Buď jako řeka

Buď jako řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517837/bmid_bud-jako-reka-5Tj-517837.jpg 5 348 129

Sedmnáctiletá Victorie Nashová, jediná přeživší žena v rodině plné komplikovaných mužů, vede domácnost na rodinném statku s broskvoňovým sadem v malém farmářském městečku Iola v Coloradu. Wilson Moon je mladý tulák se záhadnou minulostí, vyhnaný ze své rodné země a odhodlaný jít svou vlastní cestou. Victorie s Wilem se náhodou potkají na rohu ulice a toto setkání zásadně změní jejich životy a rozpoutá koloběh touhy a nebezpečí. Když dojde k tragédii, Victorie opouští jediný život, který kdy poznala. Utíká do nedalekých hor, kde se snaží přežít v divočině bez jasné představy o tom, co jí přinese budoucnost. S měnícím se ročním obdobím sleduje i změny ve svém vlastním nitru a v krásné, ale drsné krajině nachází smysl a sílu jít dál. Znovu vybudovat vše, co ztratila, přestože její domov – statek i milovaný broskvový sad, který patří její rodině už po generace, má zmizet pod hladinou řeky Gunnison. Kniha Buď jako řeka, inspirovaná skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola v 60. letech 20. století, je příběhem o hluboké lásce neochvějně čelící těžkostem a ztrátám, ale také o nalezení odvahy, nezlomnosti, přátelství a nakonec i domova – tam, kde bychom to nejméně čekali. Tento ohromující debut zkoumá, co znamená vést svůj život, jako by byl řekou – sbírat zkušenosti, plynout a hledat cestu vpřed, přestože je tok řeky přehrazen.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

Go As A River , 2023

Terusha003
29.02.2024 5 z 5

Knihu bych určitě doporučila. Trochu mi ale vadilo, že jsem z příběhu cítila trochu smutek a beznaděj, ale to jenom můj pocit. Suma sumárum, kniha stojí za přečtení, takže neprohoupíte, pokud jí věnujete svůj čas.

Nikusha
27.02.2024 3 z 5

Někdo dílo přirovnával k Jak zpívají raci a souhlasím. Ano, určitě krásně napsané. Emotivní. Ale já jsem toho asi přesycená. Nějak mě to nebavilo. Táhlo se mi to.

romika
27.02.2024 5 z 5

Hodně mi připomíná Kde zpívají raci....tak nádherně popsaná krajina, příroda jedné z méně známých (možná jen pro mě) oblastí Colorada a uprostřed toho všeho silný příběh, bez kliček a vycpávkových vět, které známe z každého druhého romantického kýče. Mám ráda,když se knihy odehrávají v reálném prostředí a tudíž mohou mít pravdivý základ....takže jsem si při čtení prostudovala i právě tuto oblast kolem řeky Gunnison. Doporučuji milovníkům divoké přírody.

PREBURDA
25.02.2024 5 z 5

Ó Bože......to je tak nádherný, srdcervoucí, překrásně napsaný příběh. Ještě teď jsem v úžasu a zároveň stírám slzy. Rozvíjející se příběh mladé dívky až po velmi silnou a samostatnou ženu. Strastiplný, silný, bolestný, odvážný a zároveň jemný a láskyplný. Příběh, s velmi bolestivě emotivním rozhodnutím a vnitřního utrpení, který se knihou rozvíjel. Konec jsem obrečela byl velmi emotivní. Autorka má dar vystihnout slovy bolest, smutek, ale i lásku a hlavně i opravdovost příběhu. Velmi knihu doporučuji k přečtení.

barbora6886
25.02.2024 5 z 5

Emotivní příběh o silné dívce a jejím osudu. Obdivuji hlavní hrdinku jak se se vším poprala. Akorát mě mrzí, že se nedozvíme jak to všechno přijal syn.

