Cesta kolem světa za 80 dní

Cesta kolem světa za 80 dní https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93671/mid_cesta-kolem-sveta-za-80-dni-y0n-93671.png 4 1090 146

Příběh začíná 2. října roku 1872 v Londýně a jeho hlavními hrdiny jsou bohatý, osamělý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem (v některých českých vydáních označován jménem Proklouz), který se nechal u Philease Fogga zaměstnat, protože věřil, že díky pánovým pravidelným zvykům bude mít klidnou službu. Netuší, že jeho pán si odpoledne v Reformním klubu, jehož je členem, přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Když ostatní členové klubu vyjádří své pochybnosti o provedení takovéto cesty, vsadí se s nimi o celé své jmění (dvacet tisíc liber), že cestu uskuteční. A tak se ještě téhož dne večer musí Passepartout se svým pánem vydat vlakem ve 20.45 na strastiplnou cestu. Oba netuší, že jsou sledováni detektivem Fixem ze Scotland Yardu, protože Fogg odpovídá popisu bankovního lupiče...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Tour du monde en quatre-vingt jours , 1873

petka-2007
22.01.2013

Kniha mého mládí - moc se mi líbila.

Humpa
18.01.2013 5 z 5

Musím zkusit, zda je to v dnešní době vůbec možné procestovat stejně. Kde jsou vhodné plánovače spojů?

Alix
21.10.2012 4 z 5

Často jsem přemýšlela, že kdyby tu cestu chtěl nějaký nadšenec zkusit přesně podle knihy, určitě by to klaplo. Jsem si jistá, že si to pan Verne přesně propočítal.

ondra1995
14.08.2012 4 z 5

Velmi se mi líbil konec, kdy Fogg zjistil, že cestováním získal na každém překročeném poledníku 4 minuty, které nakonec dají dohromady 24 hodin.

vitavita
05.04.2012

Patří mezi lepší romány J.Verna ...

Petrvs
20.03.2011

Na rozdíl od Dvou roků prázdnin a Ocelového města aj. mně tahle kniha v dětství utekla. Nevím, zda je to tím, že jsem příběh a jeho formu vnímal již staršíma očima nebo tím, že jsem knihu četl na Kindlu jen jako ebook (bez formátování a ilustrací), ale připadala mně navzdory výbornému námětu nějak slabší.

Na rozdíl od filmového zpracování na mě postava Fogga svým úporným gentlemanským minimalismem působila mírně karikovaným dojmem, ale asi to byl účel, přeci jen byl Verne Francouz (francouzský sluha, každá cifra v librách je vždy ihned vyjádřena ekvivalentní sumou ve francích, atd.).

Nicméně světová klasika (která inspirovala několik filmů, seriálů a dokonce i oblíbenou moderní deskovou hru) a pěkný návrat do dětsví i do století páry, kdy se na dnešní poměry mluvilo málo, spěchalo pomalu a dámy nevnímaly projevovanou úctu jako sexistické obtěžování...