Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230729/bmid_bezbarvy-cukuru-tazaki-a-jeho-leta--cI9-230729.png 4 1114 201

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame – charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Šikisai wo motanai Tazaki Cukuru to, kare no džunrei no toši / 色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年 , 2013

anna0480
22.11.2018 4 z 5

,,Minulost už nezměníme, ale můžeme změnit její vliv na naši současnost a budoucnost."
Čím více knih od tohoto spisovatele čtu, tím více si ho zamilovávám. Skoro tří set stránkovou knihu jsem přečetla během pěti dní, nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Smýšlení japonského lidu ve stylu "hlavně nevyčnívat a být jako všichni ostatní, i když mi to třeba tak úplně nevyhovuje" bohužel není problémem jen v Japonsku, ale čím dál častěji i v zemích ostatních. Utváření navenek dokonalých kolektivů, které jsou však uvnitř prázdné a neuspokojivé.
Další věcí, u které se však nemohu rozhodnout, zda mě baví nebo naopak pěkně vytáčí, je neukončený děj. Je na každém z nás, aby si spoustu nedořešených věcí v knize sám domyslel, přemýšlel nad nimi.
Vyskytují se zde také prvky magického realismu, hranice mezi snem a realitou je někdy tak tenká, že člověk neví, co je vlastně skutečnost. Ale i to mě v Murakamiho knihách baví, příběhy tím získávají nezaměnitelnou atmosféru a člověk se od nich nemůže odtrhnout.

petruuuna
28.10.2018 4 z 5

Knížce jsem nedala pět hvězdiček z důvodu otevřeného konce. Jindy mi to u Murakamiho knih nevadí, ale v tomto případě ano. Jinak pro fanoušky Murakamiho přečtení tohoto románu určitě doporučuji.

Vecerkova
20.10.2018 2 z 5

Mám nutkání zeptat se, co tohle vlastně bylo? Ten slavný Murakami to byl.

Jako první podotknu, že Cukuru může mít v kontextu japonské kultury pro tamní lidi mnohem hlubší význam a že můj pohled na tohle dílo je čistě západní a tedy nemůžu některé odkazy na stav japonské společnosti zcela docenit, budu tedy komentovat zejména kompozici textu.
Nicméně, v průběhu čtení jsem prošla následujícími fázemi: znuděním, zklamáním, znechucením a opětovným znuděním a ačkoliv jsem nakonec knihu přečetla běhěm nějakých šesti hodin v kuse, bylo to jen proto, že jsem se tak silně přemáhala, abych ji neodložila, že jsem neměla odvahu protahovat četbu do dalšího dne, aby mě snad přes noc odvaha neopustila.

Ráda bych mluvila o Murakamiho stylu, který je mi nesympatický. Rozčilovaly mě otřepané fráze a klišé, všechny bez nápadu a předvídatelné, stejně jako zbytečné dovětky typu „nebo si to alespoň myslel.“ Možná, že některé z těchto problémů jsou chybou překladu, nicméně mnohé věty mi připadaly neohrabané, stejně jako opakování expresivního „širokánský“ a nepochopitelné, v textu nepatřičně působící postpozice přídavných jmen. Stejně hovorově psaný jako dialogy postav byl i samotný děj, nahrazování slova „který“ výrazem „co“ a neustálé používání zájmen typu „tohleto“ kontrastovalo s jindy užitými odbornými termíny. Výsledkem byl text který mi důvěrně připomínal literární pokusy na gymnáziu, kdy studenti v dobré víře dávají dohromady jejich slovník s knižními výrazy a občas kromě četných závorek použijí přirovnání typu „zoubky jako perličky.“
Co se pak kompozice textu týče, Murakami se často opakoval, a to nejen tím, že například při každé příležitosti znovu upřesňoval, že album obsahovalo tři vinylové desky, ale také tak, že s odstupem shrnoval, co právě vyplynulo z rozhovorů postav. Knížce, kde se toho vcelku moc neděje, to na čtivosti zrovna nepřidává.

Co se děje týče, Cukuru Tazaki se po letech na popud své nové přítelkyně, které se zdá, že jim to v posteli neklape jak by mělo, rozhodne zjistit, proč ho před šestnácti lety vykopli z okruhu jeho přátel, kvůli čemuž se stále cítí ublížený. My se tak dozvídáme o jeho minulosti, o tom, jak ho tato událost poznamenala a o jeho nedůvěře k lidem jako takovým od té doby. Cukuru pak postupně navštíví všechny bývalé přátele, pozná, jak žijí dnes, a dozví se, co se tenkrát opravdu stalo.

