Čarodějův synovec

Čarodějův synovec https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2269/bmid_carodejuv-synovec-P90-2269.png 4 2152 235

Letopisy Narnie série

V předposledním díle Letopisů se vracíme proti proudu času, abychom se spolu s dětmi Divišem a Gábinou podívali na smotný počátek země Narnie, která vznikla zpěvem Lva Aslana. Seznámíme se s tím, jak do čisté, zlem neposkvrněné Narnie pronikla první zášť a jakou nápravu předpověděl Aslan.

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Magician's Nephew , 1955

Wasdy
02.09.2020 5 z 5

Kdiž jsem četla tuto knihu poprvé tak se mi moc nelíbila a najednou ji čtu podruhé a je boží.
: D

kuruteku
18.08.2020 4 z 5

Začetl jsem se znovu do Letopisů, tentokrát chronologicky podle toho, jak se který díl vztahuje k dějinám Narnie. Nevím, asi jsem to neměl dělat. Uvidím, až se dostanu k nejslavnějšímu dílu, jak na mne zapůsobí. Tenhle byl příliš jednoduchý. I když jsem se dozvěděl, jak vznikla Narnie, přišla čarodějnice, objevila se lampa (a nejsem si jist, zda jabloň hraje ještě v budoucnu nějakou roli). Nicméně mne četba donutila dozvědět se něco více o autorovi a jeho životě a víře, včetně ovlivňování Tolkienem, takže hvězdička navíc.

Didi15
10.08.2020 3 z 5

Letopisy Narnie jsou bezva kniha pro děti. Já už jako dospělá tak nadšená nejsem, ale i tak tam vidím potenciál. Ale když to srovnám s ostatními knížkami pro děti, tak třeba takový Hraničářův učen je mnohem lepší čtení .

Knihomolka506
03.08.2020 5 z 5

Jak vznikla Narnie? V tady té knize najdete odpovědi na vaše otázky. Zvláštní svět, kde žije zlá čarodějnice, milý heroický lev Aslan a spousta dalších postav. Stačí jenom vzít knihu do ruky a seznámit se s kouzelnou zemí...

vmatusko
21.06.2020 5 z 5

Úžasná oddychová kniha, rozprávajúca o vzniku Narnie. Teším sa na ostatné...

CliffBooth
07.05.2020 3 z 5

Viděl jsem jen film Lev, Čarodějnice a Skříň. Tak jsem si řekl, že zkusím ochutnat celou Narnii od 1 až po 7. Tohle mi přišlo jako takový pohodový úvod , tak uvidím, jaké budou ostatní příběhy. Myslím,že dětem se to pak líbit bude :)

Cress
25.04.2020 5 z 5

Narnie je neuvěřitelně nádherná, kouzelná kniha. Konkrétně tento díl si podle mě užijete ještě víc, pokud už znáte děj dalšího dílu a dojdou vám tak určité spojitosti. I když nejsem cílová skupina, tahle kniha si získala moje srdce, ale trochu mě mrzí, že jsem ji nečetla, když jsem byla mladší.

Ninjer
19.04.2020 3 z 5

Čarodějův synovec je svým způsobem první díl fantasy série Letopisů Narnie. Je to trochu matoucí, autor ji napsal jako předposlední, ale chronologicky ve světě Narnie se odehrává jako první a já se rozhodl řídit autorovým doporučením, v jakým pořadí jeho dílo číst.

Knížka začíná tím, že kamarády Polly a Digory pošle zlý strýček do tajemné říše, ze které se vyklube dokonce jakýsi portál do mnoha různých světů. Digory v jednom mrtvém světě omylem probudí zlou královnu, impozantní vysokou Čarodějnici, kterou omylem přivedou do Londýna. První část se opravdu slušně rozjede, protože Čarodějnice je fakt slušná mrcha, která využívá svůj půvab i nadpřirozené schopnosti k tomu, aby si podrobila celé světy a nad nějakou menší genocidou ani nemrkne okem.

