Pán ohně

Pán ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232529/bmid_pan-ohne-232529.jpg 4 905 217

Čínské thrillery série

Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Firemaker , 1999

zuzca.h
23.07.2018 4 z 5

Zajímavé seznámení s Čínskou kulturou na základě vražd spojených s GMO. Při čtení se člověk dozví řadu informací o tom jak to v Číně vlastně chodí a o mentalitě tohoto národa. Výborná je konfrontace mezi čínským a americkým stylem myšlením a náhledem na věc. Jediné co mi trochu nesedlo byl konec , který byl v mých očích až moc sladkej ala spokojeně odešli do zapadajícího slunce. Ale i přesto sáhnu po dalším díle.

michaela6503
15.07.2018 5 z 5

Nemám slov! Byla to jízda, bylo to úžasné, pohlcující a po třech měsících od přečtení úžasné Amerikány jsem měla opět pocity, že se nedokážu odtrhnout, takže jsem odpovídala lidem typickými větami na každou otázku: "Jojo, hned, jen dočtu stránku." nebo "No jasně, jen ještě jednu kapitolu a jdu, přísahám." .. Neměla jsem šanci slovo dodržet, zamilovala jsem si to a Peter May se tímto stává mým nejnovějším oblíbencem! Děkuji za tak skvělý a dlouhopamatovatelný zářez do mé literální paměti, nemůžu se nabažit toho jak představivost fungovala na základě autorovo popisu skvěle! Probíhala mi mini televize v hlavě a ten příběh prostě miluju!

alekis
12.07.2018 5 z 5

Setkání se zajímavou americkou dámou
a s Čínou, o níž je mi velmi málo známo.
Pár mrtvol, bicykly, věčné cigarety, sem tam pitva,
detektiv ostrý jako břitva...
a navrch malá chutná špetka koření:
trocha milostného třeštění... :-)

Za děj 4*, za spoustu nových užitečných informací 1* navrch. Stává se ze mě čtenářka detektivek... a za to můžeš ty, Skote!!!

Susan94
01.07.2018 3 z 5

Tato čínská série od Maye mě tedy dostala. Byla jsem velmi příjemně překvapena, jak mě prostředí Pekingu bavilo. Začátek byl asi nejlepší, čtenář se pomalu ale věčně seznamuje s postavami a zkutečnostmi. Zajímavá detektivní zápletka. Bohužel konec byl trochu... "přitažený za vlasy". Stejně mě to neodradí od čtení dalších dílů...

sassenkka
27.06.2018 4 z 5

Pro mě první kniha od tohoto autora a už se těším na další. Jsem nadšená.
Pán ohně čtenáře zavedl do Číny, seznamuje nás s čínskou kulturou a trochu i historií. Některé kapitoly mi daly zabrat, protože jsem z nich málem cítila vůni čínského jídla a strašně si přála všechny ty chuťovky sníst. :) Ten příbě byl pro mě úplně odlišný, než u jiných detektivek. Žádné velké akce, přestřelky, plánování vražd. Bylo to takové lehké, místy trochu pomalejší, hodně myšlenek a dialogů, a v neposlední řadě velmi podrobně vylíčená pitva, což asi ne všem úplně sedne. Líbil se mi motiv, který zde samozřejmě nemůžu napsat, ale je to nezvyklé, nápadité.
Za mě velmi povedená detektivka, která nepostrádá napětí, romantiku, lásku, přátelství ani nenávist. Paráda.

asam
22.06.2018 4 z 5

Neotřelý námět, neuvěřitelné poměry v Číně. Napínavé, překvapující, Konec nemusel být happy. Ale nic proti tomu.

TeaPeter
28.05.2018 3 z 5

Vynikající námět. Až někam do třetí čtvrtiny jsem uvažoval o plném počtu hvězdiček. Ale za ten konec (nebudu spoilovat) dvě hvězdičky dolů. Škoda.

