Caraval

Caraval https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342657/bmid_caraval-klC-342657.jpg 4 501 129

Caraval série

Než vstúpite do sveta Caravalu, majte na pamäti, že je to len hra. Či už ste o Caravalu počuli čokoľvek, určite sa to nevyrovná realite. Je to viac než hra! Je to mágia. Scarlett vždy túžila Caraval zažiť a tento rok dostala pozvánku. Lenže vzápätí unesie jej sestru Tello tajomný režisér celého predstavenia. Niet sa čoho báť, Caraval je predsa len zdanie. Ale čo ak nie? Nech už je to akokoľvek, Caravalem musí Scarlett prejsť aj so zlomeným srdcom a sestru rýchlo nájsť, než sa spustí nebezpečný dominový efekt následkov a navždy ju stratí.... celý text

Local_Bunny
18.09.2018 4 z 5

Na začátku jsem si myslela, že to bude něco, co mi bude dělat velký problém číst, ale ve chvíli, kdy nastal Caraval, všechny mé pochybnosti se rozplynuly. Originální svět, super postavy, které mě svým rozhodnutím ani nevytáčely, myšlenka knihy promyšlená s rozuzlením až na samotném konci.
Nedivím se, že mi ji každý doporučoval :)

JmenujiSeZuzla
30.08.2018 3 z 5

Kniha má dost nerozhodné recenze. Polovině čtenářů se líbila a polovině ne. Já se musím tentokrát přidat na tu stranu, které se kniha líbila. Řekněme se na rovinu. Celkový nápad knihy je dost divný. Hned na začátku jsem si říkala ''aha, tak to je fakt podivný'' a tak nějak mi to přišlo jako namixovaný young adult s hororovým podtextem. Kniha se ale nakonec vyvine v něco úplně jiného. Hodně lidi tuto část, kdy se příběh přehoupne a nastane úplně rozdílná situace, než jsme si na začátku mysleli, že nastane, nemá rádo a v tento moment se jim kniha přestane líbit. Mne naopak tato část nejvíce bavila. To že čtenářovi se naprosto změní svět ve kterém se kniha odehrává, se mi zdá fascinující a bavilo mě to rozlouskávání, jak to vlastně všechno v Caravalu chodí. S postavami jsem také neměla větší problém (jak hodně lidí mělo). Tato kniha není žádný zázrak, ale líbil se mi nápad i provedení a do dalších dílů se pravděpodobně pustím.

Vikos
16.08.2018 5 z 5

ÚŽASNÁ, NAPROSTO BOMBASTICKÁ, TAK TROCHU STRAŠIDELNÁ, ALE I TAK MEGA BOŽÍ!

Francesca14
12.08.2018 3 z 5

Nápad je určitě dobrý a zajímavý, ale zpracování by mohlo být lepší. První polovina knihy mě nebavila vůbec, pak už se to celkem rozjelo a konec byl překvapivý, i docela akční, ale některé věci mi tam přišly až moc přitažené za vlasy. Hlavní postavy mi nebyly sympatické vůbec a celá atmosféra knihy se mi místy nelíbila, přišla mi moc temná a takovým zvláštním způsobem. Druhý díl si asi přečtu, ale kniha, ačkoliv nebyla vyloženě špatná, ve mně nezanechala nějaký silný dojem.

