Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253/bmid_babicka-KqZ-253.jpg 4 4055 4055

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka... celý text

Micha-Él
04.03.2020 5 z 5

"Babička" je poklad české literatury! Pro moderního čtenáře, obzvláště mladého, může být rozvláčná a nudná, když pomyslím na současné konzumní knížky. Je potřeba se ale do příběhu položit, vžít se do myšlení lidí v polovině 19. st. na Starém bělidle a pak člověk může pochopit to, co Němcová chtěla do "Babičky" vložit. Chtěla podat obraz jí tolik milované bytosti, popsat tehdejší život a zvyky, vrátit se zpátky do dětství. Po všem, co zažila, věřila stále v lidskost, dobrotivost a měla naději v člověka. Proto tuto knížku není možné číst jako současnou literaturu, ale s vědomím všeho výše zmíněného. :)

maruska283
25.02.2020

Vyrostla jsem na beatnicích, ale proti Babičce neumím nic mít. Nenuťte ji dětem, je to vlastně docela dospělá četba...

Nicki
13.02.2020 3 z 5

Babička asi není kniha, o které by někdo neslyšel. Možná proto jsem se jí i já roky vyhýbala. Musím ale přiznat, že jsem byla nakonec mile překvapena, jak lehce a přirozeně se kniha četla, čišela z ní atmosféra klidného venkova, přijetí a teplo domova/rodiny. To vše velmi oceňuji stejně jako prožití roku spolu s tradicemi. Toto příjemné čtení bylo ale v kontrastu s emocemi, které ve mně vyvolávala samotná postava babičky – což bylo způsobeno spíše mojí povahou a pohledem na některé věci.
Navzdory tomu, co se o knize říká, nemyslím si, že se jedná o knihu, která by nadchla každého (stejně jakákoliv jiná kniha). Nemá děj, kde by se neustále něco dělo, jde spíše o volný tok života a toho, co přináší i odnáší. Nemá mnoho různorodých postav, u kterých by nás bavila jejich interakce, ale má rodinu. Atd.

yellowbanna
11.02.2020 4 z 5

V těchto dnech bylo z pochopitelných důvodů Boženy Němcové všude plno a když v Rozhlase zařadili babičku, docela ráda jsem si ji připomněla. Verze s Růženou Noskovou jako vypravěčkou ještě přiživuje atmosféru. Do diskuzí o povinné četbě bych se nerada mísila, ale stejně si myslím, že Babička patří k základnímu kulturnímu přehledu. A mě baví i obsahem, asi stárnu! :-D

*Čtenářská výzva 2020 - 1. Kniha, jejíž autor (by) letos oslavil kulatiny

Četba na pokračování ČRo - čte Růžena Nosková

martineden
09.02.2020 5 z 5

Babička je kniha stará skoro 200 let. Přesto jí čas neublížil. A Božena Němcová je hvězda, která nehasne.

jirka9453
06.02.2020 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih české literatury, která by měla určitě být v každé knihovně. Upřímně mě udivuje, že má tady na DK hodnocení jen v této výši... je to nesmrtelná klasika, která mě provází už od dětství a v mém srdci má trvalé místo.

Aleh
05.02.2020 4 z 5

Musím se přiznat, že v mládí mě Babička moc nechytla. O něco později mi pomohlo krásné a skvěle herecky obsazené televizní zpracování tohoto nejznámějšího díla Boženy Němcové . Teprve potom, když jsem znala její obsah, jsem se pustila do čtení. A letos jsem se k četbě po předlouhé době vrátila. Připomnělo mi ji 200. výročí narození její autorky Boženy Němcové, které televize připomíná krásnými dokumentárními vzpomínkami a jistě ještě bude připomínat. Uvědomila jsem si také mimo jiné, že dnes ti, kteří jsou ve věku Barunčiny babičky, jsou stále v plném pracovním nasazení a ještě několik dlouhých let budou. Ale musela jsem si uvědomit, že je to dílo, které pochází z 19. století. a dnes v 21. století je život v mnoha ohledech prostě jiný (v tom kladném, ale i v tom záporném slova smyslu) a nedá se to srovnávat. Babička je prostě klasika.

