Zpětný ráz

Zpětný ráz https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380784/bmid_zpetny-raz-pbO-380784.jpeg 4 427 115

Akta Enzo série

Když nejlepší francouzský šéfkuchař Marc Fraysse svolá novináře z celého světa, aby učinil šokující prohlášení, proslýchá se, že mu hrozí ztráta jedné ze tří prestižních michelinských hvězd. Při příjezdu do jeho odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii však novináře přivítá zpráva, že kulinářský génius byl zavražděn a své poselství už nikomu nepředá. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou. Enzo Macleod se pouští do pátého nevyřešeného případu a při rozkrývání spletité pavučiny vztahů, jež geniálního kuchaře se složitou povahou obklopují, nachází podivné paralely s vlastním životem, které otevřou staré rány z jeho minulosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Blowback , 2011

TeaPeter
19.12.2018 4 z 5

Bylo to docela dobré pokračování vydařené série. Nebylo to přímo dech beroucí, ale prostě dobré.

orinka3
16.12.2018 3 z 5

Nevím, čím to bylo. Ale je to snad jeho první knížka, u které jsem ztrácela trpělivost a přeskakovala. Jakoby tomu cosi scházelo, jenže co?? Prostředí zajímavé, záhada horské salaše, kuchyňské zážitky jakbysmet, i sázky na koníčky a jak to tam chodí, láska (i když asi hodně krátká) je tu taky. To všecko je moc fajn, ale přesto...

Strnady095
10.12.2018 3 z 5

...i když to tentokrát Peter moc dlouho nenatahoval (a navíc jsem u toho stále dostával hlad) bylo to prima čtení...vraha jsem nehledal, protože ten u jeho knih není pro mne až tak důležitý...

JAnD
06.12.2018 4 z 5

Pěkně se to četlo, tentokrát můj tip na vraha nebyl mimo, i když v jednu chvíli se vše jakoby obrátilo.
Zajímavý popis zákulisí restaurace a vína, jen mi stále nějak chybí dokončení nakousnutých událostí z třetího dílu...

kokosek
06.12.2018 4 z 5

Já pořád tvrdím,že tahle francouzská autorova díla nejsou to pravé. Jenže ono se to zlepšuje a to tak že dost. Sice stále kvalit Ostrovní ságy to nedosahuje, ale i tak velmi dobré čtení.
Tentokrát se profesůrek střetne z profesionálem. Tedy vlastně nestřetne. On si ho vrah najde sám a na Enzovi je aby ho označil. Jenže ono to není až tak jednoduché.
Jo a vzkaz pro ženy. Někdy je životu nebezpečné si něco začínat s pohledným skotem.

JezinkaJ
05.12.2018 4 z 5

To byl ale nápad, umístit děj do prostředí Michellinem ohvězdičkované restaurace. Jak k tomu asi my, mimořádně mlsní čtenáři, přijdeme?? Inu, trpěla jsem strašlivě jak nad rozborem jídla (kromě žabích stehýnek i když myšlenka, že-by se mihla), tak i nad rozborem vína a občas jsem měla velkou touhu ochutnat. Tedy díky, Petere Mayi.
Knížka se moc dobře čte, rodinné historie mě vždycky zajímají a baví. Příběh byl zajímavý a zamotaný tak akorát a jsem ráda, že nikdo z hrdinů není výrazně kladnou postavou. To úplně nemusím.
Už teď jsem noc zvědavá, kam se Enzo vrtne příště a doufám, že až všechny záhady vyřeší, najdou se zase další. :-)
Doufám, že Peter May nemá v úmyslu napsat rovnou kuchařku.

astra3
04.12.2018 5 z 5

Příběhy s Enzem mám ráda. Zpětný ráz jsem přečetla za jeden den. Jen bylo utrpení číst o tom bóžském jídle.

raty
26.11.2018 5 z 5

Další skvělý díl série, která mě moc baví. Enzo opět v zajímavém prostředí. Tentokrát v luxusní restauraci v horách. Peter May má asi moc dobrý recept na psaní. Ještě že, tady máme možnost udělovat víc hvězdiček než Michelin.

happy-smile
17.11.2018 5 z 5

I když tuto sérii považují za nejslabší od Petra Maye, tak jsou další díly prostě lepší a lepší. Tato kniha se mi četla sama, prostě to vše tak nějak pěkně plynulo. I když byste jednoduše našli spoustu promyšlenějších knih, tak tato má ode mě za svoji čtivost plný počet hvězdiček.