Knihomolkajá
09.08.2018 4 z 5

Jo, tak tohle bylo divné. Je toho vážně hodně, co bych chtěla říct, ale zkusím se co nejméně rozvášnit, protože byste jinak všichni utekli.
Nejdříve nějaké ty nepovedené stránky knihy:
No tak zaprvé bych ráda vyzdvihla celý můj problém s potenciálem knihy. Na začátku jsem v tom viděla takový potenciál. Byl to úžasný svět a úžasná myšlenka a ze začátku to ve mně vyvolávalo mé dětské já, které chtělo být ostražité i při každém kroku po chodníku a věřit v magii kolem hlavní hrdinky. Až později jsem si uvědomila, že o tom ta kniha vůbec není a k mému zklamání nám vyrašila zápletka s pohřešováním sestry hlavní hrdinky. V tu chvíli jsem ztratila o knihu zájem, neboť jsem v tom viděla něco, co by se dalo zpracovat do motivu hororu a místo toho jsem dostala spoustu lásky na ostrově, na kterém bych nikomu nevěřila ani dobrý den.
A zadruhé, to, co jsem tu již nastínila, a to hlavní zápletka. Skoro jakákoli zápletka mě v souvislosti s tím světem napadne, je lepší, než ta se ztracenou sestrou.
Co mě ještě napadlo, jako zatřetí, je naprosto neschopná překladatelka. Spousta slov byla po celou dobu trvání knihy gramaticky nesprávná a spousta slov byla tak zmotaná, že jsem ani nepochopila jejich význam. Za překladatelku palec dolů.
Teď ve zkratce pozitivní:
Co hodnotím kladně, je začátek a konec knihy. To bylo čtivé a nejlepší. Zbytek byla jen nic moc výplň. Také mě hodně bavila měna. To, že zaplatíte tajemstvím či svými dny života, byl hodně zajímavý nápad. Krásně to knihu ozvláštnilo. Ten ostrov a systém jeho fungování jsem si oblíbila, jen si myslím, že nebyl využit celý potenciál nápadu.
I tak velmi dobrá kniha, při které jsem se vcelku uvolnila a odpočinula si. Je to psané nenásilnou formou a pokud chcete věřit na magii a tmou zahalené nadpřirozeno, knihu si užijete. Zároveň ale přiznávám, že příběh asi nebude pro každého.

Kaytria
04.07.2018 4 z 5

Četlo se to pěkně, příběh ubíhal a vyvíjel se. Tu hvězdičku ale musím shodit za hlavní postavu, ta holka mi hrozně lezla na nervy, u čtení mě udržoval jen Julian. Jinak ale příjemné počtení.

lulein
14.06.2018 3 z 5

Milá odpočinková s nádechem magie

BetyN.
18.05.2018 3 z 5

Samotná myšlenka hry na hranici magie a reality je neotřelá a zajímavá. Bohužel zpracování za nápadem značně pokulhává. Kniha je psána jednoduše a nesmírně čtivě, proto se čte rychle a zhtla jsem ji během tří dnů. Otázkou je, jestli je jednoduchý styl psaní plus nebo mínus. Mně by se ke knize hodil spíše poetičtější styl.

Dalším mínusem se pro mě stala upjatá a naivní hlavní hrdinka. Navíc ke všem nápovědám přišla fakt jak slepá k houslím. Postavy mě většinou nepřirostly k srdci tedy kromě Juliana. A dále mě zajímal Legenda, velmi dobrá tajemná postava. Žádně extra tajemná megická atmosféra v knize taky nebyla, bohužel.

Na druhou stranu jsme se dočkali spousty zvratů, ať už překvapivých nebo odhadnutelných. Konec mě osobně přesvědčil o tom, že Caraval stál za přečtení, protože konečně nabírá na akčnosti, atmosféře a většina zvratů na konci je výborná. Dokazuje, že autorka to měla promyšlené. Taky nemůžu popřít, že by mě kniha kdykoliv během čtení nudila.

Mrzí mě, že autorka z tak senzačního nápadu nevykřesala mnohem víc, protože potenciál tam byl obrovský.

marta3736
05.05.2018 4 z 5

Hezký příběh s novou tématikou. Autorce se podařilo děj hezky zpracovat, o tom žádná. Velkým mínusem shledávám postavy, které bych chtěla rozebrat.

Hlavní hrdinka mi přišla moc upjatá, nemohla jsem se do ní vžít. Chápu, že miluje svou sestru natolik, že by za ni položila život, ale bylo to tam zmíněno tolikrát, že jsem musela pár vět přeskakovat ke konci.

Celkově mi postavy přišli odosobněné, žádnou jsem si nedokázala oblíbit – dobře, dobře, Julian je jiná kapitolka.

Co ale přičtu k dobru, je vývoj hlavní hrdinky. Ke konci knihy už byl znát jistý posun vpřed a začala jsem ji mít i ráda (!).

