Bouře mečů

Bouře mečů https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378406/bmid_boure-mecu-s7y-378406.jpg 5 3527 273

Třetí díl cyklu Píseň ledu a ohně zastihuje přeživší hrdiny v překotných událostech. Název knihy Bouře mečů doslova a do písmene vystihuje vražedné tempo, v němž George R. R. Martin pokračuje ve svém vyprávění. Královská vybíjená pokračuje, a i když rod Starků nadále drží sever, nad Robbem se stahují mračna, a také jeho sourozence čeká nejedna těžká zkouška. Tyrion stále obtížněji manévruje mezi intrikami vlastní sestry, která větří příležitost rodu Lannisterů na ovládnutí Západozemí. Zdivočelí se odhodlají překročit Zeď a Jon Sníh učiní závažná rozhodnutí. A Daenerys? Krom krmení rostoucích draků musí posbírat armádu, jež jí pomůže znovu dobýt její dědictví – všech Sedm království. Epické vyprávění s desítkami jednajících postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Píseň ledu a ohně vychází v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

A Storm of Swords , 2000

Sisssi
09.04.2017

Bouře mečů na mne rozhodně nečiní dojem nejlepšího dílu z celé série, jak někteří tvrdí. Oproti předchozím dílům mi dokonce bylo za autora i trapně. Nemám nic proti syrovým popisům sexu (Lolita, Obratník Raka, Portnoyův komplex, Bukowského povídky - Martin se má v tomto směru ještě hodně co učit), ale incest v septu a Malíčkova svatební noc zdatně konkurovaly pokleslým pornopovídkám, jakých najdete na netu 13 do tuctu.
Překlad je stále stejně špatný, perly jako "abys ses", "Petyr poklekl, abych jí políbil prsty" mě děsí, když pomyslím, že tohle čte hlavně spousta mladých, kteří tak přivykají takovému pravopisu (bohužel chybnému). Překladatel asi není vždy úplně soustředěn na dění v textu, protože si plete u zájmen ženský a mužský rod. Z překladu by rovněž neměl na sto honů zavánět jazyk originálu (mám na mysli příšernou inverzi ve větě "Tyrion si říkal, zda měla Cersei vůbec ponětí, jakého druhu hada dala lady Tandě, aby si ho hřála na hrudi").
Sám Martin však také pobavil - útlocitnost hostinské, která se zdráhá nalít dětem pivo je v pseudostředověkém kontextu opravdu komická. Mínění, že děti by neměly pít alkohol je novinkou posledních pár desetiletí, předtím se vždy dětem alkohol běžně podával, byť třeba zředěný, aby jeho účinky nebyly tak velké (na druhou stranu - otrlé chůvy někdy neváhaly omámit své zlobivé svěřence ani tvrdým alkoholem). Ještě za první republiky si školáci brali na pochoďák lahvové pivo úplně běžně a po celá staletí dávali ti, kteří si to mohli dovolit, přednost pití alkoholu před konzumací vody, jejíž kvalita nebyla mnohdy nejlepší (např. ve městech, kde odpad znečišťoval vodní zdroje). Podobně nestředověce působí tvrzení, že Cersei je starší z dvojčat, a proto by v případě (v Dorne uznávaného) ženského nástupnictví byla dědičkou Casterlyovy skály. V dřívějších dobách však lidé věřili, že starší z dvojčat je to, které se narodí jako druhé, protože bylo v břiše matky dál, hloub a muselo být tedy dříve zplozeno.
Některé zápletky jsou opět předvídatelné, například pseudosmrt Aryi u Dvojčat. Závěr kapitoly přímo vybízí k myšlence, že tohle nebude dívčin konec, když na ni Sandor nejprve řve, ať si dělá co chce, ale vzápětí ji srazí sekyrou. Sansa opět prokazuje svou hloupost a naivitu, když si neuvědomí, kdo jí to o králově svatbě rovnal náhrdelník, bohužel jí tentokrát zdatně sekunduje i Arya (ve chvíli, kdy se mluví o sestře Sansy a Arya se zmůže jen na myšlenku, že žádnou jinou sestru přece nemá).
Neustálé opakování některých slov bylo vskutku únavné. Schválně, kdo z Vás spočítá, kolikrát se v textu objevuje makové mléko, vařená kůže či Deště Kastameru, kolikrát se někdo pomočil (především Sam), kolikrát někdo zakroužil vínem ve svém poháru (zvláště Tyrion), kolikrát se někomu zježily vlasy vzadu na hlavě (především Brienne)? Myslím, že frekvenční slovník PLaO by byl opravdu výživným badatelským počinem. Rovněž některé popisy jsou příliš zdlouhavé, ale to by samo o sobě nevadilo, kdyby se neopakovaly a nebyly si všechny tak podobné.
Závěr dílu je plný nečekných zvratů, bohužel je jich však tolik (Tyrionova otcovražda, zvolení Jona velitelem, líbání Petyra a Sansy, Lysino přiznání k vraždě manžela, živá-neživá Catelyn), že to působí lacině a strojeně, podobně jako useknutí děje v nejnapínavějším okamžiku v céčkových (déčkových?) amerických seriálech našeho naivního dětství.
K středověkému ladění celé ságy myslím nemá smysl se vyjadřovat, protože Martin se jím pouze inspiruje (vzdáleně, nepřesně a vybírá si to, co se mu hodí), přesto se děsím toho, že spousta naivních čtenářů uvěří, ža takhle středověk vypadal. Nikoli. Chce-li někdo nahlédnout do života a především myšlení, chování a vnímání středověkého člověka, doporučuji například i laikům přístupné knihy Encyklopedie Středověk (Le Goff, Schmitt), Středověký člověk a jeho svět (ed. Le Goff), Věk katedrál (Duby).

