Kritik

Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380402/kritik-OPZ-380402.jpg 3.8447

Akta Enzo 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Host

The Critic, 2007

Kniha Kritik

tinka1974
včera

Další příjemný víkend s Enzem a Davidem Matáskem. Dějově zajímavé vyprávění. Krimi zápletka taky dobrá. Enzova rodina = taková normální rodinka, řekla bych jako u nás a v tom všem vyšetřujte starou zapomenutou vraždu. Hezké líčení života a práce na vinicích. Vztahy mezi vinaři, kritiky vína... Ale i to, jak stará křivda dokáže ovlivnit život rodit i po několika generacích. Vždycky se ptám, co je to to, co dokáže spustit nenávist pomstu i po tolika letech, když už činy jsou dávno zapomenuté.
A malý dovětek, jak je u mě zvykem, některé myšlenkové pochody, hlavně co se týká kriminálních věd a IT techniky, jsem úplně nepobrala. Asi by to chtělo papírovou knížku, abych mohla listovat a vracet se

Evaho73
předevčírem

Úplne ma očarilo prostredie vinárskeho regiónu, v ktorom sa dej odohráva. Vinice, výroba vína, jeho degustácia, konkurenčný boj medzi vinármi, to všetko bolo veľmi pútavo opísané.
Aj preto bola zápletka z môjho pohľadu oveľa zaujímavejšia, ako v prvej časti.
Partia amatérskych vyšetrovateľov okolo Enza si čoraz viac podmaňuje moje sympatie a ja sa teším na ďalšiu časť.

janina66

Mně se naopak Kritik líbil více, než Vyjímeční lidé. Zápletka zde nebyla, tak překombinovaná, a vše objasněno. Dokonce jsem si došla koupit víno, na závěr knihy.

Vevericka.eva

Tahle kniha od jinak skvělého Maye mi nějak neseděla. Prostředí vinic, které je v jiných příbězích příjemné a poutavé, mě tady vůbec nebavilo. Spousta pasáží mi přišla zdlouhavá a zbytečná. Konec to trošku vylepšil, přišlo i nějaké napětí a nečekaná oběť - za to palec nahoru, protože už jsem začínala mít dojem schématičnosti - jak se všechny známé postavy pěkně sejdou v domě, vzájemné půtky a už už aby to zase skončilo záchranou dcery a najednou šmik, konec podobnosti, vše je jinak. Díky tomu dávám 4 hvězdy.

mol378

Docela to jde, tahle sérka s Enzem. Odpočinková. Ale takový jakýsi přesah, který se mi strašně líbil na Skále, ten tam nehledejte. Lehký konzum na pohodový večer.

Bedřich63

Jako detektivka pro mě průměrná kniha, ale hodnotím lépe než první díl. Ocenil jsem víc než příběh a zápletku knihy popis výroby, zpracování a koštování vína a popis krajiny a prostředí, kde se ve Francii v oblasti Gaillac víno pěstuje. Také pozadí odbytu a prodeje vína je pro mě zajímavě popsané. Pro ty, kdo pracují rukama a živí je vlastní práce, to není nikde jednoduché.

elcapitano

Druhá z knih řady Akta Enzo se mi zdála lepší než první. Také už jsem si na Enza zvykl. Fajn detektivka, takového oddechovějšího typu. Opět slyšeno jako audiokniha, výborně načtená Davidem Matáskem.

malpet

Moje druhé setkání s Enzem. Druhý díl nemá takový spád jako první díl, který byl dle mého trochu inspirovaný stylem Dana Browna, ale nakonec taky nebyl vůbec špatný. Postavy i příběh uvěřitelné, a navíc jsem se dozvěděl o francouzském kantonu Gaillac, vinařské oblasti, kterou jsem si zařadil jako tip na dovolenou :-) Posloucháno jako audiokniha čtená skvělým Davidem Matáskem.