Doufám, že druhý díl bude mnohem lepší a autorka nedostatky doladí. Přesto dávám čtyři hvězdičky, protože se mi líbilo samotné prostředí a vývoj hlavní hrdinky, kdy se měnila z nesnesitelné a upjaté dívky na milou a odvážnou ženu.

kaca3606
15.04.2018 2 z 5

postavy byly málo popsané,takže mi nebylo ani lito když se jím NĚCO stalo. taková trochu říše divů.nějaké chyby v textu.nejsem pruďas ani kritik ,ale chyběl mi tam šmrnc. docela "suchá" kniha. líbilo se mi,že emoce byly popisované v barvách ,konec tečka

heliiinka
13.04.2018 5 z 5

Wow. Takhle zamotanou knihu jsem dlouho nečetla. Je tam toho tolik, že vážně nevíte čemu věřit. Možná je až škoda, že všechno se dozvíte v posledních 30 stránkách. Byla jsem tak dobře zmatená. Například mi všechny postavy přijdou něčím skvělé a něčím je zase nemůžu vystát. Takže jako opravdoví lidi :D Těším se na pokračování.

Nikča1236
12.03.2018 4 z 5

Záhadné, magické a nevyzpytatelné...

Klarsik3
04.03.2018 4 z 5

Velmi čtivé. Líbilo se mi, že sem také do poslední chvíle nevěděla jak je to s Julianem a vlastně se všemi.. Tella mi vůbec nesedla.. Závěr mi přišel poměrně odfláknutej jako kdyby to už autorka chtěla mít za sebou ale i tak se mi to líbilo...

DracoMalfoy
04.02.2018 1 z 5

Ne, ne a ne. Nudný, velkou část děje jsem jsem nechápala a za mě doopravdy nedoporučuji.

IvankaM
17.01.2018 5 z 5

Strašně úžasná kniha.
Byl to nový a kouzelný svět, do kterého jsem se ráda ponořila. Děj se nikde neseknul, krásně plynul a já prostě nemohla přestat číst.
Ale na to, jaká to byla celou dobu jízda, mi konec a rozuzlení přišlo trochu slabší :)
A teď nevím, jestli se těšit na druhý díl nebo ne, protože je převážně o Telle a ta mi prostě nesedla.

Lorej
26.12.2017 4 z 5

Čekala jsem něco úplně, ale úplně jiného. Myslela jsem, že příběh bude více fantasy. Děj je spíš založen na romantické zápletce. Ale i přes to se mi kniha líbila, byla to taková oddychovka.

AgnessN.R.
19.12.2017 5 z 5

Tak, Caraval si teda ukradl kus mě samotné. Naprosto kouzelný originální svět. Co jiného dodat než, že: Haló, nemáte tam nějakou přebývající vstupenku?

Lucik100
05.11.2017 5 z 5

Fantastická knížka, ve které pomalu rostla před zraky čtenářů láska a kde jsem ani já nevěděla, kdo lže a kdo mluví pravdu.

An52imal
27.10.2017 5 z 5

Abych řekla pravdu, nevěděla jsem, co od knihy čekat. Hned poté, co jsem přečetla prvních pár stránek, mě příběh vtáhl k sobě a já si připadala, jako bych byla součástí Caravalu. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Během hry se čtenář postupně dozví leccos nového a nemůže na to říct nic jiného než: ,, Wow! " Opravdu skvělá kniha.

NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST OBSAHUJE SPOILERY

Má to přece jenom svoje ale. Nebylo moc promyšlené to, jak Tella předem spolupracovala s Legendou a že s Julianem ve skutečnosti zasnoubená nebyla. Přišlo mi také divné to, že herci zavraždění během Caravalu budou později živí, kdežto normální lidi ne. Stejně tak, že herci Caravalu nestárnou.
Nelogická byla celá část, jak Scarlett našla Tellu, Scarlett pak svázali a Tella se ,, zabila. "

Dávám sice 5*, ale pokud bych měla přísněji hodnotit konec, dala bych 4*.

buldozer5
27.10.2017 3 z 5

Dlouho jsem se rozmýšlel, jak vlastně tuhle knihu ohodnotím, protože ve mně zanechala hrozně smíšené pocity. Musím autorku pochválit, že se jí dařilo udržet čtenáře po celou dobu v napětí. Také se mi líbí, že byl děj velmi nepředvídatelný, což se o mnoha knížkách podobného žánru říct nedá.
Na druhou stranu jsem se ale jaksi nedokázal vžít do hlavních postav, protože mi přijdou hrozně nesympatické. Také bych se v určitých situacích zachoval úplně jinak než oni, hlavně Scarlet občas jednala dost neuváženě.
No nic, knize nakonec dám tři hvězdičky, s tím, že kdyby to šlo, tak bych jí udělil tři a půl...