HaHa11
24.10.2018 3 z 5

Pátý Enzo a jako přidaná hodnota zákulisí udělování (a odebírání) michelinských hvězd. Knížku nedoporučuji číst na lačno - stránky věnované kulinářskému umu protagonistů jsou věru přesvědčivé. Škoda, že totéž nelze říci o detektivní zápletce, osudech postav a jejich motivaci. Autor se v tomto pokračování už nedovede oprostit od šablonovitosti, spoléhá na nepravděpodobné náhody a do děje zakomponuje až trestuhodná (a nevěrohodná) opomenutí, kvůli kterým zůstal před lety případ nevyřešen. Takže opět Enzo detektiv, Enzo svůdce žen, Enzo otec ..... Úspěchů dosahuje na všech frontách, jenom čtenář si možná pomyslí, že Peter May to umí i mnohem lépe ...... Tohle je za tři hvězdy, a ani o chlup víc!

iška
23.10.2018 3 z 5

Příjemná detektivka. Určitě neurazí, ale do kolen mě taky nedostala. V každém případě doporučuji všem, komu v letošní čtenářské výzvě chybí kniha, ve které se mluví o jídle.

astroweb
23.10.2018 4 z 5

Další z francouzské série, čínská se mi přece jen líbí o trochu víc, ale nebylo to vůbec špatné. Pro mě zajímavé z prostředí kulinářského, konec trochu předvídatelný, ale vcelku příjemné a inteligentní čtení.

mosem
21.10.2018 3 z 5

Další příběh z pera (nebo spíš klávesnice) Petera Maye ve mně vyvolal lehce rozpačité pocity při hodnocení. Na jedné straně detektivka, která je čtivá, obsahuje zajímavé informace, osobní příběh hlavní postavy navazuje na další příběhy ze série Akta Enzo. Autor prokazuje znalost prostředí o kterém píše, čtenář dostává informace o pozadí udělování michelinských hvězd i o práci jeho inspektorů, zajímavý je i pohled do práce foodblogerů. Za tohle bych knize udělil plný počet hvězdiček. Ale v některých momentech jsem měl pocit, že autor ztrácí invenci, a tak k tomu aby se příběh rozpletl a dostal k řešení se někdy nerozpakuje sáhnout až za hranici možného - to je podle mne případ získání stěžejního důkazu (neprozradím, pak už by snad čtení nemělo ani valný smysl). Podobně jako v (zatím) posledním příběhu z čínské série (Běžkyně) i zde mám pocit, že autor tvoří ne proto že má nápady, ale proto že se další díl od něj očekává. Jestli jeho oblíbené víno s časem zraje, obávám se toho, jestli Mayova produkce není už za zlomem.

ddkk
21.10.2018 5 z 5

Výtečný čtenářský a tentokrát i skutečně gurmetský zážitek! Je vidět, že Peter May je znalcem nejen francouzské gastronomie, ale především francouzského vinařství. Pátý Enzův případ je tentokrát mnohem rozvinutější a také napínavější než předchozí Entomologův odkaz. Leccos se dá tušit už během vyšetřování, ale Peter May si stejně rozluštění sedm let staré záhady nechává na úplný konec a náhle je všechno jinak. Více prostoru věnuje i Enzovu soukromí, o kterém poodhalil pár překvapujících zajímavostí...pro mne výborně a za pět. Doporučuji.

hs777
18.10.2018 4 z 5

Peter May je moje srdcovka i všechny jeho série, ačkoliv jsou velmi rozdílné. Pátrání po pachateli již páté neobjasněné vraždy jsem si opět vychutnala. Nechybělo nic - průvodce exkluzivními značkami starých vín, gurmánské recepty hodné michelinských hvězd, Enzův komplikovaný milostný i soukromý život a nakonec i na ten nevyřešený případ zbylo trochu času. Se sklenkou byť českého vína nemělo chybku.