Balónky oběšenců a další hororové příběhy

Balónky oběšenců a další hororové příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414957/bmid_chveni-vQJ-414957.jpg 4 247 35

Tvůrce Ryb se vrací v parádním sborníku svých osobně vybraných nejlepších hororových povídek. Najdete tu létající hlavy, obludné modelky, díry v těle, duchy, temné uličky i obludy. Bizarní svět Džundžiho Ita je děsivý i fascinující! A pozor, ke každé z povídek patří i autorova předmluva, ve které vysvětluje tajemství jejího vzniku… a původní náčrtky a rozepsané nápady!... celý text

Literatura světová Horory Komiksy
Vydáno: , Crew

Shiver: Selected Stories / 伊藤潤二自選傑作集 , 2015

Andrée
28.02.2021 5 z 5

(SPOILER) A safra! Džundžiho zvrácená mysl mě teď nenechá spát. Nejvíce děsivá povídka TUK! Fuj... Skvělá kresba, nahánějící hrůzu. Prostě super hororová manga. Dužundži Itó umí.

Deska z bazaru - Tohle byl trochu slabší příběh. Možná, kdyby se trochu více rozvinul. Zajímavá myšlenka.

Zimnice - Rina je mladá dívka, která trpí vzácnou nemocí. Popravdě, nikdo neví co jí je... Na jejím těle jsou všude otvory, kterými dýchá. Brrr... Jestli Vám tohle nepřijde creepy, jedeme dál.

Modelka - Definice krásy neexistuje. Já si jen říkala "ještě, ještě".

Balónky oběšenců - Utvrdila jsem se v tom, že Japonci jsou šílení. Nad městem se vznáší obří balónky, ale nejsou to ledajaké balónky. Vypadají jako obří hlavy. Jsou to obří hlavy a jdou si pro Vás.

Dům loutek - Asi už každý víme, že nikomu pečení holubi nelítají do huby. A jak mladík rychle zbohatl? Jsou za tím (jak jinak) čáry máry. A cena? Přeci ta nejvyšší. Ale předtím se podíváme na malé loutkové divadlo.

Malíř - Tady bych to vystihla " za vším hledej ženu". Pro mě slabší příběh...

Dlouhý sen - Tecuró Mukóda si stěžuje, že se mu zdají dlouhé sny. Tak dlouhé, až jednoho dne...

Tuk - Odporný a strašně creepy. Už na to nechci myslet. :D

Modelka - prokletý záběr - A konečně! Další nášup šílené modelky. Myslím, že není z tohoto světa, ale pšššt.

-Endy-
13.02.2021 4 z 5

Itóovy odporné kresbičky narušují moje sny, moje pokusy o meditaci i noční pochůzky na WC...dobře on!
Příběhy jsou ovšem poněkud slabší, nedotažené, spíše jako výňatky nočních můr - byl to záměr?
A nakonec - něco tak nechutného jako Tuk (a zcela konkrétně jeho vymačkávání) jsem graficky zpracováno rozhodně nikdy neviděla.

OldaB
28.12.2020 5 z 5

Úchylné, japonské a výborné. Jdu hledat modelku.

RaggamuffinSVK
27.10.2020 5 z 5

Moje prvé stretnutie s mangou mimo internetu. A že to veru bol zážitok. Džundži Itó sa považuje za jedného z majstra hororu. Inšpirovali sa od neho aj tvorcovia Silent Hillu, ktorí mi jeho meno predstavili. Napriek tomu som sa k jeho poviedkam doteraz nedostal. Zbierka Balónky oběšenců a další hororové příběhy ponúka jeho výber, ktorý na konci poviedky dopĺňa vlastným dohovorom. Niektoré sú naozaj nepríjemné a vedia v človeku nájsť strach z vecí, o ktorom ani nevedel. Pri dierach a tuku mi všetko v tele zvonilo na alarm, čo sa prejavilo aj na snoch neskôr. Perfektný nápad inak, čítať túto zbierku pred spaním. Kresba je mimoriadne živá a to niekedy až naozaj nepríjemným spôsobom. V podstate nemám žiadne výhrady a teším sa, ako sa k tejto zbierke vrátim.

jarynek
28.08.2020 4 z 5

Některé povídky byly výborné, některé průměrné, ale díky originálním nápadům, kterých má autor zřejmě na rozdávání, je většina příběhů nezapomenutelných. Vyprávění je mnohdy stísněné až surreální, občas nechutné - prostě to, co bych od správného hororu očekával. Vizualizace nápadů pak k celkovému vyznění napomáhá - těžko se bude zapomínat na bizardní modelku, všudypřítomný tuk ve stejnojmenné povídce či balónky poseté nebe. Toto byl příjemně strávený čas:).

