Byt v Paříži

Byt v Paříži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402456/bmid_byt-v-parizi-HA6-402456.jpg 4 213 70

Policistka Madeline si pronajala garsonku v centru Paříže, aby si mohla na chvíli odpočinout od práce a relaxovat. Jenže v bytě nečekaně narazí na Gasparda, nevrlého amerického spisovatele. Zjevně se někde stala chyba, protože on si tento byt pronajal také, a to aby měl klid na psaní – jenže shodou náhod jsou najednou oba nuceni trávit čas společně. Byt kdysi patřil slavnému malíři Seanu Lorenzovi, který před rokem zemřel a nechal po sobě tři velmi cenné obrazy, o nichž nikdo neví, kde skončily. Madeline a Gaspard, fascinovaní umělcovým osudem, se pustí do vzrušujícího honu za ztracenými obrazy, při němž odhalují malířovu tajemnou minulost a který navždy změní jejich životy.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Motto

Un appartement à Paris , 2017

Pralinka1910
27.12.2019 3 z 5

Na knize mi něco chybělo nebo možná prebyvalo. Cetla se lehce, ale k dalším dílům autora se vracet nebudu.

Marcela52
18.12.2019 4 z 5

Na doporučení jsem si přečetla tento velmi čtivý román, ale tak od poloviny mi bylo jasné, jak to asi dopadne. Jako dobrou oddechovku v hektické předvánoční době rozhodně mohu doporučit i z toho důvodu, že je děj situován do předvánoční Paříže a New Yorku, takže vykreslené reálie určitě zaujmou. Nicméně jako vzorek stačilo, další knihy tohoto autora si spíše odpustím...

Jonny
18.12.2019 3 z 5

Taková čtivá spotřební literatura. Člověku je po pár stranách jasné, že ho v knize dějově nemůže nic až tolik překvapit. Jenže... i tak jsem místy hltal stránku po stránce, pociťoval napětí a nemohl se od příběhu odtrhnout.

Amazonka72
15.12.2019 4 z 5

Velmi příjemné čtení. Napínavý příběh, který se pomalu “rozjíždí”, ale na konci jsem již hltala stránku za stránkou, abych se dozvěděla, jak příběh dopadne. Spojení dvou odlišných lidí - dramatika, morouse, alkoholika a bývalé policistky, utíkající před sama sebou, zoufale toužící po klidném životě a mateřství. Spojí je pronajatý “byt v Paříži”, který skrývá tajemství slavného malíře Seana Lorenze. Úkol najít jeho tři poslední obrazy, které údajně namaloval před svou smrtí, se změní na napínavou honbu za odhalením sériového vraha dětí a nalezením Seanova, údajně zavražděného, syna.
Vše se odehrává v předvánoční době v Paříži a následně i v New Yorku. Romantická Paříž je zde vykreslena jako nevlídné město s neustále stávkujícimi taxikáři či hromadnou dopravou. Celé mi to přišlo vtipné, protože jsem knihu četla v předvánoční době a v rádiu jsem neustále poslouchala zprávy o kolabující dopravě v Paříži z důvodu stávky. Asi Paříž, pro nás dlouho nedostižné, romantické město, tak moc romantická nebude... Jak říká rčení: není všechno zlato, co se třpytí. A proto mi nebude líto, že vyrazím na předvánoční romantickou procházku “pouze” do pražských ulic ... ale to již ke knize nepatří.
Pěkná a napínavá kniha, určitě stojí za přečtení.

lusila
02.12.2019 4 z 5

Príjemná oddychovka.

PetraBery
08.11.2019 4 z 5

Autora mám ráda, jeho knihy se mi líbí a ani tato nebyla výjimkou. Pronájem jednoho bytu v Paříži svede dohromady cesty osudu policistky Madeline a spisovatele Gasparda. Rozjíždí se pátráni po ztracených obrazech zemřelého majitele bytu. V knize nechybělo nic, co autor umí nabídnout, za mne spokojenost. Pěkné počtení.

magic11
14.10.2019 5 z 5

Ty otazníky měl být palec nahoru :-)

magic11
14.10.2019 5 z 5

Výborně se mi četla, žádné prostoje a hluchá nezáživná místa. Byl to můj první Musso, jdu kouknout po jeho starších knihách. Za mě ????

katerina5544
13.10.2019 5 z 5

Moc se mi líbila. Měla překvapivou pointu, i když konec jsem víceméně odhadla. Jediné co mi někdy vadilo bylo chování Madeleine, to bych jí musela dát přes držku :)
Knihu vřele doporučuji.

soukroma
04.10.2019 4 z 5

Zajímavý vhled do (moderního) malířství a duše umělce, propojení dvou osudů (střídání vyprávění v krátkých intervalech, poněkud násilně, třeba i uprostřed věty) a pátrání (zločin v rodině, nové neznámé a nenalezené obrazy z pozůstalosti). To vše začíná v kulisích Paříže, která je v úvodu vylíčena věcně ohavně (CDG ve svých typických ponižujících projevech, stávkoval kdekdo a lilo), ale později v těch správných barvách a dojmech, jak si ji představujeme; a končí za oceánem v New Yorku a jeho zajímavém okolí (blízkém okolí - do pěti hodin jízdy autem ;-). Kapitoly uvedeny zajímavými citáty.
Z pomaleji se rozbíhajícího příběhu viděného ze dvou paralelních stran se postupně stává napínavý thriller s odhalením hrůzných zločinů minulosti a pokusem zachránit, co se dá. A dva nesnesitelní hrdinové (sami sobě, sami vůči druhému a okolí) byli přivedeni k líbivému konci, což už autor ani jinak neumí.
Občas mě rušil kostrbatý překlad, někde dokonce s chybami (např. "malíř se provdal za modelku"; "fronta k nalodění" - do letadla; "MoMA" - běžná zkratka snad jen v NY). Ostatně ani vydavatel se nevytáhl, hlavní předsádka zmiňuje pouze dvě autorovy vydané knihy, opomíjí dvě z minulé dekády vydané v Ikaru, které byly nápadité, kratší a pro mne stále nejlepší).

