Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253/bmid_babicka-KqZ-253.jpg 4 4051 601

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka... celý text

Didia
24.07.2014 3 z 5

Babičku jsem si chtěla přečíst už dávno, ted jsem se k ní dostala díky povinné četbě. Možná jsem od ní čekala trochu víc, ale přece jen jsem ráda, že jsem si ji přečetla. :)

KajaCh
19.07.2014 4 z 5

Ať si říká kdo chce, co chce, ta knížka má něco do sebe. Moc se mi líbila.

wooloong
28.06.2014 3 z 5

Česká školní klasika. Povinná literatura někdy v sedmé třídě. Slovo povinná ve mně vždycky vyvolávalo nejvyšší odpor, takže i sebevětší literární skvost bych nedokázala objektivně ocenit. Navíc žák sedmé třídy může toto dílo těžko pochopit ve všech souvislostech.

smurfik22
06.06.2014 3 z 5

Babička se mi moc dobře nečetla, přesto jsem z ní cítil něco zvláštního a líbivého. Hodnotím slušným nadprůměrem, méně bych si nedovolil.

Filatov
05.06.2014 4 z 5

Další klasická kniha české literatury. Roztomilá a prostě naše. Babičku vezmete za svou díky její laskavosti a za své vezmete i ostatní postavy v této knize. Kniha je známá takže není co dodávat, ale stejně se mi nejvíce libila postava myslivce, ten vždy přinesl do děje něco tajemného. Fungoval jako správný protiklad klidného života na Bělidle. Číhalo z něj nebezpečí.

Ivinho
29.05.2014 2 z 5

Asi k žádné jiné knize české klasiky nepřistupuji s větší odtažitostí než k Babičce.
Dávat číst Babičku dětem na ZŠ nebo SŠ je velká chyba. V tom věku si z té knihy moc neodnesou.
Jinak Babička je samozřejmě klasika české literatury, dílo které bezesporu patří do nejužšího českého kánonu. Ale proč? Je to co je staré opravdu dobré?
Babičku dělá známou Němcová, její život a smutný osud. A taky to že, popisuje očima ženy idealizované prostředí, které se jakoby zastavilo v průběhu plynutí času. Hodně lidí tady píše jak to byla krásná, nezkažená, idylická doba atd. Tak určitě, když ji takhle Němcová popsala. A lidi si to rádi přečtou a vzdychají "jak to bylo tehdá na tom šírém světě krásné".
Realita byla asi někde jinde. Samozřejmě nemám nic proti tomu, že autorka chtěla popsat své niterné pocity, které na ni tehdy asi doléhaly a kvůli kterým se rozhodla vrátit knižně do míst a k osobám ji nejmilejším. Takové knihy vznikají i dnes. Nevidím ale ani jeden důvod proč ty dnešní příběhy číst. A ty starší taky ne.
Vlastně jo, jeden by byl. Ten literární kánon.

Tétéčko
23.05.2014 4 z 5

Po letech jsem se do ni začetla především s úmyslem přežvýkat to svému na komiksech vyrostlému potomkovi. A byla jsem překvapena jednak, jak si Babičku pamatuji, jednak že jsem se do čtení nemusela nutit. Když pomyslím, v jaké době knihu Božena Němcová psala ( po úmrtí syna Hynka, který jediný se zdál, že se vyvedl po ní), a že se tak vyrovnávala se svou depresí, musím přiznat, že je to na svou dobu skvěle napsaná kniha. Kdysi jsme se učili, že spadá do počátků realismu, ale že příběh Viktorky je romantický prvek. Bavilo mě si připomenout, jak probíhal život na venkově v jednotlivých ročních obdobích, jak byli tehdejší lidé spjati s přírodou. Možná přečtu i Maryšu, ta je také na seznamu k maturitě :-).

Modrina
21.05.2014 2 z 5

Babičku jsem přečetla kdysi na základní škole a hodně mě nebavila. Po letech jsem se k ní vrátila - a zase mě nechytla. Tahle klasika mě prostě nějak minula.

zuzka5481
17.05.2014

Myslím si, že babička je stará klasika českého národa a úcta k paní Němcové. Já jsem ve škole knihy nikdy nečetla, ani povinnou četbu, ale do čtení knihy Babička mě navnadila kolegyně z práce a jsem ji moc vděčná, protože kniha vystihuje lásku, víru k dobru a přátelství z tehdejší doby. Měl by ji přečíst každý a zamyslet se nad tehdejší dobou. Byla chudoba ale panovala mezi lidmi láska a ochota si pomoct. Když se zamyslíme, tak v tomto století jsou samé vraždy, kriminalita a sousedé mezi sebou spíše válčí než aby si pomohli. Vím, že paní Němcová některé úryvky v knize velmi idealizuje, ale pokud dílo psala ve smutku tak ji to nemůžeme zazlívat. Pokud ta kniha někoho nezaujala rozhodně já mezi ně nepatřím. A budu pokračovat ve čtení dalších jejích děl. Za mě knihu Babičky mohu jen doporučit.

