Anežka

Anežka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252630/mid_anezka-252630.jpg 4 1541 406

Rodiče si nevybíráme. Děti občas ano. Románový debut Viktorie Hanišové poodhaluje tragické důsledky jednoho špatného výběru. Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, bez partnera nemá nárok na zařazení do adopčního programu a pověstné biologické hodiny tikají. Vysněná Anežka, blonďatá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen, ale zoufalá Julie chce mít dítě za každou cenu. Obchází úřady i zákon a bere si do péče Agnes, nechtěné romské dítě. Julie ovšem chtěla jen miminko, Anežku, ne klubko vlastních předsudků, ne ztělesněný neuralgický bod české společnosti, to si nevybrala. Začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. A Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé.... celý text

kulatina
20.02.2021 5 z 5

Velmi pěkné podaný silný příběh matky, která si adoptovala cikánecku, její původ tutlala celý život a s jeji mentalitou bojovala pořád. V příběhu se střídají dvě roviny, z pohledu autorky v průběhu výchovy dcerky a současné padesátileté ženy, ktera ztratila iluze a ideály, která hledá odpověď na otazku "Kde se stala chyba?"

Luccinda
19.02.2021 4 z 5

Téma adopce, předsudků a nenávisti vůči Romům a vztahu matky a dcery autorka zpracovala skvěle. Bylo to přesně tak emočně drásající, jak mám u tohoto typu literatury ráda. Viktorie Hanišová vše líčí velmi naturalisticky a přiznám se, že ačkoliv mám na podobné popisy dost silný žaludek, při čtení jedné konkrétní kapitoly mi bylo fakt hodně špatně. Nechci tady uvádět žádné podrobnosti kvůli spoilerům, ale pokud by vás to zajímalo, tak mi klidně napište.

Mé nadšení ale bohužel v průběhu čtení postupně začalo vyprchávat a ke konci mi přišlo, že knížku dočítám už jen ze setrvačnosti. Vztah hlavní hrdinky Julie a její adoptivní romské dcery Agnes se začal rapidně zhoršovat a po chvíli jsem byla chováním Julie už tak znechucená, že mě vlastně ani nezajímalo, jak jejich příběh skončí. A vzhledem k tomu, že kniha skončila dost otevřeně, jsem vlastně ráda, že jsem do toho konce moc velká očekávání neměla.

Kabátice
16.02.2021 5 z 5

Kniha skvěle zpracovaná, těžké téma. A ta Julie... ta mi tak lezla na nervy!

alacjana
14.02.2021 3 z 5

Silný příběh. Anežky mi bylo celou dobu líto a chápala jsem, jak se k adoptivní matce chová. Co ale nelze pochopit, je chování Julie. Ta mě štvala od první stránky a vydrželo to až do konce. Kniha je dobře a čtivě napsaná. Je to mé první setkání s autorkou a tak nemohu porovnat s jinými jejími knihami, chystám se to ale brzy napravit. Jediné co mě zklamalo byl trochu divný a nejasný konec, proto jsem dala pouze tři hvězdičky. Celkovému dojmu z knihy také moc nepomohla obálka a dle mého nevhodně zvolený typ písma, který byl použit na číslování stránek a kapitol.

Scheila
10.02.2021 4 z 5

Velmi těžké toto dílo hodnotit. Nenásilně napsána kniha o násilných momentech života romské dívky a její adoptivní matky. Paní Hanišová dokáže svým psaním opravdu vytáhnout to, co vytažený být má. A však byli chvíle které mě tam trochu překáželi. Osud dívky mě ale nenechával chladnou a dost jsem přemýšlela jak bych se já sama zachovala žít s někým jako je Julie a ve věčných lžích. Kolikrát jsem se však vcítila i do matky. Popravdě, myslím že kdyby se Julie mohla starat k své biologické miminko, byla by matkou lepší. Tady mezi ní a Agnes stále stala bariéra o nesplněném snu Anežka a předsudky okolí. Kniha krásně a detailně popisuje psychiku postav, což na knihách opravdu oceňuji.

Monya.grch
09.02.2021 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila. Julie chtěla dítě za každou cenu a Agnes měla být její Anežkou. Juliino chování bylo hrozné a Agnes mi bylo občas dost líto. Dítě z vás neudělá automaticky dobrou matku a tohle bylo od začátku špatně. Mrzí mě otevřený konec.

pakoshka
03.02.2021 4 z 5

To teda byla pinda, co?

Myslela jsem si, že téma knihy bude spíš o kořenech Agnes a o tom, že krev nezapřeš a že matka bude ta, která bude trpět. Kdepak.

Někdy nestačí jen si něco umínit a chtít.

