Anna Elliotová

Anna Elliotová https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/863/anna-elliotova-863.jpg 4 1081 172

Román Anna Elliotová patří k trojici pozdních románů Jane Austenové (byl vydán posmrtně, r. 1818 pod názvem Persuasion), jejichž hrdinky jsou zpočátku odsouzené do rolí Popelky a získávají si lásku nejen svou andělskou povahou, ale i inteligencí, vtipem a morální pevností. Přeložila Eva Ruxová.

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Academia

Persuasion , 1817

Kikim
11.06.2016 4 z 5

Prostě Jane Austenová! Kniha se mi líbila, i když jsem tedy měl sem tam pocit,že se v knize ztrácím. Někdy jsem si ale musela říkat: ,,Cože?!?" Chápu,že v téhle době bylo vcelku normální se provdat za účelem zisku a postavení,ale prostě jsem z toho měla sem tam nutkání knihou mrštit o zeď (neděste se,neudělala jsem to). Anna je sice hodná,klidná a rozumná,ale je to prostě žena,co si bez pomoci ostatních nedokáže poradit. Radši dá na názor jiných než na svůj a v závěru mi přišla skoro stejná jako ostatní- ovlivněna společenskými postaveními.
Jinak ale dobře napsané,spíš jako oddychové čtení.

lábuska1
19.05.2016 3 z 5

Poslechla jsem si audioknihu a líbila se mi.

eva-lupen
18.04.2016 2 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
Pro mne zatím nejhorší kniha od Austenové, ale je možné, že byla zkrácená a proto mi to přišlo takové o ničem.

haWranka
14.04.2016 5 z 5

Z těch nejznámějších románů od Austenové je Anna Elliotová tím posledním, který jsem četla. Nevím, proč jsem si ho nechala nakonec, nějak to tak vyšlo. A byla jsem nadšená! Popis osudů a motivů hlavních i vedlejších postav mě dokonale vtáhl a já si chvílemi připadala jako mezi starými známými. Vzhledem k malému rozsahu se kniha čte naprosto sama. Těším se, až si zážitek zopakuji.

baraka7
11.01.2016 3 z 5

Kniha se líbila, i když na Pýchu a předsudek to nemá.

MayaBu
05.01.2016 5 z 5

Vedle Pýchy a předsudku nebo Mansfidského panství to byla trochu změna. Asi to bylo rozvážností a věkem hlavní hrdinky, že na mě tahle kniha působila víc "uhlazeně".

kklepkaa
09.12.2015 5 z 5

Už jsem si myslela, že tu lepší část tvorby Austenové mám za sebou, ale jak jsem se ve svém úsudku pletla :-) Tahle kniha mě opravdu pohladila na duši i když zpočátku jsem se cítila spíš frustrovaně.

budíček
06.11.2015 4 z 5

Musím uznat, že se Anna Elliotová na jednu stranu hodně dobře četla, dějově byl román zajímavý a nenudil a byl to takový typický Austenovský příběh. Na druhou stranu při čtení mi malinko vadila do očí bijící chvála Anny a jejích vlastností,vyčnívala z popisu autorky nad všechny ostatní postavy a její dokonalost vůči ostatním osobám byla několikrát zdůrazněna. Ta přímočarost a jednoduchost mi trochu vadila, protože paní Austenová uměla lidské povahy popsat a lehce je zironizovat ve svých jiných románech mnohem lépe. Ale jinak jako odpočinkové čtivo pro ponuré podzimní dny mi to sedlo stoprocentně.

Mermaida
10.10.2015 4 z 5

„Napolo zoufám, napolo doufám.“ Velmi krásná kniha. Austenová prostě uměla. Ale pokud bych měla Annu srovnat s PaP, tak se mi líbila o něco méně. Chyběly mi zde vtipně podané rozhovory.

