Ani sami bohové

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nové vydání jednoho z nejlepších děl Isaaca Asimova, které neprávem stojí ve stínu jeho cyklu Nadace a Roboti. Sám autor o něm řekl, že je psáno „nad hranicemi možností“, což se v příběhu projevuje zejména pro „technokrata“ neočekávaným a uhrančivým citovým nábojem. Ani sami bohové patří neoddiskutovatelně do zlatého fondu světové sci-fi. Vynález Pozitronové pumpy, která umožňuje téměř zdarma a neomezeně čerpat z blízkého paralelního vesmíru energii, přivedl lidstvo do éry hojnosti a blahobytu. Skupina vědců však zjišťuje, že obě universa jsou těmito energetickými přenosy narušována. Pokud se lidstvo nevzdá snadno nabytého pohodlí, zaniknou oba vesmíry. Kniha, která je dnes aktuálnější než kdy předtím, představuje velmistra žánru na vrcholu sil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209962/big_ani-sami-bohove-9t8-209962.jpg 4.2411
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo, Triton
Originální název:

The Gods Themselves, 1972


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (9)

V roce 1993 vyšlo i v audio verzi, načetl Igor Smržík. (lioncel)


Kniha je rozdělena do 3 částí:

I. Proti hlouposti...
II. ...ani sami bohové...
III. ...nic nezmohou? (Kmotr99)


Isaac Asimov v předmluvě vysvětluje, že kniha Ani sami bohové je jeho prvním vědeckofantastickým románem po cca 15 letech. Podnětem pro jeho napsání byl veřejný dialog mezi Robertem Silverbergem a Lesterem del Reyem na konferenci v New Yorku na téma science fiction. Silverberg chtěl uvést nějaký příklad izotopu a řekl „plutonium 186“ (neexistující izotop). Asimov Roberta Silverberga konfrontoval s faktem, že plutonium 186 neexistuje, ale že napíše na toto téma povídku. Nakonec se příběh začal vyvíjet a z povídky se stal román. Protože jej R. Silverberg defacto inspiroval, věnoval autor toto dílo právě jemu. (Kmotr99)


Je rozdělena do 3 částí, které byly nejprve publikovány zvlášť roku 1972 v časopise Galaxy Magazine. (Kmotr99)


Jména tří postav v paralelním vesmíru Odin, Dua a Tritt pocházejí z ruských slov (Isaac Asimov se narodil v Rusku) оди́н (česky „jedna“), два (česky „dva“), три (česky „tři“). (Kmotr99)


Název díla pochází z citátu německého spisovatele a dramatika Friedricha Schillera „Proti hlouposti ani sami bohové nic nezmohou.“ Autor jej v knize zmínil postavou jménem Myron Bronowski. (Kmotr99)


Ocenění

1973 - Hugo Award (Best Novel)
1973 - Locus Awards (Best Novel)
1972 - Nebula Award (Best Novel)