Buď jako řeka

Buď jako řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517837/bmid_bud-jako-reka-5Tj-517837.jpg 5 348 129

Sedmnáctiletá Victorie Nashová, jediná přeživší žena v rodině plné komplikovaných mužů, vede domácnost na rodinném statku s broskvoňovým sadem v malém farmářském městečku Iola v Coloradu. Wilson Moon je mladý tulák se záhadnou minulostí, vyhnaný ze své rodné země a odhodlaný jít svou vlastní cestou. Victorie s Wilem se náhodou potkají na rohu ulice a toto setkání zásadně změní jejich životy a rozpoutá koloběh touhy a nebezpečí. Když dojde k tragédii, Victorie opouští jediný život, který kdy poznala. Utíká do nedalekých hor, kde se snaží přežít v divočině bez jasné představy o tom, co jí přinese budoucnost. S měnícím se ročním obdobím sleduje i změny ve svém vlastním nitru a v krásné, ale drsné krajině nachází smysl a sílu jít dál. Znovu vybudovat vše, co ztratila, přestože její domov – statek i milovaný broskvový sad, který patří její rodině už po generace, má zmizet pod hladinou řeky Gunnison. Kniha Buď jako řeka, inspirovaná skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola v 60. letech 20. století, je příběhem o hluboké lásce neochvějně čelící těžkostem a ztrátám, ale také o nalezení odvahy, nezlomnosti, přátelství a nakonec i domova – tam, kde bychom to nejméně čekali. Tento ohromující debut zkoumá, co znamená vést svůj život, jako by byl řekou – sbírat zkušenosti, plynout a hledat cestu vpřed, přestože je tok řeky přehrazen.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

Go As A River , 2023

m_martina
02.01.2024 5 z 5

Tohle byla opravdu krásná kniha. Hezky se mi četla, ale také jsem si u ní poplakala. Tento příběh vás vezme za srdce a já ho doporučuji.

prochajda
01.01.2024 5 z 5

Krásně a poutavě napsaný příběh o hluboké lásce ženy, která celý život žila odhodlaná čelit všemu, co jí potkalo a vždy se snažila udělat další správný krok a vést svůj život, jako by byl řekou. V zoufalství a beznaději zachránila svého syna, později i rodinný broskvový sad, poznala silné přátelství i nový domov.

mnohoknih
31.12.2023 5 z 5

Tak tohle se povedlo. Název, obálka i anotace. Všechno to člověka láká k přečtení. Victorie byla ve 12 letech vhozena do života a pere se s ním, jak nejlépe umí, i když je dost často vyděšená jako veverka. Její vlastní a skvělé přirovnání. Pochází z rodu farmářů a hlavně pěstitelů broskví. A tím je řečeno vše. Řeka a broskve utváří jemný a zároveň drsný příběh jedné slečny, která se mění v ženu. V ženu, která se umí rozhodnout a nést následky těchto rozhodnutí. Protože během vyprávění uplyne 25 let. Když přijmete styl tohoto debutu, styl, který je jako řeka, někdy klidný, někdy drncá přes kameny, někdy je plný ryb a někdy je tišinou, čtení si užijete. A budete žasnou, stejně jako Victorie, kolik lidí a činů se dá do pohybu, jen proto, že jste se kdysi procházeli po městě. Doufám, že autorka bude psát další příběhy. Tenhle se jí rozhodně povedl.

medlovice
28.12.2023 5 z 5

Milý Ježíšku,
děkuji ti za tuto knihu , přečetla jsem ji za tři dny, zpestřila a prosvětlila mi ty zamračené svátky vánoční. Nedivím se , že je přeložena do 30 jazyků a jsem ráda a vděčná za to, že čeština je jeden z nich.
Silný příběh hodné holky , která milovala příliš brzy a příliš krátce, která ztratila své milé a blízké také příliš brzy. Přišla o domov a všechno zvládla . děj je je čtivý a nutí číst pořád dál. Měla jsem to štěští projet Colorado, viděla řeku Animas, prošla Durango a moc se mi zastesklo po krásné přírodě , rozkvetlých loukách a modrých horách, tak vysokých, že tam ještě v červnu ležel sníh.
Krásná obálka. Věřila jsem, že se Wil ještě objeví a proto se mi líbil i konec.

Wildtype
27.12.2023 3 z 5

Jde o dlouhý melodramatický příběh, od kterého jsem ale podle recenzí čekala víc, než mohl nabídnout. Od určitého zlomu v knize mi připadalo, že hlavní postava zamrzla a psychicky už se moc neposunula a hlavně stran vykreslení postav to celé klouže tak nějak po povrchu. Romance, na které příběh stojí proběhla nějak ve zkratce. Říkala jsem si pořád, že to přeci nemohlo být celé, že se to někde ještě rozvine, že se víc dozvím o vztahu mezi dvěma hlavními hrdiny a o Willovi. Některé pasáže se skutečně táhly a doopravdy mě otrávil až konec. Proběhl na pár stránkách, z rychlíku a nějak jsem měla pocit, že když už se člověk dočetl až tam, zaslouží si víc.

