Nezvratné alibi

Nezvratné alibi https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447921/bmid_nezvratne-alibi-HK4-447921.jpeg 5 357 98

Akta Enzo série

Jihozápadní Francie, 1989 Plačící vrah shodí tělo dvacetileté Lucie do nejhlubšího místa lesního jezera. O čtrnáct let později zasáhne Francii vlna veder. Půda je sežehlá, stromy a keře hynou a říčky vysychají. V rozpukaném bahně na jezerním dně objeví místní rybář lidskou kostru s lebkou obalenou plastovým pytlem. Paříž—Cahors—Bordeaux, 2011 V elegantním pařížském bytě svého nastávajícího zetě novináře Rogera Raffina se forenzní expert Enzo Macleod seznamuje se šestým neobjasněným případem ze sedmi, jež se staly předmětem uzavřené sázky. Aby vyhrál, pouští se do zdánlivě neřešitelného úkolu a netuší, že tím všechny své blízké vystaví nebezpečí, které si nepředstavoval ani v těch nejděsivějších snech.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Cast Iron , 2017

princesse
24.08.2022 5 z 5

Super. Jsem nadšená. Parádní zážitek. Rozhodně se těším na Noční bránu. Když jsem četla první knihu od pana Maye - Skála, tak mi bylo jasné, že si přečtu i další a další knihy a nejen ze série Ostrov Lewis. Takže v tom hodlám i nadále pokračovat. Určitě doporučuji.

JPBelmondo
14.07.2022 4 z 5

Páááni !!! Tak tohle bylo úžasné. Nečekala jsem, že se mi šestý díl série bude tak líbit. Samozřejmě - Enzo je sám o sobě sympaťák, jeho příběhy jsou vždycky zajímavé. Ať už ty rodinné nebo ty pracovní. Ale tady se to tak nějak hezky točí v kruhu starých dobrých známých, takže o to víc je ten zážitek umocněný. Prostě parádní čtení, pan May zkrátka umí. Těším se na další díl.
(....jo a z Charlotty mám "osypky")

mi-380
11.07.2022 4 z 5

Šest let trvalo Enzovi, než se dostal od pátého k šestému případu. Mezitím autor vymyslel zcela nečekané, skoro až šílené, rozuzlení, které radikálně zasahuje do hlavních vztahů z předchozích dílů. A Enzo, ten věhlasný profesor forenzních věd, jako správný teoretik na ty své vědy nechává zapomenout, z fakulty se mu hodí jen zdatná asistentka, a celý případ si musí odžít na vlastní kůži – za svědky jezdí po Francii sem tam, dostává se do nebezpečných, skoro hororových situací, vyptává se, uniká, zalyká se lítostí, zachraňuje, zaměstnává šedé buňky mozkové…
80 % (aktuálně 245 hodnocení s průměrem 90 %).

vekkr
29.06.2022 5 z 5

Audiokniha.Nezklamala.Výborné,překvapivé,napínavé,takže vše co jsem očekávala.

Adiemus
25.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Poprvé jsem si uvědomila, že autor na můj vkus poněkud květnatě popisuje události, ale nešť. Je zjevné, že Peter May má Francii (a její vína) rád. Zaskočil mě téměř hollywoodský happy end, na druhou stranu jsem byla za mně sympatického Enza ráda. A Charlotte jsem měla chuť za její aroganci zaškrtit. Ráda bych viděla celou sérii jako seriál, ale ne všechny zfilmované knihy dopadnou dobře...

janina66
24.05.2022 5 z 5

Tak to bylo úžasné! 6*
Naprosto promyšlené, napínavé s dokonalým koncem.
Opět jsem poslouchala audioknihu skvěle načtenou Davidem Matáskem, jako celou sérii.
Počkám si na další "Noční bránu".

niknikita
22.05.2022 5 z 5

Perfektně propracované a promyšlené. Bavila jsem se od prvního do posledního písmenka, a navíc jsem dostala možnost nahlédnout do Enzova osobního života.
Bylo to strhující a napínavé, kdy žádná z postav a událostí nebyla jednoduchá ani černobílá. Ve spletitém vyšetřování navíc nescházely ani moudré myšlenky a to můj oblíbený Peter May umí perfektně.

