Anglické listy

Anglické listy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36040/anglicke-listy-SGw-36040.jpg 4 597 123

Kdo miluje Čapkovy fejetony, nesmí pominout toto sebrání Čapkových cestopisných sloupků, které před pětaosmdesáti lety za svého dvouměsíčního pobytu v Británii psal a navíc skvěle kreslil pro Lidové noviny.

Holden
22.03.2016 4 z 5

Čapek vás vezme napříč celou Británii s vyjímkou Irska, kde to za jeho časů nebylo zrovna bezpečný a v Anglii či Skotsku byste nesehnali jedinou mapu nebo průvodce po zelené zemi proslulé dobrou whisky. Každopádně vám dá nahlídnout do zvyků, chování a vzhledu břitkých a suchých Angličanů a vyjádří se k výhodám a nevýhodám života v Británii, ke které si vybudoval značně ambivalentní vztah, protože jak trefně podotýká, sama tahle země je na první pohled v mnoha věcech protichůdná. Je to země komínů, továren, přístavů a obrovské strojírenské síly na jedné straně, ale taky země nádherné přírody, stromů, hor a jezer na straně druhé. Nutno dodat, že právě technikou nepolíbený kousky země byly Čapkovi mnohem bližší, než megalomanský města typu Liverpool či Manchester. Abych to shrnul, jestli hledáte výstižný a krásným jazykem napsaný dojmy z Británie, Karel Čapek vám to rád zprostředkuje a já jen garantuju, že se u toho budete velmi dobře bavit.

borsalino_csfd
05.03.2016 5 z 5

Poetický cestopis Karla Čapka po anglickém venkově i městech, člověka, který si všímal úplně všedních věcí a dokázal je plasticky a současně humorně popsat. Právě díky této knize se v Anglii Karel Čapek hodně proslavil.

Dudu
22.09.2015

Karel Čapek a Lukáš Hlavica-tomu se říká ukázková kombinace pro krásné audio, které svým ladným podáním dokáže zpříjemnit večer.

martin4563
22.07.2015 5 z 5

Má oblíbená kniha,
nechybí humor, velmi výstižně popsána anglická povaha, způsob života.

studienka
29.05.2015 5 z 5

Tak toto bolo poctenicko, to bola radost citat, tak krasne rozvinute vety, malobnost jazyka, to p. Karel Capek je majster slova. Skoda, ze som k jeho kniham nenadobudla vztah ked som k nim mala pristup ako -nast rocna, ale nevadi. Nikdy nie je pozde. Zijem v Anglii uz 10 rokov a na mnohych miestach, ktore opisuje som bola, nic ine neviem povedat len ze je to uzasne a vtipne napisana kniha. Vrelo odporucam.

Seteh
19.02.2015 5 z 5

Skvěle napsáno. Čapkův styl mám ráda, ale když jsem si tuhle knížku půjčovala, netušila jsem, že mě bude tolik bavit. Nečekala jsem totiž, že se dá cestopis takhle pěkně čtivě a poutavě napsat. Kombinace poučení a vtipu je skvělá a vtipné úseky jako např. - "angličtí psi nejsou nic jiného než směšné balíky čupřin" nebo "nosorožec zdál se vězet v kůži, která byla šita na hovado ještě větší" - mi asi ještě dlouho zůstanou ležet v hlavě. :)

dreamyn
11.02.2015 4 z 5

Prostý jazyk a přitom účinný. Čapek používá jednoduchá slova, jednoduché obraty, skoro na mě působí, jako by seděl na trávníku v Hyde Parku, na koleně blok a škrábal myšlenky, které ho napadly, pak prostě šel a vydal je. Některé části možná působily příliš rozvlekle, ale kniha jako celek je skvělá. Anglie, parky, doutníky, elegantní gentlemani s panákem bourbonu v salonku.

wooloong
22.11.2014 5 z 5

Výborné postřehy, většina z nich je aktuální i dnes.

Marbo
07.10.2014 5 z 5

Nejsem zrovna cestovatel, ale Albion jsem navštívil. A kdybych před cestou četl Čapka, nemohlo by mne snad nic překvapit. Poutavý popis staré dobré Anglie, která pomalu mizí...

Pl2899
28.09.2014 5 z 5

Tato kniha se mi opravdu líbila. Nejlepší jsou ony Čapkovy popisy a postřehy.

kamise
04.07.2014 4 z 5

Čapek je kouzelník se slovy, mistr přívlastků a zároveň upřímný a laskavý vypravěč. Jeho postřehy jsou pozoruhodné a jeho vypravěčský styl ještě více. Doporučuji všem anglofilům k přečtení pro pobavení i poučení.....

m.gena
12.06.2014

nedávno jsem Anglii navštívil a když jsem se vrátil, tak shodou náhod jsem narazil na tuto knihu a musím říct, že mě to opravdu pobavilo pač je neuvěřitelné jak dokázal zachytit vše podstatné a tak charakteristické pro tuto zemi. A opravdu i po těch letech je to stále aktuální :)

Barbastelle
04.03.2014 5 z 5

To je jak pohádka! A ty postřehy. Jsem Čapkem vždy unešená!

Slávka 1970
07.12.2013 5 z 5

Mám ráda cestopisy, Anglii i anglické neděle.....to vše po přečtení Anglických listů ještě více! I když Čapek, alespoň to třetí, zcela naopak :-) Krásný literární styl podtržen vlastními ilustracemi. Čapek psal tyto cestopisy v roce 1924 a i dnes je to čtivé, záživné, humorné a poučné zároveň. Smekám a doporučuji! Knihu jsem zařadila mezi mých TOP TEN.

Gooverka
26.04.2013 4 z 5

Anglii miluju a tak pro mě bylo potěšením číst tuto knihu plnou pravdy. Nikdo nikdy anglickou mentalitu a vše okolo nevystihl lépe než Čapek. Všímá si opravdu drobností, které jsou ale právě tím nejkrásnějším a nejpozoruhodnějším anglickým jevem.

Atík
03.02.2013

Kniha se mi líbila. Bylo krásné si přečíst jak Čapek dokáže vystihnout jednu věc několika různými způsoby. Přišlo mi ale trochu brutální popisovat smrt králíka

Jara 56
26.10.2011 4 z 5

Nádherně napsaná odpočinková četba.

WEIL
10.08.2011 2 z 5

Jakou viděl K. Čapek Anglii? těžko se to dneska porovnává s tím, jak odlišné byly tehdy poměry...

Jakubisko
04.07.2011 4 z 5

Stejně jako Čapkovy ostatní cestopisy - prostě žrádlo...lepší než osobní návštěva. :)

sam198
15.05.2011 3 z 5

Čtivě a nádherně popsaná Anglie po mnoha stránkách. Celá knížka je provázena čapkovými ilustracemi, které jenom dodávají na "autentičnosti".