Caraval

Caraval https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342657/bmid_caraval-klC-342657.jpg 4 501 129

Caraval série

Než vstúpite do sveta Caravalu, majte na pamäti, že je to len hra. Či už ste o Caravalu počuli čokoľvek, určite sa to nevyrovná realite. Je to viac než hra! Je to mágia. Scarlett vždy túžila Caraval zažiť a tento rok dostala pozvánku. Lenže vzápätí unesie jej sestru Tello tajomný režisér celého predstavenia. Niet sa čoho báť, Caraval je predsa len zdanie. Ale čo ak nie? Nech už je to akokoľvek, Caravalem musí Scarlett prejsť aj so zlomeným srdcom a sestru rýchlo nájsť, než sa spustí nebezpečný dominový efekt následkov a navždy ju stratí.... celý text

head.in.a.book
13.10.2021 5 z 5

Fantasticky vytvořený svět se zápletkami a sympatickými hrdiny

Tewi
05.10.2021 4 z 5

Tak jsem se konečně dostala ke Caravalu a hned na úvod musím říct, že mě malinko vyvedlo z míry hodnocení. Caraval sebou přináší kouzla, přeludy ale asi nejvíce lži. A čtenář je na to varován hned na začátku knihy.A právě to mě na tom asi bavilo nejvíce, sledovat, jak se lži pomalu mění v krutou pravdu jak si s těmy klamy naloží Scar. Svět působí jako by se v něm konal boj mezi snem, noční můrou a realitou. To už samo o sobě na mě působí kouzelně, takže nepotřebuju vyhledávat kouzla nikde jinde.

Často se setkávám s názorem, že je kniha podobná Nočnímu cirkusu. Dovolím si nesouhlasit. Noční cirkus jsem četla (teda alespoň jsem se pokoušela, opravdu) a poté co jsem během 120 stránek 6x zabředla do lehce komatózního stavu, jaká to byla nuda, Caraval se s tím nedá vůbec srovnat. Za 2 dny jsem měla dočteno.

Spousta lidí si stěžuje, že hlavní hrdinka je na proplesknutí a já jim dávám za pravdu. Ale buďme upřímní, to je v YA (někdy i v NA) většina hrdinek (ehm ehm Feyre ehm ehm - konec záchvatu). Navíc je jí sedmnáct let a já v sedmnácti.... mno radši obraťme list :D Palec nahoru odemě dostává postava Aiko, Legendy ale také Juliana, protože co si budeme, ten alespoň trochu žehlil situace, které hlavní hrdinka svou "inteligencí" a "správnými" rozhodnutími způsobila.

Od knihy jsem neočekávala nic, ale dostala jsem příběh s obrovským potenciálem, kterým mě autorka navnadila na další pokračování.

Shaxx
27.09.2021 2 z 5

Nelogické, chaotické, s promrhaným potenciálem...
Když jsem si četla anotaci, doufala jsem v nějaký magický realismus s pěknou zápletkou..
Bohužel ale, i přes kouzelné prostředí to neklaplo. Popisy míst a atmosféry působily nudně, přesný opak toho, co se slovy dokáže královna magického realismu Erin Morgenstern... Ta dokáže ve čtenáři probudit veškeré smysly a přenést vůně i barvy ze slov na papíře v něco téměř hmatatelného. Tohle byl jen velmi slabý odvar toho, co jsem čekala. Asi jsem měla velké očekávání.
Zápletka tak nějak postrádá smysl, přítomná love story je naprosto zbytečná, uměle působící a obešla bych se bez ní. Závěrečné rozuzlení tak nějak pomyslně zatlouklo poslední hřebíčky logiky do rakve..

jsemknihomolka
05.08.2021 1 z 5

Na knihu jsem se těšila , ale veliké zklamání . Děj je hrozně zmatený , a napsaný ze zvláštního úhlu . Veliká škoda neuvyužitého potenciálu.

