Buď jako řeka

Buď jako řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517837/bmid_bud-jako-reka-5Tj-517837.jpg 5 363 363

Sedmnáctiletá Victorie Nashová, jediná přeživší žena v rodině plné komplikovaných mužů, vede domácnost na rodinném statku s broskvoňovým sadem v malém farmářském městečku Iola v Coloradu. Wilson Moon je mladý tulák se záhadnou minulostí, vyhnaný ze své rodné země a odhodlaný jít svou vlastní cestou. Victorie s Wilem se náhodou potkají na rohu ulice a toto setkání zásadně změní jejich životy a rozpoutá koloběh touhy a nebezpečí. Když dojde k tragédii, Victorie opouští jediný život, který kdy poznala. Utíká do nedalekých hor, kde se snaží přežít v divočině bez jasné představy o tom, co jí přinese budoucnost. S měnícím se ročním obdobím sleduje i změny ve svém vlastním nitru a v krásné, ale drsné krajině nachází smysl a sílu jít dál. Znovu vybudovat vše, co ztratila, přestože její domov – statek i milovaný broskvový sad, který patří její rodině už po generace, má zmizet pod hladinou řeky Gunnison. Kniha Buď jako řeka, inspirovaná skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola v 60. letech 20. století, je příběhem o hluboké lásce neochvějně čelící těžkostem a ztrátám, ale také o nalezení odvahy, nezlomnosti, přátelství a nakonec i domova – tam, kde bychom to nejméně čekali. Tento ohromující debut zkoumá, co znamená vést svůj život, jako by byl řekou – sbírat zkušenosti, plynout a hledat cestu vpřed, přestože je tok řeky přehrazen.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

Go As A River , 2023

mil
22.10.2023 5 z 5

Tento smutný příběh mě chvílemi trhal na kusy. Plyne jako řeka, někdy divoce, jindy poklidně.

katulkav
21.10.2023 3 z 5

Milý příběh,který plyne,ale od kterého jsem očekávala o malinko víc. Ač bolestivý,tak na mě až moc přeslazený. Asi chápu,proč ho někteří připodobňují ke knize Kde zpívají raci...ovšem takový příběh může být jen jeden.

hanka0630
20.10.2023 5 z 5

Krásná kniha, která je sice plná bolesti a smutku, ale také vnitřní síly, naděje a moudrosti. Nejlepší kniha, jakou jsem četla za hodně dlouhou dobu a které za mě není co vytknout. Navíc oceňuji i skvělý překlad. Rozhodně si ji přečtěte!

Dagmar58
17.10.2023 5 z 5

Smutný, přesto krásný příběh plný zármutku a bolesti, zároveň ale i vnitřní síly, kterou má hlavní hrdinka a díky které přežije nástrahy, které jí život přinesl. Určitě doporučuji k přečtení.

avokado4
16.10.2023 1 z 5

Knihu jsem si vybrala podle hodnocení a měla od ní velká očekávání, která se nenaplnila. Pro mě je to taková nekvalitní " knižní telenovela". Vůbec se mně nelíbil styl psaní, prapodivná přirovnání a v nich používání nesmyslných přívlastků.... neuvěřitelný a často nelogický děj.
Nechápu, jak toto může být světový bestseller.

Evule *
15.10.2023 5 z 5

Krásné, smutné, bolavé ..a přesto nádherný příběh, tato kniha opravdu stojí za přečtení a bude mít i místo v mé knihovně.

zuzana2599
05.10.2023 5 z 5

Děj románu plyne poklidně jako líná řeka a stejně tak klidně, s pokorou a obdivuhodnou nezlomností snáší hlavní hrdinka Victorie svůj osud... I já bych chtěla být jako řeka, jako ona, silná, statečná, oddaná i věrná. Věrná odkazu své rodiny, věrná jednomu muži. Očekávání krásy tohoto příběhu se naplnilo. Mám pocit, že všechna slova jsou zbytečná. Stačí začít číst a porozumět životu uprostřed divoké coloradské přírody, životu na farmě a životní síle Viktorie.
Nádherný příběh, jistě jeden z nejlepších příběhů čtených v tomto roce !

intelektuálka
05.10.2023 5 z 5

.... A život plyne jako řeka ..... někdy je čistá a klidná .... někdy divoká a nebezpečná ....
A když přijde bouře,je třeba najít záchytný bod .....

O tom vypráví tento příběh - je jako říční proud ....
O divoké přírodní kráse Colorada .... o tragické lásce .... o zakotvení v lůně přírody ..... o síle ženy, která dokáže najít nový směr a jít dál ....

