Alicina síť

Alicina síť https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380627/bmid_alicina-sit-y7p-380627.jpg 5 394 140

Rok po vypuknutí první světové války, v době, kdy byly ženy podceňované a svázané společenskými normami, se Eve Gardinerová zatoužila vymanit konvencím a přispět k válečnému úsilí své vlasti více, než umožňovala typická ženská úloha ošetřovatelky. Když se jí tedy naskytla jedinečná příležitost, nezaváhala a stala se špionkou. Následně byla vyslána do Němci okupované Francie, kde byla vycvičena samotnou „královnou špehů“ s krycím jménem Alice a poté zaujala nebezpečnou úlohu v rozsáhlé síti tajných agentek, které získávaly choulostivé informace v srdci nepřátelského velení. Druhá rovina příběhu se odehrává v roce 1947, během zmatků a dozvuků druhé světové války. Americká studentka vysoké školy Charlie, která má od života jiná očekávání, než by se na dívku z jejích vrstev slušelo, neplánovaně otěhotní, leč jaksi postrádá manžela, což je v dané době nepřípustné. Její bohatá rodina se rozhodne poslat dívku do Evropy, kde se má zbavit svého „menšího problému“. Charlie toho využije a zamíří do Londýna, pevně odhodlaná vypátrat, co se stalo s její sestřenicí Rose, která za války zmizela v nacisty okupované Francii. Jediná stopa, již má, ji zavede k ženě, která je zahořklá a pomalu se upíjí v ústraní ve svém rozpadajícím se londýnském domě, a tou ženou není nikdo jiný než Eve Gardinerová…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Alice Network , 2017

astroweb
21.05.2022 5 z 5

Rád dávám všechny hvězdičky, kniha se ve mi velmi, velmi hodně moc líbila. Skvěle napsané, super námět a zpracování historie první a druhé světové války.

Carol1122
11.04.2022 5 z 5

Jedním slovem DOKONALOST! Hltáte ten příběh tak moc, až najednou přijde konec a jen smutně vyhlížíte pokračování. Líbilo se mi střídání pohledů obou postav, které spolu zpočátku neměly vůbec nic společného a nakonec úplně vše. Vžívala jsem se do mladé Eve i do Charlie, skvěle vykreslené charaktery. A nakonec celá zápletka? Umění! Klobouk dolů autorce, protože vytvářet historické romány jsou jejím nezpochybnitelným talentem. Těším se na další díla od Kate Quinn! :)

Le Chat
10.03.2022 5 z 5

Naprosto chápu, proč má tato kniha zde na Databázi tak vysoké hodnocení. Za mne jasných 5 hvězdiček, dala bych i víc, kdyby to bylo možné. Alicinu síť rozhodně DOPORUČUJI a budu doporučovat dál.

ještěrka38
17.02.2022 4 z 5

Četla jsem na doporučení. Určitě zajímavý příběh..

ivousekk
01.02.2022 5 z 5

Naprosto vynikajici historicky roman! I kdyz se jedna o fikci, cast postav skutecne zila. Skvele vyliceno neskutecne odhodlani a odvaha zen za 1. svetove valky pracovat v hodne nezvykle a hlavne nedocenene roli spionek. A ze byly excelentni.
Skvelym zpusobem jsem se opet dozvedela neco z historie, o cem se kdo vi proc na skolach neuci. Za mne rozhodne palec nahoru, doporucuji!

Joyce24
31.01.2022 4 z 5

Zajímavý příběh na ne tak obvyklé téma jako je život špionky za první světové války.Nahoda svede dohromady bývalou špionku a mladou Američanku v době po druhé světové válce, konkrétně v roce 1947 a toto setkání zásadně ovlivní další životní osudy obou žen.

ddkk
24.01.2022 5 z 5

Znamenité! Příběh dvou žen, spojující 1. a 2. světovou válku prostřednictvím pátrání po přítelkyni jedné z nich a úhlavního nepřítele té druhé, je napsaný skvěle. Navíc na základě skutečných událostí a osob. Je neuvěřitelné, jakou odvahu měly mladé ženy, které se odhodlaly ke špionáži v době 1. světové války, jaká rizika byly schopné denně podstupovat a jak krutě za to mnohé z nich zaplatily.

Situace Francie během obou válek byla přitom poměrně kuriózní - sever země, o který opakovaně mělo zájem Německo, byl na tom opravdu velmi špatně. Naopak, jižní část žila úplně jinak. Je zajímavé, jak je v knize popsána tragédie vesnice Oradour-sur-Glane, která je často přirovnávána k našim Lidicím. Autorka sice fabuluje, ale příběh je o to zajímavější. Zaujalo mne i to, jak poměrně dobře se ve Francii žilo hned po 2. světové válce, tedy - poměrně, oproti sovětskému bloku...