marianafoster
02.08.2021 5 z 5

Nedalo se od ní otrhnout, přečteno na jeden zátah!

katee21
21.07.2021 1 z 5

Moc mě mrzí co teď napíšu, protože na Caraval jsem se těšila a chystala delší dobu… Bohužel jsem ale knihu odložila… Děj mě nebavil, do čtení jsem se vysloveně nutila… Možná jsem na tento typ knih už stará, ale bohužel víc než 1 hvězdičku dát nemohu…

Deia
05.07.2021 2 z 5

Kniha je čtivá, to sa jej uprieť nedá, prečítala som ju v podstate na jeden záťah. Ale to je k pozitívam asi všetko. Dej ma veľmi nenadchol, akonáhle už postavy boli na ostrove a zúčastňovali sa Caravalu, tak mi prišiel strašne nelogický a chaotický. Tiež správanie samotných postáv mi prišlo dosť od veci, väčšinou ma rozčuľovali, hlavne Scarlett a jej (prevažne hlúpe) rozhodnutia. Postava Juliana, námorníka, ktorý Scarlett sprevádza, mi vadila o trochu menej, ale neobľúbila som si ani jeho. Magický systém mi prišiel nezmyselný, absolútne tam nebol vysvetlený, proste sa magické veci len tak diali, napríklad šaty sa na hrdinke menili ako sa im chcelo. Rozuzlenie mi prišlo veľmi rýchle a celkom nezmyselné, asi som to úplne nepobrala, ale tak už som pri tom čítaní nebola ani veľmi sústredená, len som to chcela mať dočítané. Chvíľu som mala chuť prečítať si aj druhú časť, pretože predsa len, niektoré veci mi prišli zaujímavé, ale zistila som, že tretia časť pravdepodobne nebude preložená, tak ma chuť prešla.

masavole
29.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Knížka měla rozhodně velký potenciál, zamilovala jsem si hlavní postavu Scarlett a jejího společníka Juliana. V knížce příchazeli další a další zvraty a já si utvářela v hlavě další a další teorie. Rozhodně mě zklamal konec kdy se dozvídáme, že všechno byla vlastně hra(i když to nám autorka celou dobu připomínala) a všichni byli jen herci. Tohle zjištění mě rozhodně zklamalo a soucítila jsem se Scarlett, která se cítila podvedená. Mrzelo mě, že Julian nebyl Legenda a za celou knihu se ani nedozvíme kdo to tedy je.

dianaxn
27.05.2021 2 z 5

Už dlouho mě chování žádných postav nerozčilovalo tolik jako tady. Scarlett je od všech o Caravalu pořád dokola varována, ale přesto se rozhoduje co nejhloupěji to jde, a dělá jen to, co by neměla, což se nedá nazývat hrdinstvím, jako spíš pokrytectvím. Její chování bylo naprosto nelogické a její myšlenkové pochody otravné a pomalé.

Taky stále tvrdila, že není nic důležitějšího než její sestra Tella, jenže když se na scéně objevil Julian, Tella jakoby přestala existovat a slunce se začalo točit kolem planety jménem “precious beloved Julian”.

Love interest Julian je extra nudná a plochá kopie Juliana ze Zakázané hry, dokonce i jméno má stejné. (vlastně mi celý děj připomínal Zakázanou hru)

Pak přichází insta love, další z nespočetně mnoha zklamání. Hádám, že to bylo nejdřív hate, což skončilo během 2 dnů a pak byla crazy love.

A tady je další věc, kterou nechápu: Scarlett řekne Telle, že nemůže milovat někoho, koho sotva potkala. O pár stran později si sama Scarlett nedokáže vybrat mezi svou sestrou (kterou zná celý svůj život) a klukem, kterého poznala před 5 dny, ale do kterého je teď bezvýhradně a neodvratně zamilovaná. To je tak absurdně směšné.

