Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1220 355

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

hajrys
13.02.2019 5 z 5

Tak po předchozí knize jsem si trochu spravila chuť. Trochu na téma seriálu 24 hodin. Střídání míst a postav. Je děsivé, jak jsme všichni zranitelní a pokrytecky přátelští. Ale stačí pár dní bez elektřiny a svět se objeví v pravém světle...

Stoklaska
07.02.2019 4 z 5

Napínavá kniha, která mě trochu vyděsila. Člověk si neuvědomuje, jak moc jsme závislí na elektřině.

terka95
04.02.2019 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, očekávala jsem, že budu fascinovaná a bude to svým způsobem děsivé. Dočkala jsem se nezáživné, příliš dlouhé a natahované knihy (zajímalo by mě, proč byla zařazena do thrillerů). Myslela jsem, že bude víc věnováno důsledkům, autor se rozepíše o všech možných černých scénářích. Místo toho, se kromě pár stran, řešilo proč, jak se to stalo, kdo za útokem vězí.. také nechyběly technologické popisy.. s hlavními postavami jsem se nezžila, nejspíše také proto, že byly skryty pod příjmeními, ne křestními jmény. Knihu jsem dočetla z donucení a jsem ráda, že je za mnou. Námět super, dalo se vytěžit tolik! Jednu hvězdičku dám jen knize, co se opravdu nedá číst..tohle jsem přelouskala, takže za 2*, ale nedoporučuji.

Blasth
02.02.2019 4 z 5

Kniha si zaslouží 4* za nápad. Osobně mě potěšilo si přečíst katastrofický námět z evropského prostředí (ne každý katastrofický příběh se musí točit pouze kolem USA :) ). Technické zpracování bylo skvělé - autor si zřejmě dal záležet na přípravě, čímž mi technická stránka knihy připomínala Dana Browna (např. Digitální pevnost).

Nebýt shora uvedeného, hodnotil bych 3*. Autor mohl lépe využít nastalé katastrofy a rozepsat se o dopadech - vtáhnout do toho příběhy lidí, které by mohly i autorovým jazykem dobře fungovat. Velice palčivé bylo číst o osudech umírajících a trpících zvířat - nedojené krávy ve velkochovech, jejichž trýznivé a bolestné bučení se dnem i nocí táhne - než zemřou,... I smrt z nedostatku léků a pohřby do hromadných hrobů hrály na notu, která člověka rozechvívala v dobře navozené atmosféře/situaci. Bohužel tato nota nebyla autorem využívána a technická stránka, politika a příběhy hlavních postav nevyplnily prázdná místa.

Obecně však děj utíkal svižně, kniha se četla velmi dobře a byť technicky skvěle zpracovaná, tak čtenáře neutopila. Osobně jsem však v příběhu nesl nelibě onu spasitelskou roli italského aktivistického programátora, kterého kdyby nebylo, zřejmě by celý svět padl. Stejně tak samotná závěrečná akce, nebo řekněme zásah, proběhla na můj vkus moc rychle - chybělo napětí, doufání, naděje nebo naopak zklamání...

Závěrem knihu hodnotím kladně - byla zajímavá a tématem bychom ji v dnešní době mohli považovat za memento? Nebo snad za varování? Byť má příběh v celkovém dojmu nedostatky, za přečtení rozhodně stojí!

Romžiry
01.02.2019 3 z 5

Dobrá kniha, pěkně se četla, ale byla tak nějak plochá. Něco jí chybělo. Od thrilleru jsem čekala víc. Námět je k zamyšlení, ale nic rozvinutého. Od každého kousek.

dan511
24.01.2019 4 z 5

Dobrá kniha, ale něco tomu chybělo..

hankapimi
20.01.2019 3 z 5

Napínavé, dobrodružné, uvěřitelné, dobře se četlo. Po technické stránce jsem spolkla autorovi všechno i s navijákem.. Daleko lépe bych se však vžila do této reálné energetické katastrofy, kdyby se autor víc pověnoval osudům jednotlivých postav a podrobněji přiblížil, jak si v této situaci poradili.. Dalo mi to práci soucítit s postiženými a vyburcovat svou představivost jen dle povrchního vylíčení momentální situace tu a tam. Prostě mi tam chyběla autorova pečlivost v detailech...

