Entomologův odkaz

Entomologův odkaz https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342758/bmid_entomologuv-odkaz-lSO-342758.jpg 4 483 136

Akta Enzo série

Dávný slib umírajícímu muži zavede Enza na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. V tomto klaustrofobním prostředí musí Enzo rozluštit šifru, kterou muž zanechal všem na očích. Enzo čelí nepřátelství místních obyvatel, kteří netouží nechvalně proslulou vraždu opět vidět v novinových titulcích. Pohledná vdova, místní rváč, jehož se nepodařilo usvědčit, místo činu zamrzlé v čase, nebezpečná propast u útesů a sbírka matoucích zpráv dělají z případu jeden z nejsložitějších, které Enzo zatím řešil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Freeze Frame , 2010

ZuK1
11.12.2017 5 z 5

Je těžké hodnotit sérii Enzo potom, co si člověk přečte trilogii z ostrova Lewis či další knížky z prostředí Vnějších Hebrid, ty jsou prostě nepřekonatelné a člověk má vždy tendenci porovnávat.
Avšak ani u série Enzo není pochyb, že Peter May psát opravdu umí a především 3. a 4. díl této série se mi moc líbily. Ideálně bych ohodnotila 4,5 *.

Ulala
10.12.2017 5 z 5

Je zajímavé, jak se autorova tvorba vyvíjí, V jednotlivých sériích mi to případá různé. U trilogie z ostrova Levis mě nejvíce oslovila první kniha. U čínských thrihllerů mi připadá, že je to ob knihu, jedná lepší, jedna horší a u akt Enzo mi připadá každá další kniha lépe propracovaná. Barvitě popsané prostředí tvoří základ zápletce, která ve svých kořenech míří do Polska v době druhé světové války. Vše doplňuje osobní život Enza s jeho zápletkami i když tentokrát bez účasti dcer a ostatních přátel. Těším se na další pokračování.

TeaPeter
05.12.2017 4 z 5

Další dobrá kniha z řady Akta Enzo. Tentokrát bez mladých pomocníků ale neméně zajímavá. Doporučuji.

Eidalon
03.12.2017 4 z 5

Peter May je dnes již můj velmi oblíbený autor. Mám za sebou jeho 13 knih v rozmezí necelých dvou let, každý další autorský počin očekávám v napětí. Je až k nevíře, kde se jeho knihy, tak skvělé, toulaly až do posledních 5 let zpět.

Peter má za sebou již 24 knih, první z nich byla napsaná již v roce 1978 (The Reporter). Na druhé straně mají čeští vydavatelé stále kde brát, neboť zdaleka ne všechny byly zatím přeloženy a vydány. I když mne žádná z knih vysloveně nezklamala, již je třeba v tvorbě pana Maye trochu oddělovat.

Entomologův odkaz je román spadající do série Akta Enzo, které bych zařadil pod nálepku příjemné čtení na dovolenou. Hlavní hrdina série je skotský „přistěhovalec“ do Francie, Enzo Macleod - forezní vyšetřovatel na volné noze, bystrý, tvrdohlavý a cílevědomý, který má za sebou těžké životní trauma, ale který se stále neohroženě žene za záhadami s přesvědčením jejich rozluštění.

Autor nyní posouvá svého hrdinu k řešení další záhady z knihy přítele jeho první dcery Roggera Raffina (Ukrytí vrazi), kde se ujal došetření smrti vědce, který za sebou zanechává skrytý odkaz, který se 20 let po jeho smrti zatím nepodařilo rozluštit.

I tentokrát děj svého románu pan May umisťuje do Francie, konkrétně na ostrov Groix a Enzo se zde ocitá ve specifickém prostředí maloměsta, kde všichni o sobě vědí vše. Historie 20 let nevyřešené vraždy „rozviřuje“ emoce původních obyvatel všemi směry. Enzo jde však za svým cílem a postupně se mu zcela beznadějný případ podaří postupně rozkrývat.

Pan May tentokrát zabrousí do hluboké minulosti a otvírá stále citlivé téma druhé světové války a židovskému tématu. Vedle klasické záhady tak připomíná dnešní generaci fakta, na která se již mnohde zapomnělo.

