Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253/bmid_babicka-KqZ-253.jpg 4 4051 601

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka... celý text

jolli
05.01.2015 4 z 5

babičku jsem četla před dvěmi lety (v 5. třídě) a opravdu mě bavila, je sice pravda, že většina postav byla nepřirozeně hodná a myslím si, že mě bavila tolik proto, že je ze starší doby a to mě prostě baví vždycky...

adelajonakova
02.01.2015 4 z 5

Babičku jsem poprvé četla na základce a to byl děs ... Nojo povinná četba. Ale pak jsem se k ní ještě dvakrát vrátila a klidně se vrátím i potřetí! :)

Jusťa
02.01.2015

Tato kniha se mi moc líbila.

Barbona
30.12.2014 3 z 5

Nudná klasika, ale číst se dala :)

eletrika03
05.11.2014 3 z 5

"šťastná to žena"

Lumine
03.11.2014 4 z 5

Klasika, která zahřeje u srdce.

mája1970
22.10.2014 5 z 5

Klasika ale pochopí jí až starší čtenář,

Becky19
17.10.2014 3 z 5

Postavy značně zidealizované, děj v podstatě žádný, ale čekala jsem, že to bude o mnoho horší, proto jsem vcelku spokojená a vlastně i ráda, že jsem si Babičku přečetla. Jazyk mi nepřišel nijak náročný a myslím, že pokud bude někdo mít s přečtením téhle klasiky problém, bude to spíš kvůli (občas nekonečné) zdlouhavosti než kvůli stylu psaní a výběru slov Němcové.

imczechgirl
17.10.2014 3 z 5

Prostě klasika :)

Alysa
06.10.2014 1 z 5

Sice je to stará česká klasika, ale já ji ani za nic nemůžu přijít na chuť. Nudí mě, děj je nijaký a četla jsem ji prakticky z nutnosti.

Jaaahoda
10.09.2014 4 z 5

Milá a lidská kniha. Kéž bych měla taky takovou babičku.

VeronikaZ
05.09.2014 3 z 5

Nelíbilo se mi ani jedno filmové zpracování a ani knížka.
S jazykem v knížce nemám problém, ani nejsem z těch, kteří jí museli číst povinně...
Jsem opravdu ráda za mou skvělou babičku, které se té Barunčině ani zdaleka nepodobá.

medvěd
03.09.2014 2 z 5

noční můra mého dětství, příběh dobrosrdečné babky mě děsil ještě mnoho let po škole. Chápu, někomu se to líbí, mě ne. Osobně myslím, že by neměla býti povinná (ve škole), ale dobrovolná.

rencovav
31.08.2014 4 z 5

Číst některé zdejší komentáře je vážně na nic.
Vadí vám jazyk? Promiňte, ale je to jen necelých dvě stě let stará forma dnešní mluvy. Jenže když sami neumíme mluvit, jak bychom tomu mohli rozumět, že jo...
Zdá se vám nudná? Ale prosím vás. Životy lidí, o nichž Božena Němcová píše (byť jsou to často nejspíš postavy fiktivní), jsou mnohem naplněnější v tom, co ti lidé dělají, než ty naše rádoby existence. Ti lidé měli v co věřit, dennodenně dělali něco smysluplného, užívali si obyčejné radosti, oslavovali život a jeho krásu, trávili spolu volný čas a měli k sobě, když už ne vřelý vztah, alespoň úctu. Podívejte se teď na dnešní společnost. Já vám nevím, ale mě nepřipadá nudné, že se dobrá knížka obejde i bez akce, zabíjení, dystopických nebo hororových nebo naopak erotických nebo přeslazených prvků.
Ale co, každý to vidí jinak, že ano. (Možná, že kdybyste z přebalu odlepili nálepku "Povinná literatura", viděli byste knihu úplně jinak. Hmm, to je jedno.

Pedruska01
21.08.2014 2 z 5

Četla jsem snad ještě na základní škole a dokonce na prvním stupni. Pamatuji si jen to, že jsem se přes každou nahuštěnou stránku horko těžko dostávala. Proto také jsem byla ráda, když jsem se jí zbavila. Nemám na ni nijak dobré vzpomínky. Jinak tato kniha patří již do klasiky, ke které není co dodávat.

fransi
17.08.2014 4 z 5

Strašně špatně se mi kniha četla, jinak pěkné..

Liana
16.08.2014 5 z 5

Nevie mi niekto povedať, prečo som doteraz považovala Babičku za nudnú knihu? To bude asi tým, že som to čítala ako dieťa vrámci povinnej literatúry. Mali by sa kompetentní vážne zamyslieť nad tým, čo nútia čítať deti v školách a tým im znechucujú literatúru. Ja som ako dieťa neznášala povinné čítanie a teraz chápem prečo. Po rokoch sa mi náhodou dostala do rúk opäť táto kniha a povedala som si, že jej dám znovu šancu. A neľutujem. Babička je úžasné, nádherné dielo, neskutočne relaxačne na mňa pôsobila, tešila som sa ako si k nej po večeroch sadnem po celom stresujúcom dni v práci. Sú tam nádherné opisy tak prírody ako aj zvykov voľakedajších. Čítalo sa mi to trocha ťažšie a pomalšie, pretože som to čítala v takej tej staročeštine, ale o to to bolo krajšie. Všetkým túto knihu odporúčam, ale až od istého veku. Ono človek musí dospieť do určitej životnej fázy, aby vedel naplno oceniť túto knihu.

Kristen23
14.08.2014 4 z 5

Přečteno z donucení kvůli maturitě. Možná proto jsem jen přeskakovala očima od slova ke slovu a nestihla jsem ocenit klasické dílo. Jednou až bude čas, se ke knížce vrátím. Do té doby na mě bude Babička koukat z poličky :)

hancass
02.08.2014 5 z 5

Přiznávám, že jako školní četbu jsem ji nemusela, léty jsem vyzrála a pochopila krásu příběhů naší paní Boženy. Přečteno třikrát a vždy se slzami v očích. Nezatracujte prosím naši klasiku.

lenkaknel
29.07.2014 2 z 5

Mě to tak zoufale nebavilo...(tušíte správně, čteno do školy)