Zpětný ráz

Zpětný ráz https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380784/bmid_zpetny-raz-pbO-380784.jpeg 4 427 115

Akta Enzo série

Když nejlepší francouzský šéfkuchař Marc Fraysse svolá novináře z celého světa, aby učinil šokující prohlášení, proslýchá se, že mu hrozí ztráta jedné ze tří prestižních michelinských hvězd. Při příjezdu do jeho odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii však novináře přivítá zpráva, že kulinářský génius byl zavražděn a své poselství už nikomu nepředá. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou. Enzo Macleod se pouští do pátého nevyřešeného případu a při rozkrývání spletité pavučiny vztahů, jež geniálního kuchaře se složitou povahou obklopují, nachází podivné paralely s vlastním životem, které otevřou staré rány z jeho minulosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Blowback , 2011

Chesterton
14.02.2022 5 z 5

[audiokniha]
Čtu proti proudu času a není to úplně zlé. Z šestého dílu jsem byla nadšená a nalákal mě k návratu. Zpětný ráz je z úst Davida Matáska opět dobrý, hlavně díky prostředí. Peter May je znalcem lidských duší, zejména těch s rozháranými city a životem!

"Za city lidi nemůžou, to já vím."
říká Enzo Dominique, když se jí zpovídá ze svých minulých vášní vůči ženám, odkrývá své staré rány a zapomíná na hříchy.
Možná za ně nemůžou, ale homo sapiens obdařený rozumem je jistě schopen i sebeovládání . . .
Tentokrát jsem však měla chuť očko přimhouřit i nad sedm let zakopaným mobilem a s chutí dávám pět michellinských hvězd, dobře dvě jsou, ale pro Matáska :o)
5/4

knihyKeMne
04.02.2022 5 z 5

Tahle knížka pro mě byla překvapením. Dosud jsem z celé série četla jen čtyřku, ale když už mě knihovnice přemluvila vzít rovnou i pětku, tak jsem do ní teda šla, i když mě čtyřka moc nechytla.

To co mi vadilo ve čtyřce, tady nebylo, přestože kostra knihy má se stylem čtyřky dost podobného. Užila jsem si oběd v tříhvězdičkové restauraci. Až během čtení jsem zjistila, že mě toto prostředí vlastně zajímá, takže autor mě bavil i poučil. Závěr se mi taky moc líbil.

jaromir2255
25.01.2022 4 z 5

Zajímavý případ i prostředí restaurace a hotelu v horách. Starý dobrý Enzo. V pátém díle se už některé věci opakují a dají se předvídat. Což není na škodu.

evickakyticka
05.01.2022 3 z 5

Já teda nevím, ale pasáže, které se týkaly jídla nebo vína mě nebavily. Trochu jsem je i přeskakovala a přišlo mi to trochu jako zbytečná výplň... Uzavření kruhu okolo rodinných vztahů taky nic moc dějová linka. Ale co se týká vyšetřování, starej dobrej Peter.

konformita
09.12.2021 3 z 5

Musím oproti ostatním komentářům jít jinou cestou. Mě se zatím z celé řady tento díl líbil nejméně.

EvikU.
02.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak jo, tenhle díl byl supr. Vtáhnul mě do knihy a já nemohla ven z knihy a jít něco dělat.

Tak nevadí, práce neuteče, není zajíc. Jen asi ten poslední díl dnes nesmím začít číst, abych se odtrhla.

Velmi zajímavá kniha, případ, ovšem ty ženský Enzo! No i když bych mu přála, když Charllot ho nechce, aby tedy jen vídal syna a byl s Dominique. Docela by se mi k němu hodila. Tentokrát už jsem i dříve poznala, kdo je vrah. Velmi čtivý a doporučuji.

janina66
01.11.2021 5 z 5

Tento díl s Enzem se mi moc líbil. Zajímavé vyšetřování, vraha jsem odhadla, vyjímečně. Dozvěděli jsme se něco ze života Enza jako velmi mladého a jeho rodičů a rodiny. Opět jsem poslouchala audio s výborným hlasem Davida Matáska.

