Čas vlků

Čas vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2828/bmid_cas-vlku-65ad5d1fc8100.jpg 5 590 129

Hynek Tas z Boru série

Volné pokračování autorova románu Čtvrtý králův pes. Píše se rok 1417 a Hynku Tasovi z Boru se konečně podařilo krále přemluvit, aby jej propustil ze služby. Dostává jako výsluhu hrádek Vlkov na jihu Čech, vklíněný do panství odvěkých králových rivalů – Rožmberků. To, po čem Tas dlouhá léta toužil, tedy klid, se ale s mocným sousedem za zády, loupeživými tlupami, potulnými kazateli a hordami husitů nemůže dostavit. Rovněž tak jako u předešlého románu je děj plný napětí a zvratů, zrady, ale i přátelství. Tas, tak skoupý na jakýkoliv projev citů, stojí najednou mezi svou milenkou Ulrikou a svojí novou ženou Markétou z Blatce. Chladná ocel, mráz, hořící domy, hodiny v sedle, vytí vlků a předzvěst léta trvajících válek nastávajících s příchodem vyznavačů nového učení, to je rámec tohoto románového příběhu.... celý text

Selinute
03.06.2016 5 z 5

Každou stránku tohoto dobrodružného románu jsem si doslova užívala, děj mě úplně pohltil. Jen mě mrzí, že knížka byla, na můj vkus, moc krátká. Jen jsem se začetla, už byl konec. Dávám 5* a těším se na další díl s oblíbeným hrdinou.

irousek9
14.04.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Začala jsem tímto druhým dílem. Honem musím sehnat první a třetí díl. František Niedl opět nezklamal. I když moc nemám ráda toto husitské údobí našich dějin, v jeho realistickém podání mě to moc baví...

Vědruna
03.03.2016 5 z 5

Prostřední díl trilogie udržuje stále dobrý spád vyprávění a historické události propletené s osobním životem Hynka Tase z Boru pádí kolem nás v rychlém sledu. Docela mě překvapilo, že poté, co král Václav IV. uvolnil Hynka z funkce osobního strážce, nastoupil na jeho místo do králových služeb Jan Žižka z Trocnova. Předpokládám, že to bude autorova fikce, i když se Žižka nejspíš v té době v Praze pohyboval a něčím se živit musel. Ale nějak si to nedovedu dost dobře představit.
Téma mě zaujalo do té míry, že budu muset prošmejdit nějaké archiválie, jestli je to pravda nebo ne.

evafort
25.02.2016

Další díl Hynka Tase z Boru mě bavil snad ještě víc než první díl. Jsem ráda, že jsem objevila pana Niedla, bude to další z mých oblíbených autorů. zatím úplně nejvíc se mi od něj líbilo Útěk do pekel.

čef
17.02.2016 5 z 5

Hrdinové této série žili v "zajímavých časech" a chraň nás všichni svatí, abychom se něčeho podobného také nedočkali. Hynek Tas v tom ovšem umí chodit, i když se sem tam také dostane do značných problémů a má co dělat aby se z nich dostal. Na rozdíl od většiny jeho soupeřů je však tvrdě vycvičený, schopný a nemilosrdný a přitom nikdy nepřekročí zásady rytířské cti a morálky, a tak se s ním můžeme bez obav pustit do dalších zajímavých dobrodružství.

monte
14.12.2015 5 z 5

I tento díl byl velice čtivý a povedený

ritta
25.10.2015 5 z 5

Další skvělá kniha, bohužel opět přečtena neuvěřitelně rychle.

MartinkaSku
27.09.2015 5 z 5

pěkné čtivé stejně jako první díl :,))))

Endy17
11.06.2015 4 z 5

Oproti prvnímu dílu víc dobrodružný příběh a méně historický román. Nového jsem se nedozvěděl nic, ale čtení to bylo příjemné a ubývalo rychleji, než bych si přál.

kachy
27.05.2015 5 z 5

Všiml si někdo, že matka syna hlavního hrdiny Hynka Tase z Boru, jménem také Hynek, se ve druhém díle jmenuje Kateřina, ale v prvním Terka? :-)

Majdule
17.04.2015 5 z 5

Pokračování příběhu Hynka Tase z Boru má všechny přednosti (a kupodivu mu chybí slabosti) prvního dílu. Hynek zestárnul, ale svoji sílu, nezávislost, poctivost a ani určitý druh moudrosti neztratil. Začíná doba kališníků, Hynek získává hrad, z vůle krále se žení, je zrazován, dějiny i děj knihy letí v závratném tempu a Hynek zůstává v jejich středu jako cizokrajný, nehybný obelisk. Niedl opět ukázal svůj mimořádný dar vyprávění a stvořil hrdinu, kterého milujete.

dwarfik1
16.04.2015 5 z 5

Přečteno za jediný den, nedalo se přestat......

sioux
22.03.2015 3 z 5

Čtivé, to prostě pan Niedl umí. Husitství podáno tak jak to asi opravdu bylo, speciálně pro člověka, který byl odchován glorifikací Husitů, protože se to hodilo komančům. Sympatický hrdina se zdravím skepticismem, trochu možná až nereálně moc chytrý, ale to se mi spíš líbilo. Dobré a svižné dialogy.

