Anna Karenina

Anna Karenina https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 2096 326

Psychologický a společenský román, který zobrazil celou epochu v životě ruské společnosti i osobní tragédii ženy - Anny Kareninové, titulní postavy románu, uštvanou konflikty se světskou dvorní společností...

Literatura světová Romány
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Анна Каренина (Anna Karenina) , 1877

Eifka
04.10.2016 3 z 5

Tolstoj umí bravurně vykreslit jednotlivé postavy, jejich pocity, zároveň je skvělý vypravěč...jediné, co pro mě bylo v tomhle románu náročné, to byly pasáže, kde se řešilo zemědělství, politika + mi přišla zbytečná pasáž na konci po tom, co Anna skočila pod vlak. Buď jak buď, náročný čtenář bude spokojený:)

TipsyChipsy
19.09.2016 5 z 5

Snad nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Tak dobře propracované psychiky jednotlivých (mnoha) postav člověka omráčí. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla až ve zralém věku, kdy jsem mohla vše lépe ocenit, než kdyby to bylo před maturitou. Takhle jsem si moha vychutnat všechny citové zvraty a postoje jednotlivých hrdinů, kteří jsou předobrazem lidí dneška, protože zas tak moc ohledně vášně, lásky, posedlosti, zodpovědnosti... se nezměnilo.

AltaMari
18.09.2016 5 z 5

Dle mého názoru jeden z nejpůsobivějších příběhů lásky, nebo možná spíš vášně? Krásná (tělem i duší) žena ve formálním manželství se starým, bohatým a vlivným chlapíkem versus pohledný a vášnivý ctitel, to vše v puritánské společnosti ruské šlechty ... to nemůže dobře dopadnout. (Pak jsou v románu i jiné příběhy, které dobře dopadnout můžou - Konstantin a Kitty například - aby román nebyl úplně depresivní). Krásně to napsal, Leo Tolstoj!

Majjina
10.09.2016 5 z 5

Číst knihu jsem musela - státní maturity.I přes těžké pubertální období si mě získala a má své čestné místo v mé knihovně.

Domuly
05.09.2016 5 z 5

Skvělé, přistupovala jsem ke knize trochu skepticky a maličko mě děsila délka. Nakonec mi ani nepřišlo, že je to tolik stránek. Je to výborně napsané, struktura románu, vykreslení postav a vzájemně se prolínající příběhy, všechno je to úžasně promyšlené. Střídaly se u mě stavy, kdy jsem raději četla o Levinovi a kdy o Anně. Vnitřní svět postav, jejich pocity, myšlenky a to jak se v jádru měnily, to mě naprosto dostalo, nikdy jsem nečetla knihu, jako je tato. Samozřejmě je tam i plno nudnějších pasáží - úvahy o ruském zemědělství mě pravda úplně nenadchly. Taky mám pocit, že to skončilo najednou moc brzo. Po Annině činu mi zde scházel pohled Vronského, Karenina a jejího syna. Posledních 40 stránek už mě moc nebavily. Levinovy úvahy o náboženství mě po dokonání Annina příběhu prostě nezajímaly. I tak je to nádherné dílo a já s Tolstým nekončím.

TheMelorry
26.08.2016 5 z 5

Miluju ruské autory a ruské knihy. Anna Karenina je prostě klasika, kterou by si měl přečíst každý. Je to nadčasový příběh a Annin osud mě osobně hluboce zasáhl. Po přečtení jsem o knize ještě dlouhou přemýšlela a na mysl mi šla stála jedna otázka - Jak moc musí být někdo zoufalý, aby dokázal skočit pod vlak....

parxel
24.08.2016 5 z 5

Velmi obtížně nacházím slova, kterými bych tuto knihu okomentoval. Naprosto souhlasím se zdejšími komentáři, že na knihu je potřeba dozrát. A nejenom dozrát, ale mít za sebou nějakou životní historii. Teprve potom totiž náležitě oceníte, jak přesně dovedl autor vystihnout nejniternější lidské pocity a pohnutky. Tolstého popis situací a toho co se v postavách odehrává je totiž tak výstižný, že občas máte pocit, jako by vám autor vlezl do hlavy a napsal na papír to co sami cítíte a prožíváte.