AlisonGross
25.04.2014 5 z 5

Je to krásná kniha, četla jsem ji několikrát. Poprvé v páté třídě v rámci povinné četby, tenkrát jsem ji moc nepochopila, opravdu myslím, že to bylo brzy. Myslím, že nejvíc jsem si z ní vzala až jako dospělá A.

Pájuš
21.04.2014 5 z 5

nechápu, co je na tom tak nudného. Já jsem se vůbec nenudila... Němcová babičku psala v době největšího smutku a někdy to tak bývá, že člověk ve špatných chvílích si potřebuje najít jiný svět, ten lepší. Němcová ho vykreslila do krásného idylického příběhu, plného tradic a venkovského lidu, který si zamiloval nejen český národ. Když někdo něco čte s odporem je jasné, že si zhnusí celý dojem z knihy , na takovou klasiku musí být člověk zralý, takže četba pro základní školu to opravdu není...

Františka
11.04.2014 3 z 5

I když je to uznávaná klasika, není tato kniha můj šálek kávy. Četla jsem jí jen s obtížemi a pauzami. Uznávám bylo to na střední v rámci povinné školní četby, ale myslím, že by se v současnosti můj názor příliš nezměnil.

Denisa_a
31.03.2014 5 z 5

Stará české klasika, která alespoň mě nikdy neomrzí a ráda se k ní vracím :)

silazwyku
16.03.2014 5 z 5

Někoho to odradí a připadá mu to složitě a zdlouhavě napsané, ale je to přece klasika, kterou si musíme přečíst nejen kvůli paní Němcové, ale taky kvůli té krásné, ještě nezkažené době a místům, které tak barvitě a s láskou popisuje... Nechala jsme se unést. Ta knížka je prostě stejně milá, hodná a moudrá, jako od každého z nás, babička :-)

KvětaJežková
13.03.2014 4 z 5

Hezké čtení. Dodnes ji čtu moc ráda.

ladyfromskye
11.03.2014 4 z 5

Půvabná knížka, skvělá ukázka toho, že i určité "vypisování se" může v sobě skrývat nějakou literární hodnotu a velké potěšení. Jediné, co se textu musí vytknout, je melancholičnost, která se jím nese, přestože je vlastně naplněn mnoha primárně veselými výjevy. Když jsem Babičku četla večer, vždycky jsem se tíhou toho smutku, který sem Němcová vložila, téměř dusila. Je to zvláštní, když si člověk pomyslí, kolik idyličnosti se v ní přitom skrývá. A je velmi příjemné slyšet, že Číňané nebo Japonci "naši" Babičku tak moc milují, že ji dnes "hltají" už v několikátém vydání.

moonchild
07.03.2014 5 z 5

Ze začátku mě kniha nebavila ale ke konci jsem pomalu brečela.Konec mě vždy dojme.

mája1970
27.02.2014 5 z 5

Na četbu na základní škole se to špatně čte.Film je k pochopení lepší

Manyna
13.02.2014 3 z 5

je to klasika, ale tak těžce se mi to četlo..

Martinka 135
07.02.2014 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha vůbec!
Omluvte vyjádření mimo téma knihy, ale prostě mám veliké nutkání získat odpověď na svou otázku, netýkající si pouze hodnocení této konkrétní knihy.
PROČ mají potřebu vyjadřovat se ke knihám lidé, kteří čtou pouze z donucení v rámci vyučování, maturity atp.?! Mají snad pocit, že když z donucení přečtou dvě, tři knihy, aby se neřeklo a oni měli u maturity o čem mluvit, když budou mít štěstí a jednu z těch 3 knih si náhodou vytáhnou, dává jim to nějakou pravomoc literárního kritika? Uznávám názory lidí, kteří jsou alespoň nějak literárně vzdělaní a jejich názory respektuji, ale těmito "maturitními čtenáři" zvysoka opovrhuji. Mají snad pocit, že při svých znalostech poznají dobrou knihu od špatné? A s čím to, proboha, porovnávají, když jejich literární znalost je natolik ubohá?
Napsat něco ve stylu "Příšerná kniha, četla jsem z donucení, nebavilo mě to, nepochopila jsem to." - no, možná máte pouze špatnou slovní zásobu a nedostatek literárního cítění! (A to už se ani nepokouším zamýšlet se nad vašimi znalostmi kontextu doby atd.)
Nemám samozřejmě namysli pouze komentáře u této knihy, ale dlouhé systematické analyzování komentářů u knih ostatních mne natolik rozlítilo, že jsem měla potřebu tento názor ze sebe vypsat.
Drazí sváteční čtenáříčci, co čtete jen, aby se neřeklo, klidně si to tak praktikujte a možná vám to u maturity skutečně vyjde, ale nemějte, proboha, pocit, že si můžete hrát na literární kritiky bez špetky znalostí o světové i české historii literatury! (nepředpokládám, že si někdo z vás přečte můj dlouhý příspěvek, protože pokud vás k tomu nikdo nedonutí, nemáte potřebu přečíst si text delší, než je několik holých vět).