.... klekla jsem si do vlhké trávy a požádala zemi o požehnání ....

Příroda a tok řeky jsou tu jako symbol nových začátků .... a obě ženské postavy obdivohodné ....
A závěrečná myšlenka :

..... Kéž bychom si vážili země a jeden druhého a vzdali tak hold všem, kteří tu byli před námi a kteří přijdou po nás ....

Tak budiž pozdravena řeko naděje ....

Musím doporučit.

Peggy2711
05.10.2023 5 z 5

Krásná kniha, krásná obálka, úžasný příběh. Začíná poklidně až romanticky, Tori se zamiluje a z poslušné dcery a hospodyňky se stává trošku rebelka, ale pak nastává dramatický zvrat a příběh už není tak laskavý a romantický. Naše hrdinka zažívá jednu ránu za druhou a ve své sedmnáctileté naivnosti volí asi tu nejhorší cestu, jak z toho ven. Kniha je plná bolesti, smutku a ran osudu. Odehrává se během 20 let života Viktorie, kde sledujeme její plynutí jako řeka, její pády a znovu povstání, její rozhodnutí mnohdy velmi nešťastná, ale také vítězství. Příběh je napsaný až poeticky, autorka nás vším tím smutkem provází v propletenci s přírodou, kterou popisuje tak dokonale, že se do příběhu krásně vnoříte a plujete. Jsem ráda, že bude zdobit moji knihovnu.

nada3314
03.10.2023 5 z 5

Jsou knihy, které mě tak nějak oslovují samy a toto je jedna z nich. Už když jsem četla o tom, že by měla vycházet, tak jsem věděla, že tuhle prostě číst chci. Překrásná obálka skrývá ve svém nitru dokonalý příběh. Tohle bylo zas jednou emoční čtení, ořvala jsem to jak želva. Chtěla jsem si dát s dojemnými příběhy pauzu, ale jsem ráda, že mě tento neminul, byla by to velká chyba. Tohle bylo tak kouzelné, četlo se to naprosto samo.

Tento román vykresluje sedmnáctiletou Viktorii, jak se doslova pere se životem, nespravedlností a ani ji nikdo moc nepomůže. Maminka ji umřela a od té doby se celý její i život bratra a otce otočil o 180 stupňů. Idylka, plná krásných voňavých broskví, která mohla Viktoriin život provázet se nakonec neodehrála. Vše si musela vybojovat sama. Její příběh je na jednu stranu zoufalý, surový, ale tak dojemný. Nevěřím, že by se našel někdo, komu by se příběh nelíbil i ten nejvíc ledový člověk po tomto čtecím zážitku na 100% roztaje.

Je mi ctí číst takové příběhy, ze srdce děkuji Nakladatelství JOTA, že vydává takové úžasné poklady. Moc moc doporučuji, a kdyby bylo na mě, tak kapesníčky přibalím ke knize jako součást balení.

PeťulaV.
02.10.2023 5 z 5

Je jedna hodina po půlnoci, právě jsem tento skvost dočetla a ještě plná dojmů píši i tento komentář. Na tuhle knihu mě nalákalo hlavně moc krásné doporučení mé oblíbené Šánky a už jen její první věta: "Kdybyste mohli do konce tohoto roku přečíst pouze jednu knihu, měla by to být tahle". A ano, tahle jediná věta a já naprosto souhlasím. A opravdu moc děkuji :-) Tohle je něco tak krásného, silného, moudrého.. Neskutečně nádherná kniha a musím říct, že jsem hodně dlouho nic takhle povedeného nečetla. Uchvátila mě hned od první stránky a nedala se odložit. Ale nebylo to jen stylem psaní, který je mimochodem překrásný. Tohle je prostě tak jiné, skvělé, bolestné i hřejivé zároveň, před autorkou opravdu smekám. Malinko mi to připomnělo knihu Kde zpívají raci, jinak jsem nic podobného asi nečetla. Je to velmi smutný příběh, ale pro mě přesně s tím koncem, který jsem si po celou dobu strašně moc přála. A jen trošičku prozradím, že ten smutný není. Tuto knihu doporučuji všemi deseti, autorku si přidávám do oblíbených a zaslouženě posílám plný počet hvězdiček, ale těch 5 je v tomto případě málo. Za mě určitě a bez váhání největší překvapení a nejvíc TOP kniha tohoto roku. DOPORUČUJI!!!

