Ani sami bohové

Nové vydání jednoho z nejlepších děl Isaaca Asimova, které neprávem stojí ve stínu jeho cyklu Nadace a Roboti. Sám autor o něm řekl, že je psáno „nad hranicemi možností“, což se v příběhu projevuje zejména pro „technokrata“ neočekávaným a uhrančivým citovým nábojem. Ani sami bohové patří neoddiskutovatelně do zlatého fondu světové sci-fi. Vynález Pozitronové pumpy, která umožňuje téměř zdarma a neomezeně čerpat z blízkého paralelního vesmíru energii, přivedl lidstvo do éry hojnosti a blahobytu. Skupina vědců však zjišťuje, že obě universa jsou těmito energetickými přenosy narušovány. Pokud se lidstvo nevzdá snadno nabytého pohodlí, zaniknou oba vesmíry. Kniha, která je dnes aktuálnější než kdy předtím, představuje velmistra žánru na vrcholu sil....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/209962/ani-sami-bohove-9t8-209962.jpg 4.3307
Romány, Sci-fi
Vydáno · Argo, Triton

The Gods Themselves · 1972

Kniha Ani sami bohové

Ales.BD

Pořádná klasická rozvláčná sci-fi, jak jsme ji měli za starých časů rádi. Líbila se mi střední část, čili popis paravesmíru.

Ivan F

Čitateľské utrpenie á la Asimov. Jeho písanie určite bavilo, mňa čítanie nudilo. Rozsahom mal zostať pri poviedke a úplne vypustiť prostrednú, mňa neskutočne iritujúcu časť, aj so všetkými emociály, parentály, racionály a tvrdýši. Katastrofa. Zbytočné informácie o sexuálnom živote triád. V poslednej časti popis športovania na Mesiaci, úplná zbytočnosť, tak ako v prvej časti neskutočne dlhá pasáž o lúštení písma Etruskov je ďalšou zbytočnosťou. Pár kníh som od Asimova čítal a všetky ma niečím štvali. Asimov mi nikdy neulahodil a pochybujem, že mi niekedy v budúcnosti ulahodí.

pepanlopez

Toto bola 12-ta kniha ktoru som od Asimova cital. A definitvne najvacsia katastrofa, trpel som prakticky az do konca.

FireOfFilth

Na začátek je dobré říci, že kniha je rozdělena do třech oddělených částí.
První část je krásně vědecká a teoretická. Máme tu několik vědců protagonistů, který objeví neexistující izotop. Postupně zjistí o co se jedná. Tato část pro mě byla úplně skvělá.
Pak přišla druhá část. Tady čtenář prvních několik stran vůbec netuší co vlastně čte. Postupně pomaličku dostává další informace a celek se postupně skládá dohromady. Musím však říci, že tuto část budete buď milovat nebo nenávidět. Nic mezitím není.
Třetí část působí poměrně futuristicky, protože se odehrává na Měsíci. Dozvíme se jak je život na Měsíci jiný, jak se tam správně pohybovat atd.
Celkově kniha působí hodně nadčasově. Má spousty zajímavých a velice originálních nápadů.

Aliii

Kniha mě nenadchla tolik jako jiné hodnotící. Nejzajímavější mi přišla prostřední část, ale spíše z hlediska popisu paravesmíru a jeho fungování, styl v této části mi připadal příliš jednoduchý. Příště zkusím od Asimova asi něco trochu klasičtějšího.

kadel1949

Já jsem tuto knihu ještě nečtl,ale čtu komentáře proto,abych si udělal úsudek.Ani ne tak o dané knize,ale o svých "bližních".Číst tyto komentáře je někdy zajímavější,než číst knihy.Ale musíte si uvědomit,že tyto komentáře vypovídají víc o komentujících než o knihách,zvláště když jste knihu sami četli.Je to opravdu velmi vzrušující.

DericCaster

Mě se tedy knížka velmi líbila. Byla to teprve moje druhá knížka od Assimova, ale jistě ne poslední. Knížka hezky poukázala na známý problém, že obecně se sice ví, že je něco možná špatně, ale ego a postavení jsou pro lidi nakonec důležitější, než řešení problému.
Prostřední část, popisujíc paralelní vesmír, se mi tedy moc líbila. Líbilo se mi, jak autor pojal jiný život zcela odlyšně. Pravda ze začátku jsem trochu tápal, ale postupně jsem pochopil a hltal každou stránku.

Lector

Zajímavá kniha. Zajímavá je motivace, proč ji Asimov napsal, a zajímavé je i ztvárnění tématu, kterým je fyzikální nonsens a se kterým je nutné se ctí se vypořádat.
Asimov to zvládl. Napsal moderní sci-fi, která zaujme i dnes díky nápadům, které autor využil a použil. Částicová fyzika i astrofyzika jsou dnes mnohem dále než na počátku 70. let, ale je nutno ocenit odhodlání, se kterým se Asimov do problému zakousl a důvtipně využil soudobé poznání.
Uvědomíme-li si, že to bylo téměř před padesáti lety, nezbývá, než smeknout…
Zajímavý je i ekologický problém, který Asimov stvořil. Naše globální oteplování je proti tomu jenom nezametený dvorek.
Nápad s LUNexitem mne vzhledem k politickým okolnostem také pobavil. Znovu a znovu vidíme, že kromě základních 4 interakcí existuje i pátá síla – síla odstředivá. Chová se jako jaderné síly – čím blíže se subjekty nacházejí, tím je silnější.
Vcelku mne to bavilo, ale trochu jsem se nudil v prostřední eso/extra–terické části. Pohled na „druhý konec prodlužovačky“ byl nápaditý a nabídl mi informaci o tom, jak si žijí ti druzí, ale pro to, abych si knihu užil, jsem to nutně nepotřeboval. Občas je dobře, když je čtenář ponechán jen své fantasii.
Nabízí se mi parafráze hodnocení paní správcové: „Dobré, ale chtělo by to trochu uhladit…“

TIP: Máte rádi Databázi knih?

sci-fi

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992

všech 59 knih autora

Kniha Ani sami bohové je v

Právě čtených1x
dalších seznamech3x