pablito
20.03.2022 5 z 5

Začal jsem třetím dílem série s Enzem (protože jsem podlehl špatným hodnocením prvních dvou knížek ... a možná jsem udělal chybu) a žádný zatím z přečtených nezklamal, přičemž tento se mi líbil zatím nejvíc. Je to oddychovka, v které ale člověk najde myšlenky. Dost možná se po dočtení celé série vrátím k prvním dvěma dílům :)

konicekbily
16.02.2022 5 z 5

Pěkně napsáno, pěkně vysvětleno. K úplnému pochopení a prožitku doporučuji si oživit některé události z předcházejících knih této řady. Zdá se, že řada skončila, ale asi to tak nebude, neboť je tu informace o další z řady "ENZO". Noční brána má být v prodeji v květnu.

eliska8413
12.02.2022 2 z 5

Protože autorovi už docházel dech, rozhodl se konečně vyřešit zbývající záhadné vraždy na jeden zátah. Co na plat, že se opět propadneme do naprostých nesmyslů co se zápletky a úmyslů vrahů týče. Co na plat, že se tady plácají ode zdi ke zdi nějaké teorie, které jsou pak vysvětleny jak ve slohové práci žáka 2. třídy. Je to prostě prachsprostá nastavovaná kaše mixu možného i nemožného. A i když tomu chlivakovi Enzovi táhne na 60, tak v očích autora je to neodolatelný borec, z kterého teče i třicetiletá ženská. NE NE NE. A pak samozřejmě super truper happyend pro celou úzkou rodinu hlavní postavy. Ach jo prosím nepište, nejlépe vůbec, když mu neumíte zkrivit ani vlas a jen ubližovat všem okolo.

jaromir2255
25.01.2022 4 z 5

Ukončení série nevyřešených případů z knihy. V šestém díle se vyřeší poslední dva případy. Dost se v knize autor vrací k předchozím dílům, ne vše jsem si pamatoval. Asi číst v kratším odstupu po sobě. Spojí se více případů dohromady a vyjasní se i Enzovi osobní a rodinné vztahy, tak že to dopadne vcelku dobře :-).

Chesterton
09.01.2022 5 z 5

[audiokniha]
Skutečně mazec :o)
Snad ještě líp jízda? Na horské dráze ve stylu jednou jsi dole . . .
Nemám tu nikterak kladná hodnocení Mayovy tvorby s výjimkou Skály a i tam mé ouško bystřilo chvilkami stejně jako zde nad svůdnou linii kotníků v Enzově charakterovém nastavení třeba. . .
Co do překladu úplně netuším proč se všichni 'zubí' jak o život a zároveň si říkají 'monsieur' ? Ovšem zas a znovu jsem si ověřila, že rozhodující je vždycky moje osobní momentální naladění a ochota přistoupit na hru v tomto typu literatury. Ani zde se to málem všechno nepotkalo, protože šlo hodně o vzpomínkovou rekapitulaci toho, co jsem nečetla, ale o to víc mě vše nakonec motivuje znovu se vrátit k některým dílům.

Jednu chvíli jsem nebyla daleko stručného hodnocení "zručná komerce na pomezí braku", ale autorovo vypravěčství v poslední třetině začne do sebe zapadat jako puzzle a pomyslnou poslední kapkou, co vše u mne překlopila na pětihvězdičkovou stranu (za mě pro Maye první :o) byla lehce pod povrchem skrytá Mayova poklona matkám, rodičům a pečovatelům handicapovaných dětí. . . . Z ranku morálky mě nadchly všechny ťafky a lekce v červenání, které Enzovi uštědřila Charlotte. Vskutku po zásluze. Byť je nakonec vše jinak. . .
Bylo to přes lehké mráčky skvělé finále Akt Enzo.
David Matásek je luxusní nástupce Jiřího Dvořáka, spokojenost nejvyšší !
6/4

EvikU.
08.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Mazec. Jiné slovo mne nenapadá, uf. Jak krásně těch všech 6 dílů autor propojil. Nádherný zážitek ze čtení, před tímhle autorem smekám, je pro mě TOP.