MartyManCZ
12.03.2018 3 z 5

Ani nevím jaké tomu dát hodnocení. To co začalo tak lehce, napínavě a zajímavě, skončilo skoro mým obličejem v dlaních. Nepochopitelně aby detektivní zápletka gradovala, tak se vytrácela do pozadí a vládu přebíralo zamilované brblání, které leze na nervy a ze suprové koncovky není v podstatě nic. Těžko to tedy hodnotit jako thriller. Jinak audiokniha skvěle namluvená, prostředí i postavy sympatické a zajímavé, lehce se to konzumovalo :) Je to takové rozporuplné pro mě no...snad další díly budou lepší.

keselylenka
11.03.2018 5 z 5

Po té, co mě trochu zklamala série z ostrova Lewis, si tady May u mě reputaci napravil. Děj mě bavil, jen ten konec byl na mě trochu moc překombinovaný.

DoDidDone
03.03.2018 3 z 5

Na knihu jsem začal pokukovat poté, co jsem přečetl onu perfektní trilogii. Pán ohně se s ní nedá srovnávat, tohle je první autorovo dílo, na kterém je poznat, že se do trilogie musel ještě nějak propsat. Mě ale kniha velice bavila. :) Jak všichni autorovi fanoušci ví, dokáže perfektně popsat prostředí a vztahy mezi lidmi a tahle kniha ač je první, není výjimkou. Ihned mi sedla postava Liho (píšu to dobře? Asi ne…) a k postavě Margaret jsem si sice musel najít cestu, ale poté jsem si ji oblíbil také. (Důvod proč mi hned nesedla, byl fakt, že letěla do Číny a neměla o ní vůbec nic nastudovaného a nevěděla, jak se tam chovat…)

Prostředí Číny mě přilákalo okamžitě. Její barvy, památky,… Moc se mi líbí, že se autor snažil Čínu popsat takovou, jaká opravdu je. V knize najdete spoustu nádherných popisů přírody, památek, chování vstřícných obyvatel, ale taky vám ukáže, jaké to tam je tvrdé a těžké. Policejní tým jsem si oblíbil, ale čtenář musí uznat, že se jim tolik pozornosti nedostane. Nevím, jaké to s nimi bude v dalších dílech, ale tady to bylo hlavně o Margaret a Li… (Jak se to jméno skloňuje?!!) a jejich vztahu a hledání si cesty k sobě. Nebylo to špatné, ale anotace říká trochu jiného, proto se nedivím, že se tolika lidem kniha nelíbila. Tohle nebyl thriller. Spíš román s detektivní zápletkou, která je hodně v pozadí.

Nejvíc se mi líbilo, jak autor dokázal popsat rozdílnost čínské a americké mentality a dokázal čtenáři ukázat, jak vyšetřují vraždy v Číně a jak moc se liší od ostatních zemí. Jinak, k těm vraždám, které jsou opravdu hodně vzadu, připadalo mi, že autor se trochu mihl v žánru. Thriller snad připomínají pouze dlouhé popisy při pitvě, jinak tam tolik napětí nenajdete. Vraha jsem vytipoval dobře, ale to, jakým směrem se konec vydal, mi připadal trochu zvláštní a připadalo mi, že tam autor sáhl snad až k sci-fi. Já nechci spoilerovat, ale nesedl mi. Celá kniha se pomaloučku nese, vše je popsáno dost reálně a barvitě a najednou dostanete konec, který je dost přehnaný.

Kniha mě moc bavila (posledních padesát stránek autorovi odpustím), do pokračování se patrně někdy dostanu, protože mě zajímá, jak se dvojka Margaret a Li…(pardon…) bude vyvíjet. Doporučuji ji, ale předem vás varuju, že to rozhodně není thriller. :)

stumpy
01.03.2018 4 z 5

Kdyby člověk dal na recenze co se tu píší, nečetl by to. A tak jsem si raději pustila audio. Pěkně namluvené, hlavní postavy mne tak neiritovali jako některé, myšlenka zajímavá, pro člověka trochu znalého GMO. Jen ten konec. Audio končilo u mongolských hranic a .... Až jsem musela šáhnout po knize a dočíst si taky článkové dovětky aby to trochu dávalo smysl. Takže za mne nevím jak se to čte, ale poslouchalo se to dobře. Jdu do dalšího dílu.