Katka2382
25.12.2023 5 z 5

Jedna z nejhezčích knih co jsem kdy četla.

katst
25.12.2023 3 z 5

Já nějak nevím.
Neříkám, že to bylo úplně špatné, ale celý příběh mi přišel strašně nereálný, hlavní hrdinka mi dost částo lezla na nervy a její rozhodnutí mi přišly nelogické. Děj se občas strašně vleče a i zmiňovaná inspirace - zkáza městečka Iola, je v knize jen okrajová záležitost.
Podle anotace i recenzí, jsem čekala něco jiného, něco ,víc

jirina3500
16.12.2023 5 z 5

Za mne jedna z nejkrásnějších knih,které jsem četla.Děj zcela neobyčejný,vycházející z reálného prostředí a historie,úžasně popsaná příroda,ať už se hlavní hrdinka pohybovala v lese nebo jinde,byla jsem tam v představách s ní.Cítila jsem vůni lesa,slyšela hukot řeky,stejně úžasně vystižené pocity všech hlavních hrdinů.Knihu,u které nelze neuronit slzu,musím jen a jen doporučit.Stejně za pochvalu jistě stojí překlad a obálka knihy.

vlkcz
13.12.2023 5 z 5

Román, který plyne jako řeka. Ne bystřina hned od pramene, ale už spíš zklidněný střední tok. Občas zrychlí, v nečekaných místech překvapí.
Poeticky vyprávěný příběh o poválečné Americe, dívčím zrání v odvážnou ženu, předsudcích, odpouštění viníkům i sobě. O kráse a síle přírody, lidském místě v ní.
Tak trochu buddhistická kniha, ostatně sama autorka v poděkování zmiňuje i Thich Nhat Hanha.

PetraBery
08.12.2023 4 z 5

Krásný příběh z coloradské přírody, silná hlavní hrdinka pokračuje v rodinné tradici pěstování broskví i přes nepřízeň osudu.

vladka1695
07.12.2023 2 z 5

No žádná hitparáda to teda nebyla.
Postavy popsány velmi povrchně, chování hlavní hrdinky nelogické, nevěrohodné a téma knihy okoukané a předvídatelné.Taktak jsem dočetla.

ydnac
06.12.2023 5 z 5

PŘÍBĚH NESKUTEČNÉ TRPĚLIVOSTI A ODVAHY.

Victorie měla opravdu těžký život a velice mě dojalo, jak se dokázala ke všemu postavit čelem.
Zemřela jí maminka.
Zažila velkou lásku, která však neměla trvat dlouho...
Setkala se s předsudky a krutým chováním sousedů k "jiné" rase.
Prožila velkou ztrátu...
Její otec byl příliš uzavřený do sebe,než aby jí dokázal projevit rodičovskou lásku.
Její bratr byl opilec a výtržník, který jí v životě nebyl k ničemu a nikdy jí nepodpořil.
Victorie našla spřízněnou duši ve staré sousedce, kterou všichni zavrhli jako bláznivou.
V němém porozumění spolu prožily určitý čas...
Victorie měla život v Iole a "po" Iole.
Její rodina byla vyhlášení prvotřídními broskvemi a Nashovým sadem.
Victorie sad milovala a dokázala, že jí tatínek všechno dobře naučil.
Nevzdala se i když byla na všechno sama.
Bojovala za svoje stromy.

BYLA JAKO ŘEKA :-)

Úžasný příběh.
Připomněl mi knihy Heřmánkové údolí, Kde zpívají raci a Knihovnice z Troublesome Creeku.
Všechny je spojují silné ženské hrdinky.
Doporučuji :-).

mončičák42
03.12.2023 5 z 5

Nádherný román spjatý s přírodou. Co napsat, když čtu tak krásné komentáře níže? Líbilo se mi vše, poutavá obálka, velmi příhodný název knihy, obsah, jazyk a vypravěčský styl. Dojemné, poetické, smutné, citlivé, doporučuji všem empatickým lidem, i když tato kniha se dotkne srdcí všech.

rex522
02.12.2023 5 z 5

Nadherna kniha

Mandlevest
27.11.2023 5 z 5

Jsou knihy, do kterých se musíte začíst a ten čtenářský zážitek si musí tak trochu vybojovat. A potom jsou knihy, kdy přečtete pár stránek a už víte, že od knihy budete těžko odcházet, že jste se, ač pouze zprostředkovaně, stali součástí příběhu a prožíváte ho spolu s hrdiny od prvního okamžiku. Tato kniha je , pro mě, ten druhý případ, nemohla jsem se odtrhnout. A ta metafora řeky v názvu opravdu vystihuje tento jedinečně napsaný příběh dívky Victorie, silné hrdinky, jejíž život se řece, se všemi ztrátami i nálezy, podobá. Opravdu krásné čtení, poetické, smutné ale i laskavé. Doporučuji.

Gibis
27.11.2023 5 z 5

Opravdu nádherný příběh inspirovaný skutečnými událostmi, sice plný smutku a bolesti, ale zároveň naděje a lásky. A navíc napsaný krásným jazykem, poetickým a duši hladícím.

LenDa70
22.11.2023 5 z 5

Krásné čtení, tolik lidské odvahy, odhodlání, naděje, ale i smutku a zloby. Opravdu silný příběh. A to napětí na konci, moc jsem fandila Viktorii. Autorčin závěr mě nezklamal. Uf, to bylo něco!!!

soukroma
20.11.2023 3 z 5

Melodramatické, sladkobolné, romantické, přehnané až k neuvěření. Na pozadí sice téma plánu přehrady, která vezme lidem jejich domovy a celou vesnici, ale v příběhu se toto téma prakticky ztratilo, rozmělnilo. Místo toho neuvěřitelné chvilkové dívčí poblouznění, s následky a podivným rozhodnutím odejít do divočiny. Další osudy hodně málo uvěřitelné, především samotný happy end.

bosorka78
20.11.2023 5 z 5

Silný příběh, působivý nákres jedné historie, kterou Viktorie proplouvá a žije ji jak nejlépe umí,s bolestí v srdci a vírou na shledání....

maryska09
19.11.2023 5 z 5

Krásná silná kniha plná lásky a bolesti. Plná krásy a zlosti. Plná přírody a lidí. Doporučuji všem pro její neobvyklý příběh a pro dar života, který odkrývá.

rodinné vztahy Colorado

Autorovy knížky