Cesta kolem světa za 80 dní

Cesta kolem světa za 80 dní https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93671/mid_cesta-kolem-sveta-za-80-dni-y0n-93671.png 4 1090 146

Příběh začíná 2. října roku 1872 v Londýně a jeho hlavními hrdiny jsou bohatý, osamělý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem (v některých českých vydáních označován jménem Proklouz), který se nechal u Philease Fogga zaměstnat, protože věřil, že díky pánovým pravidelným zvykům bude mít klidnou službu. Netuší, že jeho pán si odpoledne v Reformním klubu, jehož je členem, přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Když ostatní členové klubu vyjádří své pochybnosti o provedení takovéto cesty, vsadí se s nimi o celé své jmění (dvacet tisíc liber), že cestu uskuteční. A tak se ještě téhož dne večer musí Passepartout se svým pánem vydat vlakem ve 20.45 na strastiplnou cestu. Oba netuší, že jsou sledováni detektivem Fixem ze Scotland Yardu, protože Fogg odpovídá popisu bankovního lupiče...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Tour du monde en quatre-vingt jours , 1873

m_martina
06.09.2020 5 z 5

I já bych se ráda vydala spolu s Phileasem Foggem na cestu kolem světa. Tady není co řešit, dávám pět hvězd, Jules Verne si je zaslouží plným právem.

Jack Bauer
30.08.2020 5 z 5

Tato verneovka ve mě probudila cestovatelského ducha, ale to už jsem psal v předchozím komentáři o Pěti nedělích v balónu. Rovněž čteno několikrát v angličtině. Tyto dvě knihy jsem si dříve stále pletl. Verne byl v mládí jeden z mých nejlepších spisovatelů, co kniha to bestseller.

Monika1717
13.08.2020 2 z 5

Nesnášela jsem tu ukňouranou ženskou. Jinak to docela šlo.

Knihomolka506
04.08.2020 5 z 5

film, kniha - super ! Mám celkem ráda Passepartouta (stejný jako filmový Saturnin) a v kreslené formě jsem si oblibila lva a kočku, ale příběh napsaný na papíře zůstane pořád stejně dobrý!

Luigi1
21.06.2020 4 z 5

Zajímavá autorova myšlenka,jak jsem už psal,předešel dobu,čtivé

verden
17.06.2020 4 z 5

Milé, trochu úsmevné čítanie.

HerrPilot
29.05.2020 3 z 5

Autorova snad nejznámější kniha, na jejíž motivy byly natočeny filmy i kreslené seriály, a která existuje snad i v podobě videohry.
Jelikož její příběh je dostatečně znám, a tudíž jej není třeba rozebírat, vypíchnu alespoň pár věcí, které mne (ne)zaujaly:
-Rozsáhlé geografické popisy. Skutečně těch popisů tam bylo tolik, že jsem se nejednou přistihl, jak přemýšlím o něčem jiném. Opravdu jsem nepotřeboval vědět, kam která řeka zabočuje a na jakou jinou se napojuje. Dal bych přednost, kdyby autor tu geografii trochu učesal, a místo ní se soustředil trochu víc na etnografii.
-Postavy. Pan Fogg i Passepartout mi nevadili, dokonce bych řekl, že se dobře doplňovali – mrtvolně klidný Angličan a jeho francouzsky rozpálený sluha. Problém jsem ale měl s paní Audou, ta mi po chvíli začínala vadit. Její prakticky jedinou úlohou v celém příběhu bylo to, že se cítila vděčná panu Foggovi, nebo že pro něj pro změnu plakala. Tak se mi zdá, že autor moc neuměl psát ženské postavy. No, ale na druhou stranu – 19. století, že jo, ženy asi fungovaly kapku jinak.
-Dobrodružství. Verne, když chtěl, tak uměl vymyslet opravdu dobré a pamětihodné situace. Jako příklad bych uvedl zdejší „skok“ vlaku přes rozvrzaný visutý most. Ale zase – Verne asi spěchal, a tak tento napínavý okamžik vtěsnal do jednoho krátkého odstavce. Obrovská škoda!
-Ironie. Velký plus na druhou stranu dávám za kousavé poznámky, které byly často údernější, než kladivo od NAREXu.