Renatecka
30.09.2023 4 z 5

Silný příběh. Nejprve jsem knihu ani nechtěla začínat skrz komentáře, že se jedná o lyriku a dlouhé popisy přírody apod. (což nerada čtu), ale příběh byl parádní, silný a bavilo mě to.

ela1972
24.09.2023 5 z 5

Tahle kniha se u mě zařadí mezi ty, na které nelze zapomenout. Nádherná kniha.

kneslova
24.09.2023 4 z 5

Je to hezký a silný příběh

bookcase
23.09.2023 5 z 5

Nádherný příběh, přestože pojednává o nelehkém životním údělu hlavní hrdinky, je velmi něžný a lyrický. U některých pasáží nechyběl kapesník.

annettka1098
23.09.2023 4 z 5

První polovina knihy mě velmi bavila a i když se může zdát, že plyne pomalejším tempem, byla nabitá emocemi.
Sedmnáctiletá Torie je velmi hodné a poslušné děvče, kterému dal život do cesty ne jednu překážku. Ona se však statečně pere s každou z nich. Okolnosti jednoho dne Torie donutí, aby tu mladou naivní dívku nechat za sebou a stala se silnou, soběstačnou ženou.

V druhé polovině je Victorie již dospělou ženou, která se statečně pere se všemi nástrahami osudu i života. Tato část mi přišla tak nějak pomalejší, chyběl mi asi silnější důraz na pocity Viktorie. Své však séhrala také skutečnost, že jsem měla neustále tendence srovnávat knihu s titulem Půjdu s tebou, oproti kterému byl příběh Viktorie popsán velmi zjednodušeně až romanticky (v přeneseném slova smyslu).

markej
21.09.2023 5 z 5

Přátelé, mám pro vás pětihvězdičkovou knihu!

Buď jako řeka je velmi silný a dojemný příběh odehrávající se v letech 19481971 ve Spojených státech. Hrdinkou je Victorie, která v dětství přišla o tři blízké členy rodiny a jako jediná žena se na farmě stará o svého otce, strýce a bratra. Do života jí náhle vstoupí Wil a už nic nebude jako dřív.

V románu se stanou dvě naprosto zásadní události, které mi vyrazily dech, nečekala jsem je, to bylo jedno překvapení. Druhé bylo vykreslení hlavní postavy, Victorie patří do skupiny hrdinek, které mě vždy fascinují: i když je její život plný smutku a bolesti, ona se jim nepoddá, vyrovnává se s nimi, je neskutečně silná, a i když si myslí, že už dál nemůže, vždycky v sobě najde vnitřní sílu a jde dál. Čím je starší, tím je moudřejší. Možná to místy trochu zavání kýčem a patosem, ale já to tak neberu, mně tyto charaktery vždycky dodávají naději, že svoje životní tragédie můžu nést hrdě a s grácií (a teď jsem patetická i já. :-) )

Vyprávění plyne spíše pomalejším tempem, hodně prostoru je věnováno Victoriinu vnitřnímu životu, rozkošatělé a plné metafor jsou i popisy přírody a krajiny.

Knížka je přirovnávána k titulu Kde zpívají raci a já bych s tím souhlasila, ta atmosféra je podobná, mně se navíc ale vybavily i knihy například Osamělá Meredith nebo knihy Lindy Olssonové Astrid a Veronika, Sonáta pro Miriam nebo Dobro v tobě. V těch všech jsou hrdinky, které mě prostě vzaly za srdce tím, jak jsou ve svém smutku a životních nezdarech statečné a sofistikované.

Hodnocení: 5* z 5*

Luca84
19.09.2023 5 z 5

Emotivní příběh z prostředí divoké krásy Colorada. Kolik toho někteří lidé dokáží unést. Silné. Torie má můj obdiv.

mfajmanova
19.09.2023 4 z 5

První polovina knížky mě moc nebavila, dokonce jsem chvíli uvažovala, že knihu odložím. Nakonec jsem však ráda, že jsem vydržela, protože druhá půlka se pak četla sama.

Janizoun
17.09.2023 5 z 5

Kniha s krásným popisem přírody, ale s velmi smutným příběhem, který jsem při čtení probrečela. Plně souhlasím s komentářem "Dela111", vystihla knihu naprosto přesně, lépe tuto knihu vystihnout neumím.
Krásně napsaná kniha, ale také se k ní pravděpodobně už nevrátím. V mé knihovně má už místo, ale na mě je tato kniha až příliš smutná a hrozně těžko se mi četla. Mé hodnocení je přesto nejvyšší, to že nemám ráda tak smutné knihy, za to tato jinak moc krásně napsaná kniha vůbec nemůže.

rodinné vztahy Colorado

Autorovy knížky