Výtečná kniha, kterou mohu jen doporučit.

mončičáček
22.01.2022 5 z 5

Tak tomuhle říkám opravdu povedený historický román, který má absolutně všechno - reálné historické kulisy, prostředí obou válek líčené z netradičního pohledu, vypravěčský styl, který chytne a nepustí, stránky, které vám naženou hrůzu, momenty, kdy se nevědomky usmíváte....Střídání er- a ich- formy ve vyprávění dvou hlavních postav, dvě linie jednoho příběhu, které nakonec přirozeně splynou, prostě potěšení pro čtenáře. Přesně tohle miluju u Anthony Doerra nebo Jodi Picoult, a právě to mi citelně chybělo třeba u Osmého života (pro Brilku), kde potenciál toho příběhu a jeho čtenářská přitažlivost zůstaly nevyužity...KONEČNĚ zase jeden kousek, u kterého anotace nezklamala :-)

Jiparis
05.01.2022 5 z 5

Zapomenuté hrdinství žen v obou světových válkách, tvoří rámec působivého příběhu o odvaze, vlastenectví, zradě a odplatě. Čte se krásně jako napínavý román a je uvěřitelný.

soukroma
27.12.2021 5 z 5

Výborné čtení (netýká se samozřejmě jednotlivých hrůz, ale celku): propojení obou světových válek, s důrazem na tu první, z pohledu žen v odboji, to bylo překvapivé, ohromující, skvělé. Že ženy špionky byly aktivní a velmi důležitou složkou boje proti Německu, se spíš tuší, než ví, pár je jich sice známých, ale o mnoha se asi nikdy ani nedozvíme. A že jejich skvělá činnost, která mnohé ovšem stála krk, napomohla obraně až útokům na německé okupační síly zejména na severu Francie už za první světové války, to už se neví skoro vůbec. Tady autorka představuje hrdinku, která vytvořila v roce 1915 naprosto bezkonkurenční aktivní špionskou síť v oblasti Lille.
Hlavní hrdinka Charlie je ovšem smyšlená mladá Američanka pátrající v roce 1947 po své francouzské sestřenici. Jakkoli se mi moc tahle postava moc nezamlouvala (autorka, sama Američanka, ji popsala zřejmě přesně tak, jak se Američanky z vyšších kruhů po válce chovaly, ale i oblékaly, a v jakém poválečném prostředí zcela odlišném od Evropy vyrůstaly), dala ději spád i velmi thrillerový závěr. A bez obalu fikcí by se to rozhodně nečetlo tak dobře...
Tu špetičku stylu románu pro ženy rozhodně vyvažuje (spíš převažuje) nepředvídatelný vývoj prakticky všech hlavních postav.
Čtivé, poučné (historie nejen válečná, ale i těsně poválečná, Evropa versus Amerika), dojemné; neuvěřitelné, jak někteří ke svému i tak značnému životnímu strádání ve válečných/okupačních zónách přidali i nasazení vlastního života v boji proti nepříteli. A být špionem nebyla zejména ve válce žádná hra...

AlenaF
20.10.2021 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Napínavá, zajímavé téma, dobře se četla. Doporučuji.

Ráčkajda
15.10.2021 5 z 5

Bylo to naprosto super, krásně se to četlo, děj ubíhal, byl fascinující, takže přečteno během krátké chvíle. Úžasný pravdivý příběh, krásně napsaný. Navíc miluju prolínání minulosti a přítomnosti.

Gibis
11.10.2021 5 z 5

Silný příběh ženských špionek za 1.světové války, inspirovaný skutečnými osobami. Ani se mi nedostává slov. Můžu jen vyjádřit respekt a hluboký obdiv k těmto ženám a čtení velmi doporučit!

limetka2008
06.10.2021 5 z 5

Wow! Tahle knížka byla jízda! Už dlouho se mi nestalo, abych se nemohla od nějakého příběhu odtrhnout, musela jsem to dočíst i za cenu velmi krátkého spánku dlouho po půlnoci. Propojení obou válek a obou žen a střídání současnosti a minulosti je mistrně zpracováno. Nebylo mi z toho úplně dobře, některé skutečnosti jsou dost kruté, navíc když jsem se v doslovu dočetla, kolik postav a událostí se zakládalo na reálném podkladu. Jen bych to asi nezařadila do štítku "historická romance" - romance ani náhodou!

Evaho73
28.09.2021 5 z 5

Kniha Alicina sieť je brilantne napísaná a jej hodnotu zvyšuje fakt, že čitateľom približuje skutočné postavy ako napr. Lousie de Bettignies alias Lilli, ktorá existovala a jej ďalší osud je historicky zdokumentovaný tak, ako je popísaný v tejto knihe.
Veľmi oceňujem spôsob, akým autorka v príbehu prepojila postavu Eve s touto reálnou postavou, kde som týmto i Eve vnímala ako skutočnú.
Páčil sa mi aj vývoj vzťahu postáv Eve a Charlie, kde sa nakoniec ukázalo, že sú si podobné, hoci na začiatku tomu nič nenasvedčovalo.
Kniha sa končí podrobným epilógom vysvetľujúcim, ktoré z postáv skutočne existovali, a do akej miery sa príbeh odchyľuje od skutočných udalostí.

