by se mohli postavy hloupostí nadnášet. O tom, že vztahy Liho a Margaret byly opět bez začátku a konce, snad radši ani nemluvit.

Babo
04.08.2021 5 z 5

Kdysi jsem začala tuto sérii číst,protože mě zajímá život v Číně a v těchto knihách je pěkně popsaný . Poslední (zatím) se víc soustředí na pátrání po sériovém vrahovi ,než na problémy mezi hlavními postavami. I když i na ty samozřejmě došlo,ale spíš ve spojitosti čínská byrokracie vs příslušník cizího státu .
Kniha se četla dobře, i když mám pocit,že celá záplatka je poněkud přitažená za vlasy ,ale jako celek se mi líbila a určitě pokud se autor do Číny vrátí,tak si přečtu i pokračování .

kikies
16.07.2021 3 z 5

Případ silný, dostatečně dramatický a velice čtivý, ale.... opakující se a lehce ubíjející záběry z města mi ani tak nevadí, ty podle mě odpovídají realitě a lépe vykreslit Peking možná ani nejde, ale zaráží mě jiná věc. Takhle vypadá konec série? Vždyť se nic nevyřešilo, ba právě naopak! Ačkoli to už vypadalo, že alespoň některé problémy se vyřeší (ať už dobře, nebo špatně, ale aspoň se to někam pohne), ve finále se nedozvíme nic... Takže Liho případ fajn, ale pozadí... nula nula prd! Dvě hvězdy dolů a naštvaná fanynka!

Vanischka
25.06.2021 3 z 5

Jedno malé doporučení… Pokud se rozhodnete přečíst sérii Čínských thrillerů, dejte si mezi jednotlivými díly několikaměsíční pauzu. Jinak riskujete přesycení stále se opakující třeskutou zimou, dopravními zácpami, ubývajícími cyklisty či přestavbou Pekingu…

jaroiva
17.06.2021 3 z 5

Co se mi líbí na knihách P. Maye je to, že tam není reklama na Ikeu.
I když další prvky, které nemám ráda, se tam už vyskytují (zježené chloupky v zátylku byly v této knize alespoň 3x, a tentokrát už se objevila i - zřejmě povinná součást dnešní beletrie - nějaká ta postava LGBT komunity)
Jinak je tahle kniha už zas tuctová až nudná, ale je to pro mě pořád lepší než Hadohlavec.
Trilogii z ostrova Lewis asi už autor nepřekoná.

Nerevanin
10.06.2021 3 z 5

Tato kniha od Petera Maye mi připadá trochu slabší. Rozehrává se v ní na první pohled velkolepé představení plné machinací z vysokých míst, ale připadá mi, že končí vlastně nijak. Motiv vraha mi připadal krajně nedostatečný, stejně tak nebyla dokončena dějová linka jeho totožnosti a zcela nevyřešené jsou i další problémy týkající se Siao Ling, Margaretina víza, Liho místa a další, které vyvstaly během vyšetřování vražd. Byť je kniha prezentovaná jako poslední díl série, zdá se mi, že autor si touto neukončeností otevírá vrátka k dalšímu pokračování.

Margerite
18.05.2021 4 z 5

Výborné oddychové čtení jako vždy, Margaret a Li Jen prostě nemají chybu. Na druhou stranu je pravda, že čínské prostředí už po přečtení předchozích knih není tak zajímavé a některé věci se opakují. Myslím, že je dobře, že autor sérii už ukončil. Ale stále jsou to zasloužené 4*.

akdar72
13.05.2021 5 z 5

Opět hezky popsaný život v Číně, kriminální zápletka nebyla špatná.

Nočnípták
30.04.2021 4 z 5

Již z názvu vyplývá, že bez drastických scén to tady asi nebude. To ale není ten důvod, proč tentokrát nedám plný počet *. To spíš proto, že v závěrečném díle jsem nečekala takový trochu utnutý konec. No, je to ale Peter May, takže kniha je čtivá, zápletka nápaditá. Na rozhovor Margaret s Liovým otcem budu často myslet.

Rhodopis
21.04.2021 4 z 5

Poslední knihu série jsem přečetla jedním dechem a bylo to důstojné rozloučení :-)

Malarkey
16.04.2021 4 z 5

Čekal bych, že závěrečný díl Čínských thrillerů bude víc osobní, na úkor předchozím příběhům. Zatímco ale on raději vypráví příběh jednoho klasicky neklasického sériového vraha, kterých tu bylo již mnoho, ale který, jelikož jej napsal Peter May, je opět čtivý, zajímavý a bohužel k obětem dost nápaditý. Dal bych s radostí pět hvězd, ale autor vztah Li Jena a Margaret na konci tak jako nijak utnul, že mi to bylo po šesti přečtených knihách skoro až líto. Příběhově opět pecka, ale ač je kniha už z roku 2004, nenapadlo by mě, že se bude jednat o poslední díl série. I proto jsem neváhal a rovnou se pustil do závěrečné povídky, kterou napsal o šest let později.

