Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1220 355

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

Dolik13
24.10.2017 3 z 5

Zklamání. Není to špatná kniha, je velmi dobrá a rozhodně ji doporučuji, nicméně extrémní mediální kampaň o tom jak je skvělá, jak se jí prodalo přes 2 miliony, tomu nepomohly, naopak. Od příběhu jsem očekával trošku něco jiného. Ze začátku jsem měl velký problém s jmény, jelikož dějové linky přeskakují z jedné na druhou. Zápletka je zajímavá, ale z větší části mi to přišla jako detektivka, která zároveň často velmi odborně zaměřená, takže různé odborné názvy, které vám nic neříkají a nechápete je, jsou zde běžnou součástí. Přišlo mi to zároveň i jako dokument, kdy minutu po minutě autor popisuje, co se stalo, ale nějaký dopad na vaše pocity to nemá. Nechá vás to chladným.

Na druhou stranu musím vychválit námět. To, že je to věc, která by se mohla stát, nutí čtenáře o to víc k zamyšlení a ze čtení knihy mrazí. Žádná z postav mi příliš k srdci nepřirostla. Bollard a Manzano patřili k těm lepším, ovšem, že by mi na jejich osudu nějak extra záleželo...

Ke knize se časem vrátím a třeba své hodnocení změním, zatím ale jen za lepší tři hvězdičky.

zahadum
23.10.2017 4 z 5

Plánoval som širší komentár ale náhodou to včera dočítala Daenerys a jej pohľad na túto knihu je totožný s mojím..všetko čo napísala sa zhoduje aj s mojím názorom. Kniha to bola náročná a komplikovaná...autor si musel dať veľa práce s jej prípravou a je to poznať. Kniha je problematická,že autor prešvihol suchý dokumentárny opis na úkor ľudskej tragédie...a teda v knihe chýba strach, emócie a blízky kontakt s ľudskou tragédiou. Kniha napriek tomu mala spád...od prvej stránky sa nahodí tempo ktoré sa za celých 500 strán ani raz nezmení...stále sa niečo deje a stále máme pocit,že udalosti sú pred nami o krok a kniha tak predčasne skončí. Kopec vecí je pritiahnutých za vlasy a hlavne na konci som mal pocit,že autor mal v pláne ešte sto dvesto strán a príbeh je uťatý veľmi rýchlo a vyskytlo sa tam kopec nezrovnalostí. S knihou som spokojný a verím,že takýto výpadok by zruinoval svet ako ho poznáme v dnešnej podobe...iste by zahynulo aj státisíce ľudí závislých na sociálnych sieťach ktorí by skôr ako na hlad a smäd umreli na abstinenciu ich "drogy ".

Daenerys
22.10.2017 4 z 5

Tak... Vůbec jsem nevěděla, co čekat. Je to veliké, nelehké téma, dalo se to taky slušně zbabrat... A to se podle mě nestalo, autor se s tím vypořádal slušně, i s tou obsáhlostí si velmi dobře poradil a bylo to uvěřitelné, dobře podané, čtivé, rozhodně zajímavé. Některé drobnosti, které mi vadily, nebo nešly na rozum, autor částečně omluvil či vysvětlil v doslovu. Rozuzlení se mi také líbilo. A věřím, že za tím byla nesmírná spousta příprav a konzultací, zkrátka moc práce a je to znát...
Na druhou stranu jsem s hodnocením trochu na rozpacích a ačkoli si myslím, že v rámci svého žánru, tedy thrilleru, autor splnil vše, mně zkrátka něco chybělo! Klidně bych uvítala, aby byla kniha obsáhlejší a nebo by mě zajímalo tohle téma zpracované žánrově trochu jinak. Konkrétně vzhledem k tomu, jak velká katastrofa je zde popisována, chyběl mi dopad na čtenářovy emoce... Snaha i trochu byla, ale taková poněkud plochá, aspoň mě to nechávalo poměrně chladnou - což hodnotím jako mínus a odebírám hvězdičku. Jinak spokojenost.

Danago
19.10.2017 5 z 5

Blackout nám ukazuje jak dobře se vlastně máme, člověku většinou dojde co měl až, když to nemá.
Kniha je fikce, ale zdaleka ne fikce, která by se kdykoli nemohla stát.
Když se v celé Evropě zhroutí elektrická síť, co všechno nastane , si člověk ani nedovede představit. Není jídlo, voda, léky benzín.Nefungují nemocnice, ale ani věznice. Původní solidarita se rychle ztrácí a začíná boj o přežití, napadání, rabování, okrádání. V lidech se probouzí neandrtálci.
Kdo to způsobil? Kdo toto dokáže zastavit ? A jde to ještě vůbec ?
Knížka ve mě zanechala opravdu velmi mnoho podnětů k zamyšlení. Rozhodně doporučuji.

Noční můra.
Zdála se ti?
Ne, probudila jsem se do ní.