Musím povedať, že Alicina sieť na mňa veľmi zapôsobila aj svojimi popismi okupovaného Francúzska počas prvej svetovej vojny, ktoré sú veľmi pôsobivé a zanechávajú pocit silného znepokojenia. Popisy udalostí počas 2. svetovej vojny sú tiež vykreslené veľmi realistický a vháňajú slzy do očí.
Autorka opisom udalostí nešetrila, a zároveň ich zbytočne nedramatizovala.

Túto knihu môžem len odporučiť, je skvelým svedectvom jednej doby v našej histórii a dokonale vyjadruje aj náladu tej doby. Okrem toho je tu vykreslená téma žien špioniek počas 1. i 2. sv. vojny, s ktorou sa väčšina pravdepodobne ešte nestretla.

KudrnatáHolka
22.09.2021 5 z 5

Z počátku jsem ke knize přistupovala s opatrným nadšením, protože leckdy je anotace úžasnou vábničkou, ale kniha se člověku líbit nemusí. Během četby mě ale obě časové linie knihy, ta z 1. světové války i ta, která se odehrává po 2. světové válce, mistrovky střídané, až skoro jako filmový střih, naprosto pohltily. V obou liniích jsou velmi silné a odvážné ženy, které si navzájem pomáhají, leckdy i za cenu nejvyšší. Celý zážitek z knihy velmi umocňuje i to, že postavy jsou do velkých podrobností inspirovány skutečnými ženami (a muži). Bylo fascinující moci se ponořit do tohoto světa mně dosud neznámého a zjistit informace, o kterých se všeobecně příliš neví.

tami1
14.09.2021 5 z 5

Dokonalá směs historických faktů a fantazie povyšuje tuto knihu na dechberoucí dílo. Ženy v autorčiných příbězích nás inspirují svou silou a hrdinstvím. Zároveň se dozvídáme mnoho mrazivých informací z obou válek.
Nejvíce mě zasáhly informace o masakru Oradour-sur-Glene. Z toho mrazí i po tolika letech.

"Žádám, aby byla s Boží pomocí vykonána spravedlnost.
Vyvázla jsem živá z pece krematoria: jsem svatý svědek z kostela.
Jsem matka, která ztratila vše."

Madame Rouffancheová (soud 1953)

Josh
22.08.2021 5 z 5

S touto knihou se lze chytit jako do sítě, která nepustí dokud ji nedočtete:o)) Bylo to nejen o špionech, o špionech za 1SV, což je válečné téma opomíjené do pozadí oproti 2SV, ale hlavně o špionech ženách!! No, byli tam i muži, jasně - velitelé, jasně - padouši. Ženy mají ve válce jiné starosti – postarat se o svůj rod a přežít, nemají čas válčit. Avšak bojovat to je něco jiného!! Bojovat o svůj rod a život….

Hrdinky Lilly, podle skutečné Louise de Bettignies (klobouk dolů a smekám), Eve nebo Charlie nechají čtenáře stále uvažovat nad smyslem života, smyslem pro spravedlnost, obětování a jeho limity. ALE nenechají nikoho na pochybách, že za život, zvláště za své blízké, ne-li za svůj národ má boj smysl.

Těch statečných nebo ochotných bojovat se našlo dost a dost, jinak by války neskončily…. Vždyť jen kolik statečných lidí bylo v české obci Lidice za 2SV vs ve velmi málo známé francouzské obci Oradour-sur-Glane za 1SV, jíž je v této knize věnována pozornost – je dobře připomínat si nejen ty aktivní, ale i ty zdánlivě pasivní válkou obětované.

Snad i tato výjimečná kniha, jež mi dala další „puclík do skládačky“ o válkách ve Francii (Slavík/K.Hannah, Osvobození/I.Kealey) může napomoci zachovávat lidskost a rozum, že vše jde řešit bez zbraní. Kéž čtenáři doporučují dál :o))

Lucciella_L
15.08.2021 5 z 5

Velice poutavý příběh, který je částečně založen na skutečných postavách, určitě stojí za přečtení. Má dvě dějové linky, r. 1915 a r. 1947, hlavní postava Charlie a Eve, které mají společného nepřítele, pátrají po minulosti a zároveň budují křehkou budoucnost. Děj se pěkně prolíná a nabízí pohled na válku z úhlu ženy-špionky.

Dendyna
30.07.2021 5 z 5

Velmi přesvědčivě zpracované téma ženské špionáže na základě historických faktů. Konečně dvě záživné dějové linie. Jelikož je příběh inspirován skutečnými událostmi musela jsem si Louise, Violette a Camerona vygooglit a shlédnout podobizny :)
Autorka odvedla kus poctivé práce, spolu se Slavíkem od Kristin Hannah považuji dílo za jeden z nejlepších románů z období světových válek.