Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1224 1224

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

Harry_
16.09.2019 5 z 5

Povinná četba pro politiky, správce a manažery Kritické infrastruktury státu. Technická úroveň dostatečně nízká, aby to mohli číst všichni a dostatečně vysoká, aby se ajťáci neošívali po každé větě (i když vysvětlování IP adresy k tomu má blízko ;)

Denisa.knizky
09.09.2019 3 z 5

Jelikoz me tema blackout, prepperi apod zajima, mam par knih na toto tema za sebou. Tato bohuzel patri ke slabsim. Precteni nelituji, pro rozsireni obzoru co se tyce moznych nasledku jakekoliv katastrofy je to dobry pribeh, ale nemohla jsem se poradne zacist, ke cteni jsem se musela mnohdy premahat, coz se mne nestava ani u knih, kde to pise vetsina ctenaru:) Zaverem, pro nekoho, kdo ma toto tema rad a uz si par prakmatickych knih na tema blackout precetl, proc ne, ale jako darek ji bohuzel nikomu kupovat nebudu.

FireOfFilth
08.09.2019 4 z 5

Velice zajímavý a napínavý thriller o světě, který přijde o dodávku elektrické energie. Jak dnes víme všichni, na elektřině je závislé takřka úplně vše. Lidé nepřijdou pouze o teplo a světlo, ale i o dodávku jídla, zdravotní péči, hygienu.
Krásně je v knize popsáno čeho všeho se to týká.
Hlavní postava knihy, ital Manzano, postupně zjišťuje co je za příčinu onoho výpadku (blackoutu). Aniž bych spoileroval, je jasné, že zatím budou hlavně informační technologie, které se prostě dají hacknout a určitým způsobem zmanipulovat.
Kniha má velice svižný spád a čte se opravdu dobře. Některé věci jsou zjednodušeny a další trochu upraveny, jak zmiňuje sám autor v doslovu knihy.
Blackout doporučuji všem, protože tento příběh je velice blízko případné možné nepěkné realitě.
Celkové hodnocení 80%

9665
03.09.2019 3 z 5

Velmi zajímavá myšlenka. Kniha mě sice bavila, přečetla jsem ji rychle, ale tak nějak jsem od ní čekala víc. Je psaná z pohledů více lidí a z více míst a mezi nimi se přeskakuje. Místy jsem se v tom trošku ztrácela.

Teclaireddy
25.08.2019 3 z 5

Technicky i myšlenkově zajímavé, ale jak zde již psali ostatní, literárně to až takový skvost není - mnoho pohledů, milostná linka, honba za zločinci...více bych ocenila, kdyby se kniha soustředila hlavně na tu technickou část, protože to je podle mě její největší přednost a to, co autor umí.
Z tohoto žánru bych doporučila spíše islandský román Ostrov od Sigrídur Hagalín Björnsdóttir, který se na rozdíl od Blackoutu soustředí hlavně na jedno téma (společenské důsledky výpadku a jeho vliv na psychiku člověka). Autor Blackoutu jako by nevěděl, co si vybrat. Přesto nelituji, že jsem si to přečetla, poučné to rozhodně bylo.

Jaru
24.08.2019 2 z 5

Jsem z té knihy hodně rozpačitá. Těšila jsem se na ni a pak se ji prokousavala skoro rok. Znám lepší knihy s touto tematikou.

Uri
30.07.2019 5 z 5

Děsivá vize evropské apokalypsy, která je až hrozivě realistická. Krásný thriller z IT/energetického prostředí od kterého se neodtrhnete. Protože se pohybuji v IT vnímám, že některé IT věci jsou kvůli čtivosti zjednodušeny (autor o tom píše i v doslovu), ale nic to neubírá na síle poselství, které nás nití zamyslet se nad způsobem našeho života a naší závislosti na moderních technologiích. Přečetl jsem jedním dechem, škoda že to bylo tak krátké.

Ethys
21.07.2019 3 z 5

Téma knihy vyvolá zamyšlení. Přečteno velmi rychle.