Co mi ale přišlo jako zajímavý nápad bylo to, že šaty samy měnily tvar a barvu. Ovšem vysvětlení jak? Magie.
A proč? Magie.
Odkud ta magie pochází? Je to magie.
Jak vůbec vznikla? Na tom nezáleží, protože nic v téhle knize nedává nejmenší smysl.

Princip celého Caravalu je položen na základu, že za všechno může magie a to jako vysvětlení stačí.

Navíc fráze typu “kap, kap, kap” nebo “žuch, žuch” tomu nepřidávaly na dramatičnosti, jako spíš na otravnosti. No, aspoň se to četlo celkem rychle, když už nic jiného.

Nedá se říct, že bych to úplně nenáviděla nebo to byla nejhorší kniha, jakou jsem kdy četla, ale na to, jak jsem měla nízká očekávání, mě zklamala.

Nikčačíča
27.05.2021 4 z 5

Musím říct, že je málo knih, u kterých nedokážu předpovědět jak skončí. Ovšem tahle kniha je velké překvapení. Absolutně do poslední chvíle nevíte jak to bude a když už si myslíte, že víte, tak vás autorka rychle vyvede z omylu. Za mě skvělé čtení.
Bod dolů dávám jen za to, že je to občas zmatenější a už jsem četla i druhý díl, takže mám s čím porovnávat. A z pohledu Telly se mi druhý díl četl o něco lépe. Scarlett byla na můj vkus až moc vystrašená.

Skippka
05.01.2021 4 z 5

Nemohla jsem se začíst, nakonec to bylo i zajímavé. Občas jsem se trochu ztrácela, ale zase to patřilo k tomu světu :-)

Knihomolskýmol
20.11.2020 5 z 5

Skvělé, krásně magická a tajemná atmosféra.

pipa36
31.10.2020 2 z 5

Tak nevím. Velmi mi to připomínalo Alenku v říši divů - chaotické, abstraktní, nesmyslné... Jako kdyby se někomu líbily nějaké momenty nebo věty z jiných knih a náhodně, bez ladu a skladu, je vložil do tohoto příběhu.
Ze začátku máte pocit, že čtete fantasy s prvky magie pro náctileté, na konci je to historická harlekýnka z divadelního prostředí. Postavy jsou dle mého názoru ploché, já dokonce hlavní hrdince neveřila ani její bezbřehou lásku k mladší (nánovité, frackovité) sestře - na mě všechny zmínky o Telle působily uměle. Příběh jako takový by mohl být dobrý, ale to zpracování... Za mě tedy nee - četlo se to špatně, dlouho a nevěříte ani příběhu, ani postavám. Když ještě připočtete fušerskou práci korektora (tolik překlepů a pravopisných chyb jsem v knize už dlouho neviděla), výsledkem je opravdu něco, co číst nechcete.
Docela mě překvapuje relativně dobré hodnocení této knihy. Přiznávám se bez mučení - nejsem cílovka, ale tento žánr čtu celkem často, takže můžu říct, že tato kniha je spíše podprůměrná.
No nic, když už jsem koupila oba díly, ASI ten druhý ještě časem přečtu, ale moc šancí si nedávám.

CarolineAn
23.08.2020 5 z 5

Už dlouho jsem nepřečetla knihu takhle rychle. Na Caraval jsem se hodně těšila a nejsem sklamaná. Je to velmi zajímavé, čtivé a napínavé až do konce. Asi nejvíc jsem si oblíbila Scarlet, Juliana, Aiko a Tellu. Doporučuji.