Vzato kolem a kolem, tahle kniha nebyla špatná, ačkoliv obsahovala nemálo zdlouhavých pasáží. Myslím, že by si zasluhovala lepší překlad (vlastním vydání od Omegy – mají v týmu korektory??), a možná trochu proškrtat /skutečně – u téhle knížky jsem poprvé v životě nevědomky přeskakoval pasáže... a zase se k nim vracel/, ale nakonec pokud se člověk chce s tvorbou tohoto Gala seznámit, je tento titul povinností.

Z důvodů, uvedených výše, ale nemohu dát více, než 3 světoběžné *.

kokrokr
23.05.2020 5 z 5

Můj nejoblíbenější Verne. Tenhle příběh je napínavý, vtipný a nápaditý. Jazyk knihy působí velmi moderně a moc dobře se čte.

blackoutzuzi
12.05.2020 3 z 5

Miluju knihy J.Verna! A tak mi tato nemohla chybět do sbírky! Za mě je, bohužel, Cesta kolem světa za 80 dní trochu slabší Verneovka, ale i přes to jsem si u ní bezvadně odpočinula a odreagovala se. Příběh, jak už název napovídá, se týká sázky o to, že náš hlavní hrdina, anglický gentleman pan Fogg, (ne)zvládne objet celý svět za 80 dní. A bude se muset opravdu snažit tuto lhůtu dodržet, protože v sázce je hodně! Pana Fogga a jeho sluhu, který mu na cestách dělá doprovod, čeká na jejich cestě mnoho nástrah, ale i dobrodružství a dokonce také lásky! Tato cesta totiž obrátí život panu Foggovi život naruby!

RoblazlopBlepc
14.04.2020 odpad!

Strašná kniha to se nedalo číst

666Jitka
31.03.2020 4 z 5

Dobrodružná kniha J.Verna o cestě pana Fogga kolem světa za 80 dní, která potěší všechny generace čtenářů. Poslouchala jsem v audio verzi a bylo to fajn...

georginaa
15.03.2020 4 z 5

O tomto dobrodružném Foggovi a jeho přátelích bylo již napsáno v různých podobách, natočeno jak filmové tak i kreslené verze a vždy mě to moc pobavilo. Každý snad miluje dobrodružství a je jedno zda jen v knihách nebo doopravdy. Pro mě je to vždy skvělý zážitek.

Elhzar
10.02.2020 4 z 5

Phileas Fogg mi jako hlavní postava prostě nebyl sympatický, ale příběh byl na jeho charakteru hodně postavený, takže to beru. Jinak se mi to četlo příjemně a docela jsem si to užil. Jo a bonusový bod za pěkné ilustrace.

1amu
31.01.2020 5 z 5

Jeden z krásných vánočních dárků, i když kniha nebyla s originálními ilustracemi, které ji činí ještě hezčí. Napínavý příběh anglického gentlemana Fogga, který na své pouti zachrání překrásnou indickou princeznu. A k tomu názorný popis jak to chodí v anglických pánských klubech. Tak ty u nás nemáme. Je s podivem, že jsme se ( my pánové) neinspirovali knihou K.Amise Egyptologové.
Ale zpět k tomu co napsal, podle mně, lichotivě o Angličanech Francouz. Vím, že šlo o první širokoúhlý film, který jsem viděl.

Jarmila97
01.01.2020 5 z 5

Úžasná knížka že začátku mi sice nesedla ale pak jsem se od ní nemohla odpoutat a konec byl hodně napínavi. Konečně jsem si přečetla nějakou od tohoto autora

Kopretina
29.12.2019 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Pěkné.

Ethys
15.12.2019 4 z 5

Nemohla jsem se začíst, ale jak jsem si zvykla, tak jsem ji přečetla rychle. Příběh se mu líbil.

matfan
24.11.2019 4 z 5

Výborná kniha, hezky se četla.

Tazz1
16.11.2019 5 z 5

Nejprve jsem v dětství viděl kreslený seriál, který mě navedl i k této knize.

kacaabba
02.11.2019 2 z 5

Zcela jiné ladění než verneovky, které jsem doposud četl. Lehké satirické čtení tak trochu o všem a přitom o ničem. Tento typ verneovek je pro mne ztrátou času.