Majitel galerie si je vědom, že nebyl přítel zemřelého malíře, přestože byl jeho výslovným dědicem:
"Skuteční umělci nemají přátele. I z toho důvodu se z nich stávají umělci."

Hlavní hrdina je morous nesžitý se současným světem, ale v podstatě ho vidí takový, jaký opravdu je, bez příkras:
"Chtěl bych se posadit, ale lavičky z veřejného prostoru zmizely. Taková je doba: únava, chvilka slabosti se nepřipouští, útočiště pro ty, co mají šrámy na duši, se už nenajde."

Kokso
02.10.2019 4 z 5

Knihu jsem dostala darem - dle názvu, obálky i abstraktu knihy jsem se trochu bála přehnané romantiky, nicméně kniha je napínavá a čte se jedním dechem. Líbil se mi styl psaní, citáty na začátku kapitol i popis obrazů - nenapadlo někoho je zkusit napodobit? :)

l1l1lele
19.08.2019 4 z 5

Závěr knihy byl strhující a přečetla jsem ho jedním dechem. Od knihy jsem měla velká očekávání,proto jsem byla ze začátku trochu zklamáná, ale jakmile jsem se začetla do této knihy a přestala ji srovnávat s jinými knihami od tohoto autora, tak se mi kniha velmi líbila a můžu jen doporučit.

Eva P.
16.08.2019 5 z 5

Velmi překvapivé. Čekala jsem idealizovanou Paříž a romantiku, dostala dechberoucí pátračku plnou záhad a vůbec jsem nebyla zklamaná. Závěr neměl chybu :)

eliska8902
13.08.2019 4 z 5

Krásná kniha. Je možná lepší nevědět o čem to přesně je a nechat se překvapit. Konec mě rozbrečel.

Liduka
05.08.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha od mého oblíbeného autora. Začátek byl vyprávěním o životě slavného malíře a pak už se do toho vložila Madeline s Gaspardem se svým vyšetřováním. Přiznám se, že druhá polovina knihy byla zajímavější a měla rychlejší spád než ta první. Konec se dal předvídat a byla jsem za něj ráda, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Rozhodně doporučuji k přečtení. Už se těším na Dívku z Brooklynu.

Peyka
24.07.2019 3 z 5

Kniha se ze začátku tváří jako romantický příběh z prostředí Paříže. Dva naprosto rozdílní lidé se setkají náhodou ve stejném bytě. Nicméně se nám z toho vyvine detektivní zápletka s uměleckými prvky. Líbil se mi motiv umění, ukradené (ztracené) obrazy. Kompozičně mi kniha ale nesedla. Zvláštní na tom bylo, že každý pátral na vlastní pěst a kapitoly říkaly ve výsledku to samé, akorát z jiného úhlu pohledu. Určité pasáže se totálně vymykaly autorovu stylu, viz Penelopin příběh o vraždě syna,...

Postavy až moc rozdílné, neladily dohromady a ani pořádně nezapadaly. Tím, že to bylo vyprávěno dvojitě, se čtenář ztrácí jak v ději, tak v postavách.

Konec až moc romantický, v souladu celé knihy moc neseděl. Asi už nevyhledám další autorovu knihu. Tváří se jinak, než jaká ve skutečnosti je.

Nicméně, musím aspoň vyzvihnout citáty a odkazy na jiná díla na začátku každé kapitoly! ;)

Sobotikova
14.07.2019 4 z 5

Čekala jsem romantiku, našla jsem něco daleko lepšího.

Šánka
12.07.2019 4 z 5

G. Musso je pro mě vždy dobrá volba. Pěkný příběh dvou osamělých a životem unavených lidí, které svede dohromady náhoda, pronájem stejného bytu v Paříži. A přesto, že ten příběh není nijak strhující, tempo je poklidné se špetkou humoru a romantiky, lehkým napětím a opravdu krásným závěrem, autor z toho všeho dokázal svým osobitým stylem udělat pěkný čtenářský zážitek.
A víte, co je zajímavé, pro někoho (dle komentářů) je to strhující, napínavý román, na mne působil, jako zklidňující, příjemný příběh. Rozdílný pohled, ale stejná spokojenost :-)......

orson
12.07.2019 5 z 5

Hodně překvapivá kniha, nejprve to vypadá na zamilovanou letní romantiku, pak na šifru mistra Leonarda a končí to jako morbidní detektivka. Rozhodně mě překvapila i když na můj vkus to hlavní dvojici trochu moc snadno vše vycházelo.

Nočnípták
20.06.2019 4 z 5

Překvapení! Líbila se mě obálka / je docela zavádějící/ a myslela jsem, že to bude sladký román s malým pátráním po obrazech. Že je čas, abych si po kriminálkách Tima Weavera dopřála něco lehce romantického.
Začátek nic moc. Ani mě nebyly postavy moc sympatické. Jsem ráda, že jsem knihu neodložila. Postupně děj nabýval na zajímavosti a najednou jsem byla lapena. Bylo to moc pěkné čtení, šlo o úplně něco jiného než slibovala anotace. Konec neočekávaný, trochu neuvěřitelný, ale pro mne krásný.
A třešničkou na dortu pro mne byly citáty v záhlaví kapitol. Nádhera.

Paříž malíři thrillery pro ženy

Guillaume Musso
francouzská, 1974