Osobně si myslím, že v postavách tohoto románu se dříve nebo později najde více méně každý. Tolstoj totiž v Anně Karenině zachytil neustále se opakující příběh, který každodenně zažívá spousta lidí. Příběh o tom, jaké svízele doprovází láska a že na ně neexistuje žádné univerzální řešení, které by se obešlo bez velkého utrpení všech zúčastněných stran. To hlavní co ve vás po přečtení této knihy zůstane, je vědomí toho, že v tom nejste sami.

kloubbara
23.08.2016 5 z 5

Výborně popsané duševní pochody, že jsem si si někdy říkala, že mi úplně mluví z duše.

Melic
17.08.2016 5 z 5

Nejlépe napsaná kniha, co jsem kdy četl. Autorův popis duševních pochodů a situací hrdinů byl natolik přesvědčivý a skvěle výstižný, že jsem vše prožíval s nimi. A to jsem jinak spíš člověk, který více oceňuje strhující děj a napětí.

myreadingplace
20.07.2016 4 z 5

Z nějakého nepochopitelného důvodu jsem se rozhodla, že Anna bude můj letní challenge. (Možná to je tím množstvím stránek) A jelikož jsem opravdu trpělivý člověk, tak jsem ji po dvou týdnech přelouskala. Ano, nerozuměla jsem polovině myšlenek, které se autor snažil vyjádřit. Ano, přiznávám se, ani jsem jim nechtěla rozumět abych se k tomu konci vůbec dostala. Ale jsem tady se závěrečným dojmem. Byl to skvělý zážitek a zkušenost. Celou dobu jsem přemýšlela, jestli se ještě vůbec najde někdo jako Leo, kdo by dokázal tak dokonale psychologicky zhmotnit osudy těch neobyčejných lidí. A rozhodně bych vyzdvihla hlavně Levina a jeho vnitřní boj, ve kterém se svým způsobem najde každý člověk.

Gandalff007
20.07.2016 3 z 5

Dlouhé a ne tak záživné, jak bych si přál

lucille48
18.07.2016 3 z 5

Ačkoliv jsem celkem trpělivý čtenář, tak jsem tuto knihu odložila na stránce 400 a už jsem se k ní nevrátila. Je velmi zdlouhavá, jistě mi mnozí dají za pravdu. Jako knihu k maturitní zkoušce ji rozhodně nedoporučuji. Čtení to může být skutečně hezké, četla jsem zkrácenou verzi, a ta byla dokonalá.

Majjina
17.07.2016 5 z 5

Nádherná kniha, která zachycuje jakou moc má láska mezi lidmi a jak dalece je člověk schopen kvůli ní zajít. Až na některé pasáže se četla velmi dobře.

AllyKumari
06.07.2016 4 z 5

Málo autorů tak uvěřitelně a citlivě zachytilo vnitřní svět tolika postav s různými charaktery. Anna je kupodivu jen jednou z mnoha a ani ne tou zcela nejdůležitější - tím je dle mého soudu Levin, postava založená přímo na autorovi. Možná trochu náročnější pro netrpělivé, ovšem obsáhlost v tomto případě ničemu není na škodu. Vynikající.

Jeanie
23.06.2016 4 z 5

Touhle knihou jsem se prokousávala dva měsíce. Některé pasáže se mi četly dobře, ale většinou mě to vůbec nebavilo díky zdlouhavým popisům. I tak mám vůči této knize a spisovateli respekt a určitě si knihu přečtu v dalekém budoucnu znovu

Hellie
19.05.2016 1 z 5

Asi jsem barbar, ale nikdy víc. Přežila jsem jen s velkým sebezapřením.

beluca
27.04.2016 5 z 5

Na to, že to kdysi pro mně byla ve škole povinná četba, do které se mně moc nechtělo, tak mně kniha mile překvapila. Četla se velmi dobře a vtáhla mně do děje. Musím říci, že se opravdu povedla a dá se číst opakovaně.

vitaly0472
16.04.2016 5 z 5

Výpravny příběh, který srovnává dva rozdílné přístupy k životu. V ději je schovaná hluboká křesťanská pravda.
Příběh by se měl spíš jmenovat Levin a ne Anna Karenina.

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Nádherný, i když tragický příběh. Kam až může dovést člověka láska...

Babo
03.04.2016 3 z 5

Stydím se,ale nedokážu dočíst.Vždy když se začtu,tak Tolstoj nabyde dojmu,že by se zase mohl věnovat jinému hrdinovi .Já s ním ale nesouhlasím. :-)