POZOR SPOILER: Enzo přijde na všechno, ale Charlotte ho pěkně vodila za nos. A moc opravdu moc mě potěšil konec a to, že si vezme Dominique. Už jsem se bála, že to autor zazdí a nechá ji umřít a život Enza bude dál plytký, ale naštěstí ne. Nezklamal mě a já tleskám.

DOPORUČUJI celou sérii. :-)

IvaKo
03.12.2021 5 z 5

Peter May je můj oblíbenec, takže i tentokrát jsem četla s nadšením. Tento poslední díl "francouzské" řady se opravdu povedl, jen mi je líto, že tím skončily příběhy se sympatickým Enzem McLoedem.

šipek
01.12.2021 5 z 5

Tak za mě opět skvělý Peter May. Jeho knihy to je takové pohlazení. Já udělal velkou chybu a až nyní jsem si přečetl recenze zde na Databázi knih a tuto knihu jsem přečetl jako druhou v pořadí, ale stejně se pustím do dalších dílů této série.

Trudi806
03.11.2021 3 z 5

Taky dobrá série, a to dost, ale nedá mi to, abych v hlavě pořád neměla sérii z Lewisu a neporovnávala... a v tom porovnání je pro mně Lewis o hodně dál.

TeraBla
24.10.2021 5 z 5

Závěrečný díl série byl nejlepší! Napínavý, akční, detektivní, a samozrek dobře napsaný.

Katania
24.10.2021 5 z 5

Krásné zakončení série! Ale já bych Enza ráda potkávala dále. Sérii každopádně doporučuji!

milena8281
05.10.2021 4 z 5

Akta Enzo jsou první série, kterou jsem přečetla celou, a také mě zároveň přivedly k autorovi. Peter May píše opravdu velmi pěkně, jeho knihy se mi líbí a kdykoliv mám čtecí krizi, on mě z ní vyvede. Je to moje sázka na jistotu. Jelikož jsem četla hodně názorů, že tato série se nevyrovná jeho trilogii z ostrova, nechtěla jsem si kazit požitek a nemíchala je. Teď jsou tedy Akta Enzo uzavřena a já se mohu pustit do dalších sérií. S Peterem Mayem rozhodně nekončím.

milary
18.09.2021 3 z 5

Maye čtu pořád ráda. Hlavním důvodem je, že je prostě nadmíru čtivý :). A přestože mám pořadí jasné - trilogie z ostrova Lewis, dvě z jeho samostatných knih, Akta Enzo a nakonec čínské thrillery, přestože vím, že úroveň knih je kolísavá a třeba Karanténu si rovnou sebezáchovně odpustím :), přes to všechno jsou pro mě ty knížky většinou příjemný relax, s napětím a navíc různými zajímavostmi, a já ochotně mhouřím oči při hodnocení a zvědavě se těším na další.

Poslední díl Enza mi četl David Matásek, a dobře. Uši byly spokojené.
Přesto... V klidu si užívám přiměřené napětí v plynulém tempu příběhu, bez námahy pomíjím to, bez čeho bych se obešla, čtyři hvězdičky z toho koukají určitě.
Najednou se mi ale stalo něco podobného, co třeba u četby Ochráním tě. Jako čertíci z krabičky začaly vyskakovat třeskuté a konstrukčně křehké zvraty, charakterové kotrmelce, rodinná dramata, - ještě to, a támhleto, - jakoby May, v potřebě šokovat a nacpat do závěru úplně všechno, popadl plán bitvy (pardon, knihy) a napíchal špendlíky strategie nazdařbůh, - hlavně, ať se práší za kočárem. A ani to by mi snad nevadilo, ale naprosto zbytečná scéna přilepená na závěr už ano. Asi jsem nemusela mít ten konec tak absolutní :).
Mimochochodem, nahodilost jádra celé zápletky, v samém závěru teprve - jéje! -vyplynuvší, mi připadla u imaginátora Mayových kvalit až dost laciná...