Heisenberg
02.04.2017 3 z 5

Tak tímhle dílem definitivně končím. Kniha mě tak nudila, že jsem některé nudné scény přeskakoval, ba dokonce když jsem už viděl kapitolu nějaké nezajímavé postavy, ihned jsem ji ignoroval, a nakonec jsem zjistil, že vynechaná kapitola nezasahovala do příběhu. I když je série hodně oblíbená, mě vůbec nenadchla, a z toho důvodu valím bulvy, že první tři knihy jsou v TOP 10. Fakt nechápu...

PeťkaW.
21.03.2017 3 z 5

U předchozích dílů jsem nerozlišovala první a druhé díly, protože jsem vždy četla vázanou edici, ve které byly spojené dohromady. Tentokrát ale byl rozdíl mezi první a druhou polovinou knihy tak výrazný, že by si každá zasloužila komentář zvlášť.
První díl byl totiž opravdu neskutečně vleklý. Žádná akce, žádný zvrat a skoro ani žádný příběh. Všechno se táhlo a ubíralo pod popisem krajinek a okolního prostředí, což celý děj zbytečně zbrzdilo a knihu natáhlo možná o dobrých sto stránek. Mám ráda detaily a propracovanost, ale tady bylo všeho až moc a kniha místy vážně nudila...
Naopak u druhé poloviny Martin upustil od popisů krajin, líčení historie i heraldiky a konečně se zaměřil na děj, což se ihned podepsalo na čtivosti, zajímavosti a poutavosti. Prokousat se první polovinou knihy byl boj... číst druhou polovinu byla radost. Parádní vývoj postav, překvapivé momenty, napínavé chvíle, masakr většiny hlavních postav a konečně nějaký posun v ději. Rozhodně jde zatím o nejlepší díl/část, která mě opravdu bavila a četla jsem ji s chutí. Krom toho jsem konečně dohnala seriál, takže se těším na další díly dvojnásobně.

