Bílá nemoc ekniha

Koupit

Diktátor (“Maršál”), který chce zahájit válku (dobová paralela na Adolfa Hitlera). V téže době se objevuje nakažlivá neznámá nemoc, která zabijí lidi. Mírumilovný lékař (dr. Galén) nachází lék. Bohaté lidi ale vyléčit nechce, pokud nejsou ochotni brojit proti válce. Maršálovým přítelem je také majitel zbrojovky baron Krüg, který také bílou nemocí onemocní. Dr. Galén, který zažil válku, jej odmítne léčit (dá továrníkovi ultimátum – nechce jej léčit dokud nepřestane vyrábět zbraně), proto je předvolán maršálem, přesto odmítá maršálova přítele léčit, pokud bude maršál pokračovat ve zbrojení. Baron Krüg se posléze sám zastřelí. Poté, co později maršál promlouvá k davu, si na prsou najde bílou skvrnu. Nakonec je ochoten vzdát se plánů na válku a ovládnutí světa, pokud jej dr. Galén vyléčí. Dr. Galén jde tedy pro léky a cestou zpět prochází skrz zfanatizovaný dav, kterým je ubit). Zfanatizovaný člověk z davu vysype obsah doktorova kufříku a nalézá ampulky s lékem, které rozšlape, doktor Galén sám zahyne ušlapán davem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482258/bila-nemocNTVfiq-KTZ-.jpeg 4.55116
Divadelní hry, Literatura česká

Vydáno: (ekniha), Artis

Kniha Bílá nemoc

Orange8knihomol

Přečetla jsem opět jako maturitní četbu, ale rozhodně toho nelituji! Do knihy jsem se nepouštěla s moc velkým nadšením, avšak bezprostředně po několika stránkách jsem nabyla vědomí, že tohle se mi opravdu bude líbit. No a líbilo! A jak! Dramata nečtu zrovna s láskou, ale Karel Čapek píše krásně poutavě, a tak jsem knížku přelouskala jedna báseň. Pokud bereme v potaz, že byla kniha poprvé vydána v roce 1937, je zajímavé, jak autor brilantně předpověděl situaci v českých zemích těsně před 2. sv. válkou a současně již tehdy varoval před nástupem nacismu. Díky tomu se jedná o dílo s hlubším podtextem, které nejednoho přivede k zamyšlení. Silně DOPORUČUJI!

Littlemonday

Bílá nemoc - Karel Čapek

Anotace:

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...

Recenze:

Absolutně nemám nic proti této klasice. Je to neuvěřitelně inteligentní dílo, do kterého pan Čapek schoval tolik! Naráží na fašismus, lidskou sobeckost a pokrytectví.
To, jak si člověk začne všímat až když se ho něco bezprostředně týká, to je velmi nadčasová myšlenka.
Mám knihu moc ráda a ráda jsem se k ní díky výzvě “Pročteme abecedu” vrátila, protože je červenec měsícem B.

5/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a na FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

kaja9825

Po tolika letech a děj se dá vztáhnout i na dnešní dobu.

Poprvé jsem knihu četla na střední, protože jsme to vlastně od učitelky dostaly nakázáno. Bavilo mě to tehdy a bavilo mě to i nyní. Bohužel scénář o tom, jak se lidé snaží zbohatnout na léčení nemoci, válka a všechny aspekty knihy jsou stále aktuální.

Na jednu stranu mě ale štval i doktor Galén, který měl jako jediný lék, ale rozhodl se, že pomůže jen v případě vyhlášení míru. Přece jen by jako doktor by měl hlavně chtít léčit.

Konec je podivně skličující a záchrana lidstva před nemocí v nenávratnu.
Tahle kniha opravdu stojí za přečtení a můžu doporučit i například k maturitní četbě.

BookDowner

Osobně, nejsem fanda knih, které jsou napsané jako scénář pro divadelní hru, hlavně z principu, že spousta detailů tam chybí, ale dal jsem tomu šanci a musím říct, že to rok 2020 dobře vystihlo. Kalamita, chaos a lidé umírají. Rozhodně si přečtu R.U.R., až nebudu mít co číst.

Adellll

Další Čapkům geniální počin...

bookwoman

Jedna z mého seznamu knížek k maturitě, byla moc zajímavá, čtivá a určitě jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Za mě lepší, než Válka s mloky, která mě vůbec neoslovila, ale doufám, že jí dám někdy další šanci.

RemiBlack

2022/15
Předposlední kniha, co mi chyběla k maturitě. RUR mě bavilo o něco víc, ale já Čapka obecně moc nemusím. Je mi jasné, že to byl cíl, ale jsem v tomhle jednoduchá a prostě nemám ráda špatné konce (ani konce alarmující proti válkám a zmanipulovaným davům). Postavy nesympatické, doba smutná.

PastorMal13

Klasické Čapkovo dílo. Krásně vykresluje lidskou sobeckost.