-------------------------------spoiler---------------------------------
Sám tento nápad není špatný, Murakami se drží ověřeného mustru a čtenáře udržuje v lehkém napětí. Líbila se mi postava o dva roky mladšího Haida, intelektuála s abstraktím myšlením, který se stal Cukuruovi jediným přítelem v době vysokoškolských studií, vedl s ním dlouhé rozhovory a poslouchal vážnou hudbu, ač ho nakonec opustil. Právě v této části knihy ale autor přichází s detailním popsáním Cukuruových erotických snů, přičemž zrovna nešetří slovem „stříkat“. Krátce po tom se ukáže, že Cukuru pátrá po své minulosti v podstatě proto, že má problémy s erekcí, a od tohoto motivu autor už neupustí.
Murakami do děje dokonce zakomponovává fantastický příběh, který Cukuruovi vypravuje právě Haida, příběh o svém otci, který se setkal s klavírním virtuosem, který měl podivnou schopnost vidět „barvy“ lidí, již vyměnil za jistotu blízké smrti. Tento příběh není jediným, co se do konce knihy nevysvětlí.

Vždyť se ani nedozvídáme, jestli Cukuruovi, budovateli železničních stanic, dá jeho přítelkyně nakonec přednost před starším milencem, mělo tedy jeho putování nakonec nějaký smysl?

Inika
19.10.2018 4 z 5

Opět velmi příjemné čtení. Někde v začátku knihy mi styl dialogů začala připadat trochu moc podle Murakamiho šablony, ale nedlouho potom už mě dokázal upoutat spád úvah a děje a přestalo to působit rušivě.
Pocit odcizení, niterné úvahy, pátrání po sobě samém. Murakami na mě čím dál víc působí jako novodobý existenciální autor pro 21. století.

aralka
11.09.2018 4 z 5

Také to byla moje první kniha od pana Murakamiho a moc se mi to líbilo... celý ten příběh působí velmi křehce a oduševněle, líbí se mi niterné popisování pocitů, dalo by se říct až rozpitvávání, převracení tam a zase zpátky, pak zase sestavování, takže čtenář přesně ví, proč hlavní postava zareagovala a řekla, to co řekla a jak se v té konkrétní situaci cítí.... je to kniha o přátelství, lásce, ale i o tom, jak ubíhající čas změní pohled člověka na určité věci, také o tom, jak velký rozdíl je mezi tím, jak člověk působí navenek na ostatní lidi a tím, jak se cítí sám uvnitř... určitě to nebyla poslední kniha, kterou jsem si od Haruki Murakamiho přečetla!

Xpackal
01.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Můj první dočtený Murakami a rozhodně dobrá volba. V doslovu se sice píše, že pocit bezbarvosti a prázdnoty je typicky japonský, ale v mnoha ohledech je to podle mého kniha, která popisuje situaci velké části současných třicátníků kdekoliv po světě.

Luciefever
16.07.2018 4 z 5

Arigato Gozaimasu, pane Murakami.
Hluboká kniha o jednom z milionu, o jednom zdánlivě bezbarvém uprostřed osamělého davu. A komu vadí otevřené konce, ať radši tohoto autora vynechá. Murakami v příběhu dává spostu indicií a nápověd, ty úvahové pasáže (které některým připadají zdlouhavé) ukazují způsob Cukuruova myšlení, a pokud toto nedokážete vnímat, nepoberete ani zakončení knihy.

Lotka
04.07.2018 3 z 5

Poutavý přiběh, ale ten konec byl pro mě zklamání.

bondula
29.05.2018 4 z 5

Mám rád nejasné príbehy, otvorené konce aj Murakamiho štýl a reálie, kam svoje príbehy zasadzuje. A toto všetko som v Tazakiho putovaní našiel. Avšak... ten príbeh bol až príliš nejasný a koniec príliš otvorený. Mám pocit, ako by som mal v ruke chutne vyzerajúci koláč, na ktorý sa moc moc teším, ale ukáže sa, že koláč je z piesku a nakoniec sa mi odsype pomedzi prsty z ruky preč...

MadamC
21.05.2018 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio knihu. Ač je to Murakami, nějak jsem od této knihy nic nečekala, sama ani nevím proč, možná kvůli tomu dlouhému názvu, nevím. Ale překvapila mě hrozně moc a mile. Byla odrazem toho, co jsem právě potřebovala slyšet. Některé kapitoly byly plné skvělých myšlenkových pochodů. Především se mi líbilo přemýšlení o Heidovi (nevím, jak se to píše) a příběhu jeho otce byl také kouzelný. V této knize je spoustu, ostatně jako ve většině Murakamiho knihách. Jsem příjemně překvapena.
Myslím, že každý by se měl pokusit vyřešit si své nedořešené problémy z minulosti. Možná by byl svět o něco víc čistější.

ravenrain
12.05.2018 4 z 5

“Jedným z cieľov bola samotná jej existencia, pretrvanie.”
“Asi.”
Sara silno prižmúrila oči a povedala: “Tak ako vesmír.”