TeaPeter
12.07.2019 3 z 5

Dlouho jsem váhal, jak se k této knize mám postavit. Nakonec jsem se rozhodl, že to rozdělím na dva pohledy - literární a technický. Po literární stránce kniha není žádný skvost a dost špatně se mi četla. Technická stránka je ale něco jiného. Nebudu diskutovat, jestli je proveditelné všechno to, co se v knize popisuje. Spíše je kniha zajímavým varováním. Celkem dobře ukazuje, jak jsme závislí na elektřině a co všechno bez ní nefunguje. To si uvědomuje v dnešní době málokdo. A pak je tu významné varování před tím, jak se katastrofálně podceňuje bezpečnost "chytrých/smart sítí", které se skládají z bambiliónů malých krabiček, která si každá žije život svého software a je připojená k nějaké síti, třeba internetu. A podpora takového software je nezřídka o řád kratší než životnost té krabičky. A kvalita (rozuměj i bezpečnost) takového software je přímo úměrná ceně té krabičky. Stačí říci, že je trvalý tlak na cenu a krabičky jsou zpravidla levné. A tomu jak ty krabičky fungují a co potřebují rozumí málokdo. A... A... Ano, je to časovaná bomba. Marně doufám, že se kataklyzmatické proroctví téhle knihy nenaplní.

okeey
01.07.2019 2 z 5

Tak tohle ne.. Je zajímavé se zamyslet nad tím, o co všechno bychom přišli, kdyby nebyla elektřina a co všechno by se mohlo stát. Každopádně ale to je asi tak vše, co mi kniha dala. Pro mě byla zdlouhavá, špatně se mi četla. Zkrátka nejsem cílovka.

soukroma
17.06.2019 3 z 5

Propojení všeho se vším, dostupnost nejen komunikace, ale i ovládání čehokoli na síti pro každého (člověka i stroj), je skvělé. Jenže s tím jde ruku v ruce odpovědnost, nejen nestrkat nos, kam se nemá, ale také se postarat o sebe, aby nechtěné oči a uši nezachytily ty bity, které vědomě sami necpeme světu na odiv.
Na jednu stranu jsem ráda, že tahle kniha vyšla, protože si ji přečte o hodně víc lidí, než pouhou literaturu faktu k tématu, byť důraznou a varovnou, na druhou stranu se i já cítím rozhodně frustrovaná. Co může v takové situaci dělat, nebo lépe jak se může předem ochránit a bránit kdokoli z nás? Na to ať si každý odpoví sám - spolehnout se na "odpovědné", "odborníky", neřku-li "samozvané ochránce světa" nelze, a přitom je to nad síly jednotlivce.
Jako thriller je to čtivé, byť je tam dost technických informací, ale vzhledem k tomu, že kniha u nás vyšla pět let po originále, tedy věčnost ve světě komunikačních technologií, tak tam už tolik překvapivých míst pro čtenáře asi nebude. Skákání z místa na místo a přehršel lidí a tak nějak přidaných lidských osudů i červené knihovny mě nijak zvlášť neoslnilo. A po dočtení taky ani pořádně nevím, proč ti, co za tím stáli, za tím vším vlastně stáli...
Celkově tedy celou knihu řadím k průměru (aktualizace: později přečtené autorovy knihy pro mne byly veměs mnohem lepší). Ale přitom jsem si hned zavzpomínala na průkopnické napínavé profesní romány autora Arthura Haileyho: jak ty se četly skvěle - ovšem možná právě proto, že dění v nich nám bylo vždy víceméně na míle vzdáleno, netýkalo se to bezprostředně nás.

Pozn.: kniha Sandworm (A. Greenberg) vydaná v roce 2019 je literatura faktu a ukazuje, kam všude mohou narušitelé (nejen "aktivisté", ale i státem podporované skupiny) v digitalizovaném propojeném světě sáhnout, co mohou ovlivnit, ale i fyzicky zničit. Děsivé čtení, nejen o výpadku v elektrárnách a rozvodné síti. Kyberšpionáž, kyberútok, kyberválka - digitálními zbraněmi schpnými ale ovládat i předměty fyzické a útočit nejen na vojenský, ale civilní sektor, kritické infratruktury naší civilizace... Ne vše se dá předvídat, ne vše lze detekovat, ale navrch ne vše lze v kyberprostoru odstranit = není před tím úniku.

LeniVa
13.06.2019 3 z 5

Nejprve mě čtení moc nezaujalo, ale postupně jsem se dostala do děje a nakonec nakupuji zásoby ;) Jak již někdo napsal níže, měla by to být povinná četba. Doporučuji.

Nickyheat
11.06.2019 5 z 5

Nejhorší na obsahu této knihy je, že to co se stalo, je zcela reálné každý den a všude...a jak moc jsme závislí na elektřině...kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem

Mišeec
09.06.2019 4 z 5

Pan Elsberg se ponořil do problematiky celého světa - bez elektřiny jsme prostě v háji.
Knihu jsem otevřela po čtenářské krizi, což byla chyba. Moc skvělých informací, které můj mozek tou dobou nestíhal a tudíž jsem často nechápala - ať už se jednalo o obsáhlé vysvětlení funkce reaktoru, elektrárenských sítí či softwarové manipulace.
Jediné co mi chybělo, bylo více zaměření se na občany většiny světa, aby se do nich čtenář mohl lépe vžít.
Ze začátku pro mě bylo k vzteku, že co kapitola, to jiné město i lidi, ale v průběhu děje to vůbec ničemu nevadilo.
Každopádně, Manzanovi jsem fandila už od začátku. :)
Tímto tuto knihu doporučuji.

