Zpětný ráz

Zpětný ráz https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380784/bmid_zpetny-raz-pbO-380784.jpeg 4 427 115

Akta Enzo série

Když nejlepší francouzský šéfkuchař Marc Fraysse svolá novináře z celého světa, aby učinil šokující prohlášení, proslýchá se, že mu hrozí ztráta jedné ze tří prestižních michelinských hvězd. Při příjezdu do jeho odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii však novináře přivítá zpráva, že kulinářský génius byl zavražděn a své poselství už nikomu nepředá. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou. Enzo Macleod se pouští do pátého nevyřešeného případu a při rozkrývání spletité pavučiny vztahů, jež geniálního kuchaře se složitou povahou obklopují, nachází podivné paralely s vlastním životem, které otevřou staré rány z jeho minulosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Blowback , 2011

kuruteku
29.03.2019 5 z 5

Jasně že jako detektivka či thriller to psané není, detektivní rámec je využit k popisu světa michelinských hvězd, chemických analýz, trochu chlapáctví a vyrovnávání se vztahy, které byly narušeny. Uf, mít tolik sourozenců, manželek, dětí, bývalých manželek a nevlastních dětí - to už jednomu zamotá hlavu. Raději mám vztahy výrazně jednodušší - nebývá v nich moc prostoru na traumata a kostlivce ve skříních. Ale v porovnání s jinými detektivkami - ráj pro oči a duši. Takže když jsem v posledních měsících s pěti hvězdičkami skrblil, tento Enzo si ji zaslouží.

Bobina74
17.03.2019 4 z 5

Božská mana nejen spisovatelská. Opět skvělý Peter May a opět skvělé počtení. Stará, dobrá detektivka bez červeného barviva kovové chuti...

JustWomen
06.03.2019 3 z 5

Skvělý kulinářský, ale průměrný čtenářský zážitek. Úžasné popisy prostředí, jídel a vína, francouzský styl, ale jako detektivka docela nuda. Nedoporučuji číst vyléčeným alkoholikům a lidem na dietě.

vincek1
04.03.2019 5 z 5

Tak jsem si po několika knihách zase "spravil chuť". Kniha se četla lehce, podezřelých hodně a závěr bezvadný. Co jiného dodat k tvorbě pana Maye. Doporučuji samozřejmě i gurmánům protože při četbě jsem dostal chuť i na mořské "potvory" na které jsem se dosud nedokázal ani podívat. A co teprve je pojídat v prostředí, které autor popisuje. Jedním slovem paráda.

ZuK1
02.03.2019 5 z 5

I když Ostrovní trilogie zůstane asi už nepřekonatelná, nečetla jsem dosud od Petra Maye knížku, která by se mi nelíbila. Stejně tak je tomu i u 5. pokračování série Enzo, kdy tentokrát mimo kriminální zápletky nahlédneme do kulinářského zákulisí a prostředí Michelinských hvězd a samozřejmě zase trošku i do Enzova osobního života. Hodnotila bych ideálně tak 4,5*.

Jordyz
25.02.2019 4 z 5

Bezvadné pokračování série. Na každý díl se moc těším, je to úžasná oddychovka. Snad ani zklamat nemůže. U tohoto dílu jsem tak nějak tušila kdo je vrah, ale vůbec mi to nepřekáželo.

katka.oo
18.02.2019 4 z 5

Skvělý P. May, přečteno jedním dechem, všechny knihy od něho jsou dost dobré! Enzo je sympaťák :-).

alekis
18.02.2019 5 z 5

Někdy člověka někdo tak naštve, že by v ten okamžik vraždil. Kdyby oči mohly metat blesky, viník by byl na popel... A nemusí to být ani v detektivce. Někdy člověku kdosi sáhne na samotnou jeho podstatu, na krev jeho srdce, na smysl jeho života... a potom nezbývá, nežli zabití, likvidace. A to je smyslem 5. dílu série Akta Enzo. Když se vrátím pozpátku a vybavím si všechny přečtené části, tak tato pro mě byla rozhodně nejlepší. Zápletka je velmi uvěřitelná, docela možná i ve skutečném životě. Enzo jako obvykle okouzluje, ani sex nechybí, ti Skoti zkrátka mají hodně co do sebe, nějaký neskutečný sexepíl... no, alespoň v knížkách tomu tak je :-). Všechno kolem a kolem, počínaje prostředím, přírodou, počasím (mám pocit, že se po několikáté opakuju, ale Peter May je prostě na tohle mistr), a také tím úžasným přepychovým hotelem a hlavně nedostižnou kuchyní, o níž se lze aspoň něco málo dozvědět (žabí stehýnka musí být masitá a bez lýtek, s kostičkou, za kterou se drží a okusují)... je dokonalé. A ty popisy vůně a chuti vína! Jak může neznalec jako já, který pozná leda rozdíl mezi slivovicí (O.K.) a jabkovicí (ee..), vědět něco o nejlepších vínech sladké Francie?
Třešinka na dortu, tentokrát mimořádně sladká, je poodkrytí Enza jako člověka, s jeho rodinným zázemím, a znovu se přesvědčíme, jak velmi silný vztah má ke všem svým dětem.
Počítám, jak počítám, jde tady o sedm vražd, tudíž by měly existovat ještě dva díly série. Pokud jsou už napsány! Pokud May není jako GRRM, který slibuje, mlží, ale na poslední dva díly Písně ledu a ohně zatím nejspíš nesáhnul. Nezbývá, než doufat, že se dozvíme, jak to dopadlo, kdo usiluje o Enzův život, která z jeho občasných milenek nakonec bude jeho osudovou ženou, jak to dopadne s Kirsty a s jejím temným mizerou, co Sophie a sympaťák Bertrand... A co mamka Charlotte? Já fandila Nicole, ale ta je bohužel někde v trapu... :-)
Doporučuju!