cmelda26
03.02.2018 5 z 5

pěkné čtivé napínavé

koumes731
01.02.2018 3 z 5

Nechal jsem si po přečtení trošku odstup než něco napíšu. Četlo se to dobře, neměl jsem žádné větší pauzy což u čtení některých knížek občas mám. No dobře, není to "klasická" detektivka a ani thriller jak si ho většina představuje...ale červená knihovna tedy taky ne, možná tak červená barva knížky :-) Jako plus určitě popis pro někoho exotického čínského prostředí, jako mínus "neakčnost" první půlky knihy. Dle mého určitě nadprůměr.

marili
31.12.2017 3 z 5

Detektivka, která lehce přechází do červené knihovny. Překvapila mě neočekávaným koncem. Líbilo se mi, jak barvitě je popsaná Čína. Když jsem se začetla nemohla jsem přestat. Napadlo mě spoustu problémů a nebezpečí, které se mohou stát i v dnešní době. Jsem zvědavá na další díly.

kokosek
18.12.2017 4 z 5

Zkouška nového prostředí od autora Ostrovní trilogie. A nebylo to tak zlé. Skoro bych řekl, že lepší než "francouzské" období. Ale možná je to jen tou exotikou. Jako detektivka to moc slavné není, hlavní motiv je trošku přehnaný a nájemný vrah je vždycky nudný. Ale popis exotické země je výborný. Atmosféra komunistického prostředí je tak strašně známá, že to až mrazí (uliční výbory).
Takže za čtyři hvězdy ale čekám, že další kniha bude dějově lepší.

simona5r
10.12.2017 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha - výkon narátorů perfektní, je super, že knihu čte žena a muž. Knihy od Petera Maye mě baví, protože to není jen čistě detektivka, ale také seznámení s daným místem a zvyklostmi.

Acamar
27.11.2017 2 z 5

Detektivka (jestli se to tak vůbec dá nazvat) mi přišla trochu jako parodie na všemožná klišé tohoto žánru, takový Limonádový Joe krimi románů (třeba to tak autor myslel?). Psychologicky špatně uvěřitelné hlavní postavy, popis jejich vyvíjející se romance až legrační (a obtěžující, když chcete detektivku, a ono je v popředí spíše toto a ještě tak směšně popsané), pompézní závěr, nedotaženosti a absurdity...od tohoto autora jsem to pravda nečekala. Ale zase mu nelze upřít, že má vypravěčský talent a schopnost udržet člověka v ději i chuti číst dál, takže jako oddechová detektivka kniha vlastně účel naprosto splnila.
Pro milovníky detektivek opravdu dobře napsaných to čtení nebude (aspoň pokud nejsou také trochu zlomyslně masochističtí:-))

Ester71
18.11.2017 3 z 5

Tak nevím, červená knihovna? Spíš růžová.. Thriller? Už jsem četla mnohem lepší. Nevím proč jsem si při čtení vzpomněla na film Páni kluci a na "ale jo, ale ne"
Některé scény jsou opravdu přitažené za vlasy a moc se mi nechtělo jim věřit. Neříkám, že to byla úplná ztráta času, ale je hodně lepších knížek..

Gooverka
11.11.2017 4 z 5

Náhlednutí do Číny a vůbec čínské kultury pro mě bylo na této detektivce asi úplně nejlepší. Příběh se dal hlavně ze začátku trochu předvídat a knize by neuškodilo, kdyby byla třeba o sto stran kratší. Hlavně díky trochu nečekanému konci dávám čtyři, ale detektivka je to asi docela průměrná.

Seiers
23.10.2017 4 z 5

Mě tahle audiokniha prostě bavila. Obával jsem se guláše ve jménech, všude jen Ti, Ťen, Ťuje, ale opak byl pravdou. Rovněž střípky čínské kultury a historie vnášely do děje neobvyklé exotické aroma. Takže snad jen příběh - na můj vkus příliš jednoduchý. Soudní patoložka od Tess Gerritsen je mi bližší. Pokračování ale určitě nevynechám.