Co mně u pana Niedla vyloženě vadí je buď odfláknutí nebo neschopnost popsat nějaký souboj nebo bitevní scénu. Přípravy k boji vrcholí, napětí graduje a pak fik fik (švihl mečem a ten druhý si ani nevšiml, jak zemřel..) a ve dvou větách je hotovo. Už jsem to sice čekal, protože to tak bylo i v minulé knížce "Čtvrtý králův pes", ale i tak mě to iritovalo. Nakonec jsem se tomu i zklamaně smál.

adam5955
18.05.2014 5 z 5

Každý druhý díl úspěšného prvního dílu je velmi těžké napsat. Niedlovi se to velmi dobře povedlo a kniha ani na moment neupadá do průměru. Stejně jako první díl je ten druhý velmi kvalitní. Není tak dynamický a svižný jako první díl, ale jen opravdu nepatrně méně. Krása. Nebudete chtít knihu odložit.

Isobela
12.05.2014 5 z 5

Nejdřív jsme si myslela, že knížka bude popisovat jenom děj kolem husitských válek, což mě popravdě nijak moc nelákalo. Když jsem ale knížku otevřela, zavřela jsem ji až druhý den po úplném přečtení. Fantastické, tleskám! Vynikající vyprávění, které člověka vtáhne přímo na místo děje, líbí se mi i síť vztahů, která se postupně do široka rozvíjí. Je to vylíčeno krutě, ale naprosto přirozeně. Ke konci jsem dýchala i za hlavního hrdinu. Hynka Tase z Boru je opravdu nemožné nemilovat. Teď mám jen dilema, zda sáhnout po prvním či třetím dílu, když jsem začala dvojkou... Opravdu doporučuji a autora už se nevzdám! ;-)

Gaara1
06.05.2014 5 z 5

Vynikající jako první díl. Hynek Tas z Boru dostává za vykonané činy u krále tvrz Vlkov, který je rozpadlý, ale brzo se z něho stává za pomocí robotníků hrádek. Ale České království už není tak bezpečné jako dřív, všude lapkové, nové učení se šíří jako mor a asi nic nepřinese dobrého. Sedláci se bouří a Tas se jen domýšlí, jak to vše dopadne...

Temný snílek
29.04.2014 5 z 5

Skvělý historický román, kde není nouze o zvraty, napětí, boje a politické pletichaření. Život Tase pokročil o patnáct let a zároveň svět hraje velmi nebezpečnou hru. Dějiny se opět daly do pohybu a krev poteče jako víno v celé zemi.
Autor se prostě nebojí ukázat historii takovou, jaké byla, surová, tvrdá a bez slitování. Na nic si tu nehraje a čtenář má skvělou příležitost poznat i odvrácenou tvář husitských válek. Pohádkové rytíře na bílých koních tu nehledejte, tady jsou jen vojáci, žoldáci a vrazi. Hlavní rozdíl spočívá v tom, čí rozkazy přijímají nebo za kolik se dají koupit.
Čas vlků volně navazuje na předchozí díl Čtvrtý králův pes, je stejně dynamický a nepředvídatelný (jen Tas prostě musí přežít, to jediné lze uhádnout). Autor opět doplnil děj o historické souvislosti, a tak se v příběhu vyznají i málo znalý v dějepisu.
Čtivý a napínavý děj vás chytne a nepustí, Tase čekají ztráty a vy mu prostě musíte fandit, jeho postava si získá každého. Jen to jeho slovní pošťuchování s králem mi tu trochu chybí.

McGrinder
27.03.2014 5 z 5

O něco lepší než první díl. Hynek dostává do správy hrádek Vlkov a buduje z něj hrad. Trestá lupiče a žení se z dívkou kterou nemiluje. Ten konec je takovej useknutej, otevřenej. No nic, jdeme na třetí díl.

Heidrekr
24.02.2014 5 z 5

Srovnatelný s prvním dílem. Hlavní hrdina opět nezklamal akorát konec je divný a čekal bych mnohem lepší a uzavřenější.

mpb1913
21.02.2014 5 z 5

A jízda pokračuje. Hynek opět válí.