BeyondHorizon
22.07.2020 3 z 5

Některé nápady byly fakt dobré a kresba je naprosto nádherná, ale zdá se, že scénář není autorovou silnou stránkou. Dialogy působí velmi kostrbatě a strojeně, objevují se obvyklá klišé a viditelné logické nesouvislosti (pro někoho možná maličkost, ale když si toho v tak krátkém útvaru všimnete, dost to ubírá atmosféře příběhu). Problémem se zdá být i délka příběhů - opravdu by stálo za to některé z nich natáhnout. Nejvíce mě zaujaly Balónky oběšenců, Dlouhý sen, Velectění předkové a Tuk, kterým velmi pomohl právě originální nápad, na kterém většinou stojí všechno ostatní. Další příběhy tak inovativní nejsou a proto velmi snadno spadli do klišé, a tím pádem ztratili atmosféru, která by je mohla dělat děsivými.
Celkově pro mě tato sbírka byla spíše zklamání, jelikož velmi očividně vyšly najevo špatné vypravěčské schopnosti Ita. Přesto však oceňuji výbornou kresbu a pár dobrých nápadů. Plusem jsou i doslovy za každou povídkou, které objasňují okolnosti vzniku a co se vlastně autorovi honilo hlavou. Upřímně, některé nápady ze zápisníku zněly mnohem zajímavěji, než co z nich nakonec vzniklo ve finální podobě.

Shaxx
10.06.2020 5 z 5

Nemám co vytknout.
Jako u každé sbírky byly přítomné povídky dobré a pak se našlo i pár slabších kousků, ale celkově jsem si to užila.
Nejvíc se mi líbilo: Balónky oběšenců, Deska z bazaru, Dům loutek a Zimnice.
Povídka Tuk byla super nechutná a Zimnice bude něco pro nešťastníky trpící Trypofobií (co si budeme, je to hnus :D).
Kresba povedená, navozující strašidelnou atmosféru - například výrazy některých "balónků" byly dobře děsivé :D
Dávám pět hvězd, protože i přes pár slabších kousků jsem si to užila.

Covenant
20.05.2020 4 z 5

Po Spirále a Rybách, už jsem věděl, že další setkání s tvorbou Džundžiho bude bizarní, uchylné a nechutné. Nicméně jsem vždy zvědavý, s čím autor zase přijde. Tentokrát to přišlo ve sborníku povídek, což je přesně to pravé. Když mi nějaká nesedla, netrvalo dlouho a najel jsem na další. Ne, že by mě vysloveně nějaká nebavila, ale byli tam slabší kusy, které měli dětsky vymyšlený příběh, ale i u takových to vždy zachrání kresba. Detaily mistr opravdu zvládá dokonale a dokáže navodit tu správnou atmosféru. Víc než, ale hororovou, spíš tu nechutnou. U TUKu jsem to čekal, ale stejně to nakreslil tak dokonale, že mi z toho nebylo nejlíp. Co bych vyzdvihl, byl DLOUHÝ SEN. Bezmoc ovlivnit psychiku, bude vždy děsivější, než čelit fyzické podstatě. Na druhou stranu i u těch slabších povídek vystupují postavy, co se chovají jako magoři. Takže jednoduchý děj prostupuje pak atmosféra tvořená psychostavy, těchto šílenců a tím jí zachraňuje. Celkově jde o věc, která mi rozšiřuje obzory v tom, kam až se dá zajít, když se popustí uzda fantazii a jak se dá pracovat s prostředím.