TeraBla
14.10.2021 3 z 5

Peter May je klasika, dobré téma, hezké vyprávění a napínavý rychlý konec.

eliska8413
16.09.2021 1 z 5

(SPOILER) Hned na úvod se dozvíme, že kdyby Enzovi nevyšlo chytání vrahů, tak se klidně uživí jako šéfkuchař. A pak už plnou parou jedeme do Alp vyšetřit další záhadu. A protože autor už nemá kde brát, tak nám hlavního podezřelého naservíruje na stříbrném podnose. Jako pardon, ale takhle zapáleného vraha prostě čtenář prokoukne hned po dvou stránkách.
Úplně se vidím v situaci, kdy někde bydlím, ale moje apartmá je volně přístupné kdejakému hejhulovi, který jde náhodou kolem. To je asi stejně uvěřitelné, jako že si to opět rozdá s ženskou, která ho navíc ještě nabádá, aby se víc zapojil do života jiný ženský. OMG! TWL! Jako opravdu? Fakt existuje na světě taková sorta žen, které takhle chtivě skáčou do postele s obstarožním seladonem? Pane Mayi jestli vy trošku nepřeháníte!
No a pak samotné rozuzlení případu. Ano opravdu strašně naivně věřím, že se vrah po celá léta nenamáhal odstranit ten hlavní důkaz a opravdu čeká s terčem na čele, až přijede slavný Enzo a ten důkaz vypátrá. A ano strašně naivně věřím, že policie v čele s patologem nepozná rozdíl mezi vraždou, sebevraždou a fingovanou sebevraždou. A úplně nejvíc jsem uvěřila té všímavosti Enza, kdy pouhým okem rozezná rozdíl mezi perem, kuličkovým perem a propiskou. No já se snad pojedu za něj vdát....

HynekBee
30.08.2021 5 z 5

Za mě fakt luxus, nejde jen o detektivku ale i o vztahy v rodině ... Jen mě překvapuje, že Enzo (jako v prvních dílech) nepoužil svoji luxusní metodu "bílé tabule" ...

JPBelmondo
29.08.2021 3 z 5

Dočten 5.díl ze série Akta Enzo. Knížka se opět četla velmi dobře. Enzo Macleod je sympaťák, na kterého si lehce zvyknete. Opět skvěle vyřešený případ, k tomu spoustu vedlejších, ale přesto užitečných informací pro milovníky dobrého vína. Těším se na poslední díl a už teď vím, že mi bude Enzo chybět.

hanča34
25.08.2021 5 z 5

Moje první kniha od autora a rovnou výborná.

intelektuálka
26.06.2021 4 z 5

Peter May je bezesporu dobrý vypravěč, který umí zaujmout - a to i v tomto případě Akta Enzo z prostředí francouzského středohoří, michelinské restaurace a vinných sklípků - zde si gurmáni počtou ....

A jen tak mimochodem pátrání po dávném zločinu a o životě dvou bratrů ....

Robert Burns :

Bez ohledu na postavení, pověst či rod člověka spočívá jeho opravdová hodnota v něm samotném.... nebo taky ne ....

Vztahy v rodině bývají složité - a rozluštění není vždy jednoznačné ....

Líbilo se mi - doporučím.

tinka1974
19.06.2021 5 z 5

Líbilo, opravdu líbilo. Je to spíš odpočinková detektivka, než nějaké hlubší drama. Enzo boduje na každém kroku. Prostředí hotelu, sázek a velkých peněz je také zajímavé. A kde se točí peníze, tam, je i vražda. Těším se na další díl

Jaruš7
03.06.2021 4 z 5

Autor coby gurmán si v gastronomii opět našel motiv ke zločinu.
Tentokrát to jsou hvězdy pro kuchařské umění.
Francie země labužníků a milovníků vína má v profesí gastronomie národní poklad.
Delikatesa co byla vrcholem zážitku v tomto případě : žabí stehýnka se špenátem s česnekosmetanovým dipem.

Jako divná nitka se mi z jedné knihy do druhé táhnou skokani, jenže v každé knize v jiné funkci působení.

Gastrořehole má své mistry a úspěch, jak říká klasik ti nikdo neodpustí. A tak i zde má své jeviště smrt.

Audiokniha - poučení, všechno nemusím, zvláště ne to roztomilé.

tompal
29.05.2021 4 z 5

fajn čtení

petunkav
27.04.2021 5 z 5

Další kniha od p. Maye a opět skvělé.
Už se opravdu nebudu opakovat. U jednotlivých knih, které jsem od něj hodnotila jsem už uvedla asi vše.
Moc ráda jeho knihy čtu.

gallovl
25.03.2021 3 z 5

Zkrátit, ubrat Enzovi "šarmu" a bude to daleko příjemnější čtení.

DvěTéčka
14.03.2021 5 z 5

Celá serie se mi moc líbila, těd už jen musím počkat zda do knihovny nepřidaji i poslední díl abych si ho téže přečetla :)

Vevericka.eva
02.03.2021 5 z 5

Tenhle případ mě opravdu zaujal, už si začínám zvykat na místy rozvláčné tempo, které se ale vyznačuje kvalitním příběhem. Zašmodrchanec na konci mě pobavil.