Makaveli
17.01.2019 5 z 5

Spíše jsem čekal, že to bude spíše o tom jak se s tím lidé vypořádali, jak přežijí a tak ne jenom okrajově, čekal jsem postapo ale i tak super.

icewind
12.01.2019 3 z 5

No, nad hodnocením jsem poměrně dost váhal, tohlé téma mě bavilo ve Tmě, bavilo mě ve Vteřinu poté a můžu říct, že mě bavilo i tady, ovšem už za originalitu plný počet dát nemůžu. Dále mám jisté pochybnosti ohledně případné akceschopnosti evropských institucí nebo vůbec státní moci jako takové, obávám se, že v případě průseru podobných rozměrů by to šlo všechno do kopru podstatně rychleji a nakonec i zde bylo řečeno "od anarchie nás dělí pouze čtyři jídla". Časem jsem se i trochu ztrácel mezi rychlým střídaním děje mezi jednotlivými lokalitami a na můj vkus až často listoval zpátky kdože se to zase mezitím objevil na scéně a pokud přihlédnu k tomu, že novinářka a vysloužilý hacker disponovali někdy až přehnanými schopnostmi si v některých situacích poradit nehledě na to, že z bandy záporáků se vyklubala na konci banda neschopných trotlů včetně hlavního, který si opět neodpusil ve finále nejdřív hlavně filozoficky pohovořit o svých motivech.....tři hvězdy jsou tak akorát. Nenudil jsem se, ale některé věci mi přišly trochu mimo.

PetrKral
05.01.2019 1 z 5

Nuda a nuda - těšil jsem se na zajímavé téma, ale víc jak 60 stran jsem bohužel nedal...

denniys
05.01.2019 5 z 5

tahle kniha pro mě byla jako další Vánoce..i přes spoustu technické hantýrky je velice čtivá a napínavá..několikrát jsem si vzpomněla na pana Nefa a Tmu..je opravdu až hrozivé, jak velkou moc nad námi elektřina má..co by byla společnost bez ní? miliony vyděšených lidí snažících se přežít a myslím si, že v knize byl nastalý chaos ještě vykreslen v růžových barvách.. každopádně ve všech úhlech perfektní napínavá četba

jpatr
04.01.2019 4 z 5

Perfektní kniha.Jen se podle mne moc mluvilo o Temelínu. Tak jsem si u toho trochu vzpomněl na Rakouské protesty proti Temelínu. Jen o těch Rakouských tam toho moc nepadlo. Jinak kniha moc fajn.

begoni
30.12.2018 5 z 5

Šílené!!! Doufám, že k ničemu podobnému nikdy nedojde!!!

Kamil2
30.12.2018 3 z 5

Jedna z mála knih, která má relativně nízké hodnoceni, ale i přesto jsem si ji chtěl přečíst. Blackout je jedna z reálných katastrof, která nás může potkat, ale tato kniha namísto odkrývání skutečných charakterů obyčejných lidí čelících katastrofě obludných rozměrů je spíše povrchní a řada akčních "scén" ve mně vyvolávala pousmání. Téma knihy mělo velký potencionál, ale autor ho dokázal zabít akční béčkovostí.

nakedangel
29.12.2018 2 z 5

Zajímavé téma nepříliš zajímavě podané.