Ivan Kučera
17.01.2020 4 z 5

Džundži Itó ma rozsekal Rybami, ktoré boli napriek pár mínusom silno nechutné, dokonalo hnusné, strašne tiesnivé, mrazivé, znepokojivé, nákazlivé a nezabudnuteľné. Bolo na nich prekvapivé, že okrem ústredných Rýb obsahovali ešte dva bonusové, už podstatne kratšie komiksy (nijako nesúvisiace s Rybami) - a práve tie mi paradoxne pripadali možno ešte o chlp lepšie, obludnejšie, zákernejšie a hororovejšie, ako ústredné Ryby (a to už je fakt čo povedať). Preto som si okamžite kúpil zbierku Balónky oběšenců, pozostávajúcu IBA z Itóových „poviedok“. Paradoxne, napokon ma to bavilo o čosi menej, než Ryby. Niektoré poviedky sú úžasne nenormálne, fantastické, desivé, obludné, nechutné (Tuk, Modelka, Velectění předkové). So šokom pretáčate strany a nestíhate sa diviť, čo všetko je Itóova fantázia schopná vymyslieť. Niektoré nápady sú také originálne (a pri Tuku vás možno občas napne na vracanie), až mi občas napadlo, či je autor psychicky v poriadku. Ale potom som si povedal, že je to fuk, pretože v prvom rade nám dal šialené príbehy. A to je pre fanúšika hororu vždy fajn. Faktom každopádne je, že niektoré poviedky sú predsa len slabšie (Zimnice). Ako celok každopádne určite nadpriemer a povinnosť pre každého fanúšika hororovej mangy. Apropo, Malíř v skutočnosti pochádza z cyklu o Tomie, ktorý v "omnibuse" vyšiel v r. 2022 vďaka CREW.

puml
09.01.2020 4 z 5

Surrealistické a precizně nakreslené hororové povídky. Nejlepší mi přišla paradoxně závěrečná povídka, za kterou se autor až kajícně omlouvá, ale mě přišla ta atmosféra "zatukovanosti" originální a hlavně je to neskutečně dobře nakreslené. Celkově tedy i přes některé výhrady, hlavně k často ukvapenému zakončení některých příběhů a zbytečné doslovnosti, se jedná o jedny z nejlepších komiksových hororových povídek. Autorova imaginace je zběsilá, ale přitom často vychází jakoby z nitra samotné reality, o čemž svědčí i autorův doslov ke každé povídce. Líbí se mi ten surrealistický podtón většiny příběhů, a to, jak pozvolna příběhy gradují, často až k humorně grotesknímu vyústění. Kdyby byl Kafka Japonec a kreslil mangu, tak by to možná vypadalo podobně... Doporučuji.

eraserhead
24.10.2019 4 z 5

Itóovy Ryby mě moc neuchvátily, ale povídky k nim přiřazené ano a tak jsem se na jeho "povídkovou sbírku" hodně těšil. Itó si příběhy sám vymýšlí i kreslí a tak se stává, že některé z nich stojí na příběhu, většinou však na kresbě, která samotná dokáže navodil velmi mrazivou atmosféru a vyděsit sama o sobě. Přesně takhle je na tom tahle sbírka. Většina jejích příběhů stojí spíše na kresbě než na ději, i když vyjímky se najdou (MODELKA, DLOUHÝ SEN, DŮM LOUTEK). i Itóa také jako by byla nejednou nejdůležitější samotná zápletka, jednotlivý nosný nápad, ne pointa či vyvrcholení, pravdou je, že některé z příběhů prostě najednou skončí (nejednou v podstatě podle stejné formy). itó však má zajímavé nápady, keré mistrně podkresluje kresbou, která je v mnoha případech opravdu skvělá, má mrazivou atmosféru a pohltí čistě jen vizuálním vjemem. Tato sbírka má příběhy slabší, ucházející ale i naprosto výborné (kromě již tří zmíněných např. naprosto úžasnou noční můru vší pubescentní omladiny TUK. Komiksy obecně mi nic moc neříkají, jsem spíš na psané slovo a neodkážu komiksový styl vyprávění d/ocenit, ale poslední dobou už sahám i po komiksech, nejčastěji právě po Junji Itóovi, protože jeho horrory děsí, mrazí z nich a jsou naprosto ulítle bizarní. Dírky, tuk, modelka, nekonečné sny či rodinná kolektivní mysl, to jsou prostě ryzí horrorové náměty.

