Babička

Babička
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253/bmid_babicka-KqZ-253.jpg 4 4062 4062

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka... celý text

Josh
01.11.2019 5 z 5

Božena Němcová, co více říci? Tato kniha se čte v každém věku prostě jinak, pokaždé si z ní něco vezmete, pokaždé prožíváte s hrdiny jejich život jinak, pokaždé v ní vidíte něco ze své osobní minulosti a něco do své budoucnosti, a to je poklad....

Plaknel
01.11.2019 5 z 5

Kniha, ke které se ráda vracím.
A u filmu asi více brečím.

Ana72154
31.10.2019 3 z 5

Babičku jsem začala číst v 9 letech, jenomže mi dělala problém četba textu, a tak jsem ji odložila. Znovu jsem se k ní vrátila v 14, ale bylo to stejné. A teď ve 21 letech jsem rozhodla překonat se a pustila si ji jako audioknihu. Hned jsem se zaposlouchala a začala mě bavit.
Je to taková klasika, ale znám spoustu lidí, kteří měli problém též s její četbou.

Kačuba
31.10.2019 3 z 5

Dlouho jsem se téhle klasice bránila, ale nakonec jsem zjistila, že to byla chyba. Knížka je čtivá a některé příběhy v ní jsou opravdu zajímavé. Pro povinnou četbu je ideální.

boxas
19.10.2019 5 z 5

Zvláštní je, že k této knize se lidé vraceli především v dobách, kdy bylo mizerně. Třeba za války. V časech prosperity a "kultu mládí" Babička nudí. Ale když přijde nějaká krize, a je jedno, zda osobní či společenská, tak tuhle knížku berou čtenáři znovu a znovu do rukou, nebo se už po xté podívají na film.
Mám pro to vysvětlení. Babička nám totiž podobně jako samotné Boženě Němcové poskytuje útěchu. Hodná, laskavá, přející a milující žena, která má pro své okolí jen lásku, pochopení a pomocnou ruku. Někteří z nás mají štěstí a právě taková je ta jejich babička, mnozí ale ne. Odešla nebo ji vůbec nepoznali. Ale ať tak nebo tak, něco v nás z ní vždy bylo a stále přetrvává.
Myslím, že každý z nás by si takovou babičku, jako o ní píše Božena Němcová, přál. A je jedno, kolik nám je let. Když na konci knihy babička umírá, je to, jako by nám umřel někdo blízký. Proto si myslím, že tato kniha trvale patří do zlatého fondu toho nejlepšího, co bylo u nás kdy napsáno.

Lesandi
12.10.2019 3 z 5

Je to klasika. Každému to zní trošku jinak. Někdo klasiku zbožňuje, jiný čte z donucení v povinné četbě. Četla jsem ji ve čtrnácti a prokousávala jsem se horko těžko. Ale tenkrát jsem si řekla, že Babičku prostě přečtu, abych si ji odškrtla.
Jediné na co si vždycky vzpomenu ve spojitosti s Babičkou je neskutečně krásně popsaný románek bláznivé Viktorky. Ten mě opravdu dostal do kolen.
Jinak si myslím, že asi není potřeba, aby se děti nutily ke čtení zrovna takovéhle klasiky. Já vím, je to už tak dlouho zažité, ale když si vezmu, jak jsem s tím místy bojovala... raději ať si najdou něco co je baví.

oblakaknih
10.10.2019 2 z 5

Je těžké nějakým způsobem ohodnotit povinnou četbu a klasická díla, takže píšu spíš svůj osobní názor.
Námět knihy byl pro mě velice nezáživný. Chápu ale, že pro autorku měl význam.
Postavy byly krásně popsané, dokázala jsem si je představit. Nejvíce mě bavil Viktorčin příběh, který ale nedostal tolik prostoru. Přece jen je vedlejší.
Kniha se četla lépe, než jsem očekávala, ale styl psaní mi nevyhovoval vůbec. Kapitoly byly na můj vkus dlouhé.
Děj mě bavil jen chvilkami, konec mě ale zaujal.
Kniha má svoje kouzlo, ale doporučuji ji číst jen tak. Já se do ní nutila kvůli škole, takže to zkreslilo můj pohled na ni.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

iiiccc
04.10.2019 4 z 5

Babička mi Babičku četla, když jsem byla malá a já to nenáviděla, ale nedala si říct :D Pak jsem na knihu narazila v rámci povinné četby a byla jsem dojatá. Krása střídala nádheru a vzpomínky na mojí babičku dojem tisíckrát umocnily. Uznávám, že kniha není pro každého. Je třeba k ní dozrát.

Zdenkas522
03.10.2019 5 z 5

Krásná to kniha. Skvělá to žena.Ráda se k ní opět vrátím.

