Buď jako řeka

Buď jako řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517837/bmid_bud-jako-reka-5Tj-517837.jpg 5 349 129

Sedmnáctiletá Victorie Nashová, jediná přeživší žena v rodině plné komplikovaných mužů, vede domácnost na rodinném statku s broskvoňovým sadem v malém farmářském městečku Iola v Coloradu. Wilson Moon je mladý tulák se záhadnou minulostí, vyhnaný ze své rodné země a odhodlaný jít svou vlastní cestou. Victorie s Wilem se náhodou potkají na rohu ulice a toto setkání zásadně změní jejich životy a rozpoutá koloběh touhy a nebezpečí. Když dojde k tragédii, Victorie opouští jediný život, který kdy poznala. Utíká do nedalekých hor, kde se snaží přežít v divočině bez jasné představy o tom, co jí přinese budoucnost. S měnícím se ročním obdobím sleduje i změny ve svém vlastním nitru a v krásné, ale drsné krajině nachází smysl a sílu jít dál. Znovu vybudovat vše, co ztratila, přestože její domov – statek i milovaný broskvový sad, který patří její rodině už po generace, má zmizet pod hladinou řeky Gunnison. Kniha Buď jako řeka, inspirovaná skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola v 60. letech 20. století, je příběhem o hluboké lásce neochvějně čelící těžkostem a ztrátám, ale také o nalezení odvahy, nezlomnosti, přátelství a nakonec i domova – tam, kde bychom to nejméně čekali. Tento ohromující debut zkoumá, co znamená vést svůj život, jako by byl řekou – sbírat zkušenosti, plynout a hledat cestu vpřed, přestože je tok řeky přehrazen.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

Go As A River , 2023

harena
04.02.2024 5 z 5

Některé řeky plynou poklidně a tiše, některé divoce, všechny ale míří vpřed.

Překrásný a silný příběh psaný nádherným jazykem je příběhem mladé dívky a ženy, která v sobě dokázala nalézt mnoho síly k dalšímu životu. Je o odvaze, utrpení, bolesti a porozumění navíc s nádhernými popisy přírody. Věřím, že si ji užijí hlavně ti čtenáři, kterým se líbila třeba kniha "Kde zpívají raci" . Krásný čtenářský zážitek.

veruptackova
27.01.2024 5 z 5

Audiokniha

Buď jako řeka je o obdivuhodné síle jedné mladé ženy. Osud jí zasadí ránu a ona se musí hned zvednout. Bez dlouhého truchlení prostě přijme věci takové jaké jsou.  I přes svůj nízký věk musí Viktorie činit těžká rozhodnutí. Zažívá bolest, kterou si neumím představit, a ona si přesto nestěžuje a jde dál. Příběh je místy tak osamělý a smutný, že vás píchne u srdce.

Nedokážu říct, jak moc by se mi příběh líbil, kdybych knihu četla, jsem si jistá, že díky bravurní interpretaci mě kniha zasáhla víc než při klasické čtení. Všeobecně nemám ráda, když je kniha přirovnávána k jiné, protože mnohdy se jedná jen o marketing a obsah je jiný. Tentokrát však musím souhlasit a vidím tam tu podobnost s Kde zpívají raci. Dokonce jsem i v průběhu kontrolovala, zda audioknihy nemají stejnou interpretku, jak na mě působily podobně.

Buď jako řeka je totiž poetická a osamělá jako Kde zpívají raci, současně z ní číší smutek a smíření jako z Knihovnice z Troublesome Creeku. Takže pokud se vám líbila některá z těchto knih, určitě dejte Buď jako řeka šanci. Já jsem naprosto nečekala, že mě příběh Viktorie tak dostane a určitě na něj ještě dlouho nezapomenu.

Doubravka1975
26.01.2024 5 z 5

Podle anotace jsem si myslela, že příběh bude úplně o něčem jiném. V anotaci se mimo jiné píše, že příběh je inspirovaný skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola ve státě Colorado v 60.letech 20.století. Všechno má zmizet pod hladinou řeky Gunnison.
Tohle tam sice je, ale jen okrajově. Hlavně je to moc pěkný, čtivý příběh o lásce, nenávisti, odvaze, rodinné tradici a přátelství. Silný příběh o tom co znamená vést svůj život jako by byl řeka: sbírat zkušenosti, tiše plynout a přitom být silný jako proud a hledat cestu vpřed i když je tok řeky přehrazen.
Budu jako řeka: řekl Will. Můj dědeček mi vždycky říkal, že je to jediná možná cesta...

Jiparis
25.01.2024 5 z 5

Hodně silný příběh o tom, co vše je možné zažít a přežít. Marně hledám další slova, vím, že ve mně bude ještě dlouho doznívat.