Bezkyne9
05.06.2019 5 z 5

Dle meho povinna cetba. Kniha si na nic nehraje. Jde predevsim o poselstvi a jeji motivovani k zamysleni. Krome toho, ze je pribeh velice napinavy a srozumitelny, je ze strany autora promysleny v obsahu informaci. Mnozstvi postav a lokaci mi vubec v cetbe neprekazelo, naopak me udrzovalo na trni, stranky litaly, realita kolem mizela, no spokojena jsem :)

DriftBooks
04.06.2019 3 z 5

Pohled na to, jak asi funguje energetická soustava v rámci Evropy, mě bavil. Technickým věcem moc nerozumím. Elektřina je pro mě vlastně taková magie. A že je to síla, kterou ještě moc neumíme ovládat je tak trochu ošemetné. Když si uvědomíme, že právě na téhle síle je naše civilizace skutečně závislá.

Scénář, který předkládá Elsberg je zdánlivě šílený. Ale já jsem přesvědčen, že by v realitě byl ještě šílenější. Z vlastní zkušenosti vím, že člověk podobné věci odsouvá kamsi na pomezí svých myšlenek. Nebo si dokonce namlouvá, že se ho to netýká. Někteří optimisté tomu ani nevěří. Někteří technooptimisté dokonce věří tomu, že je to nemožné. Má bývalá žena o mě říkala, že jsem hroznej pesimista. A já se vždy bránil, že jsem jenom realista… Přesto nepatřím mezi novodobé survivalisty nebo preppery. Nemám doma zásobu konzerv, nemám vydlabanej bunkr pod barákem a všechny prachy mám kdesi v bankách. Až to bouchne, budu v… řiti…

Kniha sama o sobě žádný zázrak není. Těžko říct, kolik se na tom podepsal těžkopádný překlad, nebo zda tak Elsberg skutečně píše. Příběh je ale zajímavý právě kvůli té představě. Ještě se chystám na českou verzi, kterou pod názvem Tma napsal Ondřej Neff.

V každém případě – jako realista (nikoliv pesimista má milá…) říkám, že NĚCO brzy přijde. Zda to bude blackout, nebo klimatická katastrofa, válka o vodu, meteorit, nebo nedej bože třetí světová, kterou rozpoutá ten trumbera Trump ruku v ruce s tím pošukem ze severní Koreje, těžko říct. A možná pak šílené scény z Šíleného Maxe nebudou až tak šílené… :-)

miska98
30.05.2019 4 z 5

Naprosto se ztotožňuji s názorem většiny komentujících - téhle knize by rozhodně prospělo méně pohledů, méně "hlavních" postav a delší kapitoly. Nevadilo mi to tolik, protože jsem knihu přečetla na třikrát, ale přesto jsem to vnímala jako největší problém téhle jinak uspokojující knihy. Chápu, že záměrem autora bylo podat komplexní obraz, v tomto provedení však k neprospěchu věci.

Na druhou stranu je Blackout výjimečný kvalitou zpracování - musím přiznat, že o výrobě a distribuci elektřiny nevím absolutně nic, kniha mě ale dokázala přesvědčit, že takhle nějak by to skutečně mohlo fungovat - a to mi úplně stačí, víc nežádám.

Původně jsem to zmiňovat nechtěla, protože chyby se zkrátka občas vyskytnou, ale tady už jde prakticky o hrubou nedbalost... Omega by si měla buď zaplatit korektora nebo vyhodit stávajícího, počet překlepů je totiž astronomický.

aktak1203
15.05.2019 3 z 5

Docela to šlo. Takový průměr, určitě bych knihu necharakterizovala jako bestseller. Akce nebyla tak žhavá, ale jako oddychovka to šlo.

petronella1
11.05.2019 5 z 5

Mě se kniha líbila moc. Nejdřív jsem sice jako ostatní tápala v místech, ale mělo to spád, bylo to akční a hodně poučné

Jordyz
06.05.2019 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale jsem z ní rozčarovaná.
Bohužel se mi nelíbilo zpracování - příliš mnoho postav, míst...kapitoly - resp. pasáže z jednolivých míst - tak krátké, že se mi až na konci povedlo se zorientovat... Bylo to pojato více z technické stránky, politicky než z pohledu lidí - ten mi tam chyběl. Téma skvělé, ale zasloužilo by si jiné zpracování.

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967