MaggieR
01.10.2019 5 z 5

,,Tak soudí každý podle svého citu; kolik hlav, tolik smyslu; každému oku věc jiná, proto také těžko určovat: tohle je takové a nesmí být jinaké. Buh jedině zná svět, on nahlíží v najtajnější skrýše lidského srdce a soudí je; on rozumí mluvě zvířat, před ním je světlý kalíšek každé bylinky, on zná cestičky každého broučka, šum větru řídí se jeho rozkazem, vody proudí, kam on jim vykázal cestu." Babička str. 298, publ. I. vydanie, 1953

ayra
14.09.2019 2 z 5

Čekala jsem mnohem horší.
Působila jako by někdo chtěl napsat román, ale uměl psát jenom povídky.

Kačkaknihomol
07.09.2019 3 z 5

Snad jedna z nejpovinnějších českých knih k přečtení, prostě klasika. Otázka však je, jestli tahle knížka stojí za přečtení? No, jak se to vezme...

Ono je to spíš taková pohádka. Pokud se řekne slovo "romantismus", hned se mi vybaví tato kniha. Dalo by se říci, že většina postav je tu morálně dobrá nebo špatná. Nereálné i třeba je, když se vznešená Kněžna baví s prostou Babičkou jako se sobě rovnou. Samotná Babička je tu takovým ekvivalentem všeho dobrého, ráda všem poradí, vystačí si s málem a je poměrně dost zbožná.

I když z té knihy srší pozitivita a naděje, Němcová ji psala, když na tom nebyla psychicky nejlíp a z každodenních starostí pro ni bylo nejjednodušší utéct do světa Babičky. Protože i když se tu pár much najde, svět v tomto knize je popsán velmi barevně a jako krásné místo. Babička je dobrá taky k tomu, abychom si připomněli tradice, které se vždy vázaly k určitému období a kterých bylo požehnaně. Očekávala jsem od knihy, že se s tou staročeštinou nebude dát číst, ale aleluja, přečetla jsem ji a zas tak hrozná nebyla.

FilDaV
06.09.2019 5 z 5

Dobrá to žena, krásná to kniha....

Fontak
31.08.2019 5 z 5

Nemůžu jinak. Je to skvělé. Výborné jsou i filmy s T.Brzkovou či J.Kurandovou v hlavních rolích. Povinná četba mi to nezprotivila. Je to národní poklad.

RHorse
18.08.2019 5 z 5

Další kniha, kterou jsem kdysy četla v rámci povinné četba a nedočetla a teď jsem se k ní zase dostala. Začínám se zamilovávat do literatury kolem "přelomu 19. 20 století. Baví mě ta čeština, sloh, prostě paráda, přeci jen Němcová je prostě paní spisovatelka!

hroneczek
14.08.2019 5 z 5

Já nevím proč, ale jakmile bylo něco doporučováno jako povinná četba, mám k tomu ze začátku trochu odpor. O to více mě ta díla vždy mile překvapí! Ať Čapek či Němcová... určitě si od ní přečtu něco dalšího...
Babička je krásná kniha, plná nádherné češtiny, popisů naší přírody, charakteru lidí, tehdejších zvyklostí... srdce by plesalo... a babičku si zamilujete tolik, že na konci i slzu ukápnete... (jako já)

ivca84
28.07.2019 5 z 5

přibeh ze života Bozeny Nemcové

Korsika
20.07.2019 2 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Pro rozhlasové uvedení upravila Jaroslava Janáčková. V režii Aleše Vrzáka čte Hana Kofránková. Natočeno v roce 2007 Českým rozhlasem České Budějovice.
Ke klasické knize bych se díky zkušenostem s Baruškou nikdy nedostala, ale při zalévání zahrady jsem se rozhodla ,,zvládnout" Babičku alespoň takhle.

ThrisaManx
15.07.2019 4 z 5

Babička je úžasně milá knížka. Není to kniha, která by měla být na seznamu povinné literatury. Je to kniha, ke které by měl každý dozrát sám, časem. Pokud si ji totiž někdo přečte jen proto, že musí, pak se mu může docela dobře zprotivit, protože to není čtení pro děti na základní škole, není to ani čtení, které by si měl povinně každý přečíst na střední.
Příběh se mi četl snadno a byl takovým kouzelným způsobem krásný. Navíc jsem četla vydání, které bylo doplněno nádhernými ilustracemi. Škoda je, že jsem se ke knize dostala právě proto, že jsem si ji přečíst musela.

Romča11
10.07.2019 5 z 5

Nádherná kniha o venkovském životě v 19. století. Samé hezké příběhy. Babička je velmi milá a laskává osoba.Moc krásně se mi četla. Jen jsem si řìkala kam se tí dobří lidé jako byli zde v knize poděli. Věřím, že jsem Babičku nečetla naposledy.