Petass
25.01.2024 3 z 5

Příběh o lásce k domovské krajině, přírodě, muži a dítěti. O nutnosti a odvaze přežít, co nám život postaví do cesty a plynout dál... jako řeka. Bohužel mě autorka nedokázala vtáhnout, k Viktorii jsem si nedokázala vytvořit vztah a pohnutky k přesunu svého domova jsem jí nedokázala uvěřit. Souzním s komentářem Jaroiva níže. Amerika stále není schopna se vypořádat s rasismem a já jsem se neuměla vyrovnat z dalším příběhem z dlouhé řady. Kniha je srovnávána s Kde zpívají raci, ta pro mě předává čtenáři zcela něco jiného: bezbřehou sílu popisů přírody, které vám vyvstávají před očima a nepodstatným se stává paradoxně děj. Tady nefungovaly ani popisy ani děj... Pro mě průměr, ale určitě za přečtení stojí.

bacouch
25.01.2024 5 z 5

Prvotina americké autorky popisuje s lehkou literární nadsázkou příběh podle skutečné události odehrávající se v krásném a divokém prostředí farmářského městečka a jeho okolí. Sedmnáctiletá Victorie projde přeměnou z holky v ženu poměrně razantním způsobem a následky si nese celý život. Celý příběh plyne krásně jako řeka Animas a line se jím nádherná vůně broskví. Moc se mi to líbilo.
"Z matčina příkladu jsem se naučila jedno důležité pravidlo: žena dělá sama pro sebe nejlíp, když mluví co nejméněPokud žena nechá vyplout na povrch jen nepatrný zlomek svého nitra, poskytne mužům méně příležitosti k rabování."

Holly.W
24.01.2024 3 z 5

Co bych zaprvé vyzdvihla byl autorčin neskutečný cit pro vykreslení přírody, ty popisy jsem si užívala a díky autorčinu vypravěčskému umění, jsem si ty scenerie mohla naživo představovat.
A zadruhé autorka vystihla tu největší - nikdy nekončící mateřskou lásku, která se nemění za žádných okolností a je stále stejná.
Přesto půjdu proti proudu, mě kniha tak neoslnila jako mnohé hodnotící. Z každé strany na mě dýchal obrovský smutek a nečetlo se mi lehce.
Ta love story mezi hlavní hrdinkou a jejím milovaným, která se prolíná celou knihou, přitom je na začátku popsaná na pár stranách, pardon ale tomu jsem neuvěřila ani na moment.

Lienilda
24.01.2024 4 z 5

Zezačátku mi trvalo se začíst, ale pak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. I přesto mi k hodnocení na plný počet hvězdiček ještě něco chybělo. Nevím, možná to bylo moc melancholické a obsahovalo hodně popisů přírody, které už mě tak nedokázaly zaujmout. Kniha Kde zpívají raci se mě dotkla více.

kamca4151
22.01.2024

Tema vypadalo slibne. Ale knizka byla hodne zdlouhava, kdyz uz se neco zajimaveho stalo, co by stalo za rozepsani, tak se smrsklo do jednoho odstavce.

myryjam
20.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi poslouchala celkem dobře (audiokniha), i když v prostřední části jsem ji chtěla odložit. Při tak vysokém hodnocení jsem čekala trochu něco jiného. Pro mě chování hlavní hrdinky bylo dost nepochopitelné, na první dobrou začne spát s klukem, kterého ani nezná, pak uteče z domu, aby někde v pustině porodila. Potom dítě odloží. Svým chováním velmi ublíží svému otci, ke kterému nemá důvěru. Kdyby tu důvěru měla, tak asi není o čem psát. A to, že zachrání broskve, nevidím jako velké hrdinství - prodá pozemek a zajede na univerzitu. Mnohem zajímavější mi připadá příběh druhé rodiny, která jí syna vychovala. Přivítala bych víc rozvitý příběh této rodiny, místo stále opakovaného fňukání, jak svého syna miluje. Prostě asi jsem už moc cynik a ne cílovka této knihy.

Zouharka
20.01.2024 5 z 5

Tak tahle kniha byla naprosto skvělá. Smutný příběh velké lásky, velkého utrpení, ale také neuvěřitelné životní síly.Knihu jsem doslova hltala a doporučuji všem.