Sidonka3
02.02.2020 2 z 5

Babička, klasika všech klasik, se mi upřímně řečeno příliš nelíbila, nebudu se přetvařovat. Spíše černobílé postavy, poučující, moudrá a takřka bezchybná babička mi nejmilejší nebyla a když už se mi nějaké příběhy nebo situace v knize líbily, byly to jen střípky. Určitě je silný příběh Viktorky, líbila se mi i vsuvka s kněžnou a schovankou, celkově mi to ale nechytlo. Pokoušela jsem se číst v mládí několikrát, nikdy jsem to nedala celé, jen na přeskáčku, pak jsem to vzdala a už se k Babičce asi nevrátím, i když teď bych jí možná viděla jinýma očima. Základ románu znám, filmy jsem viděla (ty jsou celkem dobré) i když knihu asi nikdy pečlivě nepřečtu.
Povídky Němcové jsou O.K., některé skvělé, pohádky nádherné, V zámku a podzámčí taky beru, ale Babička, klasika všech klasik, mi prostě za srdce nechytla.

Horal123
18.01.2020 5 z 5

Za mých školních let se jednalo o základní povinnou četbu na ZŠ.

tetepoko
13.01.2020 5 z 5

Ke knize Babička musí člověk dorůst, aby náležitě ocenil krásu příběhu a moudrost, kterou Babička oplývá.

Elkiss
27.12.2019 5 z 5

Tak silny pribeh! To je snad nejkrasnejsi klasika jakou jsem kdy cetla! Clovek to tak proziva, jako by na starem Belidle sam byl. Moc se mi libi pokora a ucta ke vsemu, co bylo popsano a strasne me ranil konec. Cela kniha je fantasticka a rada si ji prectu jeste nekolikrat! Clovek by se mel ucit starym mravum a hlavne te pokore. Uzasna kniha, uzasna!!!

amaenium
17.12.2019 3 z 5

Další z těch velkých klasik, které se řadí jako povinné k přečtení. Po dvou pokusech, kdy jsem se snažila začíst, jsem se rozhodla, že i v tomto případě přistoupím k audioknize (ač se jim spíš vyhýbám). Nedařilo se mi začíst, nemohla jsem si zvyknout na její jazyk. Co se ale příběhu týče, působil na mě příběh babičky velmi pohádkově, ač se v příběhu objevovaly i životní strasti, né jen radosti a jedná se o určité zachycení téže doby. Česká krajina, zvyky i dobrá povaha babiččina je povedeně vykreslena.

Han-nah
11.12.2019 5 z 5

K babičce jsem se vrátila teď v době adventu, pozastavení a vzpomínkami na naše blízké, mou milovanou babičku, která mi do života hodně dala a její oblíbená autorka Božena Němcová mě díky ní provázela celou dobu babiččina života. K této knize se ráda vracím a zrovna mě potěšilo, že je vysílána i v TV.

Miko-man
26.11.2019 4 z 5

"Dívaly se, jak vlny po splavu prudce dolů stékají, vzůru se vyhoupnuvše, v milióny kapek roztřískány nazpět padají, ještě jednou v pěnivém kotli se převalí a teprv spoje v proudu jednom tiše dále plynou."

Našel jsem takovéto obrazy v próze, jedny z nejkrásnějších v české literatuře, stejně jako téměř dětinsky působící pasáže, které lze bez lítosti přeskočit.

Knihu jsem doteď nečetl a ani o autorce jsem nic kloudného nevěděl, kromě toho, že je to "národní spisovatelka". Okamžitý první dojem po přečtení byl, že je to umně skrytá obžaloba marnivého života tehdejší šlechty (viz výborná pointa na závěr: "Šťastná to žena!") napsaná tak, aby prošla tvrdou Matternichovskou cenzurou. Po přečení životopisu Boženy Němcové ale už vím, že to tak není. Je to její návrat do dětství. Do jediného času jejího života, který byl opravdu živý, a který měl smysl. Napsala to a mohla to napsat až když se její sny proměnily ve ztracenou iluzi, když před sebou neviděla nic než bídu a stáří. Držela se ve vzpomínkách toho nejkrásnějšího, co prožila, vše navíc opatřila kouskem dobra a radosti a tak si stvořila svůj ideál, který k lidem promlouvá i po tolika letech, jelikož jim pomáhá najít přesně to, co jednou prožil každý, ale pak to jaksi poztrácel po cestě.