Metla
28.12.2018 3 z 5

Přemýšleli jste někdy o tom, co by se stalo, kdyby přestala dlouhodobě fungovat elektřina? Ještě před sto lety by nad tím většina lidí mávla rukou a dál si žila po svém, ale dnes jsme ve vyspělých částech světa na této energii až znepokojivě závislí. Téma katastrofálního výpadku řešilo více autorů, za naše končiny můžeme vzpomenout na dvojí „Tmu“ Ondřeje Neffa. Rakouský spisovatel Marc Elsberg také nevynechal politiku a akci, zároveň se však snažil problém a práci na jeho řešení popsat z mnoha různých úhlů – od zaměstnanců elektráren, přes různé vládní úředníky a bezpečnostní složky, až po bezradné občany, fungující jako indikátor emocí. Tahle snaha o ucelenou mozaiku úplně nevychází. Čtenář je zahlcen desítkami jmen a místopisnými názvy, do toho občas zazní něco odborného, jednotlivé kapitoly se střídají velmi rychle (někdy i po půl stránce) a tahle roztříštěnost mě zvláště v první třetině knihy sra... defekovala. Když po sto stránkách začalo jít z tlustých do tenkých, už jsem se v osobách a institucích jakž-takž zorientovala a věděla, že „Blackout“ neodložím.
Nadšení se však nedostavilo z několika důvodů: rozeskákaný styl ala půl stránky v Haagu, stránka v Bruseli, třičtvrtě stránky v jiné prdeli, kdy dvě souvislé stránky volaly po bouchnutí šampáňa, mi za celou dobu nesedl.
O vystupujících postavách se bohužel dozvíme relativně málo a jejich psychologie je poněkud mělká, než aby dokázaly vzbudit dostatek zájmu, účasti, soucitu… od dětí až po důchodce mi byli skoro lhostejní a jejich (povrchně podané) osudy jsem prožívala překvapivě málo.
Platí to i pro hlavního superhrdinu, italského hackera Piera Manzaniho, ten je v příběhu dalším kamenem úrazu. Evropa má sice k dispozici stovky, ne-li tisíce expertů, těm však sedací nervy asi tlačí na mozek a neumožňují přemýšlet, odvádět kvalitní práci. Veškerá důležitá odhalení si připíše Manzani – věčně zraněný, prchající, unavený, hladový čičmunda musí tápajícím odborníkům každou chvíli ukazovat, co nikdo jiný neviděl nebo přehlédl. Je to vlastně takový Richard Kimble křížený s Kevinem Mitnickem a Chuckem Norrisem: kdokoliv se mu postaví do cesty, je odsouzen být za neschopného ťulpase a slabocha. Trénovaní policisté jsou deklasováni polovičním invalidou, inteligentní teroristé si neumí zabezpečit komunikaci atd. Možná autorovi křivdím, třeba takový hollywoodský vývoj požadoval vydavatel v rámci přiblížení mainstreamovým čtenářům, stejně jako přebytečnou klišé romanci.
Co bych nevytýkala, leč za zmínku to stojí: světové události se od doby prvního vydání románu změnily a ne právě k lepšímu. Turecko v područí diktátora stěží působí jako spolehlivý partner, Egypt a valná část Blízkého východu má po tzv. arabském jaru spoustu vlastních potíží, Studená válka je zpět, tudíž by teď od Rusů (obvyklých podezřelých) voňavou kotletu ani prašivý pes nevzal, natož vpustit do kolabující Evropy hordy pomocných rukou ze zmíněných zemí.
„Blackout“ není špatná kniha, přiměje čtenáře vážit si luxusu a pohodlí, ve kterém žije. A to není málo, navzdory uvedeným (čistě subjektivním) výhradám, kvůli kterým hodnotím poměrně nízko.

irefir
19.12.2018

Docela dost jsem se na knihu těšila, ale asi to není námět pro mě. Nedokázala jsem se "prokousat" přes několik prvních kapitol a knihu jsem bohužel odložila. Tak snad někdy v budoucnu...

švícko
18.12.2018

Je to zajímavá kniha, která se hodně odlišuje od ostatních (thriller, odborná, .....)

LaMila
18.12.2018 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem. Je to aktuální téma k zamyšlení. Rozhodně mě inspirovla alespoň k minimální připravenosti na podobnou situaci. Doporučuji všem.

ludek.n
17.12.2018 4 z 5

Elsbergův Blackout má všechny předpoklady být strhujícím čtivem a do jisté míry se mu to i daří. Je tam elektrizující dávka napětí, zajímavá zápletka, trochu té intelektuální, politické a odborné omáčky, zajímaví hrdinové, jenže… Marc to vzal podle mě hodně zeširoka. Vypnul celou Evropu a později k tomu přihodil i Ameriku. Dějová linka se tak rozpadla do mnoha izolovaných epizod, které si k sobě jen obtížně a pomalu hledají cestu. Důsledkem je povrchnost a nezaostřenost, takže všechny ty hrůzné události, kterých jsme při četbě svědky, zůstávají spíše někde na horizontu, než aby nás pořádně koply mezi nohy a zalezly pod kůži. Jednajících postav je tolik, že je těžké si k nim vytvořit nějaký vztah a prožívat jejich dobrodružství. Ostatně zkuste fandit spolkovému ministrovi vnitra nebo jeho kolegovi z ministerstva zahraničí. Na druhou stranu oceňuji výbornou čtivost a to, že Marc zůstal po celou dobu v rovině uvěřitelnosti a nevydal se svůdnou cestou nereálných fantasmagorií a šokujícího happyendu.

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967