JanaŠamšová
19.01.2024 5 z 5

"Krajiny našeho mládí nás utvářejí a my si je neseme v sobě. Opředené vším, co nám daly a vzaly, zůstávají součástí toho, čím se stáváme."
Srdceryvný příběh odehrávající se uprostřed divoké krásy Colorada vypráví o dospívající dívce, jejíž život navždy změní jedno náhodné setkání.
Kniha o ztrátě, nepříliš lehkém dospívání Torie, vyprávěn s citem, něhou a s nadějí, vás chytne za srdce a vy se necháte unášet na vlnách příběhu mladé dívky, jež začal v roce 1949. Je neskutečné , kolik toho jeden člověk unese a jak neskutečnou odvahu musí v sobě najít, aby vzal zodpovědnost do svých rukou a rozhodl tak o osudu dalšího člověka.
Ano, život o samotě neublíží nikomu, ale je takový život naplněný a nebo snem někoho z nás?
Kniha, která stejně jako Kde zpívají raci, je o odvaze, lásce, kterou neodvál ani čas, ale také o samotě, která není zlá, jen smutná.

p. Rochesterová
19.01.2024 5 z 5

Krásná knížka od začátku do konce..silný příběh, silná žena..mě autorka dostala na lopatky..já se dojímala jako blázen a to se mi takhle už dlouho nestalo

Njangu
18.01.2024 3 z 5

Podle hodnocení a komentářů jsem čekala hlubší příběh. Za mě to bylo trochu moc jen líbivé vyprávění. I když to bylo hodně zajímavé a velmi dobře napsané tak na můj vkus to postrádalo napětí, hlubší vhled do životů postav. Hlavní postavy byly ploché.
A ten konec .......?? Asi si můžeme domýšlet, jak to vlastně skončilo, jestli dobře, nebo špatně?
Smutný příběh a drsném životě a i přesto to ve mně nezanechalo žádné emoce, pocity........ Ano, byla jsem zvědavá, jak to dopadne, ale obvykle ve mně zůstává pocit, že jsem měla možnost se příběhu účastnit, stát se jeho součástí. Tady opět...Nic!!
Takže vlastně nechápu, kde to vzalo tak vysoké hodnocení. Něco tomu chybí.

Nuttelka
16.01.2024 5 z 5

Za velmi krásnou obálkou knihy se skrývá opravdu velmi silný příběh "silné" dívky - ženy Victorie... Místy jsem ani nedutala a závěr jsem opravdu obrečela. Knihu jsem poslechla v rámci společného poslechu a jsem opravdu moc ráda, že mě tato kniha neminula. Moc doporučuji!!

ivzu77
14.01.2024 5 z 5

Příběh neskutečné lidské síly, odvahy, utrpení, bolesti, porozumění a pochopení....Kniha mi na začátku připomněla knihu Vejce a já a pak knihu Kde zpívají raci. Hodně výpravné popisky, málo přímé řeči, o to více možností k zamyšlení a uvědomění si. Kniha se stala mou srdcovkou, jelikož i já mám motto života: Buď klidná jako voda a silná jako proud.....

Dita10
14.01.2024 4 z 5

K této knize jsem se dostala díky knižní štafetě. Normálně bych si ji asi nekoupila ale opravdu ten příběh stál za to. Rozhodnutí hlavní hrdinky v rodinných věcech byli pro mě dost neskutečné. Vzhledem k době ve které žila a jaké předsudky v té době i byli jsem ji i dost chápala, byť si nedokážu představit být na jejím místě. Nakonec její rozhodnutí byla v tu chvíli na místě a nakonec se dočkala svého šťastného konce. Já jsem ten konec pěkně probrečela

Ivanule
13.01.2024 5 z 5

Protože moc nečtu anotace,tak jsem úplně přesně nevěděla do čeho v této knize jdu, začátek i když ten k tomu patří se v některých chvílích celkem táhl,ale nakonec to do sebe pěkně zapadlo,takže chápu proč byl tak rozsáhlejší než zbývající části knihy...Konec mě naprosto dostal, popravdě v jedné chvíli jsem si říkala, jak tohle mohla dopustit proč to udělala,pak si člověk uvědomí,ve které době vlastně hlavní hrdinka žila a začne ji chápat...ale prostě i tak pro mě jako pro matku jsem to nechápala:D...konec byl krásný...ale mě zase chyběl celý ten konec:D

vendula5352
06.01.2024 4 z 5

Po přečtení pár komentářů musím souhlasit se všemi, jak kladnými, tak rozpačitými řekněme. První část knížky se trochu táhla a byla na hraně dívčího románu, pak se to stalo napínavějším, pak to trochu opadlo a konec jsem dočítala za pochodu. Slupla jsem to za jeden den a nakonec musím říct, že se mi to líbilo moc, i když tam byla hluchá místa, nicméně kde nejsou? Na to, že jde o prvotinu, je to velmi zdařilé a proto dávám 4 hvězdičky.

jaroiva
03.01.2024 3 z 5

Na lepší hodnocení mi chybí osobní zkušenost. Nedovedla jsem se do hlavní hrdinky vžít.
Spíš jsem přemýšlela o tom, jak strašně je Amerika prolezlá rasismem. Mají s tím stále problém. Ani povinné kvoty na počty hodných afroameričanů apod. v knihách a filmech očividně situaci nevylepšují. Ale i kvůli této část líčení mi byly problémy postav z knihy velmi vzdálené.

rodinné vztahy Colorado

Autorovy knížky