Ivana11
04.02.2019 5 z 5

Pěkné počteníčko, tentokrát vyšetřování případu z pro mě zajímavého prostředí. Všechny díly Akta Enzo se mi líbily, včetně tohoto pokračování. Už se těším na další.

radka3243
03.02.2019 4 z 5

Na rozdíl od většiny ostatních čtenářů jsem si nějak neužívala ty barvité popisy michellinského menu a celkově mi tenhle díl přišel slabší. Asi není dobré srovnávat, ale zápletka v Entomologově odkazu byla mnohem propracovanější a zajímavější. Stejně se ale těším na další :)

Ulala
02.02.2019 5 z 5

Neumím dobře vyjádřit obdiv nad neustále se zlepšující kvalitou dalších dílů Akt Enzo. Pátý díl je skvělý. Popisy přímo vtahují do atmosféry hotelu a jeho okolí (a to jídlo....). Náhled do života Michelinské hvězdy je základem příběhu. Samozřejmě ho doplňuje i "sága rodů Macleodů", kterou nově doplnil syn Enza. Další pokračování mně určitě nemine.

mata57
02.02.2019 5 z 5

Virtuální kulinářský a skutečný čtenářský zážitek v teple domova. Vítr fičel za okny. Ó, jak stylové k pokrmu z kuchyně skvělého současného autora. Moc jsem si užil s knihou a tabulkou čokolády...

Eidalon
27.01.2019 4 z 5

Již pátý případ ze série Akta Enzo, příběhy s detektivním podtextem a hlavním hrdinou Enzem Macleodem, jeho rodinou a další útok na čtenářovi smysly.

Již jsme se potkali v sérii s krajem vína, turistickým ruchem a nyní je to francouzská kuchyně a kulinářský koncert v podání pana autora. Kniha opět vedle svojí čtivosti a lehkého nadhledu opěvuje ve své podtextové lince kulinářský svět a byznys kolem něj a stává se tak přímo velkým propagátorem francouzské kuchyně.

Enzo nyní vyšetřuje další záhadný případ, tentokrát se vše točí kolem nevysvětlené smrti Marca Fraysse, celebrity francouzského vaření. Enzo přijíždím do francouzského středohoří s cílem rozkrýt zvláštní smrt, postupně však rozkrývá složitost Marcovi osobnosti, jeho bratra i ženy. Peter May neopomine připomenout všechny Enzovi osudové ženy, děti a opět je Enzo terčem útoku na svou osobu, když se dostane v případu velmi blízko k rozřešení, prožije si svůj další milostný románek, aby v závěru bojoval o to, co je mu nejdražší.

Opět příjemné čtení, autor Vás udržuje v lehkém napětí po celou dobu románu, vše se klasicky rozuzlí až v jeho závěru. Mnozí si potvrdí své předchozí podezření, ale motivaci asi neodhadne nikdo.

Pátý případ ze sedmi je uzavřen a my se můžeme těšit na další pokračování. Příjemné počtení, za mne čtyři hvězdy.

ADE138
24.01.2019 5 z 5

Další díl série Akta Enzo, líbil se mi. I když jsem tušila kdo je vrah (a bylo tomu tak), čtení jsem si užila.

kyslikova
20.01.2019 4 z 5

Vyborny pribeh, Enzo me fakt bavi :-)

Jamira
14.01.2019 4 z 5

Serii Akta Enzo mam asi nejradeji. Zpetny raz se dobre cte, i kdyz od zacatku tusite, kdo bude vrah.. :) proto strhavam jednu hvezdu. A dopirucuji si ke knize koupit vino, budete na nej mit chut.. :)

haski
04.01.2019 5 z 5

Pohodová detektivka. Je ze série s Enzem, kterého mám ráda. Tentokrát vyšetřování probíhá v poklidu, nedějí se žádné neuvěřitelné akce. Všechno do sebe postupně zapadá. I Enzův osobní život se poodkryje. Ani jsem se čtením moc nepospíchala, nechala jsem knihou pomalu unést. Povedla se.

IvaKo
03.01.2019 4 z 5

Knihy Petera Maye mám opravdu ráda, ačkoliv jinak detektivky nevyhledávám. Původně se mi francouzská linie příběhů zdála slabší, ale postupně jsem si Enza oblíbila a tak jsem si další pokračování vyloženě užila a těším se na další. Po všech stránkách dobré čtení, jen velmi často používaný výraz "usmál se od ucha k uchu" mě poněkud čílil :)

kahuda01
02.01.2019 5 z 5

Mám rád sérii s Enzem a to platí i pro tento díl. May je skvělý vypravěč, s každou větou se mazlí, je to nádherné počtení.

orson
30.12.2018 4 z 5

Docela kvalitní pokračování série. Sice jsem tak nějak od začátku tušil, kdo je vrahem, ale i tak se to celé hezky rozplétalo. Jsem moc zvědav na závěr celé série - už teď mám takové malé podezření :)