Starlet
30.06.2020 2 z 5

No, Caraval asi nebude můj šálek čaje. Věřím, že mnohým z vás se Caravel třeba líbil, ale mě nenaplnil a vůbec neoslovil. Hlavní hrdinka mi přišla strašně suchá a vůbec mi nesedla, nechápala jsem jak se k jednotlivým věcem dostávala a v několika případech jsem měla silnou chuť ji majznout po hlavě, právě touto knihou. Příběh mě vůbec neoslovil, dalo by se ten příběh přirovnat k anime Swort art online, a anime bylo to lepší.
Když máte příběh vystavěný na lži, tak teoreticky nemůžete ničemu věřit, co vám autorka napíše, takže jsem celou knihu četla s naprosto kamenným výrazem a čekala na něco ohromujícího, co mi otevře oči dokořán a já skončím s otevřenou pusou. To se bohužel ale nestalo. S Caravalem jsem začala a tím taky skončím, do druhého dílu se rozhodně pouštět nehodlám.
Jediný plus pro tuto knihu asi je, že se četla opravdu rychle.

Nikaa1
30.04.2020 odpad!

Musím říct, že jsem se na knihu těšila díky chválám a opěvováním.

Nicméně jsem pěkně zklamaná. Nápad rozhodně skvělý, ale podání strašné. Postavy mají jiný charakter skoro v každé kapitole, dle mě nepromyšlené. Konec bych uvítala realnější, takový, který by tuhle knihu alespoň trošičku pozvedl.

Zvraty v téhle knize byly dobré, ale to by nejprve děj musel dávat hlavu a patu. Takže chaos, který v knize panuje, je šílený.

Nechci se rozepisovat, ale mně to nesedlo. Vůbec. Ještě mi stále je ,,náct" ale tohle ne. Konec mě nenavnadil na další díl, takže u Caravalu jsem skončila.

KaMal
07.04.2020 3 z 5

Zpočátku mě příběh docela navnadil, pak se ale všechno zamotalo a měla jsem naprostý chaos v tom, co je pravdivé a co ne, no Alenka by mohla jen závidět... (a zoufalá, místy hysterická hlavní hrdinka tomu vůbec nepomáhala). Závěr to naštěstí zachránil, protože tolik zvratů jako tady se v jedné knížce najdete jen málokdy!

Elize
22.10.2019 3 z 5

Celé mi to trochu připadalo jako šílená čokoládovna Willyho Wonky, kde je všechno možné, ale zároveň to nemusí znamenat ve výsledku nic hezkého a dobrého, asi jako když natáhnete Telekuka do napínáku. Místy kniha velmi chaotická a čtenář se podle mě snadno ztratí v tom, co je skutečné a co klam. Zároveň je však kniha nevšední, čtivá a napínavá. Zda se ale pustím do druhého dílu si musím ještě rozmyslet.

andrejci
19.10.2019 5 z 5

Páni. Po dlouhé době jsem četla něco jiného a musím říct, že jsem byla nadšená. Jiný námět a skvělé triky. Hodně jsem si Caraval užila a to jsem o něm jenom četla. Skvěle vás to vtáhne do děje. Postavy jsou sympatické. Hodně se těším na další díl.

Costanzo
12.10.2019 3 z 5

Svět fantasy mám ráda a zdálo se mi, že tento příběh je nový a neotřelý. Přesvědčil mě poměrně velký ohlas u čtenářů a já měla velká očekávání. Bohužel jsem celkem zklamaná. Ani poměrně zajímavý námět si mě nedokázal získat. Svět Caravalu přetéká kouzly, iluzemi a tváří se jako pohádkový svět. Jenže záhad je v knize tolik, že už opravdu nevíte, co je pravda, co lež, co iluze a co realita. Chování postav mi přišlo občas nelogické, kniha je zbytečně překombinovaná a mám pocit, že se autorka do světa záhad zbytečně zamotala. V příběhu se objevují velké nedostatky a také překlad je v některých místech naprosto tristní. Mě kniha neoslovila. Přečetla jsem hodně fantasy sérií a bohužel mám s čím srovnat. Málokdy uděluji tak špatná hodnocení, nicméně Caraval je slabý průměr s naprosto neoriginální zápletkou.