Schary
24.02.2024 3 z 5

Koupila jsem si ji na základě hodnocení tady na Databázi, kde má 91%. Knížka je sice čtivě psaná, měla jsem ji přelouskanou za 2dny, ale příběh je hodně smutny. Je o dívce, kterou nešťastná láska a tragický osud jejího přítele přípravý v podstatě o další život. Uzavře se v kokonu, ze kterého vystoupí až na konci knihy. Chyběla mi tam asi nějaká naděje v něco lepšího a šťastnějšího.

Jessica007
24.02.2024 5 z 5

Krásná kniha. Nádherný a dojemný příběh. Krásné popisy přírody. Moc se mi kniha líbila. A ten závěr... Doporučuji, přečtěte si.

Vivetkav
24.02.2024 2 z 5

Hmm rozporuplné pocity.. těšila jsem se a celkem velké zklamání.. vždy mě kniha vtáhla, ale pak jako vážně? A takhle nahoru dolů to kolísalo pořád, takže jsem došla ke konci, ale dalo mi to hodně úsilí se přemoci.. nicméně konec to vylepšil, že dám o 1 * víc

mirinda973
23.02.2024 5 z 5

To bylo tak krásné čtení. Knížka mě úplně pohltila. Snad díky přírodě jsem si ji spojila s knížkou Kde zpívají raci. Je stejně milá a hezká. A ten konec....vyprávění matky ten můj hezký dojem jenom podtrhl.

Marek82
17.02.2024 3 z 5

Kniha sa síce počúvala príjemne, ale dejová zápletka by sa dala zhrnúť do troch viet. Ak mi niekedy v moderných detektívkach vadí nereálny a komplikovaný dej, tak tu ho bolo pomerne málo a krásne opisy prírody a pestovania broskýň nevedeli tento nedostatok kompenzovať. Všetko zachraňovala aspoň interpretácia, kniha sa príjemne počúvala. Kniha naozaj v mnohom pripomína Kde raky spievajú, ale tam sa toho deje nepomerne viac, ako tu. V písanej podobe má táto kniha bohužiaľ oveľa bližšie k červenej knižnici. Samozrejme, aj tá má svojich čitateľov, ale vysoké hodnotenie naznačovalo, že by kniha mohla byť zaujímavá pre širšie publikum, čo si po vypočutí nemyslím.

KK22
17.02.2024 5 z 5

Dlouho jsem si knížku chtěla pořídit na základě dobrých recenzí. Nakonec jsem skončila u audioknihy. Bohužel u poslechu audioknih poslední dobou usínám, ale tato byla výjimkou. Poslechla jsem ji celou asi za 5 dní, u toho jsem uklizela, vařila, cestovala... zkrátka všechno možné, ale pořád jsem chtěla poslouchat dál, protože mě příběh neskutečně chytl. Popisy přírody mi trochu připomínaly knihu Kde zpívají raci... možná kdybych měla tištěnou verzi, tak by mi kvůli popisným částem připadala kniha zdlouhavá, ale v audioverzi mi to vůbec nevadilo.

EllisIsland
16.02.2024 odpad!

Vůbec nechápu nadšení z této knihy. Příběh probíhá pouze jakýmisi náznaky a občasnými zmínkami, jinak je zaměřen výhradně na líčení přírody. Detailně popsaná je kdejaká hovadina, Časem již ani příběh nečekáte a děláte dobře, protože žádný stejně nepřijde, jen další kupa dalšího balastu. Popisy jsou sice krásné, ale příběh za mne velká a nudná nula.

uzivatel6305
15.02.2024 3 z 5

Bohužel, žádné velké nadšení se nekoná. Knížka by se dala napsat jako ne příliš dlouhá povídka pro dámy, pro pány v žádném případě. Kdyby nebyla ve formě audioknihy, tak bych ji určitě nepřečetla. Děj je velmi rozvláčný, předvídatelný a ani na konci se neuděje žádné velké překvapení. Jsem spíše překvapena, jakým se kniha stala hitem.