5holek
15.04.2021 4 z 5

Chtělo by se říct - konec dobrý ... Jako vždy od autora dokonale vygradované napětí, pozoruhodný vývoj života ústřední dvojice, spousta zajímavostí ze života dnešní Číny. Důstojné ukončení celé série.

alekis
15.02.2021 5 z 5

SPOILER
Vraždící úchyl, který má navíc ještě silný motiv pomsty, tak přesně to je Pekingský rozparovač. Předešlé části série jsem četla už před časem, tak si nevzpomínám na podrobnosti, ale vím, že tím, že jsou zasazeny do Číny, pro mě získaly velmi na přitažlivosti. Autor mě zavedl (nejen) do Pekingu, a znovu musím zdůraznit - jeho popisy prostředí, stejně jako v sérii Akta Enzo z Francie, jsou naprosto dokonalé!
Příšernou zimu, studený vítr, suché listí na chodnících, hustou dopravu, ulice zacpané auty, mezi tím proplétající se cyklisty... Staré čtvrti určené k demolici a nové velkolepé novostavby - jako bych to cítila a viděla před sebou.
Všemi díly se vine linka vztahu Margaret a Li Jena. Mají hodně komplikovaný život, a nevím, jak by se četné komentátorky, které "vytáčí" chování Margaret, a které by ji za to rády "profackovaly", cítily na jejím místě. Margaret je taková, jakou ji vymyslel Peter May, naštěstí fiktivní postavu z knihy nelze fackovat. Být na jejím místě, žít v Číně tak jako tam žije ona, cítila - a tím pádem bych se chovala - asi mnohem hůř. Takže tohle jen na obranu té americké svéhlavičky, mimochodem odbornice na zkoumání násilně zabitých, obvykle hodně ošklivých mrtvolek.
Dost vysoce postavený, přesto ale ani omylem všemocný policista Li Jen si pilně hledí své práce a to se odráží na jeho vztahu k ženě a k dítěti. Nemá prostě tolik času, aby s nimi chodil na procházky a cukroval. Musí stíhat a dostihnout vraha.
Možná, že autor měl stvořit místo atraktivní patoložky staršího neúhledného patologa, či nasměrovat Li Jena více k mužům, než k ženám, a proto by se mohl pak věnoval hlavně krvavým mordům a jejich pachatelům... Ale život není jenom o práci a o vraždění, život jsou mezilidské vztahy v celé svojí šíři a barvitosti. Takže pro mě je naopak nesmírně osvěžující komplikovaná, ale hluboká láska mezi dvěma hlavními postavami a v čase mezi několika vraždami :-).
Kniha, tak jako i předešlé, zavede čtenářku do Pekingu, do města a potažmo země, která se rychle a úplně mění, jejíž historie do jisté míry mizí do nenávratna a kterou válcuje nový, diametrálně odlišný způsob života, převzatý ze světa, který s tím čínským má pramálo společného. Je ovšem pravdou, že nejen Čína se mění, mění se celá planeta - nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo... a nevím, zda je to dobře, nebo špatně...
Čtení této knihy, ačkoliv jsou v ní poměrně drastické scény, mě velmi bavilo. A o tom to je. "Dorazila" jsem sérii Akta Enzo a teď i Čínské thrillery, a řekla bych, že to je pro mě to nejlepší, co Peter May napsal.

mosem
14.02.2021 4 z 5

Závěr čínské série. Bohužel poněkud slabší, než ostatní díly. Poněkud předvídatelný okruh pachatelů, otevřená řada problémů které nejsou uzavřeny. Občas naskočení na protičínskou vlnu. Nicméně vcelku napínavá detektivka, kde musíte pokračovat ve čtení, i když tušíte, jak vše dopadne.

HeleHo.
10.02.2021 2 z 5

Sérii čínských thrillerů jsem dočetla, protože Peter May... Ale ke konci jsem si musela mezi jednotlivými díly dělat mezery a spravit si chuť na jiné knize, protože jestli mě něco dokázalo vytočit, tak chování Margaret. :-)
Děj byl místy hodně předvídatelný, jakoby narychlo napsaný a vše se točilo kolem páru, který byl jako voda a oheň - s neustálým střetem kultur i povah - což mě někdy nesmírně unavovalo. Vykreslení čínské kultury a prostředí bylo snad to jediné, co se mi na knihách opravdu líbilo. Tohle nebyl můj šálek kávy.

alva1
25.01.2021 2 z 5

Sérii s Li Jenem a Margaret jsem si oblíbila, ale tento díl mě nenadchl. Celý příběh se mi vlekl, snad jen posledních asi 70 stran už se mi četlo lépe. Konec mi přišel nechutný a useknutý. I když tento pocit jsem měla už i na konci jiného dílu série. Možná nebyl správný čas a nálada pro čtení této knihy.