Bohužel její řádění v našem světě je velice krátké. Chvilku to v knize vypadá, jak kdyby nějaký působivý mix Dartha Vadera a komiksového superpadoucha měl zotročovat naši Zemi, což bych určitě v sérii Letopisy Narnie nečekal, ale rozhodně mě to zaujalo. Jenže Polly, Digory, Čarodějnice a pár dospěláků se pomocí kouzelných prstenů rychle dostanou do jiného světa - do samotné Narnie, v jejímž středu stojí božský lev Aslan.

C. S. Lewis se stejně jako J. R. R. Tolkien snažil o dospělejší pohádku, ale na rozdíl od svýho dávnýho kámoše a rivala z Oxfordu Lewis víc ujíždí na náboženských paralelách. A rozhodně to nejsou žádné nenápadné nuance. Lev děti oslovuje "syn Adamův" a "Evino dcero", a pošle je, aby utrhli jablko, kde je v roli pokušitele zlá Čarodějnice. Ta už se v Narnii moc nechytá, je oslabená a v podstatě poražená jenom tím, že je v tomhle magickém světě.

Celkově druhá část v Narnii je dost nic moc. Je tam narychlo zpunktovaná výprava za jablkem, ale v podstatě jen sledujeme stvoření světa (Narnie), kterému dominuje přechytralý Bůh Aslan, ze kterého jsou všichni naprosto hotoví. Děti netouží po ničem víc než ho potěšit, nebojí se ničeho víc než ho zklamat. Mně přišel spíš otravný. Po porážce Čarodějnice kniha ztrácí drive a nejzajímavější postavu knihy.

Čarodějův syn je poměrně zábavná fantasy knížka, která se přes tajuplné cestování cizími světy a setkání s ďábelskou Čarodějnicí bohužel velmi rychle dostává k biblickému patosu.

Šest zajímavých padouchů z deseti.

kamila5406
07.04.2020 5 z 5

Hezký příběh o dvou světech doporučuji pokud máte rádi fantasy

ZuzziŠ
19.02.2020 5 z 5

Můj manžel řekl, že je v této knize krásně vyjádřeno, proč je na světě zlo, když ho Bůh stvořil jako dobrý - a měl pravdu.
A já mám obrovskou radost z toho, jak v tom Lewisovi všechno dává smysl...i pohádky.

Tereziee
15.01.2020 4 z 5

Krásný pohádkový příběh o vzniku Narnie :) teď už některé věci příběhu dávají větší smyl

hellena1523
30.12.2019 3 z 5

No, nějak jsem z toho nebyla úplně u vytržení. Hezké, čtivé, ale asi jsem čekala trochu víc...

domihruzkova
12.11.2019 4 z 5

Že by mě to úplně uchvátilo se asi říct nedá. Cílovou skupinou jsou mladší čtenáři, mezi které už nepatřím. Přesto to s Narnií ještě nevzdávám a jdu na další díl.

smazenaryba
03.11.2019 4 z 5

Zo začiatku trochu nepresvedčivé, no s pribúdajúcimi stranami stále lepšie a pútavejšie. Má to príjemnú atmosféru, vtip a um, nie nepodobný dielam od ďalších fantastiku píšucich autorov z ostrovov, ako Dahl, Pratchett či Gaiman. Zo záveru bolo cítiť, že ikeď je kniha chronologicky prvá, bola písaná medzi poslednými a je ťažké posúdiť, aké poradie je na čítanie najvhodnejšie. Tak či tak, ako lákadlo na ďalšie diely kniha jednoznačne funguje. Tá britská fantastická škola veru má niečo do seba.