Co bych pochválila, je paní Kateřina Černá, která knihu perfektně načetla, a byla hlavním důvodem, proč jsem ji doposlechla. Mám ráda knihy ze Spojených Států minulého století, kde je děj zasazen do právě probíhajících historických událostí, jako bylo v případě Vzdělané, Kde zpívají raci, nebo Když jsme byly tvoje, ale v nich byl děj alespoň napínavý i se spoustou nových informací a také podle skutečných událostí.

Paní spisovatelka dokázala, že umí z velice mála udělat knihu, která je velmi oblíbená, a jejíž děj dokázala rozepsat na více jak 9 hodin, velice lyricky, ale tento styl není pro každého. Proto nedoporučuji.

aknel.kaba
15.02.2024 5 z 5

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi v podhůří a v horách kolem řeky Gunnison, ve státě Colorado, kde bylo rozhodnuto o vybudování přehrady. Příběh o přežití v drsné horské přírodě. Příběh o lásce, tragédiích a naději, které prožívá hlavní hrdinka.
Autorka nejen, že dokáže skvěle vyprávět příběh. Tím, jakým způsobem líčí drsnou coloradskou divočinu, která její dobře známá, vás vyloženě vtáhne do míst, kde děj právě probíhá. Jakoby se příběh odehrával na pozadí této nádhery. Pohltí vás a pustí až po dočtení poslední stránky

Ctenaricek4
10.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Nádherný, ale také velice dojemný příběh. To, s čím se musela mladá Torie popasovat, to by bylo příliš i na zralého člověka. Odloučení se od vlastního dítěte jsem obrečela...popravdě, takovou sílu mít a odejít...toto si vůbec neumím představit. Kniha se mi opravdu velice líbila a nemohu jinak než dát pět hvězd.

LucaM.
08.02.2024 5 z 5

To byla nádhera.
Kniha, která mě bez milosti pohltila a prvních 200 stran vůbec nechtěla pustit. Představila mi bolestný příběh z údolí řeky Gunnison ve státě Colorado pár let po válce, kde čas plynul pomalu ve stále stejném rytmu, narušeném rodinnou tragédií. A mladá Torie se s tím musí nějak popasovat, potkat svou první velkou lásku a zažít věci, které nechce zažít žádná z nás.
Je to příběh o síle jedné ženy, kterou jsem v mnoha okamžicích obdivovala, cítila její smutek i zoufalství. Příběh o souznění jedné ženy s krásnou a drsnou přírodou a hlavně příběh o lásce, k jednomu klukovi, rodinnému dědictví, dítěti.
A navíc krásně napsaný, který mě nenudil ani vteřinu a na jehož konci jsem litovala, že nám autorka nedopřála ještě pár stránek navíc.

artepeli
08.02.2024 5 z 5

Krásně napsaná kniha, která vtáhne do děje. Autorka jde do hloubky pocitů, mnoho situací je popsaných tak, že se mi hnaly slzy do očí. A nejen pocitů, i krajina je popisována tak, že z ní cítíte i teplo nebo zimu. A šla jsem si koupit broskvový kompot ;)

dlabikk
06.02.2024 3 z 5

Naprosto souzním s komentářem @soukroma. Lépe bych knihu nepopsala. Poslouchala jsem jako audio, krásně načtené, nicméně u mne tentokrát za 3*.

Bubo19
04.02.2024 5 z 5

Knihu jsem si půjčila na základě kladných hodnocení mých oblíbených, ale musím přiznat, že prvních padesát stran jsem se nemohla začíst. Pak mě ovšem příběh osudem zkoušené Viktorie chytil a nepustil až do poslední stránky. Kniha popisuje život po druhé světové válce v malém městečku v USA a ukazuje rozdíly, které ve společnosti tehdy panovaly. Po prvních přečtených stránkách jsem netušila, že příběh na mě tak silně zapůsobí. Jasných pět hvězdiček.

4xbabča
04.02.2024 5 z 5

Krásný silný příběh mladé ženy Victorie, která má obrovskou odvahu poprat se se všemi nástrahami a zlem, které ji život přináší s obdivuhodnou silou a odhodláním. Kniha je určitě úžasným čtenářským zážitkem.

rodinné vztahy Colorado

Autorovy knížky