Jakákoli próza, která nemůže zachycovat skutečnost, je slabá. Co je ale na Babičce tak zajimavé je, že ačkoli zapadá do této definice, je to s ní jinak. To proto, že kniha zachycuje skutečnost Boženy Němcové. Zachycuje ji tak, jak ji ne snad vnímala, ale spíš uvěřila v pozdějších letech svého života, kdy už jí nezbývala naděje na cokoli. Proto i vrchnost, která tehdy vyžadovala robotu od poddaných a posílala je na čtrnáctiletou vojenskou službu, lze popsat jako moudrou, šlechetnou a spravedlivou. Proto i soužití lidí mluvících dvěma různými jazyky lze vykreslit jako idylické a jejich domluvu, ačkoli si navzájem příliš nerozumějí, jako srdečnou. Ne proto, že by to byla pravda, ale proto, že je to tak lepší. Proto, že v nejtěžších časech je člověku potřeba právě jen to dobré, i kdyby to celá pravda třeba nebyla. Z toho vzniká jakási alternativní skutečnost, která zapůsobí stejně mocně, jako ta opravdová, o které je zakázáno psát. Přesně tak, jak vzniká pohádka.

Dal bych knize 70%. Beru v potaz dobu a okolnosti, za kterých vznikla. Zaslouží si být klasikou a patřit k naší kulturní identitě.

majinka
18.11.2019 2 z 5

Byla to dřina, ale konečně můžu říct, že jsem ji četla.

Magdalena5
15.11.2019 5 z 5

Babička mě provází "dávno, dávno tomu". První milovaná Babička s Kašparovými kresbami je již značně opotřebovaná, druhá s Burianovými kresbami je podstatně novější, ale též velmi působivá a ejhle, tento týden se mi pod ruku dostala Babička převedená do současné češtiny s ilustracemi pana Huptycha, tak se do ní pustím opět. Uvidíme zda vyhraje nová čeština či nostalgie.

veronika9143
15.11.2019 5 z 5

Babička je klasika, která se čte docela sama. Není co k tomu víc dodávat.

rozina351
14.11.2019 5 z 5

Základním předpokladem k přečtení Babičky je, aby čtenář nebyl do četby nikým nucen. Já ji přečetla poprvé v 8 letech, kdy mi ji ještě nikdo nevnucoval, a podruhé ve 30, kdy už mi ji taky nikdo nenutil. Mezitím jsem se obrozenecké literatuře snažila vyhýbat jak čert kříži a na milost vzala leda tak Babičku vulgaris. Nicméně dílo je to úžasné - jako osmiletá i jako třicetiletá jsem byla Babičkou naprosto fascinovaná, i když pokaždé jinak. Audio verzi namluvila Eva Holubová, která v rozhovoru řekla, že v nahrávací kabině plakala - text je opravdu krásný a dojemný a Němcová se dokáže mistrně dotknout lidské duše. Ale pokud čte člověk Babičku z donucení a na sílu, je to naprosté mrhání časem.

jprst
05.11.2019 3 z 5

Jeden z pokladů české literární klasiky, u kterého se ale vyhnu hodnocení, protože by nebylo z mé strany objektivní. Dosud si totiž pamatuji (a to již téměř 60 let) naši češtinářku a její snahu, jak v nás svým nadšeným hodnocením a nucením k rozborům každé kapitoly vyvolat spíše nechuť k četbě této knihy.

Josh
01.11.2019 5 z 5

Božena Němcová, co více říci? Tato kniha se čte v každém věku prostě jinak, pokaždé si z ní něco vezmete, pokaždé prožíváte s hrdiny jejich život jinak, pokaždé v ní vidíte něco ze své osobní minulosti a něco do své budoucnosti, a to je poklad....