Slušná sonda do duše, docela mě to drásalo. Lži, marnost, bolavá duše. Asi na ni budu ještě chvíli myslet.

maryska09
03.02.2021 4 z 5

Už dlouho mi žádná literární postava nebyla tak nesympatická jako Julie a s někým jsem tolik nesoucítila jako s Agnes. Autorka skvěle vystihla už od začátku pokřivený vztah mezi ženou, která si usmyslela, že musí být matkou a dítětem, které se nikdy nedokáže matce zavděčit. Mrzí mě neuzavřený konec, jinak byla kniha skvělá

kiki11
31.01.2021 5 z 5

Viktorie Hanišová je skvělá spisovatelka, vztah matky a nevlastní romské dcery se jí podařilo zpracovat opravdu mistrně. Stejně jako u Houbařky je příběh zajímavě poskládán - některé kapitoly se odehrávají v přítomnosti a jiné jsou psány retrospektivně, kdy nám autorka předkládá úryvky vzpomínek a různých situací, které v průběhu vyprávění vysvětluje, takže se čtenář od knížky nedokáže odtrhnout a musí se dozvědět, jak to bylo dál. Vůbec bych neřekla, že se jedná o autorčinu prvotinu, protože je tato knížka opravdu velmi povedená. Už se těším na další dílo paní Hanišové.

wercayk
26.01.2021 4 z 5

Velice povedená kniha. Moc pěkně je zde vykreslen vztah mezi matkou a její adoptivní dcerou. Musí být velice těžké vybudovat takový vztah v podstatě od nuly, aby fungoval ve všech směrech. Je tu velice dobře ukázáno, jak to dopadá, když si to "své" dítě vyloženě vysníte a ono pak nezapadá do té vaší představy (což si myslím, že je u nejen adoptivních rodičů velice časté). Všichni přece chtějí, aby jejich dítko bylo to chytré, šikovné, v nějakém směru nadané a poslušné - to bylo krásně vidět v rozhovorech mezi matkami: Moje dítě chodí na konzervatoř a druhé jde na výběrový gympl. V čem je dobré tvoje dítě? A jak mu to jde ve škole? (Tahle nesmyslná soutěž mezi rodiči: dokázat, kdo má šikovnějšího, chytřejší nebo nadanějšího potomka, mě vyloženě nasírá. Nemělo by stačit jen to, že je to vaše dítě a je prostě takové, jaké má být? Z těhle nesmyslných bojů mezi rodiči je mi vyloženě smutno.).

Určitě bych ještě vyzdvihla, jak krásně jsou tu poukázány stereotypy a předsudky v českém prostředí (a to nejen o Romech).

Marcela52
26.01.2021 5 z 5

Velmi dobře napsaný příběh o vztahu matky a dcery. Tyto vztahy nejsou nikdy jednoduché a pokud jde, jako v tomto případě, o dceru adoptivní a navíc ještě romské národnosti, je to složité a bolestné. V tomto případě jde navíc o ambiciózní matku, která chce před všemi zatajit původ děvčátka, které si adoptuje hned po narození. Vydává ji za dívenku, která se narodila na Kubě a snaží se svou výchovou potlačit všechny její přirozené instinkty. Přestože jde o prvotinu mladé autorky, která se věnuje především překladatelství, je to kniha výborně napsaná a tak ji mohu doporučit všem, kdo mají rádi dobrou současnou literaturu. Velmi sugestivní, místy hodně drsné, ale určitě autentické, takže se vám nebude od rozečtené knihy chtít odejít, alespoň já jsem ji přečetla "jedním dechem".

Pavlina50
20.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Je to kniha s názvem Anežka, která je ale nakonec úplně o někom jiném než o Anežce. Anežka zde není fyzicky přítomna, je tu jen jako metafora nesplněných představ hlavní hrdinky. Hlavní hrdinka – do sebe zahleděná Julie - si plně užívá svobodného a nezávislého života až do jednoho okamžiku, kdy se zčista jasna rozhodne mít dítě. Příroda je ale proti a tak se rozhodne pro adopci romské holčičky Agnes. Dál už je to příběh o matce bez mateřských citů, o narušeném vztahu mezi rodičem a adoptivním dítětem, o nesplněných přáních a tužbách, kdy realita pomalu a postupně rozbíjí představy matky o budoucnosti, kterou si vysnila.
Kniha nakusuje spoustu závažných společenských témat – problémy adopce, dětskou šikanu, rasismus, předsudky…
V knize se prolíná několik časových linek, zaujalo mě, jak autorka minulost a přítomnost od sebe zajímavě odlišila. V minulosti je Julie popisována ve třetí osobě, zatímco v přítomnosti mluví ich – formou. Na samotném konci knihy se ich – forma dostává i do vyprávění Agnes. Zvláštní bylo, že ani jedna z postav mi nebyla moc sympatická (i když u Agnes tím míním jen její dospívající verzi, jako dítě jsem jí opravdu litovala). Obě dělaly spoustu chyb a tak vůbec nebylo jasné, kdo vlastně víc může za to, k čemu muselo nakonec nevyhnutelně dojít. Takže někdy jsem chápala jednání Julie, někdy zase Agnes. Chvílemi mi v knize chybělo hlubší vykreslení některých vedlejších postav, zejména matky Julie, vztah mezi nimi mi přišel málo vyjasněný. Nejvíc mě ale zklamal konec knihy, ten jsem opravdu nějak nepobrala....Možná by se mi líbilo víc, kdyby kniha skončila hned sedmdesátou kapitolou.
Pobavily mě i ty pasáže knihy, které její celkovou dusnou atmosféru aspoň na okamžik zlehčily a působily až komicky – např. scéna, kdy s kamarádkou sledují v televizi Sama doma, nebo úryvky z facebookových maminkovských stránek.
Smysl knihy je jasný - věčná otázka, co dokáže život dítěte více ovlivnit – způsob výchovy nebo geny a vrozené vlastnosti? Jasnou odpověď asi nikdy nikdo nemůže dát.
Anežka je moje druhá přečtená kniha od paní Hanišové, ale proti Houbařce mi přišla přece jen trošku slabší.