MinaHawke
04.10.2015 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha od Jane Austenové. Anna je velmi něžná a milující a nikdy nezapomněla na svou životní lásku, stále ji nosí v srdci. Frederick, přestože byl odmítnut na ni také nemůže zapomenout. Tomu se říká pravá láska.

radus
03.10.2015 4 z 5

Moje první knížka od této autorky, čekala jsem, že bude dobrá a vůbec mě nezklamala.

klataworld
25.09.2015 4 z 5

Krásná odpočinková kniha, se spoustou citu i soucitu. Žádná přeslazená, romantická kniha, jen a pouze krásné citové počtení. Na další knihy od autorky se velmi těším :)

AnnieBarming
01.09.2015 4 z 5

Byla to první kniha, kterou jsem od J. Austenové četla a líbila se mi. Přečetla jsem ji relativně rychle a s chutí. Pro mě taková ,,příprava,, na další knihy Jane Austenové

Dominka720
12.08.2015 5 z 5

Po této knížce jsem sáhla jednak z nudy a jednak kvůli tomu, že jsem si chtěla něco od této autorky přečíst. Bála jsem se, že to bude přeslazené a že s knihou rychle skončím. Ale byla jsem nadšená. Už se těším až si přečtu od Austenové další knihu.

*Pájuše*
16.07.2015 1 z 5

Tohle byla moje první kniha z pera této autorky. Upřímně, větší zklamání jsem zažít nemohla. Přišla mi nudná a po necelých 100 stránkách jsem ji odložila. Vůbec jsem se nemohla začíst a to, co jsem četla, jsem si nepamatovala. Někdy se mi stalo, že čtu a myšlenkami jsem úplně někde jinde, což se mi zatím stalo jen u pár knih. Možná se k ní v budoucnu ještě vrátím, ale pro teď mám Anny tak akorát dost.

milunka21
27.06.2015 3 z 5

Bylo to slabší než jsem od Jane zvyklá ale i tak se mi líbila :-)

wiix
01.06.2015 2 z 5

Pre mňa asi najslabšie dielo Austenovej spracované knižne, avšak filmovo im to vyšlo. Málo je takýchto situácii, avšak som rada, že som si doplnila jej zbierku.

galiana
27.03.2015 5 z 5

Další z mých oblíbených "austenovek", které nikdy neomrzí. Tato kniha je snad víc nostalgická a vážnější, než jiné, ale i tak má pořád to samé kouzlo. Austenová je jedna z mých nejmilejších autorek, která zkrátka nikdy nezklame.

rusalka123
22.02.2015 5 z 5

Malý SPOILER.
Austenová mě nepřestane překvapovat... Zvlášť u některých pasáží nemůžu nikdy pochopit, že je to dílo staré více než 200 let. Kromě jejího úžasného stylu je to i obsah, který mě občas udivuje. Nezdá se vám například, že se zamilovaní lidé navzdory času a ovlivnění společností vlastně v jádru chovají a hlavně myslí pořád stejně? ;) A Austenová ty myšlenky krásně vystihuje...
Anna Elliotová mi přijde ze 4 knih, které jsem od Austenové zatím přečetla (kromě Anny PaP, RaC, Mansfield), jednoznačně druhá nejlepší, velmi těsně za Pýchou a předsudkem. Je to krásný příběh, poměrně nápaditý, ani ne příliš ohraný a líbilo se mi, jak byl popsán složitý vztah Anny s kapitánem Wentworthem. A upřímně, rozhodně nebyl ani méně reálný, než ostatní "austenovky" (pro které je přece určitá idealizace typická).
Pravda je, že jak tu i někdo psal, chyběla v A. E. ta bezstarostnost, jakou měla třeba PaP (kde byly jako v jediné někdy i velmi zábavné a vtipné rozhovory), bylo tam spíš víc melancholie, ale to je někdy také příjemné. Austenová by mě potěšila, kdyby v některé knížce v závěrečném šťastném vyvrcholení vložila také víc přímé řeči. Ale to Austenová zřejmě nemá moc ve zvyku. :) A na druhou stranu se musím přiznat, že dopis kapitána Wentworthe Anně mě vážně dostal. ;)
To jsou ale drobnosti, takže v celkové hodnocení je pro mě naprosto jasné.

Maya.K.
08.11.2014 4 z 5

Celkový dojem z knihy velmi dobrý. Ze začátku trošku zdlouhavé, ale v druhé části více napínavé, závěr romantika, jak má být. Výtisk knihy,který jsem četla, byl i volněji přeložen než jiné knihy J.Austen, takže se i dobře a rychle četla.