Richelle
06.03.2017 5 z 5

Z této serie mi Bouře mečů přijde nejlepší. Líbí se mi všechna díla, ale tady to má speciální místo v mém srdci. Čte se dobře, je to zajímavé, napínavé...no prostě šílený!

versusKnihy
02.02.2017 5 z 5

První polovina knihy plyne celkem pozvolna, občas někdo zemře, ale nic výjimečného. Ovšem zhruba tak od 600 stránky se George R. R. Martin naprosto zbláznil, a rozpoutal neskutečnou jízdu, která trvá až do úplného konce. Nebudete se nudit ani vteřinu, a každou stránku budete vyhlížet s obavami, jestli se náhodou autor špatně nevyspal, a rozhodl se zabít vaši oblíbenou postavu. Trochu více o knížce jsem se rozepsal na www.mojeknizky.estranky.cz

fvalek
01.02.2017 5 z 5

Říkám si, díl od dílu lepší a lepší. Tahle sága stoupá ke hvězdám :D
Asi nejvíc sado maso díl, ale proto jsem to tak baštil. Každý kapitola byla skvělá, moc se mi líbil Oberyn a dokonce i to jak dopadl. A prostě draci, draci, draci!!! :3 Parádní popisy lokací, postav, charakterů, já prostě žasnu, jednou bych chtěl napsat alespoň malou ubohou povídku tak skvěle, jako Martin. Tahle série knih má budoucnost a potenciál (i mimo seriál). Je to prostě úžasné :)

Alaglesia
14.12.2016 5 z 5

Zatím nejlepší díl ze série, kde dostaly prostor do té doby postavy vedlejší. Uchvátil mě příběh Jona a docela jsem si oblíbila Jamieho. Už se nemůžu dočkat, co bude následovat.

cvaldik
13.12.2016 5 z 5

Skvělá kniha plná zvratů a napětí. Doporučuji.

haki34
12.12.2016 5 z 5

ufff.....jaa to zeru !!! dil od dilu vic :)
ani nevim, cim bych zacla....snad jen - Tyrion, tleskam !!! ty hlasky nemaji chybu..zustava jeden z mych nejoblibenejsich...hned za nim Arya Lasička :) spravna holka...jsem zvedava, kam ji vitr jeste zavane...
Tak nejak jsem celou dobu uvazovala, kam se asi podel Barristan Selmy -- a aha ho...jak se vynoril, tak jsem se musela smat, jak to Martin vymyslel :)
Myslim ze Sandor Clegane taky jeste nerekl posledni slovo (podobne jako Theon)- navzdory vsemu ma moje sympatie..
Sansa se nam taky pomalu zacina vybarvovat, coz se mi libi...A tak nejak svoji reputaci napravuje Jaime...a zacinam mu fandit...
Jon, Jon, Jon....toto bude jeste zajimaveeee !!!! podobne jako Bran...
Dalsi vyborna postava je Samwell Tarly...lepsi, nez se na prvni pohled zda byt...ale uprimne, kdo by mu od zacatku nefandil ??? vzdty tady se zadna postava neobjevi jen tak ;)
Cat a Robb Starkovi...co dodat...necekala jsem to takhle, takhle tedy ne...ale zas mi az tak nestihli prirust k srdci...

Proste..spousta postav, ktere se objevuji a mizi...spousta, ktera si najde k vam cestu...a ma vam co rict (treba Brienne z Tarthu...myslim ze taky pohla miskami vah)...svet se toci..zacina jit do tuheho, a misto horke pudy pod nohami jde mraz od severu....
Autor to snad ani nemohl napsat lepe :D jsem zvedavaa co nas jeste ceka !!! a chci to vedet :D uz aby tady byly ty dalsiiiii knizky !!!!
p.s. nepamatuju, kdyy jssem se naposledy takhle namotala....:D presne jak pise whiolet - nejim, nespim a ctu (jelikoz maroduju, tak mam cas a prostor, jinak nevim nevim :D)....ale...ted uz fakt musim jit dat deckam obed :D

whiolet
29.11.2016 5 z 5

Výborné fantasy, na které musíte mít trochu více času a nebo začnete zanedbávat školu, práci, koníčky či rodinu :D

markulka
26.11.2016 5 z 5

Úžasná kniha! Určitě patří mezi ty náročnější na čtení, ale vážně to stojí za to. Trošku mi vadily zdlouhavé popisné pasáže, ale dalo se to překousnout. Autor se nebojí odstraňovat jednu kladnou postavu za druhou a úplně hatí moje předpoklady pro další vývoj situace :D Musím souhlasit s některými předchozími komentáři, že série je díl od dílu lepší. Jsem zvědavá, jestli toto pravidlo bude platit i o dalších dílech :-)