Gweny
29.08.2019 4 z 5

Vždycky jsem si myslela (zmýlená filmovými zpracováními), že prvním dílem Narnie je Lev, čarodějnice a skříň. A pak jsem se dostala ke knižním předlohám a nesmírně mě potěšilo, že všechny ty nevysvětlitelné věci (jako byla lampa, dřevěná skříň apod.) vlastně mají své opodstatnění, proč v Narnii nebo i mimo ni, existují. Jsem ráda, že autor tuhle knihu napsal až zpětně.

SarahRoyalAss
27.08.2019 3 z 5

Re-reading
Teď bych kecala, kdybych řekla, že jsem napoprvé byla z knihy nadšená. Po druhém přečtení po několika letech můžu říct, že to byla příjemná pohádka a úvod do světa Narnie.
Bylo to kouzelné a lehce napsané, po tolika letech mi celá série začala dávat opět smysl.
Odkud pochází Jadis, jak vznikla Narnie a jak se poprvé tenhle svět navštívil.
Určitě budu pokračovat a znovu si připomenu dětská léta.

cloudyyy
24.08.2019 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé a moc se mi líbila! Škoda, že jsem jí nečetla, když jsem byla dítě, protože by na mě zapůsobila asi i víc (ale zapůsobila na mě i tak :)). Zítra začnu číst další díl, který jsem viděla pouze zfilmovaný, ale věřím, že i kniha bude skvělá!

Lessana
21.08.2019 5 z 5

Prenádherný začiatok dobrodružstiev v Narnii! Príbeh písaný s poznaním (vzniku, stvorenia a fungovania svetov a dimenzií, vstupov do nich atď., čo sa mi veľmi u autora ráta), istotou, vľúdne, láskavo a hravo, s prihováraním sa deťom - čitateľom, s krásne a priamo vykreslenými postavami (dobrými i zlými a, samozrejme, s jedinečným Aslanom), s akurátnou dávkou napätia, ktorá núti čítať a čítať, až pokým nedôjdete na koniec a zároveň začiatok ďalšieho príbehu :-).
Veľmi sa mi tiež páči nadväznosť tohto prvého príbehu na ďalší - v podobe vstupu Jadis do Narnie, "zasadenia" lucerny či vzniku zázračnej skrine z dreva kúzelnej jablone.
A teraz, hor sa na diel "Lev, čarodějnice a skříň"! :-)

LuiCJ
17.08.2019 4 z 5

Veľmi pekná knižka. Sériu Kroniky Narnie som sa rozhodol čítať chronologicky a tak som siahol práve po tejto časti.

C. S. Lewis odviedol neskutočne zaujímavú prácu. Dokázala spojiť mnoho prvkov zo svojho života či biblickej knihy Genezis. Inšpiroval sa tiež myšlienkou Ducha Svätého a akého si “prírodného zákona”. V knihe sa tiež dajú nájsť viacero podobností s dielom Stratený raj od Johna Miltona, gréckou mytológiou, knihami od spisovateľky Edith Nesbit či povesťou o Atlantíde. C. S. Lewis bol tiež ovplyvnený svojím spisovateľským kamarátom J.R.R. Tolkienom a príbehmi o čarodejnici Morgane Le Fay, známa z legiend o kráľovi Artušovi. Z každého si zobral niečo a primiešal tam vlastnú tvorbu.

Výsledok je nádherný.

Mne osobne sa takýto štýl písania veľmi páči. Svetová literatúra tak bola v roku 1955 obohatená o ďalší obohacujúci kúsok.

Čarodejníko synoc bol však prínosom aj pre žánre ako fantasy či celkovo literatúra pre deti a mládež. Kniha zaujme podľa mne všetky vekové kategórie od 8 rokov vyššie. Ja som to čítal ako 13 ročný a som rád.

Kniha ma inšpirovala, dala možnosť premýšľať nad mnohými vecami či len tak meditovať a objavovať neznámo.

Pegasus
17.06.2019 5 z 5

Pro mně nejlepší díl Narnie, knížka mně moc bavila.