kaffa
19.10.2019 5 z 5

moje první manga.... byla sem v očekávání.... a....
to bylo.... krásně znepokojující :-) na začátku se mi příběhy zdály tak nějak přes jednu šablonu vývojem děje (něco divnýho se děje, někdo umře a pak umřou všichni), ale přesto s nápaditými motivy.... s další a další povídkou to bylo ale lepší a lepší a nutno uznat, že kresba opravdu brilantní co se týče všech hororových poselství, jediné, co je u mně problém - když oni ti japonci vypadají všichni stejně :-D a bohužel i v manze.... ale s tím asi dokážu žít ;-)
top povídka - jednoznačně tuk! .... počkat?! jak se tak dívám na obsah - vlastně všechny byly výtečný!!!! :-)

martinstefko
09.09.2019 5 z 5

Sbírka "Balónky oběšenců a další hororové příběhy" ukazuje Džundžiho Itóa jako neskutečného hororového autora s tak bohatou fantazií, že se zdá skoro nevyčerpatelná. A to je dobře, protože každý příběh je jiný, každý stojí na trochu odlišném nápadu. A každý stojí za to. Jako kdyby sbírka "Balónky oběšenců a další hororové příběhy" neměla slabinu, jako kdyby jí nebylo co vytknout. Jednoznačně jeden z nejlepších hororových komiksů, jaký u nás kdy vyšel.

Fuckenbrau
05.09.2019 4 z 5

Tak tohle byl masakr! Naprosto precizně udělaná horror manga od Junji Itoa, autora profláklejch a smradlavejch RYB. Devět úžasně a realisticky kreslených povídek, plus jeden bonus. No realisticky kreslené... realistické zrůdy a ruzné hororové lidské mutace je asi protimluv, že?
Co ale mě zaujalo nejvíc, je naprostá originalita příběhů. Nikdy netušíte, jakým směrem se bude děj ubírat, jistě, je to Japonsko a tam mají trochu jiný náhled na svět, ale stejně..z té originality jsem byl nadšen, takže mě moc ani nevadila občasná nelogičnost a naivita (pokud v mangách sledujeme zamilovanou dvojici, tak tam je vždy kotel naivity a klišé).
Tohle se Crwi povedlo, trefa do černého. Navíc mistr Itó je sympaťák, stačí mrknout na youtube na videa s ním.
Pri čtení jsem si vzpoměl na takové borce jako Max Andersson, Thomas Ott, Daniel Clowes a dokonce Ivan Brunetti.
Jinak hutnost povídek a hnusu se stupňuje a na závěr si to čtenář užije. Pri čtení Velectěných předků jsem se zajíkal, jak to bylo vychytaně nápadité a odporné. No a povídka Tuk, jejíž název vypovídá sám o sobě (povinná četba pro všechny adolescenty trpícím akné), tak zde už ten hnus doslova stříká na čtenáře ze stránek.

Ashermind
25.08.2019 5 z 5

Knihu mi požičal kamarát, za 2 dni som ju prečítal.

Junji má nádherný štýl kresby a hoci príbehy nie sú až tak premyslené, krasba je hlavným zdrojom hororu.

Zimnice bola skvelá.

Dlouhé sny mali najzaujímavejší príbeh pre mňa, avšak horor tu zaostáva.

Tuk je nechutný, avšak záver bol slabší, no creepy to bolo a hneď po dočítaní som si celý deň uvedomoval ako hrozne mastné vlasy mám.

Rozhodne chcem prečítať od pána Junjiho viac.

P.S.: Autorské poznámky po každom príbehu vedia dosť zabiť atmosféru a pocit z práve dočítanej poviedky, avšak dávajú zaujímavý pohľad na tvorivý proces pána Junjia.

Ak máte radi mangu ale hlavne horor (body horor prednostne), tak si pri čítaní prídete na svoje.

manga hororové povídky

2019  87%Balónky oběšenců a další hororové příběhy
2017  79%Ryby - Útok z hlubin
2021  91%Spirála
2022  83%Tomie

Kniha Balónky oběšenců a další hororové příběhy je v