Autor si opět s čtenářem pohrává, předkládá stopy a důkazy, úvahy a teorie, které svádí k mylným závěrům a nakonec rozkrývá temnou minulost, jejíž odhalení uzavírá traumata jedněch, aby otevřela traumata druhých.

Kniha je ale psaná lehce a děj Vás neustále tlačí kupředu, setkáváme se zde se všemi hlavními aktéry předchozích dílů, kteří se dle pravidel sériové tvorby dále vyvíjejí a vedle hlavní osy příběhu dotváří charaktery všech hlavních postav série.

Příjemné čtení, lehčí než ostrovní trilogie, lepší než čínské thrillery. Za mne 4 hvězdy, neboť Ostrovní trilogie a kniha Útěk na mne zapůsobily mnohem výrazněji.

Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinou při četbě příjemné detektivky bez depresivních obrazů a litrů krve . . .

Ivana11
01.12.2017 5 z 5

Jako vždy super.

iška
01.12.2017 4 z 5

Opět dobrá detektivka.

maikie
01.12.2017 5 z 5

Sice mi tentokrát indicie vedoucí k vrahovi i o chvíli později identita samotného vraha byly jasné,takže se na konci žádné překvapení nekonalo, ale i tak se mi kniha moc líbila. Skvělý nápad s Killiánovými indiciemi pro syna.

IvaKo
27.11.2017 4 z 5

Další příjemné setkání se sympatickým Enzem McLoedem. Čtivý příběh odehrávající se převážně v mé oblíbené Bretani nepostrádá působivou atmosféru, zajímavou zápletku a překvapivé rozuzlení. Spokojenost.

Verpax
26.11.2017 5 z 5

Kniha byla vyborna!

JAnD
24.11.2017 4 z 5

Oproti předchozím dílům poměrně klidný děj, málo Enzových rodinných vztahů a dokonce žádný dozvuk bouřlivých událostí z minulého dílu. Že by "oddech" v poločase série?

happy-smile
17.11.2017 4 z 5

U této série se asi nebude nikdy jednat o nějak hodnotné literární dílo. Na druhou stranu narozdíl od jiných sérií má tato nepochybně rostoucí tendenci co se kvality týče. Kniha se dobře čte a rozuzlení je zajímavé. Takové příjemné počtení na pár podzimních večerů.

astroweb
17.11.2017 5 z 5

Nejdřív jsem hodně váhal, jestli právě toto dílo autora přečíst, protože jeho francouzská řada dosud byla velmi, velmi slabá, ale tentokrát jsem byl hodně příjemně překvapený. Moc se mi to líbilo.

kahuda01
13.11.2017 4 z 5

Dobrá práce, na "ostrovní" trilogii sice nemá, některé "náhody" byly dost neuvěřitelné, ale celkově příjemné počtení.

moni.ka
11.11.2017 3 z 5

Dobré, ale za srdce mě to tentokrát nevzalo. Nějak moc mi to celé připomínalo předchozí Mayovy knihy. Jako kdyby chtěl autor vytěžit dřívější motivy i materiál, který nasbíral při psaní těch předtím, protože mu ho přišlo líto jen tak zahodit.

hs777
10.11.2017 4 z 5

Baví mě styl, jakým píše Peter May, jeho popis jakéhokoliv prostředí je bezkonkurenční a vždy mě pohltí. Baví mě i ten charismatický chlápek se stříbrným pruhem ve vlasech, každým okem jiným a jeho spletitý osobní život. A objasňování dávných nevyřešených vražd beru jako zpestření a bonus, takovou hru s indiciemi.
Pohodová, oddechová četba z kouzelného bretaňského ostrůvku a moje velká spokojenost.

bgott
10.11.2017 4 z 5

Tento díl se mi rozhodně líbil víc, než předchozí Černé světlo. Enzo se věnuje řešení případu a jeho rodinné problémy a vztahy (tj. kdo koho opustil a kdo má či nemá koho rád) jsou v tomto díle upozaděny. I když do budoucna to Enzo asi jednoduché mít nebude ;-)
Hlavní děj se odehrává na ostrově v Bretani, více tak připomíná předchozí knihy Petera Maye zasazené do Skotska. Knihou se navíc táhne příjemná nit skotské - či pokud není zbytí, tak i irské - whisky ;-) Děj je napínavý až do konce a kniha se hezky četla. Zasloužené 4*