MMacicekk
22.09.2017 4 z 5

Kniha ještě nevyšla, ale já už jsem díky nakladatelství Omega měla možnost si ji přečíst přednostně. Autorovi se povedl vykreslit otřesný, ale realistický scénář, jak by mohla vypadat Evropa po kolapsu veškeré elektrické energie. Kniha je psána velmi srozumitelně i pro laika, který oplývá vědomostmi o elektřině jen po tu část, kdy strčí vidlici do zásuvky. Není to tedy téma pro každého, ale autor jej podal zřetelně a jasně, nebudete mít pocit, že sedíte na nudných hodinách fyziky. Blackout je určený pro ty čtenáře, kteří se vyžívají v různých katastrofických scénářích a byť se jedná o pouhou fikci, stačí opravdu málo, aby se změnila v děsivou skutečnost.

Aires
05.09.2017 3 z 5

Strašidelně realistická kniha, která vám ukáže, že bez elektřiny rychle následuje konec světa, jak jej známe :) Zajímavé vyprávění, krátké kapitolky a špionážní linka zaujme. ALE. Něco tomu chybělo - emoce, pocity. Naopak je tu až moc technických pojmů a hotová lavina informací o energetice. Jistě, je to stravitelné a šikovně podané i pro laiky. Ovšem nemůžu se zbavit dojmu, že by to šlo napsat ještě chytlavěji :)

Steew
24.08.2017 5 z 5

Napínavější knihu jsem ještě nečetl. Z počátku trošku chaos, ve kterém se brzy zorientujete. Vřele doporučuji všem už jen proto, aby si každý uvědomil jak hrozivě je naše civilizace křehká.

bookcase
21.08.2017 5 z 5

Výborné, čtivé a hlavně dost znepokojivé.

Áňa 998
20.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha, místy až děsivě opravdová...

Márinka
18.08.2017 5 z 5

Pět hvězdiček dávám málokdy. Tato kniha si je zaslouží. Recenze https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/budiz-tma-8528

Aleen
14.08.2017 5 z 5

Fíha, to bylo NĚCO! Poprvé jsem četla knihu z vydavatelství Omega, která měla naprosto skvělý překlad a navíc je prostě báječná!! Již jsem zakoupila další balení svíček, několik konzerv a dvě bomby do kempingového sporáčku. Mně jen tak něco nezaskočí...až totiž tohle nastane, a nejde o to jestli přijdeme o elektřinu, ale kdy a na jak dlouho, budu připravena. Příběh je veden velmi přehledně, přestože postav je habaděj. Nejvíce si cením poznatků o fungování evropských institucí. Tyto informace jsou podány srozumitelně a je na ně kladen největší význam, přestože tragédie lidí a zvířat také zmiňuje. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst úplně každý!
PS: O necelé tři měsíce později, než jsem napsala tento komentář, jsme "díky" větru, zůstali 75 hodin bez elektřiny. Svíčky byly naprosto super, plynový vařič skvělý, ale nebýt toho, že máme soběstačné topení a pumpu na vodu, bychom neměli teplo a spláchnutý záchod!!!!!!! To jen jako inspirace pro ty, kteří se chtějí na svět bez proudu, připravit!!

Veve721
10.08.2017 4 z 5

Ohodnotit toto dílko pro mě bylo vážně těžké. Původně jsem byla pevně rozhodnutá dát 3 hvězdičky, protože jsem se nad první třetinou příběhu dost natrápila. Líbily se mi sice krátké kapitolky, díky kterým čtení plynulo rychleji, na druhou stranu mě zpomalovalo opakované čtení některých odbornějších pasáží. Pak se ale některé postavy začnou postupně vyčleňovat, autor si s jejich charaktery pěkně hraje - poznáváme jejich rodinu, jejich strach i odvahu. Kapitola s eutanázií mě navíc hodně chytla za srdíčko. Jde vidět, že Marc Elsberg opravdu umí pracovat s citově vyhrocenými situacemi. Jen to schovává mezi spoustu jmen, názvů a termínů. Proto bych knížku doporučovala spíše mužům nebo ženám, které trošku rozumí proudu a zároveň jim nevadí špionážní romány. Věčné romantičky by mohli mít problém se v knížce zorientovat.
Na druhou stranu si myslím, že je Blackout až strašidelně realistický. Z doslovu se dokonce dozvíme, že bylo toto dílo doporučeno na zařazení mezi povinnou školní četbu. Souhlasím, že si Blackout pozornost zaslouží. Ať už se vám nakonec bude líbit nebo nebude, přečíst byste si ho měli.

Ivuska.09
02.08.2017 4 z 5

Velmi silný příběh o tom, co vše by se mohlo stát, kdyby došlo k blackoutu. Věřte mi, na takovou situaci už nikdo z nás není připraven. Nešlo by totiž vůbec nic. Bez elektrického proudu se neobejdeme. Nezbývá, než doufat, že se knihou nikdo neinspiruje, jinak se vrátíme o několik let zpět do minulosti. Perfektní čtení.

evasamankova
31.07.2017 5 z 5

Marc Elsberg vypráví svižně, odbornou stránku tématu/problémů podává s lehkostí. Vysvětluje stručně, ale jasně. Snaží se tak být i naprostým „energetickým laikům“ co nejvíce srozumitelným.
Blackout je výborným způsobem napsaný dosti otřesný scénář. A jak se zdá i v mnohém realistický…

Dandy1
18.06.2017 4 z 5

Očekávala jsem popis společnosti po pádu elektriky a konci světa. Ale tady jde spíše o mezinárodní spolupráci a boj proti terorismu. Bylo to zajímavé, napínavé až do konce.

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967