„Chtěla z toho uřvaného, upoceného tvorečka, kterého se tehdy ujala, vytvořit něco dokonalého. Agnes se měla stát Anežkou. Jenže se prostě nepovedla, přes její veškerou snahu Agnes zůstala Agnes.“

„Tahleta přerostlá lolita není moje Agnes, ale někdo úplně cizí, pomyslí si Julie. Je to zmařená investice. Vadné zboží. Chtěla by ji vrátit.“

Vivetkav
19.01.2021 4 z 5

Zacatek na me pusobil depresivne ale potom se to preklenulo a nabralo to na obratkach .. nakonec hodnotim knihu jako zajimavou a napinavou

Len2očka
07.01.2021 4 z 5

Ani při odložení knihy jsem na Julii a Agnes nezapomněla,je mi jich líto obou

KaterinaS13
06.01.2021 4 z 5

Jsem nadšená! Kniha nakousne hned několik témat k zamyšlení, je skvěle napsaná, jde na dřeň. Někdy mě až mrazilo a určitě hlavní postavy ještě dlouho z hlavy nedostanu.. Chtěla bych pokračování. Houbarka byla také skvělá, chystám se na Rekonstrukci... A dál?

Janule08
04.01.2021 5 z 5

Neveselý příběh o nenaplněném mateřství.

harena
03.01.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od paní Hanišové. I tady mě překvapují její postavy, které jsou jako vystřižené ze života. Julii se hroutí představa o šťastném životě s adoptivní dcerou ve chvíli, kdy Agnesou začne lomcovat puberta. Juliinu bezradnost, zoufalství, beznaděj, depresi a snahu znovu a znovu se domluvit snad může pochopit jen matka, která už dcery v pubertě má nebo měla. Mám hned dvě, naštěstí už po pubertě a snad proto mě příběh hluboce zasáhl. Donutil mě vrátit se zpět a znovu o všem přemýšlet. Můžeme se jen dohadovat, jestli by soužití Julie a Agnes bylo lepší, kdyby věděla o svém původu. Těžko říct. Litovala jsem Julii, která si myslela, že vychovává Agnes nejlépe, jak může, ale nevědomky všechno pokazila. Bohužel by asi podobně vychovávala i vlastní dítě. Ještě více jsem litovala Agnes, šikanovanou, odmítanou a nešťastnou, která se pak chovala tak, jak se chovala. Adopce není sranda, ale ani vychovávat vlastní děti sranda není.
Moc se mi líbí styl psaní paní Hanišové, její prokreslení hlavních postav a díky tomu zakončení si budu domýšlet, že Julie si s Agnes porozumí a jejich vztah se zlepší. Skvělá kniha, doporučuji.

tonysojka
17.12.2020 4 z 5

Problém touhy po dítěti a adopcí lépe ocení čtenářky, než můj mužský pohled, jsou k tomu jako ženy více kompetentní.
Myslím, že autorka nechala otevřenou otázku, zda by Anežce bylo lépe v ústavu, nebo u Julie, s níž vedla od počátku dospívání soukromou válku. Pro mne je na ni těžké najít odpověď.
Snad jen, že není možné aby Anežka jen tak zapomněla na dětství neposkvrněné poznáním své pravé identity, jež vedlo ke konfliktům s adoptivní matkou a okolím. Svůj díl viny má i Julie, více a více se zaplétající do pavučiny vlastních lží. Rasismus a šikana jen dokonávají (obrazně řečeno) dílo zkázy.
Zajímavá kniha vedoucí k bolestnému přemýšlení.

Riccione
12.12.2020 3 z 5

Jako prvni jsem cetla Houbarku, ta mi prisla lepsi.
Do Anežky jsem se tezko zacitala, zpočátku jsem se spatne orientovala v tech casovych usecich. Hlavni hrdinka mi byla a je priserne nesympaticka. Cela kniha na me pusobi dost depresivne. Presto jsem ji zhltla behem pár dni.

ladyka
25.11.2020 5 z 5

Autorka si mě získala už po přečtení Houbařky a Anežka mě zaujala neméně. Střídání časových rovin udržovalo ty správné grády, styl tak akorát - ani strohý ani příliš květnatý, prostě správně nadávkovaný - nastíní, vylíčí a zbytek už je na čtenáři. Příběhy vyprávěné autorkou se do mě prostě zavrtají a dokáží proniknout do nitra. I když ta témata jsou docela temná až děsivá, rozhodně stojí za přečtení!