Mienil to povedať obyčajne, rozvážne, ale aj jemu samému znel vlastný hlas cudzo, akoby patril komusi neznámemu, Jeho vlastný hlas znel ako hlas niekoho, kto žije na veľmi vzdialenom mieste, a s kým sa ešte nikdy nestretol (a ani sa nestretne), ako hlas niekoho úplne cudzieho.

“Na rozdiel od teba netuším, čo konkrétne by som chcel robiť. Najradšej by som o veciach čo najviac rozmýšľal. Len tak, slobodne by som rozvíjal svoje myšlienky. To je všetko. No keď sa nad tým človek zamyslí, rozjímanie je možno niečo ako vytváranie vákua.”

Enthu
10.05.2018 2 z 5

Tato kniha mi byla doporučena, abych si ji přečetla, když mám ráda věci týkající se Asie. Poslechla jsem a nakonec jsem se do této knihy pustila. Některé pasáže mě bavily, děj pěkně odsýpal. Další pasáže, které se týkaly různých uvažování, mi podstatně déle trvaly. Sem tam jsem myslela na něco jiného a musela jsem se několikrát vracet. Snad nejvíce, co mne bavilo, byly ty chvíle, kdy se rozhodl navštívit své kamarády a zjistit jejich důvod pro Tazakiho vyloučení.

petra0022
08.04.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem zkusila jen proto, že mi došly knihy od Mitchella a jedna z jeho knih byla "románovou poctou Haruki Murakamimu". Přijde mi, že právě Bezbarvý Tsukuru Tazaki byl inspirací pro Sencislo9. Poznávala jsem Tokijský shon a nádraží, motiv snahy vyrovnat se s minulostí. Byl to nádherný a barvitý příběh o nebarevné cestě životem, na konci jsem měla hřejivý pocit a ze srdce Tsukurovi přála ve zbytku života jen to dobré. Tohle určitě nebyl poslední Murakami, kterého jsem si v knihovně půjčila.

Gooverka
01.03.2018 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a vždy se moc těšila, až si ji budu moci zapnout. Jedná se o klasický mistrovský příběh z Murakamiho portfolia, který vás vtáhne svou divností a lidskostí zároveň. Chvílemi mě i mrazilo. Mám ráda Murakamiho otevřené konce, ale tady mě to vyloženě zklamalo.

E_Lan
25.02.2018 4 z 5

Velmi zajímavý niterní příběh jedné komplikované osobnosti a vztahu s přáteli. Skutečně velmi napínavé čtení. Navíc v podání pana Myšičky famózní poslech, procítěný tak akorát. Jen ty konce prostě Murakami podle mě ne úplně zvládá. Ač je jasné k čemu celý příběh dospěl, je to jaksi chladné a možná až nedotažené.

linguaphille
15.02.2018 4 z 5

Autorův typický příběh, čtenář dostane vše, co od Murakamiho čeká - neosobního hrdinu s nevyřešeným problémem z minulosti, křehké lidské vztahy, odcizení, mysteriózní ženskou postavu a prolínání rovin vnímání s prvky magického realismu. To vše v plášti reklamních značek.

Veve2626
30.01.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila nejvíc z knih od tohoto autora. U něj je zajímavá kombinace prostředí Japonska s odkazy na evropské reálie. Některá místa jsou depresivnější. Čtenář se dokáže vcítit do pocitů hlavního hrdiny. Až tak že cítí stejnou osamělost a zoufalství jako Tazaki. Ale naprosto Vás uchvátí tajemství a důvod, proč tomu tak je.
Poselství celé knihy je, že každý člověk je originál, který není bezbarvý, ale hraje všemi možnými barvami.

HŠ
17.01.2018 3 z 5

Malilinko zklamání, místy nuda, místy jsem hltala, spoustu nedořešených věcí, ale tak už to u Murakamiho bývá.

vejnar
30.12.2017 5 z 5

Velmi příjemné čtení po všech stránkách! Jen mi trochu vadí to zdůrazňování firemních značek, ale asi za to jsou nějaké benefity:)

Marekh
12.12.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila a ohodnotil bych ji na 100 %.

Příběh Cukuru Tazaki, se kterým se jednoho dne přestanou bavit kamarádi, aniž by věděl, proč tomu tak je. Z knihy pro mě vyplynulo, že je důležité reagovat na vzniklou událost okamžitě, aby měl člověk jasno a neměl trápení, poněvadž náš hrdina se tím moc trápil, dokonce uvažoval také o sebevraždě a byl na tom velmi psychicky špatně. Vzniklou situaci začíná více řešit až po letech díky své přítelkyni.

přátelství Japonsko japonská literatura psychologické romány samota melancholie hledáni sama sebe

Haruki Murakami
japonská, 1949