Miliarda
17.11.2016 5 z 5

Myslel jsem si, že laťku nastavenou v 2. díle již nejde překonat, avšak autor to znovu dokázal. Množství nečekaných zvratů a smrtí hlavních postav je až neuvěřitelné, což je stěžejním kladem celé knihy. Pro mě osobně asi nejlepší kniha celé série.

KateChatt
26.10.2016

Úžasná kniha, jen mi vadili některé postavy (Sansa, Daenerys, Stannis, Arya).

Eremites
24.10.2016 5 z 5

Tak to byl nářez....Pro mne zatím z celé série nejakčnější, nejdramatičtější s šílenými zvraty a s největší "redukcí" mých oblíbených hrdinů.

oasismanik
16.10.2016 5 z 5

Asi najlepšia kniha všetkých čias, čítal som to na gauči, čítal som to v posteli, v autobuse, cez prestávku v práci, ráno, večer, v noci, celé dni a noci, hodiny a hodiny som nevnímal nič iné, keby sa okolo mňa vrtí sto nahých žien, ani by som sa na ne nepozrel. Neveríte? Uveríte...

PetrzOlomouce
13.10.2016 5 z 5

Tahle série mě neskutečně baví. Bouře mečů zatím nejlepší. Doufal jsem, že ta kniha neskončí a dlouho se to dařilo :-D Tolik krásných, probělých nocí se s tou knihou se prostě vyplatí.

asanita
01.10.2016 5 z 5

Co jen dodat? Asi to že Bouře mečů je dějově mnohem, mnohem akčnější než Hra o trůny či Střet králů. Ze začátku se kniha zdá taková nemastná, neslaná, všechny postavy jsou na tom tak nějak dobře a daří se jim. Pak to ale přijde. Stane se zde spoustu klíčových událostí a nemálo postav (včetně těch důležitých) zemře. Tak to ale u George R. R. Martina bývá, že? Gradující děj ještě doplňovalo to, že si postavy opravdu neoddechly, i když bych to konečně některým přála (například Arye). Čtivost knihy podtrhuje také to, že se mi jí podařilo přečíst za pro mě neuvěřitelné dva měsíce, což se o předchozích půl roku čtených knihách opravdu říct nedá.

Ani nevím, kterou z postav bych měla nějak vyzdvihnout, protože všechny byly skvělé. Pokud bych to ale měla nějak zúžit, tak mezi mé favority budou určitě patřit: Jon (protože: "Ty nic nevíš, Jone Sněhu."), Tyrion, Arya, Sansa a Daenerys v Zálivu otrokářů se svým "drakaris". :-) Přibyly také kapitoly z pohledu Samwella Tarlyho a Jeimeho, který je spolu s Brienne úplně skvělý. Ukazuje se navíc, že některé vedlejší postavy mohou být pro děj velmi důležité třeba Barristan Selmy, Sandor Clegane, Berik Dondarrion a nebo Malíček. Pobyt Dornů a Tyrellů v Králově přístavišti také velmi zpestří situaci.

Konečná kapitola s Lysou Arryn úplně šokovala a epilog s Catelyn nakonec podtrhl celou brilantnost a promyšlenost knihy. :-D

NAMEKA
27.09.2016 5 z 5

Zase hukot..

kotasbk
26.09.2016 5 z 5

Konečně je to za mnou! Paráda, pecka, fantazie!

kotasbk
09.09.2016 5 z 5

Rychlým tempem se blížím ke konci a už se sakra těším na další díl! Zatím nejlepší díl z celé ságy, co kapitola to nějaký zvrat.